علائم تحلیل استخوان فک چیست؟در صورتی که به دلیل التهاب لثه و یا همچنین از بین رفتن دندان خود دچار مشکل شده‌اید، احتمال دارد که استخوان فک شما تحلیل رفته باشد. زمانی که التهاب لثه اتفاق می‌افتد، یعنی باکتری‌ها در تلاش برای از بین بردن استخوان هستند. همچنین اگر به دلایل متعددی دندان خود را از دست بدهید و برای جایگزینی آن سهل انگاری کنید، به مرور زمان استخوان تحلیل می‌رود.
اما منظور از تحلیل رفتن استخوان فک چیست؟
چه افرادی دچار این مشکل می‌شوند؟
علل و علائم تحلیل استخوان فک کدام‌اند؟
در این مقاله قصد داریم تا شما را با تحلیل استخوان فک (Jawbone Loss)، علل و علائم آن و روش‌های درمانی آن آشنا کنیم.

علائم تحلیل و از دست دادن استخوان فک

تحلیل رفتن استخوان فک می‌تواند به دلایل متعددی ایجاد شود. به طور کلی در هر شرایطی که دندان و یا لثه دچار هرگونه آسیبی شد، می‌توان گفت که استخوان فک در معرض خطر تحلیل رفتگی وجود دارد. دلایلی که سبب بروز تحلیل استخوان فک می‌شوند، عبارت‌اند از:

1-وجود دندان لق و یا متحرک

لثه ها و استخوان ها بافت های حمایت کننده دندان هستند. دندان ها بر روی این بافت ها حفظ می شوند و یا به بیانی دیگر می توان اینگونه گفت که دندان ها به وسیله همین بافت ها در جای خود نگه داشته می شوند. سلامت نگه داشتن بافت های موجود در دهان در سلامت نگه داشتن دندان ها بسیار موثر می باشند. توجه داشته باشید اگر دندان هایتان لق و یا به علتی پوسیده می شوند این بدان معناست که در بافت های نگهدارنده مشکل وجود دارد. باید هر چه سریع تر در خصوص علت یابی این مشکل اقدام نمایید.

2-وجود خونریزی لثه

خونریزی لثه هیچ وقت نشانه خوبی نیست. این خونریزی نشانه ای از بیماری لثه می باشد. خونریزی لثه به عنوان پریودنتیت و یا قاتل خاموش نیز شناخته می شود.

بیماری لثه یکی از شایع ترین علت های از دست دادن استخوان می باشد. این مشکل قطعا می تواند باعث نابودی لثه و دندان های شما شود.

شاید این سوال برایتان ایجاد شود که این مشکل چگونه ایجاد می شود؟

در این مشکل باکتریها بر روی سطح دندان شما جمع می شوند. این تجمع باکتری ها باعث تشکیل پلاک دندانی و بروز بیماری تارتار می شود. بیماری تارتار باعث انتقال بیماری به اطراف لثه شده و همین مورد باعث از دست دادن دندان ها می شود.

لازم است توجه داشته باشید اسید های ترشح شده به وسیله باکتری ها در طی گذر زمان باعث فرسایش بافت لثه می شود. در نتیجه با شروع بیماری متوجه از دست دادن بافت های استخوانی خود خواهید شد. هر تغییری در بافت دهان مهم است و باید به آن توجه کنید چرا که هر تغییر کوچک در ناحیه دندان می تواند باعث از دست رفتن استخوان های لثه شود. یکی از روش های مراقبت از استخوان های دندان، تمیز نگهداشتن ناحیه دهان و دندان می باشد.

3-درد وحشتناک از دست دادن استخوان دندان

احساس این درد در ناحیه دهان و دندان شاید در ابتدا برایتان امری طبیعی باشد. اگر این درد ادامه دار باشد می تواند نشانه بروز مشکلات جدی باشد. این مورد یکی از نشانه های ضعیف شدن ساختار استخوان ها است. لازم است بدانید کاهش قدرت استخوان ها بر روی اعصاب و روان شما نیز تاثیرگذار خواهد بود. ضعیف شدن و یا از بین رفتن استخوان دندان ها می تواند باعث از بین رفتن ترتیب دندان ها شود. همچنین این مورد می تواند باعث درد در حرکات روزانه نیز شود.

