طول عمر روکش دندان چقدر است؟

طول عمر روکش دندان چقدر است؟ از اصلی ترین بخش های دندان، تاج دندان می باشد که امکان دارد به دلایل گوناگونی خراب شوند و عمر روکش های دندان کم تر شوند، این بخش از دندان قدرت ترمیم و بازسازی خویش را نداشته و چنانچه خراب شود جهت ترمیم آن بایستی به دندان پزشکی مراجعه نمود. روکش دندان بعنوان نهایی ترین انتخاب دندان پزشک جهت حفظ دندان، برای فرد تجویز می گردد. در حقیقت در موقعیتی که با روش های دیگر درمان دندان پزشکی مثل: پر کردن دندان، تاج دندان ترمیم نشود بایستی به سراغ بازسازی تاج مصنوعی دندان و یا روکش دندان رفت.

روکش های دندان چیست؟

تاج دندان مصنوعی که به آن روکش دندان نیز می گویند به عنوان یک پروتز دندانی شناخته میشود که برای هر کسی شخصا ساخته می شود.این یعنی که شکل، وسعت و موقعیت خرابی تاج دندان معین می نماید که روکش دندان چه طور می بایست برای هر کسی ساخته شود تا قادر به جایگزینی تاج دندان طبیعی، بر روی ریشه دندان باشد و تمام دندان را شامل شود. روکش دندان به عنوان یک پروتز در لابراتورهای تجهیز شده و با به کارگیری مواد و تجهیزات مخصوصی تولید می گردد تا حداکثر شباهت را از لحاظ ظاهری با دندان طبیعی داشته باشد و بهترین کارایی را بعنوان جایگزین تاج دندان داشته باشد.

در چه مواردی از روکش استفاده می کنیم؟

درمان شکستگی های بزرگ دندانی با روکش دندان

یکی از زمان هایی که برای فرد، درمان با استفاده از روکش دندان به تشخیص پروتز دندانی تجویز می گردد، شکستگی های دندانی بزرگ و وسیع می باشد که بخش زیادی از تاج دندان خراب می گردد. این موضوع گاهی به حدی شدتش زیاد است که حتی ترمیم دندان با روش های درمانی دیگر مثل پر کردن امکان پذیر نمی باشد. از علل شکستگی تاج دندان میتوان به جویدن خوراکی های خیلی سفت و یا صدمات محیطی مثل اصابت جسمی سخت به دندان اشاره نمود.

درمان تاج دندان خراب شده بخاطر پوسیدگی وسیع

چنانچه دندان به پوسیدگی دچار گردد و فرد جهت درمان پوسیدگی دندان خویش به دندان پزشکی مراجعه نکند، این پوسیدگی ها وسیع تر شده و بیشتر از نصف دندان را دربر می گیرد. در این موقعیتی که تاج دندان به این میزان از خرابی رسیده باشد، دندان پزشک از روکش های دندان استفاده می کند.

عصب کشی دندان

چنانچه این پوسیدگی ها به مغز دندان و یا پالپ نفوذ کند، احتیاج به عصب کشی و یا درمان ریشه می باشد. هنگامی که دندان عصب کشی می شود خیلی شکننده و آسیب پذیر می شود. که باید جهت محافظت از این دندان، آن را روکش های دندان  کرد.

بد رنگ بودن دندان

گاهی اوقات به خاطر ظاهر نا مناسب و رنگ بد دندان از روکش های دندان استفاده می شود. در این مواقع که نمی توان از روش های اصلاح ظاهر دندان مثل بلیچینگ و یا حتی لمینت، رنگ دندان را بهبود بخشید بایستی از روکش های دندان استفاده کرد.

بریچ یا پل دندان

همان گونه که از اسم این پروتز مشخص است، بریج دندان یک نوع روکش دندانی به هم متصل می باشد و در موقعیتی که جایگزینی دندان از دست رفته فرد با ایمپلنت و روش های دیگر امکان پذیر نباشد، دندان پزشک از بریج دندان استفاده می نماید و یک تاج دندان مصنوعی برای فرد می سازد.

