ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال که با نام ارتودنسی مخفی هم شناخته می شود، همان ارتودنسی ثابت است که در پشت دندان ها انجام می شود. مخفی بودن ارتودنسی دندان تنها مزیت این روش است اما معایب آن متعدد است. در این روش تکلم تحت تاثیر قرار می گیرد و بهداشت دهان به سختی رعایت می شود.ارتودنسی لینگوال یک روش سخت برای ارتودنتیست ها (متخصص ارتودنسی) خواهد بود و نیاز به مراجعه متعدد بیمار به مطب دارد.

ارتودنسی لینگوال چیست؟

از آن جایی که اصلاح طرح لبخند برای بسیاری از افراد اهمیت دارد، روش های گوناگونی برای انجام ارتودنسی پیدا شده است. یکی از این روش ها که در آن زیبایی لبخند حفظ می شود، استفاده از ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی مخفی است.
ارتودنسی لینگوال همان ارتودنسی براکت های فلزی (ارتودنسی ثابت) است اما در این روش، براکت، سیم و الاستیک ارتودنسی در پشت دندان ها قرار می گیرند.

ارتودنسی لینگوال به ارتودنسی ثابت برعکس شده گفته می شود که در ظاهر فرد هیچ تفاوتی ایجاد نمی کند. در این روش براکت ها در قسمت های پشت دندان چسبانده می شوند و تمام فرایند درمان، به صورت مخفی در داخل دهان انجام می شود.

چرا ارتودنسی لینگوال را نامرئی می خوانند؟

ارتودنسی لینگوال را یکی از ارتودنسی‌های نامرئی می‌نامند؛ به دلیل اینکه موقعیت این ارتودنسی در پشت دندان ها است، به همین دلیل به آن ارتودنسی داخلی هم می‌گویند. در واقع این نوع ارتودنسی هم مانند هر ارتودنسی دیگری همه اجزای بریس که شامل براکت‌ها، سیم ها و الاستیک را دارد و همچنین دارای شباهت‌های استحکامی و سخت افزاری زیادی با ارتودنسی های معمولی است، اما با این تفاوت که ارتودنسی لینگوال در سمت داخلی دندان ها و به سمت زبان قرار می‌گیرند و همین باعث می‌شود تا هر کسی نتواند متوجه ارتودنسی شما باشد و بعد از مدتی دندان های شما مرتب و یکدست خواهد شد.

انواع ارتودنسی لینگوال

انواع ارتودنسی لینگوال مربوط به تنوع براکت هایی است که در ارتودنسی لینگوال از آن ها استفاده می شود. تفاوت این براکت ها هم در نحوه طراحی، چگونگی اتصال براکت ها روی سطح دندان است. معروف ترین نوع براکت هایی که در ارتودنسی لینگوال از آن ها استفاده می شود عبارتند از؛

 • براکت اینکاگنیتو
 • براکت لینگوال QT
 • لینگوال سبک STB
 • آی بریسز
 • این اویشن

مدت زمان صاف شدن دندانها در ارتودنسی

مدت زمان صاف شدن دندانها در ارتودنسی چقدر است؟ انواع ارتودنسی چیست؟

مزایای ارتودنسی لینگوال

بهتر است بدانید که تنها مزیت ارتودنسی لینگوال نامرئی بودن آن نیست، بلکه مزیت‌های دیگری نیز دارد که باعث شده یکی از پرطرفدارترین روش های اصلاح مشکلات دندانی باشد؛ این مزیت ها عبارت اند از:

 • نامرئی بودن

تفاوت بارز ارتودنسی لینگوال با دیگر انواع آن، نامرئی بودن آن است. اینکه براکت ها در پشت دندان قرار میگیرند هم باعث می شود که از دید دیگران پنهان بمانند هم اینکه سطح دندان دچار ساییدگی نمی شود و باز به همین سبب غذا خوردن در ارتودنسی لینگوال راحت تر از روش های دیگر است.

 • ثابت بودن

ارتودنسی ‌های ثابت همانطور که می‌دانید نسبت به ارتودنسی های متحرک، کاربردی تر بوده و برای اصلاح کامل دندان ها توصیه می‌شود؛ ارتودنسی لینگوال ثابت بوده و می ‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد و در آخر، نتیجه بهتری هم برای شما خواهد داشت ( البته دیگر روش های ارتودنسی نیز قابل استفاده هستند )

 • درمان ازدحام دندان ها و کج بودن شدید

ارتودنسی لینگوال این توانایی را دارد که دندان‌هایی که مشکل انحراف شدیدی دارند را به سادگی حل کند. همچنین در انواع مال اکلوژن ‌های شدید مثل اصلاح کراس بایت و اندربایت از این ارتودنسی استفاده می‌نمایند. ارتودنسی لینگوال می‌تواند به راحتی به رفع فاصله بین دندان ها کمک کند.