4-افزایش حساسیت

لازم است بدانید حساسیت نیز وضعیتی می باشد که ممکن است با تحلیل استخوان ها مرتبط باشد. دندان ها و استخوان ها هر دو دارای ساختار بسیار قوی هستند که از مواد معدنی و ویتامین ها ساخته شده اند. اگر تراکم مواد معدنی در دندان ها و استخوان ها کاهش یابد آن ها ضعیف تر و آسیب پذیر تر خواهند شد. همین مورد می تواند باعث ایجاد حساسیت و از دست دادن استخوان های دندان شود.

توجه داشته باشید اگر دچار پریودنتیت پیشرفته هستید لثه ها شروع به عقب نشینی خواهند کرد. با بروز این مشکل استخوان های دندان شما نمایان خواهند شد.

اگر ریشه های دندان در معرض دید قرار بگیرند باعث افزایش حساسیت می شوند. از طرف دیگر نیز استخوان های حمایت کننده دندان دچار فرسایش می شوند.

5-بوی بد دهان

همانطور که در بالاتر نیز اشاره کردیم در خصوص بیماری پریودنتال، بافت لثه و استخوان ها شروع به عقب نشینی می کنند. در این وضعیت ریشه های دندان در معرض دید قرار می گیرند و همین مورد باعث ایجاد پوسیدگی های عمیق در نزدیکی لثه خواهد شد. به این نوع پوسیدگی، پریودنتال می گویند.

 به واسطه ایجاد پوسیدگی باکتری هایی در سطح دندان ایجاد می شوند. این باکتری ها به راحتی باعث ایجاد بیماری تارتار می شوند و به واسطه وجود این باکتری ها بر روی دندان پلاک هایی به وجود می ایند. وجود این پلاک ها بر روی دندان علت ایجاد بوی بدن دهان می شوند. تصور کنید باکتری های موجود در دهان شما از باقی مانده غذایی که در دهان شما وجود دارد تغذیه می کنند و همین مورد باعث تکثیر آن ها خواهد شد.

6-ایجاد شکاف های جدید در بین دندان

ممکن است در بین دندان های خود شاهد مثلث های سیاهی باشید. شاید فکر کنید این مورد طبیعی است. اگر مثلث های سیاهی را دیدید که قبلا وجود نداشته است این یک هشدار برای دهان و دندان شما می باشد. این مثلث هایی که بر روی دندان های شما ایجاد می شوند ممکن است به معنای عقب نشینی در ناحیه لثه ها باشد. این مورد عقب نشینی لثه ها با از دست دادن استخوان ها اتفاق می افتد.

 این دو مورد باعث تسریع یک دیگر خواهند شد. ممکن است عقب نشینی لثه ها علت دیگری نیز داشته باشد؛ با عقب نشینی لثه ها ریشه دندان ها نمایان می شود. به طور طبیعی در این بیماری قسمت های بالای دندان های شما با یک دیگر تماس خواهند داشت. در صورتی که قسمت پایینی دندان ها از یک دیگر دور هستند. در نتیجه شکاف های جدیدی که بر روی ریشه قرار می گیرد نمایان می شود. اگر شاهد مثلث های سیاه بر روی نواحی ریشه دندان های خود هستید حتما جدی بگیرید و این مورد را پیگیری نمایید.

7-پروتز های نامناسب

دندانپزشکان باتجربه از دندان ها قالب می گیرند و این بدان معناست که پروتز های دندانی بر اساس قالبی که گرفته شده است ساخته می شوند. یعنی کاملا استاندارد و اندازه دندان ها.

در نتیجه اگر الان از پروتز هایی که درون دهانتان وجود دارد رنج می برید، درحالی که قبلا اینگونه نبوده است، قطعا ساختار دهان شما تغییر کرده است و همین مورد باعث می شود قالب بر روی نقاط مختلف دهانتان فشار وارد کند و آن ناحیه لثه را تحریک کند. اگر هر چه سریع تر جلوی این مشکل را نگیرید ممکن است طی گذر زمان باعث افزایش تحریک لثه ها شود.