ایمپلنت دندان

قسمتی از ایمپلنت دندان به عنوان روکش ایمپلنت می باشد. در مواقعی که فرد میخواهد جای دندان از دست رفته خود را با ایمپلنت پر کند، بعد از جراحی کاشتن پایه ایمپلنت بروی لثه فرد و پس از گذشت حدود 3 ماه و مطمئن شدن از قبول پایه ایمپلنت توسط فک و لثه فرد توسط دندان پزشک، روکش ایمپلنت دندان به عنوان جزیی از روش درمان ایمپلنت بروی پایه های ایمپلنت قرار میگیرد.

بهترین نوع روکش برای دندان جلو

چرا دندان جلو نیاز به روکش پیدا می‌ کند؟

انواع روکش های دندان :

برگزیدن یکی از چندین مدل روکش های دندانی به عوامل متعددی وابسته است که استحکام و زیبایی 2 اصل خیلی مهمی در این باره هستند. در مواقعی که فردی متقاضی روکش دندان باشد و نداند که کدام از این روکش های دندانی برایش مناسب می باشد، بایستی حتما به متخصص پروتز های دندانی و یا دندان پزشک مراجعه و مشورت نماید.

روکش های دندان تمام سرامیکی

این پروتز دندانی با به کار گیری سرامیک های همرنگ دندان تولید می گردد. شاید بارز ترین علت استفاده اکثریت از این مدل روکش دندانی توسط دندان پزشکان و بیماران، ویژگی زیبایی آن باشد. خیلی کم بعد از نصب نمودن این مدل روکش دندان بجای تاج دندان خراب شده، میتوان متوجه مصنوعی یا سرامیکی بودن دندان شد. از لحاظ مقدار مقاومت، این مدل روکش دندان در مقایسه با روکش های دندانی دیگر، از مقاومت کمتری برخوردار بوده و آسیب پذیر تر نیز می باشند و با در نظر گرفتن ویژگی زیبایی روکش سرامیکی، جهت جایگزین نمودن تاج دندان های خراب شده در جلوی دهان که در معرض دید می باشد و نقش لبخند یک شخص را تشکیل میدهد، مناسب ترین گزینه می باشند. عمر روکش های دندان سرامیکی حدود 15 سال می باشد که این به مراقبت از روکش دندان بستگی دارد.

روکش های دندان فلزی یا روکش طلا

طلا، کروم، پلاتین، کبالت از فلزات مهم در ساختار این نوع روکش دندان می باشد. این مدل بخاطر استفاده از فلزات سخت به عنوان مهم ترین مواد سازنده، در مقابل فشار و نیروهای خارجی خیلی مقاوم می باشند. طبق مواردی که راجع به کیفیت ساخت روکش های دندان فلزی بیان شد، از این مدل روکش میتوان برای دندان های عقبی که جویدن غذا را به عهده دارند استفاده نمود. روکش دندان طلا به خاطر تراشیدن کمتر دندان و تطابق با لثه باعث بیشتر شدن طول عمر روکش دندان هم میشود و از آن محافظت می نماید. همینطور نفوذ آلودگی ها و باکتری در طلا خیلی کمتر هست و به همین دلیل جهت روکش دندان خیلی مناسب می باشد. به کار بردن روکش فلزی دندان بعنوان یک روکش دندانی مستحکم انتخاب مناسب تری بنظر می آید، ولی رنگ تیره و البته قیمت بالای این روکش ها بخاطر به کار بردن فلزات سنگین موجب می گردد که انتخاب افراد کمتری باشد. عمر روکش های دندان فلزی یا طلا حداقل 20 می باشد که البته این هم نیاز به نگهداری و مراقبت تا اندازه ای دارد.

