کاشت ایمپلنت توسط دکتر روشن طلب

ایمپلنت بهتر است یا دندان مصنوعی؟ از دست دادن دندان‌هایتان می‌تواند هم برای سلامت دهان و هم برای ظاهر شما پیامدهایی داشته باشد. شکاف ایجاد شده توسط دندان از دست رفته می تواند باعث کج شدن دندان های دیگر و خارج شدن از موقعیت خود و باعث تغییر در ظاهر فرد شود. این تغییرات روی دندان‌ها می‌تواند تمیز کردن صحیح دندان‌ها را برای افراد دشوارتر کند که می‌تواند منجر به افزایش خطر بیماری لثه و پوسیدگی دندان شود. از دست دادن دندان ها همچنین می‌تواند باعث مشکلات عزت نفس شود، زیرا افراد در صورت مشاهده دندان‌های از دست رفته خود احساس منفی در مورد لبخند زدن، خوردن و صحبت کردن می‌کنند.

خوشبختانه، گزینه‌های متعددی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته وجود دارد که می‌تواند هم سلامت دهان و هم ظاهر شما را بهبود بخشد. دندان مصنوعی و ایمپلنت دندان دو راهکار مهم برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته هستند. اما سوال مهمی که وجود دارد، این است که هرکدام از آن‌ها برای چه افرادی مناسب هستند؟ در این مقاله به مقایسه کامل این دو روش می‌پردازیم تا بتوانید مناسب‌ترین انتخاب را داشته باشید.

دندان مصنوعی متحرک

دندان های مصنوعی ابزارهای متحرکی هستند که می توانند جایگزینی مناسب برای دندان های از دست رفته شما باشند، اگر دندان های طبیعی شما به دلایلی از جمله بیماری لثه یا پوسیدگی دندان از بین رفته باشد می توانید از دندان های مصنوعی استفاده کنید، دندان های مصنوعی، زیبایی لبخند و امکان جویدن غذا را برای شما فراهم می کنند.

دندان های مصنوعی متحرک در دو نوع کامل و جزئی می باشند، دندان های کامل زمانی به کاربرده می شوند که دهان از تمام دندان ها خالی باشد و معمولا دندان مصنوعی کامل به دو گونه معمولی و فوری آماده می شوند، دندان مصنوعی معمولی پس از این که دندان ها کامل کشیده شدن و لثه ها بهبود یافتند در دهان قرار گرفته می شود، دندان های مصنوعی فوری همان لحظه به کاربرده می شود.

دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت

آیا لق بودن دندان مصنوعی تان شما را آزار می دهد؟ آیا در غذا خوردن و صحبت کردن همانند گذشته، مشکل دارید؟

ایمپلنت دندان

یکی دیگر از روش های جایگزینی با دندان های اصلی است که به دلایلی از دست رفته اند، این روش برعکس دندان های مصنوعی، ثابت هستند؛ ایمپلنتها پایه هایی هستند که از جنس تیتانیوم خالص می باشند، به عنوان ریشه در استخوان فک گذاشته می شوند و در واقع در نقش ریشه هستند که وظیفه نگهداری روکش هایی را دارند که به عنوان تاج دندان جایگزین می شوند، زمانی که ریشه های تیتانیومی محکم شدند دندان های برو روی آن ها نصب می شود و از نظر ظاهری و احساس بسیار شبیه به دندان های اصلی هستند. روکش ها به وسیله چسب های مخصوص دندانپزشکی زیبایی چسبانده می شوند. معمولا زمانی که در اثر از دست رفتن یک یا چند دندان بین دندان ها فاصله بیفتد از این روش استفاده می شود، یا زمانی که کلیه دندان های یک فک یا دو فک ازدست رفته باشد.

مزایای دندان مصنوعی

 • روش ساخت دندان چسبی ساده و سریع است.
 • نیازی به جراحی ندارد.
 • قیمت مناسبی دارد.
 • تنظیم و اصلاح آن‌ها در صورت نیاز آسان است.
 • اگر استخوان فک یا لثه شما ضعیف باشد یا از سلامت کمتری برخوردار باشد، انتخاب مناسب‌تری است.
 • پروتزهای دندانی از ماهیچه‌های صورت حمایت می‌کنند. این باعث می‌شود که ظاهر صورت شما دچار فرورفتگی نشود.

