کاشت ایمپلنت توسط دکتر روشن طلب

ورم بعد از ایمپلنت چند روز طول می‌کشد؟ آیا بعد از ایمپلنت صورت ورم می‌کند؟ علت ورم لثه بعد از ایمپلنت چیست؟ آیا ورم صورت بعد از ایمپلنت طبیعی است؟ کمپرس گرم بعد از ایمپلنت بهتر است یا کمپرس؟ درمان ورم صورت بعد از ایمپلنت چیست و چگونه این ورم را درمان کنیم؟ و همه سوالاتی که درباره ورم بعد از ایمپلنت دارید را در این مقاله پاسخ داده‌ایم. درنهایت اگر سوالی دارید که به پاسخ آن نرسیدید می‌توانید در انتهای مقاله و در قسمت دیدگاه سوال خود را درج کنید تا به آن پاسخ دهیم.

دلایل ورم بعد از ایمپلنت چیست؟

تورم پس از کاشت و ایمپلنت دندان پاسخ طبیعی بدن به آسیب و رفع آسیب است. ممکن است جراحت را با جراحی کردن یکی ندانید، اما جراحی نیز نوعی ترومای کنترل شده یا همان آسیب کنترل شده در نظر گرفته می‌شود. به عبارت ساده، تورم نشانه تجمع مایع در بافت‌ها می‌باشد.

تورم لثه مشکل جدی نیست، اما بخشی طبیعی از روند بهبودی است. مانند خونریزی دندان و لثه بخش طبیعی از روند بهبودی در کاشت دندان است. این طبیعی است که بیمار تا 48 ساعت پس از ایمپلنت دندان کمی احساس درد و ناراحتی کند. برای تحمل این احساس ناراحتی و درد کافی است از یک ژلوفن یا داروی مسکن دیگری زیر نظر متخصص ایمپلنت یا دندانپزشک خود استفاده کنید.

این درد آنقدر شدید و ماندگار نیست بلکه بصورت موقتی برای چند ساعت یا 2 شبانه روز می باشد، بنابراین لازم نیست که نگران باشید و از مسکن های بسیار قوی استفاده کنید. تورم بعد از کاشت ایمپلنت یکی از موارد رایج پس از کاشت دندان در محل ایمپلنت است.

عوامل تاثیر گذار بر تورم

قطعا موارد مختلفی وجود خواهد داشت که میتواند بر ایجاد تورم در ناحیه ایمپلنت تاثیر گذار باشد. مواردی که در ادامه قید میکنیم بر توسعه تورم و میزان کبودی تاثیر بسیار  زیادی دارد:  مهم ترین عامل میزان گستردگی ناحیه جراحی است. اگر این ناحیه دارای وسعت زیادی باشد قطعا تورم و کبودی بیشتر میشود. دومین عاملی که وجود دارد سن بیمار است.

شاید برای شما جالب باشد سن بیمار چه ارتباطی به میزان تورم و کبودی میتواند داشته باشد؟ اما جالب است بدانید هر چه سن افراد بالاتر برود بافت صورت و گردن میزان سفتی و قوام خود را از دست میدهد و به همین علت میزان کبودی و تورم میتواند تا بخش زیر چشم و گردن شما پیشروی کند.

 1. گستردگی ناحیه جراحی باعث بیشتر شدن تورم میشود
 2. هرچه سن بالاتر باشد کبودی بیشتر است

ایمپلنت کامل فک بالا و پایین

تا قبل از این کسانیکه تمام دندان های خود را از دست داده بودند برای دندان دار شدن چاره ای جز داشتن دندان مصنوعی متحرک نداشتند . اما..

آیا این تورم طبیعی است؟

این تورم ممکن است برای بسیاری از افراد سوال باشد که طبیعی است یا خیر؟ اما باید دقت کنید که ایجاد تورم و کبودی یک پاسخ کاملا طبیعی در مقابل جراحی و آسیبی است که در شکاف لثه انجام شده است.

