ترمیم کامپوزیت شکسته. برای ترمیم کامپوزیت شکسته چه باید کرد؟ شکستگی در روکش دندان زیبایی دندان ها و چهره را تحت تاثیر قرار می دهد. این امر گاهی اوقات ممکن است با مشکلات زیبایی شناختی، مشکلات جویدن و آسیب های دهانی همراه باشد.

شکستگی ممکن است به روش های مختلفی رخ دهد. این می تواند به شکل شکستگی، به ویژه از سطح بیرونی شروع شده و به صورت ترک هایی که در سطح بیرونی پوشش ظاهر می شوند ایجاد شود. این شکستگی ها و ترک ها که روی ظاهر شخص تاثیر منفی می گذارند، بر سلامت آن ها نیز اثرات منفی دارند. زیرا گاهی اوقات ممکن است به دندان واقعی زیرین آسیب وارد شود.

اما برای ترمیم روکش شکسته چه باید کرد؟

دلیل شکستگی کامپوزیت دندان

دلایلی که منجر به شکستگی کامپوزیت می شوند عبارتند از:

پوسیدگی دندان

مهم ترین علت شکستگی کامپوزیت دندان پوسیدگی دندان است. با پوسیدگی دندان رابطه بین مینای دندان و کامپوزیت کاهش می یابد که منجر به جدا شدن از دندان می شود و این جدا شدن علت شکستگی دندان کامپوزیت است.

کیفیت کامپوزیت دندان

یکی دیگر از دلایل نیاز به ترمیم کامپوزیت شکسته، کیفیت ترکیب است. برای اطمینان از کیفیت ترکیب حتما با پزشک مجرب مشورت کنید. فرایند قالب گیری، شکل دادن و ایجاد پیوند مناسب بین ترکیب و مینای دندان نیاز به تجربه و مهارت دارد.

عفونت لثه

عفونت لثه دلایل مختلفی دارد، از جمله تجمع پلاک و باکتری و بهداشت ضعیف. عفونت لثه باعث تورم و التهاب لثه ها می شود و فشار زیادی به کامپوزیت ونیر وارد می کند. فشار روی کامپوزیت باعث ضعیف شدن ارتباط بین دندان ها و کامپوزیت می شود و کامپوزیت ممکن است بشکند. با رعایت بهداشت دهان و کامپوزیت می توان از شکستگی جلوگیری کرد.

فشار بیش از حد بر روی کامپوزیت دندان

فشار بیش از حد به دندان یکی دیگر از دلایل خرابی دندان های کامپوزیت است. خوردن غذاهای سفت یا له کردن پوست از میان وعده ها با دندان های کامپوزیت فشار زیادی به دندان های کامپوزیت وارد می کند. علاوه بر این، انجام فعالیت های شدید و ورزش می تواند فشار زیادی به دندان ها وارد کند و باعث جدا شدن روکش ها شود.

عدم نصب درست

اگر اخیرا دندان‌هایتان را درآورده‌اید اما روکش‌های دندان‌هایتان کنده می‌شوند، ممکن است روند درمان به درستی انجام نشده باشد یا دندانپزشک از مواد باکیفیت استفاده نکرده باشد، پس حتما دندانپزشک خود را به درستی انتخاب کنید.

کامپوزیت بهتر است یا بلیچینگ؟

کدام روش برای از بین بردن لکه‌ها و سفید کردن دندان‌هایتان مناسب‌تر است؟

برای ترمیم کامپوزیت شکسته چه باید کرد؟

نحوه شکستن روکش در مورد شکستگی دندان کامپوزیت مهم است. به عنوان مثال، اگر روکش دندان شما به طور کامل بدون هیچ آسیبی از جای خود افتاده است و آن را به عنوان شکستگی در نظر می گیرید، این روش بسیار ساده است. شما می توانید به دندانپزشک مراجعه کنید و دندان های خود را به روشی ساده ترمیم کنید.

