کاشت ایمپلنت توسط دکتر روشن طلب

پیوند استخوان برای کاشت ایمپلنت دندان موضوع بسیار مهمی است که عدم انجام آن میتواند موجب نگرانی بسیاری از بیماران شود. تا انتهای مطلب با ما باشید تا همه چیز را در مورد ضرورت پیوند استخوان و ارتباط آن با ایمپلنت دندان را برای شما شرح دهیم تا اگر دچار این مشکل هستید با استفاده از مشاوره ما به بهترین پزشک متخصص مراجعه کنید.

کسانی که دچار تحلیل لثه میشوند در حقیقت ارتفاع استخوان فک آنها کوتاه میشود و برای آن که بتوانند عمل ایمپلنت را انجام دهند باید از عمل پیوند استخوان کمک بگیرند. عمل ایمپلنت برای لثه تحلیل رفته یکی از بهترین انتخاب ها برای این دسته از بیماران است.

پیوند استخوان چیست؟

پیوند استخوان فک عملی است که توسط جراح فک و دندان بر روی استخوان فک بیمار انجام میشود و هدف از انجام این عمل جراحی، ترمیم و بازسازی استخوان فک است. بیمارانی که نواقصی در استخوان فک آنها وجود دارد  و یا دچار تحلیل لثه میشوند تنها با انجام این جراحی است که میتوانند به ترمیم استخوان فک خود بپردازند و نواقص آن را برطرف کنند. معمولا برای انجام این جراحی از استخوان طبیعی و یا مواد معدنی که در آزمایشگاهها آماده شده است استفاده میکنند و اینگونه به ترمیم استخوان میپردازند. انجام عمل ایمپلنت به بعد از گذشت مدت زمان بهبودی این جراحی موکول میشود و تا زمانی که پیوند استخوان به طور کامل انجام نشود امکان کاشت ایمپلنت دندان وجود ندارد.

عمل پیوند استخوان برای چه افرادی ضروری است؟

هر شخصی که بخواهد کاشت ایمپلنت انجام دهد و حجم و تراکم استخوان فک پایین باشد، نیاز به پیوند استخوان دارد. معمولا افراد با شرایط زیر نیاز به این جراحی دارند.

 • اگر دندان خود را مدت طولانی از دست داده است.
 • دچار بیماری لثه (پریودنتال) باشد.
 • نقص‌هایی از زمان تولد
 • آسیب یا ضربه به‌صورت.

انواع پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

اگر در قسمتی که دندان خود را از دست داده‌اید، حجم و تراکم استخوان کم باشد، پیوند استخوان در ایمپلنت دندان انجام می‌شود. مواد پیوند استخوان را می‌توان با روش‌های مختلف تهیه کرد. انواع مواد پیوند شامل موارد زیر است:

 • اتوگرافت: در این روش استخوان از بافت بدن شخص گرفته می‌شود.
 • آلوگرافت: در این روش استخوان از بانک بافت انسانی گرفته می‌شود.
 • زنوگرافت: مواد پیوند استخوان از بانک بافت حیوانی گرفته می‌شود.
 • آلوپلاستیک: مواد پیوند استخوان مصنوعی است.

مواد پیوند استخوان ممکن است از بدن خود فرد گرفته شود یا از بانک انسانی یا حیوانی به دست آید. همچنین می‌توان از مواد پیوند استخوان مصنوعی استفاده کرد.

روش انجام پیوند استخوان

روش انجام پیوند استخوان نیز متفاوت است. دندانپزشک ممکن است از طریق یکی از روش‌های زیر پیوند را انجام دهد:

 • حفظ سوکت: در این روش بلافاصله بعد از کشیدن دندان پیوند استخوان انجام شده و از فرورفتگی دو طرف سوکت جلوگیری می‌شود.
 • افزایش ریج: اگر مدت‌ها قبل دندان خود را ازدست‌داده باشید، استخوان فک نازک‌تر شده است. در این شرایط با پیوند استخوان پایه‌ای پایدار برای ایمپلنت ایجاد می‌شود. در افزایش ریج علاوه بر افزایش ارتفاع پهنای بافت نیز بیشتر می‌شود.
 • لیفت سینوس: اگر دندان فک بالا را ازدست‌داده باشید، احتمال دارد سینوس به سمت پایین آمده باشد. در این شرایط نمی‌توان ایمپلنت را در استخوان قرار داد. با جراحی غشای سینوس به سمت بالا کشیده شده و فضای خالی با مواد پیوند استخوان پر می‌شود.
 • پیوند استخوان پریودنتال: اگر دچار بیماری لثه شده باشید، ممکن است دندان شما لق شود. در این شرایط مواد پیوند استخوان اطراف دندان موجود قرار می‌گیرند.