زیرا جراحی در واقع یک آسیب کاملا کنترل شده است و هنگامی که تورم ایجاد میشود نماد آن است که مایعات در بافت دهانی تجمع کرده است و این موضوع اصلا نگرانی نداشته و جزئی از فرآیند بهبودی و ترمیم است. این نشانه‌ها نشانه سلامتی بدن شما و پاسخ طبیعی بدن در مقابل جراحی است.

ورم بعد از کاشت چند روز طول می کشد؟

اگر در لثه ها و محل کاشت دندان ورم دارید، نیازی به نگرانی نیست زیرا این حالت موقتی است و تورم حداکثر ظرف 2 تا 3 روز بعد از ایمپلنت از بین می رود. تورم بعد از ایمپلنت دندان مشکل حادی نیست و به مرور زمان و با رعایت دستورالعمل‌های تجویز شده توسط متخصص ایمپلنت برطرف می شود.
البته دو دسته از بیماران درد بیشتری را احساس خواهند کرد:
بیمارانی که همزمان دندان کشیده و کاشته اند یعنی در واقع ایمپلنت فوری (کاشت دندان یک روزه) انجام داده‌اند.
دوم افرادی که در انتهای ریشه دندان خود عفونت کوچکی دارند. تورم و کبودی بعد از ایمپلنت دندان یکی از شایع ترین عوارضی است که اغلب با آن مواجه می‌شوند.

چگونه ورم بعد از ایمپلنت را کاهش دهیم؟

قبل از هر چیز باید خاطر نشان کنیم که کاشت دندان به روش ایمپلنت دیجیتال همراه با تکنولوژی است که میزان درد و تورم و جراحت را به حداقل می رساند اما در صورت انجام ایمپلنت به روش سنتی و انجام جراحی باز و گسترده احتمال خونریزی  تورم بیشتر می شود. با توجه به مواردی که شرح دادیم بعد از جراحی ایمپلنت دندان ناحیه جراحی شده دچار تورم طبیعی میشود که البته میتوان با راه حل‌هایی تورم را کاهش داد.

رایج‌ترین روشی که میتوان از آن برای کاهش تورم بعد از جراحی استفاده کرد استفاده از کمپرس یخ است. حداقل سه روز پس از انجام کاشت ایمپلنت دندانی کمپرس یخ را بر روی ناحیه ایمپلنت شده روی صورت خود قرار دهید. هرگز غذاهایی که سفت باشد و باعث ایجاد فشار به ناحیه ایمپلنت میشود را استفاده نکنید زیرا فشار بیش از حد تورم بعد از ایمپلنت دندان را افزایش میدهد. در ادامه برخی از مواردی که التهاب اطراف ایمپلنت را کاهش میدهد نام میبریم:

 1. با استفاده از خمیر دندان‌های ضد باکتری حداقل دو مرتبه در روز میتوانید التهاب و تورم این ناحیه را کاهش دهید.
 2. با استفاده از آب نمک یا دهانشویه‌هایی که فاقد فلوراید هستند دهان خود را شست و شو دهید.
 3. حداقل یک الی دو مرتبه در طول روز از ژل‌های دهانی استفاده کنید.
 4. با استفاده از سرنگ مخصوص ژل دهانی را به زیر ایمپلنت تزریق کنید.

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

اگر اخیراً ایمپلنت دندانی دریافت کرده‌اید و در حال نقاهت پس از جراحی هستید، ممکن است تعجب کنید که آیا سطح درد یا ناراحتی شما طبیعی است یا خیر.

مراقبت‌های بعد ازایمپلنت

مراقبت‌هایی که پس از انجام ایمپلنت باید رعایت کنید به اندازه مهارت و تجربه پزشک در کاشت ایمپلنت دندان تاثیر گذار است. زیرا در صورت عدم مراقبت صحیح از ناحیه ایمپلنت دندان ممکن است کاشت ایمپلنت شما با عدم موفقیت روبرو شود یا به اصطلاح پس بزند.

مراقبت‌هایی که باید بعد از ایمپلنت رعایت شود عبارت است از:

 • بالاتر نگهداشتن سر از راستای بدن

بهتر است حداقل به مدت دو ساعت پس از کاشت ایمپلنت کمی دراز کشیده و استراحت کنید به صورتی که سر کمی بالاتر از بدن باشد. هنگامی که میخواهید از حالتی به حالت دیگر برگردید بهتر است برای جلوگیری از سر گیجه کمی به آرامی این تغییر حالت را انجام دهید.

