علت درد دندان بعد از کامپوزیت چیست؟ در حالی که درد در دندان های روکش شده ممکن است در برخی موارد طبیعی باشد، اما در برخی موارد علت درد دندان بعد از کامپوزیت ممکن است نشانه ای از وجود مشکل باشد. حساسیت دندان های روکش شده به طور مکرر به خصوص در چند روز یا هفته اول دیده می شود و درد نیز وجود دارد. این حساسیت ممکن است ناشی از عمل های انجام شده در حین آماده سازی دندان یا واکنش دندان ها به درمان باشد. با این حال، این حساسیت معمولا در مدت کوتاهی خود به خود فروکش می کند.

در ادامه به دلایل درد دندان پس از کامپوزیت و راهکارهای درمان آن می پردازیم.

علت درد دندان بعد از کامپوزیت چیست؟

علت درد دندان بعد از کامپوزیت متفاوت است. یکی از دلایل اصلی این امر پوسیدگی دندان های اصلی پوشیده شده با روکش است. به عبارت دیگر، پوسیدگی دندان های زیر روکش ممکن است به مرور زمان باعث ایجاد درد شود.

علاوه بر این، شرایطی مانند تحلیل لثه در بیماران، عدم نصب درست روکش دندان، مناسب نبودن دندان ها برای بیمار یا فشار دندان های روکش روی دندان یا لثه ممکن است باعث ایجاد درد شود.

علاوه بر این، پوسیدگی دندان ممکن است در دندان های زیر روکش رخ دهد. این وضعیت باعث ایجاد درد در افراد می شود.

با این حال، اگر درد پس از روکش کردن دندان ادامه یابد، ممکن است نشانه مشکلی باشد که تا ریشه دندان گسترش یابد. این درد اغلب هنگام مصرف غذاها و نوشیدنی های سرد یا گرم می تواند بدتر شود. علاوه بر این، مشکلات لثه نیز می تواند علت درد دندان بعد از کامپوزیت باشد.

در صورت تداوم درد در دندان های کامپوزیت شده، توصیه می شود با دندانپزشک تماس بگیرید. دندانپزشک شما معاینه ای را برای تشخیص علت درد انجام می دهد و ممکن است در صورت نیاز از اشعه ایکس عکس بگیرد. در زیر بیشتر به دلایل درد در دندان های کامپوزیت شده می پردازیم.

کامپوزیت دندان در رشت

یکی از روش های لمینت دندان و روشی موثر و پرطرفدار در درمان زیبایی دندان ها است

درد در دندان های کامپوزیت شده

دلایل زیادی برای درد در دندان های کامپوزیت شده وجود دارد. پس از قرار دادن روکش ممکن است درد ایجاد شود. درد معمولا بلافاصله یا در عرض چند روز پس از عمل روکش رخ می دهد، اما در برخی موارد ممکن است درد بیشتر طول بکشد. علل احتمالی درد در دندان های روکش شده عبارتند از:

 • درد ناشی از روش کامپوزیت کردن: در طول فرایند روکش، دندانپزشک قسمت بالایی دندان را آماده می کند و قسمت بالایی دندان تمیز می شود. این فرایند زمانی که به اعصاب دندان نزدیک باشد می تواند باعث درد شود.
 • روکش موقت: تا زمانی که روکش کامل شود، دندانپزشک ممکن است یک روکش موقت قرار دهد. این روکش می تواند باعث حساسیت دندان شود و در برخی موارد، روکش موقت در هنگام فشار دادن به لثه باعث ناراحتی می شود.
 • ساختار دندان: در برخی موارد، ساختار دندان می تواند علت درد دندان بعد از کامپوزیت باشد. به عنوان مثال، داخل دندان، پالپ، ممکن است آسیب دیده یا عفونی شود. یکی از دلایل درد، پوسیدگی دندان های زیر روکش است. درد در دندان های زیر روکش می تواند بسیار شدید باشد.
 • ترک خوردگی یا شکستگی دندان: در دندان هایی که روکش شده اند، ترک خوردن یا شکستن دندان می تواند باعث درد شود.
 • مشکلات لثه: مشکلات لثه همچنین می تواند علت درد دندان بعد از کامپوزیت باشد. التهاب لثه یا تحلیل لثه می تواند باعث حساس و دردناک شدن دندان ها شود. پوسیدگی ممکن است باعث درد در دندان های روکش شده شود.
 • اندازه یا شکل اشتباه: زمانی که دندانپزشک کامپوزیت را در اندازه یا شکل نامناسبی قرار می دهد، ممکن است روی دندان های روکش شده درد ایجاد شود. ممکن است درد وجود داشته باشد زیرا روکش به درستی روی دندان قرار نمی گیرد.

