دندان مصنوعی ثابت یا متحرک؟ افرادی که پس از از دست دادن دندان هایشان چه بر اثر پوسیدگی و کشیدن دندان و چه بر اثر آسیب دیدگی و ضربه به جایگزینی دندان به جای دندان از دست رفته خود نیاز پیدا میکنند ، اولین سوالی که برایشان پیش می آید این است که دندان مصنوعی چند نوع دارد و کدام یک برایشان مناسب تر است . ایمپلنت ها گونه ای از دندان های مصنوعی ثابت هستند که دانه دانه در فک شما جای گذاری می شوند و دندان مصنوعی های متحرک هم همان دندان های مصنوعی قدیمی هستند که چند نسل پیش از ما هنگام خواب از دهانشان خارج و در یک لیوان آب قرار می دادند .

حال این که کدام یک از انواع دندان مصنوعی برای شما مناسب است بنا به تشخیص دندانپزشک شما مشخص خواهد شد . در ادامه به بررسی انواع دندان مصنوعی خواهیم پرداخت .

دندان مصنوعی متحرک

دندان های مصنوعی متحرک نوعی جایگزین دندانی هستند که از قدیم تا به امروز استفاده می شوند و خیلی از مادر بزرگ و پدربزرگ ها را اگر دیده باشید از این نوع دندان مصنوعی استفاده می کنند. این دندان ها بر روی لثه قرار می گیرند و در بیشتر مواقع به این دلیل که مانند دندان های اصلی هستند نمی توانید تشخیص دهید که دندان مصنوعی است و یا اصلی، تفاوتی که این دندان ها دارند این است که جنس آنها کاملا مصنوعی بوده و می توان آن ها را از دهان بیرون آورد و عملیات شستشو را اینگونه انجام داد. دندان های مصنوعی متحرک به دو صورت ساخته می شوند:

 • دندان مصنوعی کامل
 • دندان مصنوعی تکه ای

هرکدام از این نوع دندان ها کارایی های خودشان را دارند که در ادامه برای شما توضیح خواهیم داد و همچنین به این نتیجه گیری می رسیم که دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک؟

ایمپلنت دندان با پین دندان چه تفاوتی دارد؟

مواد ترمیمی پرکننده در درمان انواع پوسیدگی و کاویته‌های دندان جایگاهی پراهمیت داشته و به عنوان یک گزینه درمانی بسیار مؤثر شناخته می‌شوند

دندان های مصنوعی کامل

این نوع دندان های مصنوعی هنگامی به کار گرفته می  شوند که تمامی دندان ها از دهان خارج شده باشند و در فک بالا یا پایین یا هر دو فک هیچ دندانی وجود نداشته باشد. در این زمان باید به لابراتوار های دندانپزشکی مراجعه کنید تا برای شما دندان مورد نظرتان را بسازند، تکنسین های ساخت دندان با توجه به نوع فک شما و قرارگیری آن بر روی هم، همچنین با در نظر گرفتن نظر دکتر دندان پزشک قالب دندانی را برای شما طراحی می کنند. برای کار گذاری دندان مصنوعی کامل معمولا 8 تا 12 هفته باید صبر کنید تا لثه ها به صورت کامل ترمیم شوند.

دندان مصنوعی تکه ای

دندان مصنوعی تکه ای از جنس دندان مصنوعی کامل است و کارایی تقریبا مشابه به همان دندان را دارد با این تفاوت که این دندان را موقعی می سازند که قسمتی از دندان های فرد از دست رفته باشد و هنوز هم در فک بالا یا فک پایین دندان هایی مانده باشد، تنها فرد می خواهد فاصله خالی شده بین این دندان ها را با استفاده از دندان مصنوعی پر کند و زیبایی لبخندش را دوباره به دست آورد.

این مورد از دندان های مصنوعی به دلیل این که نیاز به تنظیم دارند در واقع موقتی هستند و کارایی دائمی ندارند برای این که بتوان از دندان مصنوعی تکه ای برای قسمتی از دهان استفاده کرد باید از برج استفاده نمود، روش کار به این صورت است که دندان های دو طرف فضای خالی روکش می شود و دندان های مصنوعی به آنها متصل می شود، سپس بریج با سیمان در جای خود چسبانده می شود.

اما برای این که ببینیم دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک، بهتر است روش ایمپلنت گذاری را هم مورد بررسی قرار دهیم.

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

آیا باید نگران درد بعد از جراحی ایمپلنت باشید؟

ایمپلنت دندان جایگزینی ثابت برای دندان اصلی

از دیگر روش هایی که برای جایگزینی دندان استفاده می شود و جدید تر از دندان مصنوعی متحرک است، روش ایمپلنت گذاری می باشد. ایمپلنت های دندانی در واقع فیکسچر هایی هستند که درون لثه ها پیچ می شوند و بعد تاج دندان بر روی انها قرار میگیرد.

از مزایایی که ایمپلنت های دندان دارند این است که چه یک دندان از دست داده باشید، چه تمامی دندان ردیف فک را می توانید از آن استفاده نمایید، همچنین به این دلیل که در لثه یا فک پیچ می شوند دیگر در هنگام جویدن گاز گرفتن و… نگران این نیستند که ناگهان دندان مصنوعی از دهان شما بیرون بزند، همچنین اگر از ایمپلنت های درجه یک استفاده نمایید به مدت بسیار طولانی میتوانید از آنها استفاده نمایید در واقع می توان گفت یک عمر.