پیوند لثه در ایمپلنت

حلیل لثه در ایمپلنت به چه دلیل اتفاق می افتد؟ آیا جراحی پیوند لثه قبل از انجام ایمپلنت ضروری است؟

نحوه پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

زمانی که استخوان کافی برای نصب ایمپلنت وجود نداشته باشد، این جراحی انجام می‌شود. در این عمل با پیوند بافت استخوانی، استخوان فک ترمیم و بازسازی می‌شود. این بافت پیوندی شبیه به داربستی عمل می‌کند که بافت استخوان روی آن رشد کرده و بازسازی می‌شود.

قبل از جراحی پیوند استخوان باید عکس‌برداری با اشعه ایکس انجام شود. در این تصاویر مشخص می‌شود که چه مقدار استخوان ازدست‌رفته است. برای انجام جراحی ابتدا بی‌حسی موضعی تزریق می‌شود. بعد از بی‌حسی روی لثه برشی ایجاد شده و بافت لثه کمی جابه‌جا می‌شود. در این شرایط استخوان فک قابل‌مشاهده بوده و جراح بعد از تمیز و ضدعفونی‌کردن آن ناحیه مواد پیوند استخوان را اضافه می‌کند. دندانپزشکان در بیشتر مواقع مواد پیوندی را با یک غشا پوشانده و محل برش را بخیه می‌زنند.

در برخی موارد، دندانپزشک ممکن است پیوند استخوان دندان را با پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) ترکیب کند. پی‌آرپی نمونه خونی است که از بدن شما گرفته می‌شود و برای سرعت بخشیدن به بهبودی و بازسازی بافت جراح از آن استفاده می‌کند.

جراحی سینوس لیفت در رشت

آیا به عمل سینوس لیفت نیاز دارید و سوالاتی دارید که پاسخ آنها را پیدا نکرده‌اید؟

مراحل پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

مراحل جراحی پیوند استخوان به شرح زیر است:

 1. بی‌حسی موضعی تزریق می‌شود.
 2. روی لثه برشی ایجاد شده و بافت لثه کنار زده می‌شود.
 3. استخوان فک قابل‌مشاهده بوده و باید ضدعفونی شود.
 4. فضای خالی در استخوان فک با مواد پیوند استخوان پر می‌شود.
 5. غشایی روی مواد پیوندی قرار می‌گیرد.
 6. بافت لثه بخیه زده می‌شود.

مزایا پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

با انجام پیوند استخوان شما می‌توانید کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندان شوید. اگر به هر دلیلی مانند ضربه، پوسیدگی دندان یا بیماری لثه دندان خود را از دست داده‌اید، با پیوند استخوان می‌توانید فک را به شکل قبل بازگردانید. علاوه بر کاشت دندان برای درمان‌های ترمیمی دیگر نیز پیوند استخوان انجام می‌شود. 

معایب و عوارض پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت دندان برخی عوارض شایع بوده و بعد از چند روز برطرف می‌شوند. این عوارض عبارتند از:

 • درد
 • خونریزی
 • تورم
 • کبودی

در برخی مواقع نیز ممکن است عوارض زیر ایجاد شود.

 • خونریزی شدید
 • عفونت
 • آسیب عصبی

اگر دچار علائم زیر شدید، حتما با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

 • درد یا تورمی که بعد از هفته اول بدتر می‌شود.
 • خروج چرک از محل بخیه‌ها
 • تحلیل رفتن لثه (لثه‌ها از دندان‌ها فاصله می‌گیرند.)
 • تغییر نکردن حجم استخوان فک.

مراقبت‌های بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت دندان

از نکات مراقبتی مهم پس از انجام پیوند استخوان در ایمپلنت دندان می‌توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • از لمس محل زخم پس از انجام عمل پیوند استخوان در ایمپلنت خودداری کنید.
 • از شستن مداوم و بیش از حد دهان در این هنگام خودداری کنید.
 • از بیرون ریختن آب دهان به مدت یک شبانه روز و خونریزی مجدد در محل زخم بپرهیزید.
 • از کشیدن سیگار و استعمال دخانیات خودداری کنید.
 • در هنگام خوردن نوشیدنی از نی استفاده نکنید زیرا به محل حراجی فشار وارد می‌کند.
 • حتما دارو‌های تجویز شده توسط دندانپزشک را مصرف کنید

مراقبت های لازم بعد از ایمپلنت دندان

مراقبت های لازم بعد از ایمپلنت دندان چقدر اهمیت دارد؟

سوالات متداول شما

اگر قصد کاشت دندان را دارید، ممکن است در مراحل اولیه نیاز به پیوند استخوان هم داشته باشید. به همین دلیل احتمالا با سوالاتی در مورد این جراحی روبرو شده‌اید. در ادامه تعدادی از سوالات پرتکرار شما را مطرح کرده و پاسخ آنها را ارائه داده‌ایم.

