بهترین رنگ روکش دندان کدام است؟ رنگ روکش دندان در زیبایی دندان‌ها تاثیر به سزایی دارد. همه افراد برای داشتن لبخندی زیباتر تلاش می‌کنند تا بهترین و موثرترین راه را در جهت رسیدن به اهداف زیبایی خود به کار گیرند. در ادامه قصد داریم تا درباره رنگ روکش دندان و انتخاب بهترین رنگ آن صحبت کنیم؛ بنابراین مطالعه این مقاله می‌تواند برای شما مفید باشد.

روکش دندان چیست؟

روکش دندان در واقع کلاهک و پروتز مصنوعی شبیه به تاج دندان از جنس، فلز، سرامیک، فلز-سرامیک (PMF) است که روی دندان ترمیم شده (ایملنت،دندان عصب کشی شده) قرار می گیرد.

البته لایه های نازک از جنس کامپوزیت (ونیر کامپوزیت) یا سرامیک (لمینت دندان) نیز که به منظور اصلاح طرح لبخند و پوشش عیوب ظاهری مانند شکستگی، لب پریدگی، ترک خوردگی و تغییر رنگ روی دندان طبیعی قرار می گیرد نوعی روکش به حساب می آیند.

انواع رنگ روکش دندان

رنگ روکش دندان در چهار دسته A، B، C و D طبقه بندی می شود.

 • طبقه A: مایل به قهوه ای
 • طبقه B: مایل به زرد
 • طبقه C: مایل به خاکستری-زرد
 • طبقه D: مایل به زرد-قرمز

هر یک از این طبقات رنگ نیز دارای 4 شدت روشنایی، از 1 تا 4 هستند. شماره 1 روشن ترین و شماره 4 تیره ترین این روشنایی است.

رنگ روکش مناسب را دندانپزشک به وسیله ست انتخاب رنگ یا دستگاه های دیجیتال انتخاب می کند. برخی از این رنگ ها نرمال نبوده و به علت سفیدی زیاد در دسته بلیچ (Bleach) یا اکسترا وایت (Extra White) قرار می گیرند.

سایه رنگ A3 رنگی نرمال و طبیعی بوده و برای بیشتر افراد با رنگ دندان طبیعی مناسب است. سایه B1 به طور قابل ملاحظه ای روشن تر بوده و روشن ترین سایه طبیعی محسوب می شود.

با این حال امروزه برخی افراد متقاضی سایه های روشن تر و معروف به سایه سفید هالیوودی هستند که توسط بسیاری از هنرپیشه ها و بازیگران مورد استفاده قرار گرفته است.

بهترین نوع روکش برای دندان جلو

چرا دندان جلو نیاز به روکش پیدا می‌ کند؟

چه عواملی در انتخاب رنگ روکش دندان تاثیرگذارند؟

 • رنگ طبیعی دندان: مهم‌ترین فاکتوری که دندانپزشکان در انتخاب رنگ روکش در نظر می‌گیرند، دندان‌های طبیعی بیمار است. آن‌ها ترجیح می‌دهند که روکش را همرنگ با دندان‌های دیگر بیمار انتخاب کنند؛ زیرا اگر رنگ دندان روکش‌شده با دیگر دندان‌ها هماهنگ نباشد، جلوه‌ی زشتی به لبخند انسان می‎بخشد.
 • عملکرد دندان: عملکرد دندان‌های انسان با یکدیگر تفاوت دارد. این موضوع باعث می‌شود که دندان‌ها در ضخامت، مقدار ساییدگی و تغییر رنگ با یکدیگر متفاوت باشند؛ مثلا دندان‌های نیش از دندان‌های جلویی ضخیم‌تر بوده و معمولاً رنگشان زردتر است. البته این تفاوت جزئی است اما دندانپزشک در هنگام انتخاب رنگ این موضوع را نیز در نظر می‌گیرد.
 • عادات غذایی: برخی از افراد بیشتر از دیگران از غذاها و نوشیدنی‌های رنگی همچون چای، قهوه و شراب استفاده می‌کنند. این مواد غذایی باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شوند. طبیعتاً بهتر است چنین افرادی از طیف‌های رنگی خیلی روشن استفاده نکنند.
 • سن: یکی دیگر از عواملی که در انتخاب رنگ تاج دندان توجه دندانپزشک را جلب می‌کند سن فرد است. بصورت طبیعی هرچقدر سن انسان بیشتر شود امکان تغییر رنگ دندان‌های طبیعی وی نیز بیشتر است؛ به همین دلیل دندانپزشکان ترجیح می‌دهند که از رنگ‌های خیلی روشن برای افراد مسن استفاده نکنند؛ زیرا یکی از اهداف ترمیم‌های دندانپزشکی این است که لبخندی طبیعی و غیرقابل تشخیص برای انسان ایجاد کنند.

