روکش سرامیکی دندان

روکش سرامیکی دندان نوعی روکش زیبایی ونیر هستند که صرفاً از سرامیک ساخته شده‌اند و متفاوت با انواع دیگر مانند سرامیک متصل به فلز و روکش‌ های طلایی می‌باشند. خصوصیت مشخص روکش های سرامیکی دندان این است که از یک ماده نیمه‌ شفاف ساخته شده و ظاهری جذاب دارند و به خوبی با سایر دندان‌ ها تطابق پیدا می‌کند. این به معنی کیفیت بالای روکش دندان است که برای سال‌های بسیاری دوام دارد. اکثر روکش‌های سرامیکی با استفاده از تکنولوژی کامپیوتری مانند تکنولوژی CAD/CAM که بر اساس طراحی سه بعدی است، تهیه می‌شوند تا رنگ، شفافیت و بافت دندان‌های طبیعی را تقلید کنند و آن‌ها را به انتخابی ایده‌آل برای افرادی تبدیل می‌کنند که به دنبال نتایج زیبایی هستند.

روکش دندان ها

دندان‌های جلویی شما اولین چیزی هستند که در هنگام خندیدن جلب توجه می‌کنند. اگر دندان‌ های جلویی شما شکسته و لکه‌دار شده باشند یا شکل نامنظمی داشته باشد ممکن است در هنگام خندیدن احساس خجالت کنید. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد ممکن است روکش‌ های تمام سرامیکی را برای دندان‌ های جلویی جهت اصلاح طرح لبخند توصیه کنند. دندانپزشکان ما همچنین می‌توانند روکش‌های تمام سرامیکی را همراه با ایمپلنت‌ های دندان به منظور جایگزینی دندان‌ های افتاده استفاده کنند. از آنجایی که روکش‌ های دندان از سرامیک با کیفیت بالا ساخته شده‌اند، لبخند شما زیبا و طبیعی خواهد بود. فرایند قرار دادن روکش‌های تمام سرامیکی برای دندان‌های جلویی معمولاً نیاز به چند جلسه در کلینیک دندانپزشکی دارد.

کاربرد روکش‌های تمام سرامیکی

روکش‌های تمام سرامیکی دندان‌های جلویی ممکن است در صورتی که دندان‌ها دچار شرایط زیر باشند انتخاب مناسبی باشند:

  • لکه‌دار شدن یا تغییر رنگ دندان
  • فرسایش شدید دندان
  • وجود فاصله بین دندان‌ها
  • شکستگی یا ترک دندان
  • لب پر شدن دندان
  • بد شکل بودن دندان
  • پوسیدگی دندان

مزایای روکش‌های سرامیکی عبارتند از:

این روکش‌ها برای افرادی که فضای اندکی در دهان آنها برای روکش وجود دارد یا چیزی را ترجیح می‌دهندکه ظاهر طبیعی داشته باشد، مناسب است.این نوع روکش دارای زیباترین ظاهر می‌باشد و شبیه به ظاهر طبیعی دندان‌ ها است بطوری که تشخیص تفاوت بین آنها دشوار است. نوع تمام سرامیکی که درخشندگی و خصوصیات دندان‌های طبیعی را دارند آنهایی هستند که ساخت آنها امکان قرار دادن انواع مختلف سرامیک را در نواحی مختلف روکش فراهم کند (بطوری که سایه و شفافیت هر یک اندکی متفاوت است).
این روکش‌ ها از مواد نازک‌ تر ساخته شده‌اند که منجر به ایجاد روکشی سبک‌تر می‌گردد. مصالح مورد استفاده زیست سازگار هستند که تاثیر مخربی بر بافت طبیعی لثه نمی‌گذارند و امکان رشد آن در کنار روکش را فراهم می‌کند. انواع سرامیک مورد استفاده معمولاً نسبت به خود مینای دندان ساینده‌ تر نمی‌باشند.خطر واکنش آلرژیک یا حساسیت به غذاهای گرم یا سرد وجود ندارد.

بهترین نوع روکش برای دندان جلو

با ما در این مطلب همراه باشید تا در مورد مراحل روکش دندان جلو، طول عمر مفید این روکش و چندین نکته مهم دیگر برای شما صحبت کنیم.