چرا گاهی پیش از کاشت دندان به پیوند استخوان نیاز است؟

اگر بافت استخوان فک تحلیل رفته باشد، نیاز به پیوند استخوان است. زمانی که حجم و تراکم استخوان در ناحیه نصب ایمپلنت کم باشد، ایمپلنت در جای خود قرار نگرفته یا در مدت‌زمان کمی شل شده و می‌افتد. با جراحی پیوند استخوان حجم و تراکم استخوان بازسازی می‌شود.

برای کاشت ایمپلنت کدام نوع پیوند استخوان بهتر است؟

اگر دندان فک بالا را ازدست‌داده باشید، احتمال دارد جراحی لیفت سینوس انجام شود. اما درصورتی‌که غشای سینوس مشکلی در نصب ایمپلنت ایجاد نکند، احتمالا پیوند استخوان از روش حفظ سوکت یا افزایش ریج کاربرد خواهند داشت.

آیا عمل پیوند استخوان درد دارد؟

بیشتر افراد بعد از عمل پیوند استخوان درد کمی احساس می‌کنند. برخی افراد نیز دردی ندارند. اگر داروهای مسکن را منظم مصرف کنید، درد بسیار کم می‌شود.

پیوند استخوان برای چه افرادی مناسب نیست؟

افرادی که دچار اختلالات سیستم ایمنی هستند یا سیگار و الکل زیادی مصرف می‌کنند، کاندید مناسبی برای جراحی پیوند استخوان نیستند.

بعد از پیوند استخوان چگونه بخوابم؟

بعد از پیوند استخوان در ایمپلنت دندان بهتر است برای چند روز به پشت خوابیده و سر خود را بالاتر قرار دهید. این کار احتمال خونریزی و تورم را کاهش می‌دهد.

چه مدت طول می کشد تا پیوند استخوان جوش بخورد؟

معمولا پس از یک تا دوهفته علائم جراحی از بین رفته و به حالت قبل بازمی‌گردید. اما بهبودی کامل استخوان پیوند خورده بین ۳ تا ۹ ماه طول می‌کشد. پس از گذشت این مدت می‌توان ایمپلنت دندان را انجام داد. مدت‌زمان فاصله بین این دو جراحی به نوع پیوند، میزان مواد پیوندی و محل آن بستگی دارد.

آیا امکان دارد پیوند استخوان جوش نخورد؟

در بیشتر مواقع این جراحی موفقیت‌آمیز است. اما گاهی ممکن است پیوند با شکست روبرو شود. اگر درد و تورم بعد از هفته اول بدتر شد یا آن ناحیه دچار چرک شد، حتما به دندانپزشک اطلاع دهید.

بین پیوند استخوان و کاشت ایمپلنت چقدر باید فاصله باشد؟

برای انجام ایمپلنت دندان باید بین ۳ تا ۹ ماه صبر کرد. ادغام شدن مواد پیوند استخوان با بافت استخوان طول می‌کشد. به همین دلیل نمی‌توان بلافاصله ایمپلنت را نصب کرد.

کلام آخر

پیوند استخوان در ایمپلنت دندان برخی افراد ضروری است. اگر مدت‌زمان زیادی است که دندان خود را از دست داده‌اید یا به هر دلیلی حجم و تراکم استخوان فک شما کاهش پیدا کرده باشد، نیاز به پیوند استخوان دارید. اگر این جراحی انجام نشود، ممکن است ایمپلنت در جای خود قرار نگرفته یا خیلی زود شل شود.

در این روش جراحی لثه برش خورده و مواد پیوند استخوان در فضای خالی قرار می‌گیرد. بعد از عمل ممکن است تا چند روز درد، خونریزی و تورم داشته باشید. دندانپزشک برای شما داروهای مسکن و آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند. حدود ۳ تا ۹ ماه بعد از جراحی پیوند استخوان باید برای کاشت ایمپلنت آماده شوید.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

3 دیدگاه در ”پیوند استخوان برای کاشت ایمپلنت دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X