روکش های دندان زیرکونیوم

روکش زیرکونیوم یا زیرکونیا یکی دیگر از مدل های روکش های دندانی می باشد. این روکش ها ساخته شده از دی اکسید زیرکونیوم می باشد و غیر فلزی و کریستالی است. جهت ساختن این روکش ها از ابزار و تکنولوژی ZrO2 پیشرفته استفاده می گردد. روکش های زیرکونیا از بهترین روکش های دندانی به حساب می آیند چون هم بسیار مستحکم بوده و هم از نظر زیبایی رتبه اول را در میان سایر روکش ها دارد. جهت روکش دندان های جلویی، روکش های سرامیکی یا زیرکونیوم بهترین انتخاب می باشند. عمر روکش های دندان زیرکونیوم نیز به 20 سال هم میرسد.

روکش های دندان فلزی – سرامیکی (PFM)

این نوع روکش بعنوان نمونه ای انتخاب شده از انواع روکش های دندانی بصورت فراوان در خدمات درمانی دندانپزشکی به کار می رود. این روکش دارای پایه ای فلزی می باشد که به واسطه ی یک سرامیک کاور شده است. به همین خاطر این روکش مقاومت روکش دندان فلزی و زیبایی روکش دندان سرامیکی را دارد و حتی به دلیل استقامت زیادش برای کسانی که دندان قروچه می کنند نیز بسیار مناسب می باشد. عمر روکش های دندان PFM تا حدود 15 سال میرسد.

تفاوت روکش های سرامیکی و معمولی

هر یک از این روکش های دندانی معمولی و سرامیکی، مزیت ها و معایب مخصوص را دارند که بایستی به طور جدا بررسی شوند. در روکش های معمولی یک فریم فلزی وجود دارد که بروی آن کاشی چینی قرار می گیرد. در حقیقت این ماده موجب فرم گیری روکش می شود. چنانچه فردی از روکش معمولی استفاده نماید امکان دارد پس از چند مدت، لبه فلزی از ناحیه لثه کاملا مشهود باشد و عارضه هایی مثل ایجاد هاله خاکستری یا کبودی لثه ایجاد گردد.
امروزه با تولید محصولات به روز تر در این قسمت، میتوان از زیرکونیوم بجای فریم فلزی استفاده کرد. به طور کلی زیرکونیوم رنگ سفید دارد که به همین خاطر عوارضی مانند کبودی نخواهد داشت. در حقیقت زیرکونیوم همان روکش سرامیکی می باشد که مشکلات خیلی کمتری را برای فرد به همراه دارد. مقدار استقامت و عمر روکش دندان سرامیکی خیلی زیادتر بوده و تا مدتها باقی می ماند.

مراقبت های بعد از روکش دندان

مراقبت های بعد از روکش دندان شامل چه نکات و مواردی می باشد؟ ر

بهترین روکش دندان

نمی توان پاسخ دقیقی به این سوال بدهیم و این موضوع کاملا بستگی به شرایط دندان ها و زندگی شما دارد به طوری که اگر فشار خاصی بر روی ندان های جلو وارد نشود روکش سرامیکی مناسب است اما با وجود فشار های که هنگام غذا خوردن بر دندان های عقب وارد می شود بهتر از روکش سرامیکی فلزی استفاده کنید که دارای استحکام و مقاومت بالایی است. البته اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که هزینه و رنگ طلایی برایتام مهم نیست بهتر از روکش طلا بهره مند شوید.

از نظر زیبایی و طبیعی بودن بهترین روکش دندان، روکش تمام سرامیکی است. مزیت قابل ‌ملاحظه روکش دندان سرامیکی (پورسلین) این است که به شکل استثنایی شبیه دندان واقعی است. بنابراین در شرایطی که زیبایی دندان مهم‌ترین اولویت شماست، انتخاب روکش دندان سرامیکی بهترین گزینه است. معایب روکش دندان سرامیک هزینه و استحکام آن است. اگر چه سرامیک‌های جدیدی که از آن روکش دندان ساخته می‌شود بسیار محکم‌تر از گذشته هستند اما هنوز هیچ نوع روکش سرامیکی به پای روکشهای تمام فلزی و روکشهای پی اف ام (سرامیکی فلزی) نمی‌رسد. از طرفی هزینه این انواع روکش حدود 10 تا 20% بیشتر است.