معاینه شدن توسط دندانپزشک برای تشخیص علت درد دندان بعد از کامپوزیت مهم است. در خدمات زیبایی دندانپزشکی، دندانپزشک می تواند علت درد را تشخیص دهد و درمان مناسب را توصیه کند.

درد کامپوزیت دندان چقدر طول می کشد؟

درد روکش دندان معمولا بلافاصله پس از عمل روکش ایجاد می شود و ممکن است از چند روز تا یک هفته ادامه یابد. ممکن است در این دوران احساس درد و حساسیت داشته باشید، به خصوص زمانی که غذاهای گرم، سرد یا شیرین می خورید یا به دندان های خود فشار می آورید.

درد و حساسیت بسته به میزان تهاجمی بودن کامپوزیت، میزان آماده سازی دندان شما و میزان حساسیت دندان ها می تواند متفاوت باشد. احساس درد و حساسیت در دندان ها معمولا با گذشت زمان کاهش می یابد و دندان های شما به روکش عادت می کنند.

با این حال، اگر درد و حساسیت روی روکش شما بسیار شدید است یا برای مدت طولانی ادامه دارد، مهم است که با دندانپزشک خود در مورد علت درد دندان بعد از کامپوزیت مشورت کنید. ممکن است به اعصاب یا لثه زیر دندان شما آسیب وارد شود، بنابراین دندانپزشک شما باید این وضعیت را بررسی کند.

کامپوزیت بهتر است یا بلیچینگ؟

تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت با یکدیگر چیست؟

راهکارهای درمان درد دندان بعد از کامپوزیت؟

این روش ها را می توان پس از تشخیص علت درد دندان بعد از کامپوزیت استفاده کرد:

 • مسکن ها: می توانید از مسکن های توصیه شده توسط دندانپزشک استفاده کنید که برای دردهای خفیف ایده آل است.
 • کمپرس سرد: برای تسکین درد روکش دندان می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید. یک کیسه یخ را با حوله بپیچید و برای مدت کوتاهی روی دندان های خود بمالید.
 • خمیر دندان های حساس برای کاهش حساسیت به سرما و گرما: می توانید از خمیردندان های حساس برای تسکین درد روکش دندان استفاده کنید. این خمیرها می توانند به کاهش حساسیت دندان های شما به غذاهای سرد و گرم کمک کنند.
 • از غذاهای سفت پرهیز کنید: از غذاهای سفت و چسبنده برای کاهش حساسیت دندان روکش خودداری کنید. این غذاها فشار بیشتری به دندان شما وارد می کنند و درد دندان را افزایش می دهند.
 • با دندانپزشک خود مشورت کنید: اگر درد در روکش دندان از بین نرفت یا بدتر شد، مهم است که با دندانپزشک خود در مورد علت درد دندان بعد از کامپوزیت مشورت کنید. دندانپزشک شما وضعیت دندان شما را ارزیابی می کند و توصیه هایی به شما بدهد.