روش گرفتن روکش سرامیکی

مشاوره اولیه

فرایند دریافت روکش سرامیکی با مشاوره اولیه با دندانپزشک واجد شرایط آغاز می‌شود. در طول این ویزیت، دندانپزشک سلامت دهان و دندان بیمار را بررسی می‌کند، انتظارات او را مطرح می‌کند و تعیین می‌کند که آیا روکش تمام سرامیکی گزینه مناسبی برای او هستند یا خیر.

آماده سازی دندان

پس از تصمیم گیری برای ادامه روکش تمام سرامیکی، دندانپزشک دندان دریافت کننده روکش را آماده می‌کند. این شامل برداشتن یک لایه نازک از مینا برای ایجاد فضایی برای تاج است. سپس دندانپزشک از دندان‌های آماده شده قالب گیری می‌کند، که به عنوان طرحی برای فرایند ساخت عمل می‌کند.

قالب گیری

قالب گیری روی دندان‌ها برای ایجاد روکش تمام سرامیکی سفارشی ضروری است. دندانپزشک از مواد قالب گیری استفاده می‌کند تا شکل، اندازه و تراز دندان‌های آماده شده را به طور دقیق ثبت کند. این قالب‌ها به آزمایشگاه دندان‌پزشکی فرستاده می‌شوند که در آن تکنسین‌های ماهر روکش‌ها را می‌سازند.

قرار دادن روکش موقت

در زمان انتظار برای ساخت روکش‌های نهایی، روکش‌های موقتی روی دندان‌های آماده شده قرار می‌گیرند تا از آن‌ها محافظت کرده و عملکرد را بازیابی کنند. این روکش‌های موقت از موادی با دوام کمتر ساخته شده‌اند و تا زمانی که روکش‌های دائمی آماده شوند به عنوان نگهدارنده عمل می‌کنند.

ساخت روکش

تکنسین‌های دندانپزشکی ماهر در آزمایشگاه از قالب‌ها برای ساخت روکش تمام سرامیکی استفاده می‌کنند. آنها با دقت روکش‌ها را طوری تراش می‌دهند که با دندان‌های طبیعی بیمار مطابقت داشته باشد و از تناسب یکپارچه و زیبایی بهینه اطمینان حاصل کنند.

قرار دادن روکش نهایی

پس از آماده شدن روکش تمام سرامیکی، بیمار برای قرار دادن نهایی به مطب دندانپزشکی باز می‌گردد. روکش‌های موقت برداشته می‌شوند و روکش‌های دائمی با استفاده از چسب دندانی با دقت به دندان‌های آماده شده چسبانده می‌شوند. دندانپزشک قبل از اتمام عمل از تناسب، هم ترازی و بایت مناسب اطمینان حاصل می‌کند.

مراقبت پس از درمان روکش دندان 

پس از ویزیت اول، روکش موقت بر روی دندان قرار می‌گیرد. در این مدت چند اقدام احتیاطی باید رعایت شود:

اجتناب از دندان قروچه
از ایجاد فشار اضافه بر روکش پرهیز شود.
قسمت عمده عمل جویدن با طرف دیگر دهان انجام شود.
پرهیز از مواد غذایی چسبناک یا جویدنی (مانند آدامس یا کارامل) که قابلیت گرفتن و کشیدن روکش را دارند.
پرهیز از جویدن مواد غذایی سخت (مانند سبزیجات خام) که می‌توانند روکش را از محل خارج کنند یا آن را بشکنند.
در هنگام تمیز کردن دندان‌ها، به جای بالا کشیدن نخ دندان آن را به آرامی در فضای بین دندان‌ها حرکت دهید. بالا کشیدن نخ دندان می‌تواند روکش موقت را از جای خود خارج کند.

بهترین رنگ روکش دندان کدام است؟

در ادامه قصد داریم تا درباره رنگ روکش دندان و انتخاب بهترین رنگ آن صحبت کنیم؛ بنابراین مطالعه این مقاله می‌تواند برای شما مفید باشد.

آیا تفاوتی بین روکش سرامیکی پایه فلزی و روکش سرامیکی زیرکونیوم وجود دارد؟

ساختار بالایی هر دو نوع روکش با سرامیک پوشانده می شود. علاوه بر این، میزان دندان هایی که باید برای هر دو روکش تراش داده شود، تقریباً یکسان است. زیرسازی روکش سرامیکی از فلز ساخته می شود و مقاومت آن از زیرکونیا بیشتر است. روکش سرامیکی پایه فلزی می تواند یک انعکاس خاکستری و بد در لثه ایجاد کند. زیرساخت روکش های زیرکونیا از ماده سفید رنگی به نام زیرکونیم ساخته شده است. در این روش رنگ خاکستری زیر لثه ایجاد نمی شود.