در نتیجه می‌توان گفت روکشهای تمام سرامیکی برای دندانهای جلویی بالایی بهترین گزینه محسوب می‌شوند چرا که مهم‌ترین نکته در این محل از دهان، زیبایی دندان است و از طرفی فشار فک در این محل کمتر است . به خاطر داشته باشید روکشهای تمام سرامیکی امروزی محکم و مقاوم هستند و طول عمر قابل قبولی دارند اما برای دندانهای آسیای کوچک و بزرگ روکشهای مقاوم‌تر لازم است تا خطر شکستن آن به حداقل برسد و از طرفی هزینه درمان کمتر باشد. 

ویژگی های انواع روکش دندان

نوع روکش دندانیطول عمر متوسطجنس مادهطول عمرزیبایی ظاهریموارد استفادهمزایا
روکش فلزی20 تا 25 سالطلا، نقره، آلیاژهای فلزی (نیکل و کروم/ کبالت- کروم)بسیار زیاد، مقاوم به ساییدگیکمدندان های عقبیماندگاری بالا، استحکام زیاد، مقاوم بودن آن در برابر شکستن، جویدن و گاز زدن مواد
روکش PFM12 تا 15 سالاسکلت فلزی با کلاهک سرامیکیاستحکام بالا( به دلیل مقاومت لایه سرامیکی در برابر شکستن)زیاد، شبیه دندان طبیعیدندان های جلویی و عقبیزیبایی زیاد، استحکام خوب
روکش تمام سرامیک10 تا 15 سالسرامیک یا پرسلیناستحام کمتر به نسب روکش فلزیزیاد، کاملا شبیه دندان طبیعیدندان های جلوییزیبایی بسیار زیاد، برای کسانی که به وجود فلز در دهان خود حساسیت نشان می‌دهند بسیار مناسب‌تر می‌باشد.
روکش زیرکونیا15 تا 20 سالزیرکونیوم دی اکسیدماندگاری بالا، مقاومت در برابر شکستگیزیاد، مشابه با رنگ طبیعی دنداندندان های جلویی و عقبیاستحکام زیاد، طول عمر زیاد، زیبایی بالا

پروتز ایمپلنت، روش های رعایت بهداشت

در این مقاله، روش های مراقبت و نگهداری از ایمپلنت را به شکل کامل برایتان توضیح خواهیم داد.

نصب انواع روکش دندان

این فرایند معمولا بین یک تا دو جلسه طول می کشد. اگر روکش از نوع آماده باشد معمولا فقط یک جلسه نیاز است ولی اگر قرار باشد در لابراتوار دندانسازی ساخته شود، دو جلسه نیاز است.

جلسه اول : برای آماده‌سازی دندان و انتخاب رنگ روکش 
جلسه دوم : برای چسباندن روکش روی دندان
پزشک قبل از اینکه روکش را روی دندانتان بچسباند، آن را روی دندان می گذارد سپس با چسب مخصوص آن را به دندان می چسباند تا محکم سر جایش قرار گیرد.  البته روکشهایی که در آزمایشگاه ساخته می شوند گزینه مناسب تری هستند زیرا مخصوص دندان بیمار قالب‌گیری می شوند.