انتخاب مناسب ترین رنگ روکش دندان

رنگ روکش از این جهت حائز اهمیت است که قرار است سالیان طولانی و در همه حال روی دندان شما بماند. بنابراین باید به کمک دندانپزشک بهترین رنگ را توجه به شرایط خاص خود انتخاب نمایید.

مناسب ترین رنگ روکش دندان در افراد مختلف متفاوت است و به عوامل متعددی از جمله رنگ پوست، مو و چشم فرد بستگی دارد.

رنگ تاج باید به گونه ای باشد که لبخند شما را زیبا و طبیعی جلوه دهد نه آنکه با رنگ بیش از حد سفید و غیر نرمال از زیبایی دندان ها و لبخند شما بکاهد.

بهتر است رنگ روکش با دندان های طبیعی مجاور خود تطابق و هماهنگی داشته باشد. اما چنانچه تعداد دندان های روکش شده زیاد باشد و هنگام صحبت کردن و خندیدن دندان های طبیعی معلوم نباشند تطابق رنگ لزومی ندارد.

نظر دندانپزشک با تجربه برای انتخاب بهترین و مناسب ترین رنگ برای شما بسیار مهم است. گاهی ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد برای انتخاب درست رنگ، با صورت بدون آرایش مراجعه کنید.

مراحل روکش دندان

در این مطلب با مراحل انجام روکش دندان که یکی از ترمیم های دندانی برای درمان پس از عصب کشی، شکستگی دندان یا درمان زیبایی (اصلاح طرح لبخند) است آشنا می شویم.

معیارهای مهم در انتخاب رنگ روکش

در انتخاب رنگ روکش دندان حتما می‌بایست مواردی را رعایت کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را در این زمینه داشته باشید.

 • رنگ پوست: بهتر است رنگ روکش با رنگ طبیعی پوست کمی متفاوت باشد؛ البته این نکته را در نظر داشته باشید که تضاد بیش از حد می‌تواند باعث غیر طبیعی دیده شدن رنگ دندان‌ها شود. رنگ طبیعی برای افراد دارای پوست تیره مناسب‌تر است و این اشخاص نباید از رنگ‌های خیلی روشن استفاده کنند.
 • رنگ چشم: توجه به سفیدی چشم (صلبیه) یکی دیگر از روش‌های کاربردی جهت انتخاب رنگ مناسب است. رنگ روکش دندان نباید از رنگ سفیدی چشم روشن‌تر باشد. در برخی موارد ممکن است این اتفاق اثرات مثبتی را به همراه داشته باشد و باعث جوان‌تر نشان دادن چهره افراد شود؛ اما این موضوع برای همه یکسان عمل نمی‌کند و باید نهایت دقت خود را در انتخاب رنگ مناسب را به کار بگیرید.
 • رنگ طبیعی دندان: بهترین رنگ، رنگ طبیعی دندان است. در صورتی که رنگ طبیعی دندان‌های شما متمایل به رنگ زرد است از رنگ سفید ملایم استفاده کنید و اگر رنگ دندان‌هایتان تیره است، روکش با رنگ مات را انتخاب کنید.

ترمیم تاج دندان آسیب دیده با روکش دندان

زمانی که تاج دندان شما بر اثر شکستگی یا تحت درمان دندانپزشکی آسیب می‌بیند، تاج تخریب شده با استفاده از روکش دندان ترمیم می‌شود.

در این شرایط ساخت روکش توسط لابراتوار ۳ هفته زمان می‌برد. بیمار در طول این مدت نیاز است ۲ الی ۳ بار به مطب دندانپزشک مراجعه داشته باشد.

آیا روکش دندان تغییر رنگ می دهد؟

اگر روکش از مواد با کیفیت ساخته شده باشد رنگ آن به راحتی مینای دندان طبیعی تغییر نمی کند. اما در صورت قرار گرفتن مداوم دندان ها در معرض رنگدانه ها به علت افراط در مصرف خوراکی ها و نوشیدنی های رنگی، استعمال سیگار و تنباکو و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان روکش دندان ممکن است دچار لکه و تغییر رنگ شود.

اگر متوجه شدید تفاوت رنگ روکش ها و دندان های طبیعی به مرور زمان زیاد شده است، دلیل آن می تواند لکه دار و تیره شدن دندان طبیعی باشد.

با مراقبت صحیح، روکش ها به راحتی تغییر رنگ نمی دهند. عدم رعایت بهداشت، تحلیل لثه، بزاق اسیدی، عصب کشی دندان و ایمپلنت از جمله رایج ترین علل تیره شدن رنگ روکش هستند که تنها راه اصلاح آن تعویض روکش است.

در مورد بزاق اسیدی، باید جنس روکش را عوض کرد. اگر دلیل تغییر رنگ روکش جنس ایمپلنت باشد نیز می توان از اباتمنت سرامیکی بهره برد.