 • عدم تغییر رنگ دندان ها

این ارتودنسی به دلیل اینکه در پشت دندان ها قرار میگیرد، اگر فرد در دوره ارتودنسی به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکند، باز هم باعث تغییر رنگ سطح دندان ها نخواهد شد و اگر تغییر رنگی ایجاد شود در پشت دندان ها خواهد بود. البته باید گفت این مزیت ارتودنسی لینگوال تقریبا مشابه ارتودنسی دیمون می باشد. اما در مقابل نوعی ارتودنسی نیز وجود دارد که با نام ارتودنسی سرامیکی که یکی از دغدغه ها جلوگیری از تغییر رنگ براکت هاست چون در ارتودنسی سرامیکی، براکت ها از جنس سرامیک و به رنگ دندان یا شفاف هستند.

معایب و عوارض ارتودنسی لینگوال

این ارتودنسی همانطور که گفتیم دارای معایبی نیز می‌باشد که در ادامه با هم این معایب را بررسی می‌کنیم:

 •  به دلیل اینکه این ارتودنسی در پشت دندان ها قرار میگیرد، استفاده و جایگزین کردن آن بسیار مشکل است.
 •  شما در هنگام استفاده از این ارتودنسی‌ها باید زمان بیشتری را برای مراجعه به مطب دندانپزشکی صرف کنید، به این معنی که هر جلسه مراجعه شما زمان بیشتری خواهد برد.
 • نصب کردن این ارتودنسی به سادگی روش معمولی نیست.
 • ارتودنسی لینگوال دارای هزینه بالاتری نسبت به دیگر ارتودنسی ها دارد و به صورت میانگین ۲/۵ تا ۳ میلیون از ارتودنسی های معمولی گران تر بوده و دلیل آن هم کاملا مشخص است، گذاشتن این ارتودنسی ها نیازمند تخصص بیشتری دارد و در صورت شکست، باید هزینه بیشتری برای جایگزین کردن آن صرف نمایید.

اصلاح فاصله بین دندان ها

چه زمانی بین دندان ها فاصله می افتد؟ آیا این فاصله‌ها می‌توانند باعث کاهش اعتماد به نفس شما شوند؟

مراحل انجام ارتودنسی لینگوال

۱. معاینه و تشخیص

در این مرحله بیمار معاینه شده و نوع و شدت ناهنجاری توسط متخصص ارتودنسی مورد بررسی قرار میگیرد. بنابر آنالیز های صورت گرفته روش های درمانی قابل انجام به بیمار توضیح داده شده تا بر اساس فاکتور هایی چون هزینه درمان، طول دوره درمان و سایر انتظارات بیمار، روش درمان انتخاب شود.

۲. درمان های جانبی

اگر بیمار علاوه بر ارتودنسی، نیاز به درمان های جانبی از جمله کشیدن دندان، جرم گیری و پر کردن دندان داشته باشد، در این مرحله باید انجام شود تا تمامی دندان ها از سلامت عمومی برخوردار باشند.

۳. قالب گیری

پس از طی کردن دو مرحله نوبت به قالب گیری از دندان ها می رسد. یک قالب از دندان ها توسط ارتودنتیست گرفته شده و برای ساخت بریس ارتودنسی به لابراتوار ارسال می شود.

۴. نصب بریس ارتودنسی

ارتودنتیست براکت ها را با چسب مخصوص روی دندان ها نصب می کند و با استفاده از سیم، براکت ها را بهم متصل می کند تا امکان اعمال فشار لازم به دندان ها فراهم شود.

۵. معاینات دوره ای

پس از نصب بریس ارتودنسی نامرئی لازم است که با نظر ارتودنتیست و شرایط بیمار جلسات معاینات دوره ای تنظیم شود. طی این جلسات دندانپزشک به سوالات بیمار پاسخ داده و پیشرفت درمان بررسی می شود.

تفاوت ارتودنسی معمولی با لینگوال در چیست؟

می توان در چند فاکتور این دو نوع ارتودنسی را در مقام قیاس قرار داد:

۱. نصب

ارتودنسی لینگوال که در پشت دندان قرار می گیرند به همین سبب نصب آن ها کمی دشوار تر است اما ارتودنسی معمولی روی سطح دندان قرار میگیرند و نصب آن آسان است.

۲. هزینه

هزینه ارتودنسی پشت دندانی به دلیل پیچیدگی نصب آن کمی گران تر از ارتودنسی معمولی است.

۳. آسیب به سطح دندان

ارتودنسی لینگوال در پشت دندان است و تماسی با سطح جلویی دندان ها ندارد و آسیبی متوجه آن ها نیست اما ارتودنسی معولی به مرور زمان باعث تغییر رنگ سطح دندان ها و ساییدگی می شود.