انواع دندان مصنوعی ثابت

انواع دندان مصنوع ثابت می‌تواند به شرح زیر باشد:

 • پروتز‌های متکی بر دندان: انواع روکش‌ها و ونیرها که به بازسازی عملکرد و زیبایی دندان می‌پردازند از این دسته هستند.
 • دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت: این پروتزها دندان‌هایی هستند که روی پیچ‌های نصب شده در فک قرار می‌گیرند.

مقایسه دندان مصنوعی متحرک و ایمپلنت

برای این که ببینیم دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک؟ بهتر است یک جمع بندی در این زمینه داشته باشیم و نقاط قوت و ضعف هر دو را در کنار هم قرار دهیم، با مقایسه این دو جایگزین برای دندان می توانید بهتر انتخاب کنید که از کدام یک می خواهید استفاده نمایید.

مزایا دندان مصنوعی متحرک

 • راحتی استفاده از این نوع دندان مصنوعی
 • هیچ خطری اعم از عفونت دندانی و آسیب وارده به لثه دیده نمی شود
 • سهولت در امکان ترمیم
 • قیمت مناسب و بسیار پایینتر از ایمپلنت

معایب دندان مصنوعی متحرک

 • چفت نبودن دندان مصنوعی در دهان
 • بو گرفتن دهان در صورت رعایت نکردن بهداشت دهانی
 • نداشتن حس دندان اصلی هنگام غذا خوردن
 • استحکام پایین تر به نسبت ایمپلنت

مزایای ایمپلنت های دندان

 • فیکس شدن در دهان مانند دندان اصلی
 • راحتی استفاده در هنگام جویدن و گاز گرفتن
 • داشتن حس مانند دندان اصلی
 • کارایی مانند دندان اصلی
 • طول عمری بالا
 • استحکامی بی نظیر
 • زیبایی لبخند
 • تنوع در رنگ بندی
 • امکان جایگذاری فوری با استفاده از نوع ایمپلنت فوری

معایب استفاده از ایمپلنت

 • استفاده از جراحی برای کاشت فیکسچر ها
 • قیمت بسیار بالا

ایمپلنت بهترین جایگزین دندان های از دست رفته

این مقاله با توجه به تجربیات دکتر روشن طلب در رشت بر آن است تا مروری جامع بر فواید ایمپلنت های دندانی ارائه دهد و توضیح دهد که چرا بهترین راه حل برای دندان های از دست رفته هستند.

سوالات متداول

برای کار گذاری ایمپلنت و دندان مصنوعی متحرک به کجا باید مراجعه کنیم؟

رای کار گذاری ایمپلنت بهتر است به کلینیک تخصصی پاسارگاد رشت مراجعه کنید. کلینیک پاسارگاد با مدیریت دکتر روشن طلب و متخصین پروتز کاشت ایمپلنت و پروتز دندان و دندان مصنوعی ثابت و متحرک را به صورت تخصصی انجام می دهند.

مزایای دندان مصنوعی متحرک چیست؟

راحتی استفاده از این نوع دندان مصنوعی
هیچ خطری اعم از عفونت دندانی و آسیب وارده به لثه دیده نمی شود
سهولت در امکان ترمیم
قیمت مناسب و بسیار پایینتر از ایمپلنت

مزایای ایمپلنت گذاری چیست؟

فیکس شدن در دهان مانند دندان اصلی
راحتی استفاده در هنگام جویدن و گاز گرفتن
داشتن حس مانند دندان اصلی
کارایی مانند دندان اصلی
طول عمری بالا
استحکامی بی نظیر
زیبایی لبخند
تنوع در رنگ بندی
امکان جایگذاری فوری با استفاده از نوع ایمپلنت فوری

آیا همه افراد می‌توانند از دندان ایمپلنت استفاده کنند؟

خیر. پزشک باید ابتدا وضعیت استخوان فک، لثه‌ها و سلامت عمومی شما را بررسی کند. در برخی موارد که استخوان فک تحلیل رفته است با جراحی پیوند استخوان می‌توان مشکل را برطرف کرد.

دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک؟

این به شرایط مالی و سلامتی بیمار بستگی دارد؛ اما در صورت امکان ایمپلنت یا دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت توصیه می‌شود.

سخن آخر

خوشبختانه شما به کمک پروتزهای مصنوعی می‌تواند ظاهر و عملکرد دندان‌های از دست رفته خود را بازگردانید. بسیاری از افراد که قصد ساخت دندان مصنوعی را دارند در مورد ویژگی‌های دندان متحرک و ثابت سوال می‌پرسند. باید گفت تفاوت بین این دو مورد بسیار زیاد است. دندان‌های ثابت بر پایه ایمپلنت‌هایی که به صورت پیج در فک قرار می‌گیرند نصب می‌شوند و امکان خارج شدن ندارند. در حالی که دندان‌های متحرک روی قسمت باقی مانده از فک و لثه‌ها قرار می‌گرد و می‌توان آن را خارج نمود.

در حالت کلی پروتز ثابت توصیه می‌شود؛ اما هزینه بالاتری دارد و ممکن است به دلیل برخی شرایط سلامتی امکان‌پذیر نیز نباشد. در این مقاله به این پرسش که دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک پاسخ دادیم و تفاوت‌های آن‌ها را بررسی کردیم.

همانطور که خواندید برای بازیابی دندان های خود روش هایی وجود دارد و فقط شما باید به این پی ببرید که دندان مصنوعی ثابت بهتر است یا متحرک؟ و سپس اقدام به ترمیم دندان خود کنید هر کدام از این نوع دندان ها مزایا و معایبی را به همراه دارند که با در نظر گرفتن آنها و شرایط خود می توانید بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

5 دیدگاه در ”دندان مصنوعی ثابت یا متحرک؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X