8-ایجاد چین و چروک در ناحیه دندان

همانطور که قبلا نیز اشاره کرده ایم استخوان ها محکم ترین بافت بدن می باشند. آن ها بدن را از درون شکل می دهند. توجه داشته باشید هرگونه تغییر در ساختار استخوان ها به راحتی می تواند باعث ایجاد تغییرات در ظاهر شود. از دست دادن استخوان ها باعث کاهش گردش خون در بدن شود. در چنین مواقعی پوست شما مکمل های کمتری برای ساخت و تجدید خود دریافت می کند. این کار باعث پیر شدن و کوچک شدن پوست شما می شود. خطوطی که در ناحیه اطراف دهان به وجود می آید به دلیل وجود چنین مشکلی می باشد.

9-فرو رفتن لب ها به سمت داخل

این مرحله جزو پیشرفته ترین مراحل این بیماری می باشد. در این حالت دیگر بافت سفتی در ناحیه زیر لب ها وجود ندارد که باعث شکل دهی به آن ها شود. در چنین مواقعی لب ها شروع به فرو رفتن می کنند. این مورد یکی از بارزترین علائم از دست دادن استخوان ها می باشد و این مورد نشانگر یک بیماری بسیار جدی در بدن است. بافت های نرم ناحیه صورت شما باید توسط بافت های سخت زیرین حمایت شوند. به همین ترتیب لب ها شکل و حالت خود را از دست می دهند. توجه داشته باشید با بروز این بیماری چنین تغییر شکل هایی اجتناب ناپذیر خواهد بود.

کشیدن بخیه ایمپلنت، زمان و نحوه انجام آن

یکی از بهترین روش‌ها برای پر کردن جای خالی دندان‌های افتاده و از دست رفته استفاده از ایمپلنت است

مراحل درمان تحلیل رفتن استخوان فک

این درمان نیازمند طی کردن مجموعه ای از مراحل مشخص است که هر یک اهمیت خاص خود را دارد. این مراحل به ترتیب شامل:

 1. انجام معاینه به منظور تشخیص و طرح درمان
 2. کاشت ایمپلنت
 3. قراردادن پروتز روی ایمپلنت در مراجعه های بعدی
 4. رعایت بهداشت

روش‌های درمان تحلیل استخوان فک

به طور معمول برای درمان تحلیل استخوان فک روش های درمانی زیر مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 1. پیوند استخوان فک این جراحی برای بازسازی قسمتی از استخوان فک که دچار تحلیل رفتگی شده است، صورت می‌گیرد. برای پیوند استخوان، دندانپزشک متخصص ابتدا به بررسی کامل دهان و دندان و همچنین بررسی عکس‌های رادیوگرافی و سی تی اسکن، می‌پردازد. حین معاینه با بی حس کردن لثه، نوع و میزان استخوان مورد نیاز را مشخص می‌کند.
  پس از آن برای دسترسی به ریشه و استخوان فک، لثه از دندان جدا شده و ریشه به طور کامل تمیز می‌گردد. در ادامه درمان، جراح متخصص به کمک مواد پیوندی ناحیه مورد نظر را پر کرده و با کمک غشای خاصی آن را می‌پوشاند و لثه را بخیه می‌زند. 7 الی 10 روز بعد این بخیه‌ها کشیده شده و یا جذب می‌شوند.
 2. دارو درمانی با وجود اینکه تحلیل استخوان فک در اکثر شرایط بر اثر عفونت به وجود می‌آید، اما آنتی بیوتیک‌ها به تنهایی برای درمان آن موثر نیستند . با این وجود اگر این عارضه خفیف و یا متوسط باشد، در کنار درمان‌های اصلی برای کاهش عفونت حتما از آنتی بیوتیک استفاده می‌شود.
  همچنین در مواقعی که فرد دچار پوکی استخوان است، داروها و مسکن‌های خوراکی می‌توانند برای کمک به درمان موثر واقع شوند.

علت و روش های کشیدن دندان

کشیدن دندان یکی از راه‌های درمانی در زمینه دهان و دندان است که معمولا به عنوان آخرین پیشنهاد از طرف پزشک مطرح می‌شود.