مراحل نصب روکش دندان 

  • معمولا برای نصب روکش نیازی به بیحسی موضعی نیست ولی بسته به حساسیت بیمار، گاهی ممکن است پزشک تزریق ژل بی حسی به لثه ها (بیحسی موضعی) را توصیه کند. پزشک قبل از نصب روکش دندان های بیمار را تمیز کرده و رنگ روکش مناسب را انتخاب می کند.
  • قبل از نصب روکش بخشی از سطح مینا تراشیده می شود تا روکش بتواند به خوبی روی دندان بچسبد. لایه‌ای که از مینا تراشیده می شود بسیار نازک و دقیقا به اندازه ضخامت خود روکش است. بنابراین بعد از نصب روکش اندازه دندان هیچ تغییری نمی کند.
  • در مرحله بعدی، پزشک قالبی از دندان های بیمار می گیرد و به آزمایشگاه می فرستد تا روکشها (متناسب با شکل دندان ها و رنگ انتخابی روکش) ساخته شوند؛ سپس روکش موقتی را روی دندان ها کار می گذارد و بیشتر روی قسمت مرکزی دندان ها تمرکز می کند. درصورتی که بیمار بخواهد فقط بعضی از دندان هایش را روکش کند، از روی نمونه طیف های رنگی، رنگ روکش را متناسب با دندان های دیگر انتخاب می کنیم تا دندان ها یکدست و زیبا باشند.
  • بعد از اینکه روکش در آزمایشگاه ساخته شد، پزشک در جلسه بعدی روکشهای موقتی را بر می دارد و دندان ها را دوباره با آب و نوعی سنگ خارا تمیز می کند. سپس روکش اصلی را می تراشد و با آب شستشو می دهد؛ پس از خشک کردن روکش (با هوا)، چسب مخصوص را روی سطح دندان می زند و روکش را بادقت روی دندان می گذارد؛ طوری که دقیقا روی گوشه های دندان جا بیفتد.
  • سپس با کمک نور لیزر به مدت شصت ثانیه سطح دندان را خشک می کند تا مواد چسبی خوب به دندان بچسبند.
  • درآخر، تمام مواد اضافی از روی دندان پاک می شوند و دندان پزشک زیبایی گوشه های دندان را پولیش می زند.

بریج دندان چیست؟ انواع، مزایا و معایب آن

اگر برای دندانی که از دست داده اید، جایگزین مناسبی پیدا نکنید، باید منتظر به وجود آمدن مشکلات ساختاری در دهان و دندان های خود باشید. اما خبر خوب این است که…..

قیمت روکش دندان

هزینه روکش دندان برای هر شخص و در هر فرآیندی متفاوت است.به همین دلیل بهتر است قبل از شروع درمان راجع به آن با پزشکتان مشورت کنید.

 قیمت روکش دندان به علت استفاده از تکنیک های مدرن و مواد با کیفیت و مرغوب معمولاً گران است. مواد مورد استفاده برای ساخت روکش دندان از جمله سرامیک یا پرسلین برای اینکه کاملا شبیه دندان طبیعی به نظر برسند از کیفیت بسیار بالایی ساخته می شوند به همین علت قیمت روکش دندان افزایش می‌یابد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق این لینک از قیمت دقیق روکش مطلع شوید.

آیا ممکن است روکش دندان نیاز به تعویض داشته باشد ؟

بله.در واقع روکش دندان ( dental crowns ) در مواقعی استفاده میشود که استحکام دندان با یک پر کردگی ساده تامین نمیشود.
روکش با پوشش کامل تاج دندان، در واقع از تاج دندان در مقابل شکستن تحت فشارهای ناشی از جویدن و … محافظت میکند. به این ترتیب نه تنها روکش دندان حفاظت بالایی را برای دندان فراهم می کند بلکه  عملکرد دندان را نیز بهبود بخشیده و زیبایی قابل قبولی را به بیمار هدیه میکند.

اما دلایل متعددی وجود دارد که بر اساس آنها نیاز به تعویض روکش وجود دارد  از جمله:

1) پوسیدگیهای ثانویه در زیر روکش
2) تحلیل لثه یا سایش های طوق دندان که منجر به نمایی نازیبا در دهان میشوند
3) تغییر رنگ تدریجی دندانهای اطراف در طول سالها که منجر به مشخص شدن نمای روکش میشود.
4) شکستن چینی روی روکش.
در عین حال بعضی مواقع سمان مورد استفاده برای چسباندن روکش ( چسب روکش )به مرور شسته شده و روکش شل میشود که میتوان دوباره  آن را چسباند.