 اگر در مکانی هستید که نمی توانید دندانپزشک مناسب پیدا کنید، می توانید به طور موقت از چسب های موجود در بازار استفاده کنید. ما به شما توصیه نمی کنیم که دندان های خود را بچسبانید مگر اینکه مجبور باشید.

در افتادن دندان های روکش مشکل خاصی وجود ندارد. بسته به دلایل مختلف، دندان‌های کامپوزیت شده در موارد نادری از جای خود خارج می‌شوند. در چنین مواقعی، باید به نزدیک ترین داروخانه نزدیک خود بروید و یکی از چسب های باکیفیت را که مخصوص روکش های دندان ساخته شده است، تهیه کنید.

اگر روکش دندان جابجا و قسمتی از آن شکسته شد، این وضعیتی نیست که بتوانید با ابزار خودتان ترمیم کامپوزیت شکسته را انجام دهید. گاهی اوقات، بسته به دلایل مختلف، کامپوزیت های دندان ممکن است آسیب ببینند و به مشکلی به شکل ترک و شکستگی تبدیل شوند.

در موارد نادر، هر دو روکش فوقانی و دندان واقعی در قسمت تحتانی ممکن است با هم بشکنند. این وضعیت که بر زندگی افراد تاثیر منفی می گذارد، می تواند باعث ایجاد موقعیت های آسیب زا در دهان شود. برای رفع این وضعیت و ترمیم کامپوزیت شکسته، بیماران باید به نزدیک ترین دندانپزشک مراجعه کنند و پس از معاینه مناسب ترین راه حل را از پزشک خود دریافت کنند.

باورهای اشتباه درمورد کامپوزیت ونیر

در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در این زمینه به دست آورید.

در زمان شکستگی کامپوزیت دندان چه نکاتی را باید رعایت کرد

همان گونه که می دانید، کامپوزیت های دندان عواملی هستند که جایگاه بسیار مهمی برای داشتن لبخندی زیبا دارند. این روش در سال های اخیر به طور گسترده ای توسط بسیاری از افراد ترجیح داده شده است. برای استفاده سالم و بدون دردسر از روکش دندان ها و برای ماندگاری آنها، استفاده دقیق مورد نیاز است. با این حال، بسته به برخی شرایط زندگی، ممکن است شکستگی و ترک در روکش دندان، هرچند ناخواسته، رخ دهد. اجازه دهید به طور خلاصه توضیح دهیم که در صورت شکستن روکش دندان چه باید کرد.

  • شکستگی دندان روکش نیز مانند شکستگی دندان طبیعی یک اتفاق خطرناک است. به همین دلیل، مهم است که در اسرع وقت از نظر بهداشت دهان و دندان خود با پزشک مشورت کنید.
  • در صورت شکستگی روکش دندان از تماس دست با دندان خودداری کنید.
  • به راحتی می توانید با کمک پنبه ای که در دست دارید، تکه دندان تاج شکسته را از جایی که هست بردارید تا داخل گلویتان نرود.
  • وقتی به دندانپزشک خود می روید، وقتی می گوییدکامپوزیت دندان من شکسته است، باید علت شکسته شدن آن را بگویید .

تاثیر سیگار و قلیان بر دندان کامپوزیت شده

یکی از سوالات مهم افراد سیگاری است که قصد دارند دندان های خود را ونیر کامپوزیت کنند.

جلوگیری از شکستگی روکش دندان

کامپوزیت ها بادوام هستند و طوری طراحی شده اند که سال ها دوام بیاورند. با این حال، آنها ممکن است در شرایط خاصی تراشه کنند یا بشکنند. بنابراین سعی کنید از گاز گرفتن مواد غذایی سفت با کامپوزیت خودداری کنید. اگر دندان های خود را به هم می سایید، استفاده از محافظ دهان در زمان خواب می تواند از احتمال آسیب دیدن روکش های شما جلوگیری کند.