۴. طول درمان

در ارتودنسی معمولی دندان، سرعت حرکت و جابه جایی دندان ها بیشتر است، پس در مقایسه با ارتودنسی لینگوال طول درمان کوتاه تری دارد.

ارتودنسی نامرئی با پلاک های شفاف

درمان ارتودنسی با پلاک شفاف برای چه کسانی مناسب است؟

ارتودنسی لینگوال مناسب برای چه افرادی است؟

با توجه به مزایا و معایب ارتودنسی لینگوال ( ارتودنسی داخلی ) می توان نتیجه گرفت که ارتودنسی لینگوال برای چه افرادی مناسب است. اما این روش از ارتودنسی به بهداشت قوی برای نتیجه دادن نیاز دارد و کسانی که در این زمینه ضعیف عمل می کنند خیلی کاندید مناسبی برای این روش درمانی نیستند. اما در مقابل این روش ایده آل بزرگسالان است. طول درمان ارتودنسی ممکن است از چندماه تا چند سال به طول انجامد و برای کسی که تمایل ندارد دیگران از درمان ارتودنسی او در این مدت مطلع شوند، گزینه مناسبی به نظر می آید.

چه کسانی نمی توانند با سیستم لینگوال ارتودنسی کنند؟

افرادی که دندان هایشان به شدت روی هم قرار می گیرد (اور بایت عمودی عمیقی دارند) ممکن است با این روش کمی مشکل داشته باشند. زیرا وقتی در حال جویدن و بستن دندان هایشان هستند نیروهای سنگینی بر روی براکت ها وارد کنند.

میزان بزرگ بودن این مشکل می تواند قابل بحث باشد. علاوه بر این کسانی که به طور مداوم با زخم های داخل دهان و یا عفونت مکرر لثه و دندان مواجه می شوند بهتر است از خیر ارتودنسی پشت دندانی بگذرند.

آیا ارتودنسی پشت دندانی می تواند اوربایت را درمان کند؟

ارتودنسی لینگوال برعکس ارتودنسی متحرک نه تنها اوربایت دندان بلکه سایر مال اکلوژن های شدیدی مانند کراس بایت و آندربایت را به راحتی اصلاح کند. این سیستم همچنین میتواند ازدحام یا کراودینگ دندان و همچنین فاصله بین دندان ها را به خوبی برطرف کند.

انواع ارتودنسی نامرئی

روش های بسیاری برای کاهش دیده شدن دستگاههای ارتودنسی دندان ارائه شده است که مهم ترین آنها درمان با ارتودنسی نامرئی است.

طول درمان ارتودنسی لینگوال چقدر است؟

طول درمان ارتودنسی به طور کلی به عوامل مختلفی از جمله؛ سن بیمار، سلامت دندان ها قبل از ارتودنسی، شدت ناهنجاری، میزان رعایت بهداشت دندان ها و نوع درمان ارتودنسی بستگی دارد. در ارتودنسی لینگوال طول درمان کاملا به شدت ناهنجاری و تعداد دندان هایی که باید اصلاح شوند، بستگی دارد و ممکن است چند ماه تا دو سال زمان ببرد.

مراقبت از ارتودنسی لینگوال

مراقبت از ارتودنسی پشت دندان کمی سخت تر از روش های دیگر است چون دید و دسترسی به آن بخش کمی سخت تر است اما سعی کنید با حوصله و صبر مراقبت ها را انجام دهید تا کوچکترین آسیبی به براکت ها وارد نشود. برخی از این اصول بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی عبارتند از؛

۱. روزانه و بعد از هر وعده غذایی از مسواک و نخ دندان برای پاک کردن سطح و شکاف بین دندان ها استفاده کنید تا ذره ای از مواد غذایی باقی نماند.
۲. از انواع نخ دندان و مسواک های مخصوص ارتودنسی استفاده کنید. هر کدام از این مسواک با یک هدف مشخص و به نحوی طراحی و ساخته شده اند که آسیبی به براکت ها وارد نشود. برای مثال برای تمیز کردن فضای بین سیم و سطح دندان باید از مسواک بین دندانی استفاده کنید.
۳. از خوردن غذای سفت که فشار زیادی به دندان ها وارد می کند، جدا خودداری کنید
۴. دهانشویه ها می توانند به بهداشت بیشتر دندان ها کمک کنند.

چرا ارتودنسی پشت دندانی گران هستند؟

دلیل بالا بودن هزینه این روش نسبت به ارتودنسی معمولی واضح است. عمده ترین دلایل این ها هستند:

 • نصب و تنظیم بریس لینگوال دشوار است زیرا دسترسی به پشت دندان ها سخت است
 • هزینه تعمیر یا جایگزینی بریس ها در صورت شکسته شدن زیاد است
 • تخصص زیادی نیاز دارد.
 • به فناوری هایی متفاوت و گران تر از روش معمولی وابسته است.