علت افتادن روکش دندان

چه عواملی باعث می شود که روکش دندان لق شده و بی افتد؟

سوالات متداول

دندان کشیده را می توان ایمپلنت کرد؟

بله

روکش دندان چند سال عمر میکند ؟

همه انواع روکش دندان معمولا ماندگاری زیادی دارند. بسته به نوع روکش میزان ماندگاری آن هم متفاوت است و پزشک میزان آن را به شما اطلاع می دهد اما مانند دندان های اصلی ممکن است بشکند یا خرد شود.

آیا روکش دندان باعث پوسیدگی می شود ؟

خیر؛ درواقع انواع روکش دندان ساخته شده‌ است تا جای دندان های طبیعی را بگیرد و ظاهر آن ها را زیبا کند. روکش ها بسیار محکم اند و نسبت به دندان های طبیعی در برابر صدمات مقاومت بیشتری دارند.

آیا دندان روکش شده عفونت می کند؟

بله. اگر دندان شما توسط یک متخصص دندانپزشکی ماهر ترمیم نشده باشد ممکن است دچار عفونت شود. یا اگر از دندان خود به خوبی مراقبت نکنید ممکن است دندان زیر روکش آسیب ببیند.

علت سیاه شدن دندان روکش شده چیست؟

روکش دندان ها ممکن است به دلایلی هم چون شکستگی یا لب پر شدن سیاه شود
گاهی اوقات هم ممکن است اگر روکش از نوع PFM باشد به علت تحلیل لثه بخشی از اسکلت فلزی روکش نمایان می شود.
در این شرایط می توانید با تعویض روکش، سیاهی دندان را برطرف کنید.

سخن پایانی

یکی از سوالات رایج در میان بیمارانی که کاندید دریافت روکش هستند این است که روکش‌های دندانی چند سال دوام دارند؟ روکش‌های تمام سرامیکی بسیار مستحکم هستند؛ اما نمی‌توان گفت که تا آخر عمر همچون روز اول می‎درخشند. با این حال شما می‌توانید با انجام اقدامات مراقبتی طول عمر روکش دندان‌تان را بهبود ببخشید. دو نکته‌ی مهم دیگر در تعیین طول عمر روکش وجود دارد؛ اول جنس روکش و دوم مهارت دندانپزشک. دوام روکش‌ها بسته به جنسشان متفاوت است. البته در کل می‌توان گفت میانگین طول عمر مفید روکش‌های دندانی 15 تا 20 سال می‌باشد.

چنانچه پس از گذاشتن روکش دندانی، بهداشت دهانی را به خوبی رعایت نکنید روکش ها صدمه می بینند و نیز مراجعه نکردن مرتب به دندان پزشکی برای بررسی وضعیت روکش دندان شما ممکن است از عمر روکش های دندان کاسته شود. جهت مراقبت از روکش دندان باید در طی روز، 2 بار دندان ها را با مسواک و خمیر دندانی که ساینده نباشد و نخ دندان تمیز نمود. نخ دندان را نباید در بین روکش ها بالا و پایین کشید بلکه باید نخ دندان را بین دندان ها از جلو به عقب کشید. از خوردن خوراکی و غذاهایی که سفت هستند و نیاز به نیروی زیادی برای گاز زدن دارند، پرهیز نمایید و همینطور جویدن و شکستن هر چیز سفتی با دندان های روکش دار ممنوع می باشد. چنانچه کسی در خواب دندان قروچه می کند بایستی جهت ممانعت از ایجاد صدمه به روکش دندان از نایت گارد استفاده نماید. استعمال دخانیات نیز برای روکش دندان بسیار ضرر دارد و موجب صدمه به روکش می شود و طول عمر روکش های دندان را کاهش می دهد.

اگر در مورد روکش دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره روکش دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

دریافت نوبت

4 دیدگاه در ”طول عمر روکش دندان چقدر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X