پیشگیری از تحلیل استخوان فک

 1. دندان‌هایتان را حداقل روزی دوبار مسواک زده و شیوه صحیح مسواک زدن را بشناسید.
 2. نخ دندان کشیدن به صورت روزانه باید در کنار مسواک زدن قرار داشته باشد.
 3. همچنین لازم است هر چند وقت یک بار برای چکاپ دندان‌های خود به کلینیک دندانپزشکی  پاسارگاد مراجعه کنید تا در صورت بروز مشکلات دهان و دندان با اقدام به موقع برای درمان، از بروز مشکلات جدی‌تر و تحلیل استخوان فک جلوگیری گردد.
 4. یک رژیم غذایی مناسب، سالم و متعادل را دنبال کنید و مصرف کلسیم و ویتامین D را فراموش نکنید.
 5. مراقبت تمام تغییرات ایجاد شده در دهان و دندان خود باشید و در صورت مشاهده هر گونه مشکلی سریعا با دندانپزشک خود مشورت نمایید.
 6. سیگار و مشروبات الکلی سلامت دهان و دندان را به خطر می‌اندازند؛ پس برای جلوگیری از بروز این عارضه، مصرف آنها را ترک کنید.

تفاوت بین سینوس لیفت و پیوند استخوان چیست؟

اما مگر هر دوی این روش‌ها شامل جراحی پیوند استخوان نمی‌شوند؟

سوالات متداول

آیا با وجود تحلیل استخوان فک ، امکان کاشت ایمپلنت دندان وجود دارد؟

توصیه اکثر جراحان و متخصصان دندانپزشک این است که بعد از کشیدن دندان، بلافاصله کاشت ایمپلنت انجام شود . حداکثر تا زمان 6 ماه بهتر است این کار انجام شود تا در این صورت از تحلیل استخوان جلوگیری شود.
در صورت تحلیل استخوان جراحی ایمپلنت دندان دشوارتر خواهد شد که در این زمان باید قبل از کاشت ایمپلنت، پیوند استخوان انجام شود.

آیا استخوان فک تحلیل رفته دوباره رشد می‌کند؟

بله با پیوند استخوان امکان پذیر است. برای اکثر بیماران، استخوان فک در ۴ تا ۶ ماه بازسازی می‌شود، اما در برخی موارد ممکن است بیشتر طول بکشد.

عفونت استخوان فک چیست؟

استئونکروز فک (ONJ) یک بیماری نادر اما جدی است که باعث می‌شود سلول‌های استخوانی در استخوان فک از بین بروند. از آنجایی که خون نمی تواند به ناحیه در معرض دید برسد، بیشتر استخوان می‌میرد.

آیا استخوان فک به طور طبیعی بازسازی می‌شود

استخوان فک خراب به خودی خود دوباره رشد نمی کند. در برخی موارد، می‌توانید تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید که ممکن است باعث کاهش روند بازسازی استخوان فک شود. اینها ممکن است شامل پایبندی به یک رژیم غذایی سالم و مغذی و پرهیز از الکل و محصولات حاوی تنباکو باشد. اما به طور کلی درمان نمی شوند.

چه چیزی باعث رشد استخوان می‌شود؟

فعالیت بدنی را در برنامه روزانه خود قرار دهید. ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی، دویدن و بالا رفتن از کوه می‌توانند به شما در ساختن استخوان‌های قوی و کاهش سرعت تحلیل استخوان کمک کنند. از مصرف مواد مخدر و سیگار خودداری کنید.

سخن آخر

تحلیل استخوان فک در اثر از دست دادن دندان و تروما به فک ایجاد می‌شود. درمان شامل پیوند استخوان، همراه با روش‌هایی مانند ایمپلنت برای تحریک رشد استخوان است. اما می‌توانید با رعایت برخی مسائل سرعت پیشرفت آن را کمتر کنید. 

اگر دندان از دست رفته دارید بهتر است هر چه سریعتر به کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زاگرس مراجعه نمایید. متخصصین با تجربه ما می‌توانند بهترین درمان را به شما پیشنهاد دهند. 

در این کلینیک تمامی کار‌های مربوط به زیبایی و سلامت دهان و دندان مانند لمینت، کامپوزیت، ترمیم، جراحی دندان عقل، بلیچینگ، عصب کشی و دندانپزشکی کودکان انجام می‌پذیرد. منتظر شما هستیم. 

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

3 دیدگاه در ”علائم تحلیل استخوان فک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X