 • عدم استفاده از نوشیدنی‌های الکلی

به مدت ۱۴ روز پس از انجام ایمپلنت دندان استفاده از هرگونه نوشیدنی و مشوربات الکلی ممنوع است زیرا استفاده از نوشیدنی‌های الکل دار تاثیر منفی بر بافت اطراف ناحیه ایمپلنت شده میگذارد.

 • عدم استعمال دخانیات

حداقل به مدت ۳ ماه پس از کاشت ایمپلنت دندان هرگز نباید از هرگونه دخانیات مختلفی استفاده نمود. البته که پیش از انجام جراحی ایمپلنت دندان بهتر است به مدت سه روز از استعمال دخانیات بپرهیزید. استفاده از سیگار و دخانیات پروسه بهبودی ناحیه ایمپلنت شده را دچار اختلال می کند.

 • میل کردن نوشیدنی‌ای خنک و سرد

به مدت حداقل ۷۲ ساعت پس از انجام کاشت ایمپلنت دندان بهتر است از نوشیدنی‌‌هایی که خنک و سرد هستند استفاده کنید زیرا نوشیدنی داغ ممکن است خونریزی شما را تشدید کند.

 • عدم استفاده از مواد غذایی سفت و داغ

به مدت حداقل سه روز از خوردن مواد غذایی سفت پرهیز کنید. مواد غذایی سفت و خشک باشند قطعا باعث وارد شدن فشار بسیار به ناحیه ایمپلنت میشوند و خونریزی را افزایش میدهند.

 • استفاده از پانسمان پس از کاشت ایمپلنت

پس از آنکه ایمپلنت درون استخوان فک کاشته شد روی آن پانسمان قرار میدهند که برای برخی ۲ ساعت و برای برخی دیگر چند روز باید این پانسمان باقی بماند. در صورتی که پانسمان بر روی ناحیه ایمپلنت خود داشتید بهتر است هرگز از خلال دندان استفاده نکنید و حتی با زبان هم ناحیه جراحی شده را دستکاری نکنید.

 • عدم استفاده از کمپرس آب گرم

پس از انجام جراحی کاشت ایمپلنت دندان هرگز از کمپرس آب گرم استفاده نکنید و در سه روز اول پس از انجام فقط از کمپرس آب یخ استفاده کنید تا به کم شدن التهاب ناحیه ایمپلنت شده نیز کمک بسیار شایانی کند.

 • استفاده از مسواک‌های بین دندانی

پس از کاشت ایمپلنت دندان شما مجاز به استفاده از هرگونه مسواکی هستید تا بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید. اما اغلب افرادی که برای رعایت بهداشت دهان و دندان خود از مسواک بین دندانی استفاده کردند نتیجه بهتری دریافت کرده‌اند. البته خیلی تفاوت چشم گیری بین مسواک بین دندانی و مسواک برقی یا هوشمند وجود ندارد. بزرگترین تفاوت آن احساس راحتی و رضایتی است که هنگام استفاده از این مسواک با برس‌های نرم خواهید داشت.

 • استفاده مرتب از واتر فلاسر

پس از کاشت ایمپلنت دندانی جهت کاهش میزان التهاب و پلاک‌ها بهتر است از واتر فلاسر استفاده کنید. به صورتی که برخی از افراد واتر فلاسر را جایگزین نخ دندان میکنند. البته واتر فلاسری خوب است که که با نوک غیر فلزی باشد تا بتوانید حداقل دو مرتبه در روز از آن استفاده نمائید. البته بهتر است واتر فلاسر خود را با استفاده از محلول‌های دارای الکل و آنتی باکتریال شست و شو دهید.