معایب دندان مصنوعی

 • اگر پروتزها به درستی با چسب دندان محکم نشده باشند، می‌توانند هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن حرکت کنند.
 • آن‌ها باید به طور منظم برای تمیز کردن و نگهداری برداشته شوند. برخی از افراد عادت کردن به استفاده از دندان مصنوعی چسبی را سخت می‌دانند.
 • اگر از دندان مصنوعی استفاده می‌کنید، باید از مصرف برخی مواد غذایی مانند کارامل، سیب یا ذرت بلال خودداری کنید.
 • پروتزهای دندانی شکننده هستند و در صورت افتادن روی زمین ممکن است بشکنند.
 • دندان‌های مصنوعی باید بعد از ۵ تا ۷ سال تعویض شوند.
 • اگر دندان مصنوعی نامناسب باشد یا مانده غذا در آن‌ها انباشته شود، می‌تواند منجر به عفونت، بیماری لثه و پوسیدگی دندان‌های دیگر شود.
 • پروتزها مانع از تداوم خراب شدن دندان‌های دیگر نمی‌شوند.

پروتز ثابت و متحرک دندان

پروتز ثابت و متحرک دندان کدام بهتر است؟ هر یک از انواع پروتز ثابت و متحرک چه ویژگی هایی دارند؟

مزایای ایمپلنت دندان

مهمترین مزایای انتخاب ایمپلنت دندان موارد زیر است:

 • استفاده از آن‌ها بسیار راحت و مانند دندان‌های طبیعی است.
 • ایمپلنت‌ها نمی‌لغزند و حرکت نمی‌کنند.
 • ظاهر ایمپلنت‌های دندانی کاملا طبیعی است.
 • نگهداری ایمپلنت‌های دندانی آسان است. شما باید آن‌ها را مانند دندان‌های طبیعی تمیز کنید، دو بار در روز مسواک بزنید و روزانه نخ دندان بکشید.
 • ایمپلنت‌های دندانی در صورت مسواک زدن منظم و رعایت بهداشت دهان و دندان می‌توانند تا ۲۰ سال یا حتی تا پایان عمر دوام بیاورند.
 • به دندان های مجاور آسیب نمی رسانند.
 • ساختار استخوان فک را حفظ کرده و از تحلیل آن جلوگیری می‌کنند.

معایب ایمپلنت دندان

 • پروسه درمان معمولا طولانی است.
 • برای کاشت ایمپلنت نیاز به جراحی است. مانند تمام جراحی‌ها، خطراتی از جمله خونریزی، عفونت، بی حسی یا آسیب به عضلات مجاور یا حفره سینوسی وجود دارد.
 • ایمپلنت یک روش درمانی گران قیمت است.
 • برای بیمارانی که لثه یا فک ضعیفی دارند توصیه نمی‌شود یا اینکه نیاز به عمل پیوند استخوان است.
 • کاشت آن‌ها برای افرادی که زیاد سیگار می‌کشند توصیه نمی‌شود.

بهترین روش کاشت دندان چیست؟

اگر می خواهید در مورد این روش ها اطلاعات بیشتری بدست آورید در این مقاله با من همراه باشید.

ایمپلنت بهتر است یا دندان مصنوعی؟

اگر می‌خواهید بدانید که از لحاظ قیمت دندان مصنوعی چسبی بهتر است یا ایمپلنت باید گفت که ایمپلنت از لحاظ هزینه می‌تواند به شکل چشم‌گیری بالاتر باشد. مزیت دندان چسبی این است که هر فردی با هر توانایی مالی می‌تواند آن را انتخاب کند و به هر حال مشکلات جویدن و ظاهر خود را برطرف نماید. اما ممکن است پرداخت هزینه ایمپلنت برای همه مقدور نباشد. اگرچه باید توجه داشت که برند ایمپلنت نیز می‌تواند تاثیر زیادی بر هزینه آن داشته باشد.

یکی از مزیت‌های ایمپلنت نسبت به پروتز‌های متحرک دوام طولانی مدت آن ها است. ایمپلنت به عنوان یک روش دائمی استفاده می‌شود و اگر بهداشت دهان را به خوبی رعایت کنید ریشه‌های کاشته شده تا همیشه در دهان شما باقی می‌ماند. اگرچه روکش‌ها ممکن است پس از ۱۰ تا ۱۵ سال نیاز به تعویض داشته باشند.

اما پروتز چسبی یک روش دائمی نیست. پروتز‌ها در اثر گذشت زمان ساییده می‌شوند یا تغییر شکل می‌دهند. این مشکل باعث می‌شود از لحاظ کارکرد و زیبایی دچار مشکل شوند. دندان مصنوعی چسبی معمولا بین ۸ تا ۱۵ سال ماندگاری خواهد داشت.

در بیشتر موارد توصیه ما این است که ایمپلنت دندان را انتخاب کنید، عمدتا به این دلیل که بیشترین شباهت را از لحاظ ظاهر و عملکرد به دندان طبیعی شما ایجاد می‌کند. اگرچه ممکن است هزینه آن بیشتر از هزینه پروتز باشد، اما مزایای آن باعث می‌شود در مجموع انتخاب به صرفه‌تری باشد. زیرا ایمپلنت یک روش مادام العمر است و غالبا نیازی به تعمیر و اصلاح ندارد. همچنین مشکلاتی مانند لقی و احساس بدی که وجود پروتز در دهان شما ایجاد می‌کند وجود ندارد.

