تفاوت بین سینوس لیفت و پیوند استخوان چیست؟ اگر مدت زمان زیادی باشد که جای دندان از دست رفته شما خالی مانده باشد و برای انجام ایمپلنت به دکتر حسن روشن طلب فلوشیپ ایمپلنت در رشت مراجعه کرده باشید؛ ممکن است ابتدا برای شما پیوند استخوان یا لیفت سینوس برای فراهم کردن تراکم استخوان مناسب برای کاشتی راحت و موفق، تجویز کنند.

اما مگر هر دوی این روش‌ها شامل جراحی پیوند استخوان نمی‌شوند؟ پس تفاوت بین لیفت سینوس و پیوند استخوان چیست؟ اصلا با هم تفاوتی دارند یا دو نام مختلف برای یک روش درمانی هستند؟ اگر متفاوت هستند کدام روش بهتر است؟ تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا کامل برای شما توضیح دهیم.

جراحی پیوند استخوان برای کاشت ایمپلنت چیست؟

جراحی پیوند استخوان برای کاشت ایمپلنت یک روش جراحی است که به منظور افزایش حجم و استحکام استخوان قبل از قرار دادن ایمپلنت در منطقه کاشت استفاده می‌شود. زمینه استخوانی قوی و سالم برای ایمپلنت از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا استحکام و پایداری ایمپلنت به طور مستقیم با استخوان اطراف آن در ارتباط است.

هنگامی که استخوان در ناحیه مورد نظر کمبود داشته یا ضعیف است، دکتر روشن طلب فلوشیپ ایمپلنت در رشت، به جایگزینی استخوان طبیعی یا مصنوعی با استفاده از پیوند استخوان می‌پردازند. این روش معمولاً در موارد زیر استفاده انجام می‌شود:

کمبود تراکم استخوان

وقتی استخوان در ناحیه کاشت ایمپلنت کمبود دارد و نمی‌تواند به طور مستقیم ایمپلنت را پشتیبانی کند، جراحی پیوند استخوان انجام می‌شود. پیوند استخوان، استحکام و استقامت استخوان را افزایش می‌دهد و میزان نیروی قابل تحمل برای ایمپلنت را فراهم می‌کند.

تحلیل بافت استخوان

در برخی موارد، استخوان ممکن است در اثر عوامل مانند: خالی ماندن طولانی مدت جای دندان، عفونت‌ها یا تروما تحلیل رود. در این صورت، جراحی پیوند استخوان می‌تواند استخوان را تقویت کرده و زمینه مناسبی برای قرار دادن ایمپلنت فراهم کند.

پیوند استخوان برای کاشت ایمپلنت دندان

تا انتهای مطلب با ما باشید تا همه چیز را در مورد ضرورت پیوند استخوان و ارتباط آن با ایمپلنت دندان را برای شما شرح دهیم

جراحی سینوس لیفت برای کاشت ایمپلنت چیست؟

جراحی سینوس لیفت (Sinus Lift) یک روش جراحی است که در آن حجم استخوان در ناحیه سینوس فک بالا (بالای دهان) افزایش می‌یابد تا زمینه مناسبی برای کاشت ایمپلنت فراهم شود. این روش معمولاً در صورتی استفاده می‌شود که ناحیه سینوس (فضای خالی) بالای فک بالا، برای کاشت ایمپلنت ناکافی و ضعیف است.

مراحل اصلی جراحی سینوس لیفت عبارتند از:

  1. دسترسی به ناحیه سینوس
  2. ایجاد برشی در قسمت پایینی از ناحیه سینوس
  3. لیفت سینوس: در این مرحله، بطور ملایم غشا یا بطن سینوس از دیوارهای داخلی جدا می‌شود و براحتی بالا می‌رود.
  4. پرکردن فضای سینوس: پس از لیفت سینوس، فضای سینوس با استفاده از جایگزینی استخوان طبیعی یا مصنوعی پر می‌شود.
  5. قرار دادن ایمپلنت

ورم بعد از ایمپلنت چند روز طول می‌کشد؟

آیا بعد از ایمپلنت صورت ورم می‌کند؟

تفاوت بین سینوس لیفت و پیوند استخوان چیست؟

همان‌طور که گفتیم، سینوس لیفت (Sinus Lift) و پیوند استخوان (Bone Graft) دو روش جراحی در زمینه افزایش حجم استخوان در مناطقی از دندان‌ها که دچار کمبود استخوان هستند، استفاده می‌شوند. این دو روش جایگزینی استخوان دندان‌های از دست رفته، برای تهیه محل کاشت مناسب برای ایمپلنت دندان به کار می‌رود.

پس این دو روش جهت تاًمین تراکم استخوان لازم و کافی برای دندان مصنوعی فرد (ایمپلنت) است؛ اما چه تفاوت‌هایی در این دو روش وجود دارد:

سینوس لیفت (Sinus Lift)

سینوس لیفت یک روش جراحی است که برای افزایش ضخامت استخوان در ناحیه سینوس (یک فضای خالی در بالای فک بالا) استفاده می‌شود. این روش زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که استخوان در ناحیه سینوس ناکافی باشد و نمی‌تواند به طور مستقیم ایمپلنت را پذیرا شود.

این عمل مربوط به حفره های سینوسی است که این حفره ها بسیار به فک بالا نزدیک هستند. زمانی از این عمل استفاده می شود که فک بالا به دلیل کشیدن دندان یا نداشتن دندان به سمت سینوس ها و بالا تحلیل می روند.