 با دو بار مسواک زدن در روز و حداقل یک بار نخ دندان کشیدن از دندان های طبیعی و کامپوزیت های خود مراقبت کنید. در نهایت، متعهد شوید که برای تمیز کردن و معاینه سالانه به دندانپزشک خود مراجعه کنید. این ویزیت‌ها نه تنها دندان‌های طبیعی شما را حفظ می‌کنند، بلکه به دندانپزشک شما اجازه می‌دهند تا ترمیم‌های دندانی شما را از نظر خطرات یا آسیب‌های احتمالی کنترل کند.

چه زمانی باید روکش را تعویض کنید؟

البته، مواقعی وجود دارد که تعمیر به سادگی گزینه مناسبی نیست. اگر پس از یک بازرسی دقیق متوجه شدید که استفاده از رزین دندان برای ترمیم روکش کافی نیست، ممکن است متخصص خدمات زیبایی دندانپزشکی به شما پیشنهاد کند که روکش را به طور کامل تعویض کنید.

اگر این مسیر را انتخاب کنید، دندان های شما به دقت اندازه‌گیری می شود تا اطمینان حاصل شود که کامپوزیت جدید کاملا مناسب است. سپس یک روکش جایگزین ساخته می گردد. هنگامی که آماده شد، با دقت روکش آسیب دیده برداشته و سپس روکش جایگزین چسبانده می شود.

کامپوزیت ونیر در رشت

آیا شما هم جزء افرادی می‌باشید که کامپوزیت را برای اصلاح طرح لبخند و سفیدتر شدن دندان‌های خود انتخاب کرده‌اید؟

راه های ترمیم کامپوزیت شکسته

    ریباندینگ آسان

دندانپزشک می تواند به راحتی روکشی را که به صورت یک تکه جدا می شود، دوباره ببندد. اگر یک کامپوزیت را از دست می دهید، این احتمالا بهترین نتیجه ای است که می توانستید به آن امیدوار باشید.

     گزینه های تعمیر

آسیب جزئی به روکش به چند روش قابل رفع است، مانند باندینگ دندان به عنوان یک راه حل کوتاه مدت. دندانپزشکان گاهی اوقات می توانند با استفاده از یک ابزار بافر آسیب را صاف کنند. اما این راه حل خطر این را دارد که روکش بخشی از درخشش و ظاهر طبیعی خود را از دست بدهد.

     تعویض کامپوزیت

معمولا وقتی روکش دندان آسیب می بیند، بهترین کار این است که دندانپزشک شما آن را به طور کامل تعویض کند. قبل از چسباندن یک روکش کاملا جدید، مطمئن خواهد شد که هیچ بقایایی از روکش آسیب دیده روی دندان شما باقی نمانده است.

در صورتی که به دنبال کلینیک دندانپزشکی در رشت هستید می توانید با کارشناسان کلینیک پاسارگاد تماس بگیرید و نوبت خدمات درمانی و زیبایی مورد نظر خود را دریافت نمایید. تمامی خدماتی که در گروه دندانپزشکی دکتر روشن طلب در رشت ارائه می شوند هزینه مناسبی دارند و با رعایت بهداشت و سلامت بیماران هستند.

کلام آخر

ونیر کامپوزیت دندان روشی فوق العاده برای اصلاح طرح لبخند و داشتن دندان هایی مرتب و یکدست است. با استفاده از این روش می توانید عیوب ظاهری دندان را پوشش داده و دندان هایی منظم تر و سفیدتر داشته باشید.

برای نصب ونیر کامپوزیت، مینای دندان تراشیده نشده و آسیبی به دندان طبیعی وارد نمی شود. با این حال موفقیت این روش به مهارت، تجربه و تخصص دندانپزشک بستگی دارد. برای ونیر کامپوزیت دندان های خود و داشتن لبخندی جذاب به دندانپزشک ماهر و باتجربه مراجعه نمایید.

اگر در مورد کامپوزیت ونیر دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره کامپوزیت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

1 دیدگاه در ”ترمیم کامپوزیت شکسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X