آیا من می توانم با ارتودنسی لینگوال دندان هایم را مرتب کنم؟

بهترین راه (و در واقع تنها راه) برای پی بردن به این موضوع که آیا بریس پشت دندانی می تواند برای شرایط شما استفاده شود یا خیر  معاینه شخص شما است. بنابراین یک جلسه مشاوره با یک متخصص ارتودنسی ترتیب دهید.

در اکثر موارد ، اکثر بزرگسالان و نوجوانان کاندید خوبی برای این ارتودنسی  هستند. بعضی از دندانپزشکان ممکن است از بعضی جنبه ها نگرانی هایی در مورد انتخاب بیمار داشته باشند. این نگرانی ها به نوع مال اکلوژن (نحوه قرار گرفتن دندان ها در فک) بیماران بستگی دارد.

ریتینر ثابت یا متحرک؟ مزایا و معایب

هنگامی که میخواهید ریتینر یا تثبیت کننده ارتودنسی بگذارید تا دستاوردهای درمان ارتودنسی تان را حفظ کنید، با چند گزینه مواجه میشوید.

سوالات متداول

آیا ارتودنسی لینگوال درد دارد؟

پیشرفت های انجام شده در حوزه ارتودنسی باعث شده که ماننند سابق درد ارتودنسی ناشی از دستگاه ها و تجهیزات تجربه نشود. با این حال شاید بخش های مختلف بریس لینگوال به زبان، لثه ها، بخش داخل گونه ها برخورد کرده و باعث ناراحتی جزئی شود.

آیا ارتودنسی پشت دندانی به زبان آسیب میزند؟

از آنجا که سیستم لینگوال پشت دندان ها بوده و در تماس مستقیم با زبان است، طبیعی است که حین غذا خوردن یا صحبت کردن بارها زبان با براکت ها و سیم ها برخورد کند. چند روز اول استفاده از این روش می تواند باحث افزایش حساسیت استفاده کننده شود و زبان کمی اذیت شود. به مرور زمان که به بریس ها عادت شد، مشکل چندانی با برخورد زبان با بریس لینگوال نخواهید داشت.

در این روش ارتودنسی چه محدودیت های غذایی وجود دارد؟

زمانی که ارتودنسی انجام می شود باید در رژیم غذایی روزانه تجدید نظر شود. فرقی نمی کند که چه روش ارتودنسی دارید در هر صورت باید برخی غذاها را نخورید و آن ها را جایگزین کنید. این مساله البته برای ارتودنسی زبانی باید بیشتر مورد توجه باشد زیرا تمیز کردن دندان ها و بریس پشت دندانی کمی دشوارتر است. مواد غذایی سفت و سخت، چسپنده و یا آن هایی که باعث تغییر رنگ می شوند اکیدا نباید زیاد مصرف شوند و پس از مصرف دندان ها مسواک زده شود.

آیا مدت زمان ارتودنسی لینگوال بیشتر از ارتودنسی معمولی و متحرک است؟

طول دوره ارتودنسی لینگوال بسته به بیماران مختلف و وضعیت دندان های آن ها متفاوت است. در بیشتر بیماران معمولا یک الی دو سال زمان می برد تا دندان ها بهبود یابند، اما در مواردی که وضعیت دندان ها و فک بیمار در شرایط بدی قرار دارد؛ ممکن است زمان درمان بیشتری نیاز داشته باشند.

کلام پایانی

اگر به ارتودنسی دندان نیاز دارید اما نمی خواهید واضح و قابل مشاهده باشد، ارتودنسی های لینگوال می توانند گزینه خوبی باشند. از آنجا که آنها به پشت دندانهای شما متصل هستند، به اندازه بریس های معمولی قابل مشاهده نیستند.

طول دوره ارتودنسی لینگوال بسته به بیماران مختلف و وضعیت دندان های آن ها متفاوت است. هزینه ارتودنسی لینگوال بیشتر از ارتودنسی های معمولی است و همچنین ممکن است زمان درمان شما طی این روش کمی بیشتر شود.

بهترین راه برای تعیین اینکه آیا ارتودنسی لینگوال گزینه مناسبی برای شماست یا خیر، ملاقات با یک متخصص ارتودنسی است. متخصصین کلینیک پاسارگاد می توانند دندان های شما را با بهترین دستگاه های مخصوص، بررسی کرده و بهترین روش درمانی را به شما توصیه کنند.

اگر در مورد ارتودنسی لینگوال سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

دریافت نوبت مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X