به طور خلاصه، هم از نظر ظاهر و هم از نظر عملکرد و دوام، به طور کلی ایمپلنت بهتر از دندان چسبی است. با این حال، همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم ممکن است در مواردی نصب ایمپلنت توصیه نشود. برای انتخاب بهترین روش لازن است که حتما توسط یک دندانپزشک معاینه شوید.

تفاوت بین پروتز دندان و ایمپلنت دندان

با دقت در جدول زیر که ویژگی‌های هر روش را در کنار یکدیگر مقایسه کرده است می‌توانید به این پرسش که دندان چسبی بهتر است یا ایمپلنت پاسخ دهید:


پروتز دندان
ایمپلنت دندان
مواد سازندهساخته شده از مواد اکریلیک یا رزین، فلز، سرامیک یا زیرکونیومساخته شده با تیتانیوم یا آلیاژ تیتانیوم و زیرکونیوم. جنس پروتز ایمپلنت نیز می تواند مشابه دندان چسبی باشد.
زیباییآن‌ها می‌توانند بسیار شبیه به دندان‌های طبیعی باشند. ظاهر آن‌ها در طول زمان می‌تواند افت کند و فلز آن نمایان شود.این گزینه بیشتر شبیه دندان‌های طبیعی است و در طول زمان دچار افت نمی‌شود.
ایمنیمعمولا بی‌خطر هستند، اما اگر شب‌ها آن‌ها را خارج نکنید یا به بهداشت دهان توجه نکنید می‌تواند موجب عفونت شود.حرکت نمی‌کنند و نمی‌افتند، محکم‌تر و ایمن‌تر هستند. با این حال رعایت بهداشت ضروری است.
نحوه نصبآن‌ها به لثه، سقف دهان یا دندان‌های مجاور متصل می‌شوند، به این معنی که هر دندان به تنهایی استقلال ندارد.ایمپلنت در استخوان فک نصب می‌شود و روکش روی ایمپلنت قرار می‌گیرد، بنابراین به دندان‌های مجاور بستگی ندارد و به آن‌ها فشار اضافه وارد نمی‌کند.
ماندگاریدر بهترین شرایط بین ۸ تا ۱۵ سال دوام می‌آورند.اگر به درستی از آن‌ها مراقبت شود، می‌توانند یک عمر دوام بیاورند. دلیل اصلی از دست دادن آن‌ها می‌تواند عفونت استخوان اطراف ایمپلنت باشد.
قیمتهزینه مناسب و به صرفه‌ای دارند.هزینه نسبتا بالایی دارند.

روکش ایمپلنت دندان رشت

روکش ایمپلنت دندان رشت در کلینیک تخصصی ایمپلنت و پروتز دندانی پاسارگاد توسط متخصصین پروتز انجام می شود.

سوالات متداول

چسب دندان مصنوعی چیست؟

چسب دندان مصنوعی می‌تواند به صورت خمیر، نوار یا پودر تولید شود. با استفاده از این مواد می‌توان دندان مصنوعی متحرک را در جای خود محکم کرد تا حرکت نکند. ماندگاری این چسب‌ها می‌تواند از چند ساعت تا یک روز متفاوت باشد.

ایمپلنت بهتر است یا دندان مصنوعی؟

به طور کلی ایمپلنت توصیه می‌شود؛ زیرا کیفیت، ماندگاری و ظاهر طبیعی بهتر دارد. اما برای انتخاب بهترین روش لازم است ابتدا توسط یک دندانپزشک معاینه شوید.

کلام آخر

اگر دندان‌های خود را از دست داده‌اید توصیه می‌شود که هرچه سریع‌تر آن‌ها را با دندان مصنوعی جایگزین کنید. زیرا جای خالی دندان می‌تواند باعث آسیب به ساختار فک و جابجایی سایر دندان‌ها شود. درمان دندان‌های از دست رفته به کمک کاشت ایمپلنت یا دندان مصنوعی چسبی امکان‌پذیر است.

ایمپلنت به معنای کاشت یه ریشه ثابت در استخوان فک و ساخت یک تاج دندان روی آن است. دندان چسبی به معنای پروتز دندان متحرک است که به کمک چسب موقت در جای خود محکم می‌شود. به طور کلی انتخاب ایمپلنت توصیه می‌شود؛ زیرا از لحاظ کیفیت، سهولت استفاده و ماندگاری بهتر از دندان چسبی است. با این حال هزینه بالاتری دارد و ممکن است برای همه افراد قابل نصب نباشد. برای اطلاعات بیشتر یا اطلاع از شرایط خدمات دندانپزشکی کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد با ما تماس بگیرید.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

2 دیدگاه در ”ایمپلنت بهتر است یا دندان مصنوعی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X