در این روش، پزشک با ایجاد یک سوراخ کوچک در پایین سینوس، ضخامت استخوان را با استفاده از جایگزینی استخوان طبیعی یا مصنوعی افزایش می‌دهد. این فرآیند، معمولاً قبل از جراحی ایمپلنت انجام می‌شود تا استخوان به اندازه کافی قوی شود تا ایمپلنت را پشتیبانی کند.

پیوند استخوان (Bone Graft)

پیوند استخوان یک روش است که در آن استخوان طبیعی یا مصنوعی به ناحیه کمبود استخوان که در فک پایین قرار دارد، اضافه می‌شود.  این روش هم، معمولاً قبل از جراحی ایمپلنت انجام می‌شود. این فرآیند هم به استحکام و ضخامت استخوان فک پایین اضافه کرده و زمینه‌ای مناسب برای قرارگیری ایمپلنت فراهم می‌کند.

جراحی همزمان سینوس لیفت و ایمپلنت

آیا میتوان عمل کاشت ایمپلنت دندان را همزمان با لیفت سینوس انجام داد؟

انواع مواد پیوند استخوان سینوس لیفت

  • اتوگرافت: در این روش از استخوان بدن خودتان که معمولا از دهان یا بدن است برداشته می شود و برای پیوند استخوان استفاده می شود. به این روش اتوگرافت یا اتوژن می گویند.
  • آلوژنیک: این روش از استخوان جسد برای پیوند استخوان استفاده می کند که به آن آلوژنیک می گویند.
  • زنو گرافت: در این روش از استخوان گاو و حیواناتی که می توانند پیوند استخوانی با انسان داشته باشند استفاده می شود.

پس از آن که ساختار و منشا استخوان پیوندی مشخص شد باید ساختار سینوس و استخوان فک مورد بررسی قرار بگیرد و به دقت اندازه گیزی شود تا ارتفاع و پهنای استخوان در محل کاشت و اندازه ای که باید سینوس بالاتر رود مشخص شود و در نهایت به لیفت اقدام می شود.

دوران نقاهت سینوس لیفت

دوران نقاهت سنوس لیفت اغلب بین 2 الی 3 روز بعد از انجام آن به مرور فروکش می کند. ریکاوری بعد از عمل تقریبا یک هفته به طول می انجامد.  اما اگر بخواهیم به صورت دقیق در رابطه با دوران نقاهت سینوس لیفت بگوئیم، با توجه به اینکه این جراحی مستلزم گرفت استخوانی و جوش خوردن با استخوان فک است دوره نقاهت حدود 4 الی 9 ماه به طول می انجامد.

بهترین متخصص ایمپلنت در رشت | دکتر حسن روشن طلب

امروزه کاشت دندان به‌صورت فوری (یکی از روش‌های پرطرف‌دار ایمپلنت) با پیشرفت علم دندانپزشکی در این زمینه توسط متخصص ایمپلنت به‌صورت یک‌روزه انجام می‌شود.

سوالات متداول

پس از عمل لیفت سینوس چقدر طول می کشد بتوانم ایمپلنت بگذارم؟

جوش خوردن و بهبودی کامل سینوس شش ماه زمان می برد. پس از آن استخوان به قدری قوی شده است که بتواند ایمپلنت را نگه دارد بنابراین می توانید ایمپلنت بگذارید.

چه افرادی نمی توانند عمل لیفت سینوس را انجام بدهند؟

کسانی که شرایط زیر را دارند ممکن است از انجام این عمل منع شوند:
سینوزیت حاد
سرطان
بیماریهای خود ایمنی
فقدان استخوان بین لایه مخاطی دهان و لایه مخاطی سینوس
اچ آی وی یا ایدز
اختلالات انعقاد خون

شرایط من پس از لیفت سینوس چگونه خواهد بود؟

کسانی که عمل لیفت سینوس را انجام می دهند می توانند همان روز به منزل برگردند و نیازی به بستری نیست.
بعد از عمل لیفت سینوس مشکلات زیر را در حد خفیف تجربه می کنید که موقتی است و برطرف می شود:
ورم
درد
خونریزی

آیا امکان انجام همزمان سینوس لیفت و کاشت ایمپلنت وجود دارد؟

این شرایط با توجه به در نظر گرفتن وضعیت بیمار توسط دندانپزشک متخصص تعیین می گردد. اما در اکثر موارد دندانپزشک تشخیص می دهد که زمانی برای بهبودی این جراحی سپری شود.

سخن آخر

در این مطلب به بررسی این دغدغه و سؤال اساسی اکثر مراجعه کنندگان که تفاوت بین سینوس لیفت و پیوند استخوان چیست؟ پرداختیم. دانستیم که این دو عمل جراحی برای فراهم کردن محیط و بستر کاشت دندان به صورت ایمپلنت، برای بیمارانی که از تراکم استخوان ضعیف و ناکافی برخوردار هستند؛ انجام می‌شود.

بزرگترین تفاوت بین سینوس لیفت و پیوند استخوان در محل جراحی است که اولی در فک بالا یعنی در قسمت سینوس‌ها و دومی در فک پایین انجام می‌شود. در تمامی روش‌های کاشت دندان به صورت ایمپلنت اگر استخوان فک و محل کاشت ضعیف باشد نیاز است که این روش جراحی قبل از هر کاری انجام شود.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

2 دیدگاه در ”تفاوت بین سینوس لیفت و پیوند استخوان چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X