علت سیاه شدن لثه بعد از ایمپلنت

سیاهی لثه بعد ایمپلنت چرا اتفاق می‌افتد؟ آیا درمانی برای آن وجود دارد؟

سوالات متداول

ورم بعد از کاشت چند روز طول می کشد؟

برخی از بیماران ممکن است پس از عمل ایمپلنت دندان، در محل جراحی تا حدودی احساس درد، تورم و ناراحتی داشته باشند که طبیعی است و به‌طور معمول در طول ۳ روز برطرف می‌شود. دندانپزشک شما با تجویز داروهای مسکن ساده نظیر ژلوفن به کاهش درد و ناراحتی شما کمک می‌کند.

چگونه ورم صورت بعد از ايمپلنت دندان را کنترل کنیم

ورم صورت بعد از ایمپلنت از عوارض کم اهمیت ایمپلنت دندان است که با کمی استراحت و بهبود زخم های جراحی کاشت پایه به سرعت تسکین می یابد.

علت آبسه لثه بعد از ایمپلنت چیست؟

یکی از دلایل ایجاد آبسه در لثه عفونت ایمپلنت است. عفونت ایمپلنت به چند دلیل اتفاق می افتد اما مهمترین آنها عدم استفاده از آنتی بیوتیک ها بعد از ایمپلنت است و دیگری عدم تبحر پزشک در کاشت پایه ایمپلنت است. اگر پزشک نتواند لثه را به درستی برش داده و پایه را در لثه قرار دهید ممکن است پایه در لثه عفونت کرده و با تشدید عفونت به شکل آبسه در می آید.
اگر شما بعد از انجام ایمپلنت داروهای انتی بیوتیک خود را به درستی و سر موقع استفاده نکنید احتمال دارد که پایه در لثه عفونت نماید.

تحلیل لثه بعد از ایمپلنت و درمان آن

آیا بیماری لثه بعد از ایمپلنت دندان ایجاد می شود؟

کلام آخر

ایمپلنت دندان روشی بسیار مستحکم و طبیعی برای جلوگیری از خالی بودن جای دندان از دست رفته است که میتواند به چند روش مختلفی انجام شود.  مراقبت‌هایی که بعد از کاشت ایمپلنت دندان باید انجام شود سبب جلوگیری از عوارض کوتاه مدت یا بلندمدتی است که پیش می‌آید. برخی از تورم بعد از ایمپلنت دندان دچار نگرانی میشوند. در صورتی که در ناحیه لثه دچار التهاب شوید جزئی از عوارض ایمپلنت است و سریعا باید به متخصص مراجعه کرد زیرا ممکن است دچار عفونت یا خونریزی شده باشد اما اگر تورم در ناحیه صورت فرد پیش آید طبیعی است به دلیل شکافی است که در ناحیه لثه فرد برای کاشت ایمپلت دندان ایجاد شده است.

اما بهترین راه حل برای درمان این تورم بعد از ایمپلنت در ناحیه صورت استفاده از کمپرس یخ بر روی صورت است. البته استفاده از کمپرس یخ یکی از مراقبت‌های ویژه بعد از ایمپلنت نیز هست زیرا کمپرس گرم باعث میشود میزان خونریزی دچار تشدید شود. حتی پس از کاشت ایمپلنت مجاز به نوشیدن یا میل کردن مواد غذایی و نوشیدنی‌های داغ نیستید. بهتر است برای موفقیت در کاشت و کمتر کردن عارضه‌های ایمپلنت دندان مراقبت‌های لازم همچون استفاده از نخ دندان، واتر فلاسر، آنتی بیوتیک و مسکن، مواد غذایی دارای کلسیم و مواد غذایی نرم و سرد را انجام دهید.

باید اولویت اتخاب شما برای انجام ایمپلنت دندان یک متخصص ایمپلنت با تجربه و مهارت کامل باشد. اگر در رشت زندگی می‌کنید و قصد دارید ایمپلنت در رشت یا ایمپلنت فوری در رشت را با کمترین درد و ورم بعد از کاشت دندان تجربه کنید می‌توانید به کلینیک تخصصی ایمپلنت رشت دکتر روشن طلب مراجعه کنید و مشاوره رایگان ایمپلنت داشته باشید.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

3 دیدگاه در ”ورم بعد از ایمپلنت چند روز طول می‌کشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X