قیمت روکش تمام سرامیکی چقدر است؟

محدوده قیمت مشخصی برای روکش تمام سرامیکی وجود ندارد. قیمت روکش سرامیکی با توجه به کیفیت مواد مورد استفاده و تجربه تکنسین متفاوت است. برای تعیین قیمت باید معاینه دهان و دندان انجام شود. معیارهایی مانند تجربه، دقت و کیفیت مواد ، استریلیزاسیون در فرآیند درمان کلینیک و دندانپزشکی که درمان روکش سرامیکی انجام می دهد، از عوامل موثر بر قیمت روکش دندان هستند. برای سلامت دندان شما بسیار مهم است که به یک دندانپزشک متخصص مراجعه کنید تا درمان روکش تمام سرامیکی خود را به دقت انجام دهید.

 آیا پریدگی های کوچک را بدون نیاز به تعویض روکش می توان تعمیر کرد ؟

پریدگی های کوچک یا chipping را می توان بوسیله ی قرار دادن کامپوزیت در آن ناحیه تعمیر کرد. اتصال بین سرامیک و کامپوزیت توسط باندهای بخصوصی ک قابلیت اتصال این دو ماده ی متفاوت به هم را دارند، انجام می شود. هر چند قدرت این باند زیاد نیست اما نیاز به تعویض روکش را به تعویق می اندازد.

طول عمر روکش دندان چقدر است؟

طول عمر روکش دندان چقدر است؟

سؤالات متداول

آیا روکش تمام سرامیکی برای همه مناسب است؟

مهم است که با دندانپزشک مشورت کنید تا بهترین گزینه درمانی را بر اساس نیازهای دندانی خاص خود تعیین کنید. قبل از توصیه روکش تمام سرامیکی یا درمان‌های جایگزین، دندانپزشکان عواملی مانند وضعیت دندان‌ها، محل روکش و سلامت کلی دهان شما را در نظر می‌گیرند.

روکش تمام سرامیکی چقدر دوام دارد؟

با مراقبت و نگهداری مناسب، روکش تمام سرامیکی می‌تواند سال‌ها دوام بیاورد. با این حال، طول روکش تمام سرامیکی بسته به عوامل مختلفی می‌تواند متفاوت باشد. این عوامل شامل اقدامات بهداشت دهان و دندان، عادات گاز گرفتن و ساییدگی عمومی است. به طور متوسط، روکش تمام سرامیکی می‌توانند بین ۱۰ تا ۱۵ سال دوام بیاورد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که این یک تخمین است و تضمینی نیست.

آیا روکش تمام سرامیکی را می‌توان سفید کرد؟

برخلاف دندان‌های طبیعی، روکش تمام سرامیکی را نمی‌توان با استفاده از روش‌های سنتی سفید کردن دندان سفید کرد. رنگ روکش تمام سرامیکی طول فرایند ساخت آنها مشخص می‌شود و پس از قرار گرفتن در جای خود قابل تغییر نیست.

آیا می‌توان از روکش تمام سرامیکی برای دندان‌های جلو استفاده کرد؟

بله روکش تمام سرامیکی به دلیل ویژگی‌های زیبایی شناختی عالی، اغلب برای دندان‌های جلویی استفاده می‌شود. آنها به طور یکپارچه با دندان‌های طبیعی ترکیب می‌شوند و در نتیجه لبخندی زیبا ایجاد می‌کنند.

کلام آخر

روکش تمام سرامیکی راه حلی همه کاره و از نظر زیبایی شناسی برای افرادی که به دنبال ترمیم دندان هستند ارائه می‌دهد. روکش تمام سرامیکی با ظاهر طبیعی، زیست سازگاری و دوام خود در زمینه دندانپزشکی محبوبیت پیدا کرده‌اند. با پیروی از دستورالعمل‌های مراقبت و نگهداری مناسب، بیماران می‌توانند برای سالیان دراز از مزایای این روکش‌ها بهره‌مند شوند.

اگر در مورد روکش دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره روکش دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

دریافت نوبت

2 دیدگاه در ”روکش سرامیکی دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X