مشکلاتی که ممکن است در دندان های روکش شده رخ دهد

دندان های روکش معمولا بادوام و ماندگار هستند، اما در برخی موارد ممکن است مشکلاتی برای روکش دندان ایجاد شود. برخی از این مشکلات عبارتند از:

 • حساسیت: دندان های شما ممکن است پس از قرار دادن روکش حساس شوند. این حساسیت می تواند هنگام مصرف غذاهای گرم، سرد یا شیرین و یا زمانی که به دندان ها فشار وارد می شود ایجاد شود. این حساسیت معمولا در عرض چند روز یا چند هفته کاهش می یابد.
 • ترک یا شکستگی در دندان‌های روکش: دندان‌های روکش معمولا بادوام هستند، اما ترک یا شکستگی می‌تواند در نتیجه تصادف یا جراحت رخ دهد. در این صورت دندانپزشک شما باید دندان روکش را ترمیم یا تعویض کند.
 • تغییر رنگ در دندان های روکش: دندان های روکشی به اندازه دندان های طبیعی رنگ نمی گیرند، اما ممکن است به مرور زمان تغییر رنگ ایجاد شود. با این حال، با توسعه مواد مورد استفاده در ساخت روکش دندان می توان رنگ های طبیعی را تولید کرد که ماندگاری بیشتری برای دندان های روکش دار دارند.
 • افتادن روکش ها: روکش ها توسط دندانپزشکان محکم می چسبند، اما در موارد نادر ممکن است دندان ها بیفتند یا لق شوند. در این صورت باید بلافاصله با دندانپزشک خود تماس بگیرید.
 • درد فک: روکش ها می توانند عملکرد جویدن را تحت تاثیر قرار دهند و علائمی مانند درد فک ایجاد کنند. دندانپزشک شما می تواند این مشکل را با انتخاب روکش مناسب برای دندان شما حل کند.

بسیاری از این مشکلات با معاینات منظم دندانپزشکی و مراقبت های دندانی قابل پیشگیری یا درمان هستند. با تمیز کردن مناسب روکش ها و معاینه منظم آنها توسط دندانپزشک، می توانید مشکلات را در مراحل اولیه تشخیص داده و درمان کنید.

ترمیم کامپوزیت شکسته

برای ترمیم کامپوزیت شکسته چه باید کرد؟

سوالات متداول

چرا در کامپوزیت هنگام جویدن درد ایجاد می شود؟

همان گونه که اشاره شد، علت درد دندان بعد از کامپوزیت متفاوت است. این بیماری در اثر شرایط مختلفی مانند پوسیدگی دندان های زیرین، فرورفتگی لثه افراد، عدم چسبندگی کامل دندان های روکش شده، مناسب نبودن دندان ها برای فرد و فشار روی دندان ها یا لثه ایجاد می شود.
حتی اگر دندان های کامپوزیت ویژگی های پوسیدگی را نشان ندهند، پوسیدگی در دندان های واقع در زیر آن دیده می شود. در چنین حالتی هنگام جویدن دندان با روکش درد ایجاد می شود.

درد هنگام جویدن چگونه از بین می رود؟

اگر قرار است فشار زیادی به لثه وارد شود، کامپوزیت ممکن است بعد از قرار دادن دندان باعث درد شود. فقط یک دندانپزشک می تواند چنین وضعیتی را اصلاح کند. افرادی که چنین مشکلی دارند حتما باید به دندانپزشک مراجعه کنند و معاینه شوند.

کلام آخر

اگر درد پس از روکش کردن دندان ادامه یابد، ممکن است نشانه مشکلی باشد که تا ریشه دندان گسترش یابد. این درد اغلب هنگام مصرف غذاها و نوشیدنی های سرد یا گرم می تواند بدتر شود. علاوه بر این، مشکلات لثه نیز می تواند علت درد دندان بعد از کامپوزیت باشد.

در صورت تداوم درد در دندان های کامپوزیت شده، توصیه می شود با دندانپزشک تماس بگیرید. دندانپزشک شما معاینه ای را برای تشخیص علت درد انجام می دهد و ممکن است در صورت نیاز از اشعه ایکس عکس بگیرد. در زیر بیشتر به دلایل درد در دندان های کامپوزیت شده می پردازیم.

اگر در مورد کامپوزیت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره کامپوزیت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

1 دیدگاه در ”علت درد دندان بعد از کامپوزیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X