سفیدترین رنگ روکش دندان کدام است؟

اخیراً بسیاری از افراد تمایل دارند دندان‌هایشان را سفید، یا به اصطلاح مرواریدی، کرده و لبخندی هالیوودی داشته باشند. با بالا رفتن تقاضا برای سفید کردن دندان‌ها، دیگر رنگ‌های پالت کلاسیک نمی‌توانند جوابگوی تقاضای افراد باشند؛ بنابراین امروزه نوع جدیدی از رنگ‌های گروه  B به بازار عرضه شده که در سفیدی دندان‌ها بسیار موثر هستند. این طیف رنگی جدید شامل BL1, BL2, BL3, BL4 می‎باشند. BL1 به عنوان سفیدترین رنگ روکش دندانپزشکی شناخته می‌شود.

بلیچینگ یا سفید کردن دندان

اگر قصد سفید کردن دندان‌هایتان را دارید، دندانپزشکان توصیه می‌کنند که پیش از کاشت روکش این کار را انجام دهید؛ زیرا در این صورت می‌توان رنگ روکش را مطابق با رنگ جدید دندان‌ها انتخاب کرد. روکش‌ها از موادی ساخته می‌شوند که به سادگی تغییر رنگ نمی‌دهند؛ بنابراین اگر پس از کاشت روکش، بلیچینگ انجام دهید؛ دندان‌های طبیعی‌تان از دندان روکش‌شده سفیدتر می‌شوند و ظاهری غیرطبیعی به لبخندتان می‌بخشند.

علائم پوسیدگی دندان زیر روکش

آیا روکش دندان باعث پوسیدگی میشود؟

آیا می‌توان رنگ روکش را سفیدتر کرد؟

همانطور که پیش‎تر گفته شد روکش‌های تمام سرامیکی به روش‌های مختلف سفید کردن دندان جواب نمی‌دهند و اگر به هر دلیلی از رنگ آن‌ها راضی نیستید بهتر است برای تعویض روکش دندان اقدام کنید. همچنین امکان روشن‌تر کردن روکش ساخته ‎شده در لابراتوار نیز وجود ندارد.

سوالات متداول

چه افرادی نمی توانند از روکش دندان استفاده کنند؟

افرادی که در دهانشان دچار عفونت یا بیماری هستند و یا مشکلات ریشه دندان دارند نمی‌توانند تا زمان بهبود از روکش استفاده کنند.

آیا پودرهای سفیدکننده در سفید شدن روکش تاثیر دارند؟

روکش‌های سرامیکی از موادی ساخته شده‌اند که به راحتی تغییر رنگ نخواهند داد؛ ضمناً بهتر است برای سفید کردن دندان‌های طبیعی‌تان نیز فقط از روش‌های مطمئنی چون بلیچینگ، که تحت نظر دندانپزشک انجام می‌شود، استفاده کنید.

برای جلوگیری از تغییر رنگ روکش چکار کنیم؟

پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. شما با انجام اقداماتی چون مسواک زدن منظم، سیگار نکشیدن و تغییر عادات نادرست غذایی می‌توانید از لکه‌دار شدن کراون دندانتان جلوگیری نمایید.

آیا روکشی که خیلی سفید باشد را می‌توان تیره‌تر کرد؟

اگر برای چسباندن روکش به مطب مراجعه کردید و متوجه سفیدی بیش از حد کراون شدید، می‌توان برای تیره‌تر شدن آن را مجدداً به لابراتوار فرستاد. البته برعکس این موضوع صادق نیست

آیا می‌توان لکه‌های روکش را از بین برد؟

گاهی اوقات مسواک زدن و رعایت بهداشت دهان و دندان لکه‌ها را کمرنگ‌تر می‌کند؛ همچنین دندانپزشک نیز با روش‌های کلینیکالی می‌تواند به از بین بردن برخی از لکه‌های روکش کمک کند.

کدام رنگ روکش به رنگ طبیعی دندان نزدیک تر است؟

رنگ طبیعی دندان‌های هر فردی با دیگری متفاوت است؛ اما بطور کلی رنگ A3 نزدیک‌ترین رنگ به رنگ طبیعی دندان بیشتر افراد است.

سخن آخر

روکش دندان راهی برای مراقبت و محافظت از دندان های آسیب دیده و اصلاح طرح لبخند است که به روش های مختلف انجام می شود. یکی از مواد مهم در روکش دندان انتخاب رنگ آن است. رنگ روکش باید بگونه ای انتخاب شود که ظاهری طبیعی و جذاب را در هنگام خندیدن و صحبت کردن به دندان های شما بدهد.

توجه به موارد ذکر شده و مشورت با دندانپزشک متخصص و با تجربه می تواندبه شما کمک کند که بهترین رنگ را برای روکش دندان خود انتخاب کنید.

اگر در مورد روکش دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره روکش دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X