اوردنچر و قیمت اوردنچر

اوردنچر چیست؟ – قیمت اوردنچر چقدر است؟ اوردنچر(Overdenture) روش درمانی جدیدی برای رفع بی دندانی است و برای افرادی کاربرد دارد که به هر دلیلی مثل بیماری یا تصادف، همه یا تعداد زیادی از دندان های خود را از دست داده باشند. در این شرایط اوردنچر می تواند جایگزین خوبی برای دندان های از دست رفته باشد.

اوردنچر، نوعی دندان مصنوعی است که روی پایه ایمپلنت نصب می شود و به بیمارانی که کل دندان های فک بالا یا پایین یا تعداد زیادی از دندان های خود را از دست داده باشند کمک می کند بتوانند به راحتی غذا بخورند و صحبت کنند. به علاوه زیبایی چهره خود را به دست آورند و کیفیت زندگی خود را بالا ببرند.

اوردنچر یا پروتز های متحرک متکی بر ایمپلنت

این نوع پروتز در مواردی که کمبود دندان و افت شدید استخوان فک وجود دارد و استفاده از پروتز ثابت امکان پذیر نمی باشد، استفاده می شود. با افزایش تعداد کاشت ، پروتز پایدارتر می شود. به طور کلی پروتزهای متحرک با 2 یا 4 ایمپلنت ساخته می شوند.

2 ایمپلنت: ساده ترین روش پروتز دندان مبتنی بر کاشت دندان می باشد.

4 ایمپلنت: معمولاً از نظر پشتیبانی عملکرد مناسبی دارد و برای درمان از دست دادن چندین دندان یا کل دندان ها ترجیح داده می شود.

چه زمانی اوردنچر ترجیح داده می شوند؟

 1. از دست دادن همه دندان ها
 2. از بین رفتن و ذوب پیشرفته استخوان فک و بافت لثه
 3. تعداد ایمپلنت قابل استفاده برای پروتز ثابت بسیار کم می باشد.
 4. بیمارانی که پروتز با تعداد کمی ایمپلنت را ترجیح می دهند.
 5. دلایل اقتصادی

شرایط لازم برای ایمپلنت دندان

گر به دنبال پیدا کردن جایگزین دندان از دست رفته خود هستید و یا میخواهید دندان پوسیده خودتان را کشیده و جای آن را پر کنید کاشت ایمپلنت احتمالاً بهترین گزینه درمانی برای شما و پیش روی ست.

انواع اوردنچر کدامند؟

 1. پروتز دندان سر توپی که با قرار دادن دو ایمپلنت اجرا می شود.
 2. پروتز دندان میله ای که با قرار دادن دو ایمپلنت اجرا می شود.
 3. پروتز دندان میله ای با قرار دادن چهار ایمپلنت اجرا می شود.
 4. پروتز دندان تلسکوپی

مزایای اوردنچر

 • حرکت پروتز متحرک با استفاده از ایمپلنت کاهش می یابد.
 • تعادل دندان مصنوعی در دهان افزایش می یابد و حرکت آن بسیار کاهش می یابد. بنابراین ، عملکرد جویدن بهبود می یابد.
 • ایمپلنت استفاده شده در این روش با تحریک استخوان فک از تحلیل و ذوب استخوان جلوگیری می کند.
 • تجمع و گیر کردن غذا بین لثه و پروتز بسیار کمتر اتفاق می افتد.
 • کارایی و توان صحبت کردن بهبود می یابد.
 • اعتماد به نفس و راحتی بیمار افزایش می یابد.
 • دیگر نیاز به استفاده از چسب پروتز نمی باشد.
 • با کاهش نیروهای ناخواسته به دلیل حرکت پروتز، از استخوان و بافت های دهان محافظت می کند.
 • به دلیل این که کوچکتر از پروتزهای کلی می باشد، به بیمار اجازه می دهد تا راحت تر از دندان مصنوعی استفاده کند.
 • تعمیر و اصلاح پروتزهای متحرک مبتنی بر ایمپلنت نسبتاً ساده و هزینه کمتری دارد.

معایب اوردنچر

 • برای محافظت از بهداشت دهان باید روزانه به طور منظم تمیز شود و شب هنگام خواب برداشته شود.
 • ممکن است مانند دندان های مصنوعی ثابت به راحتی نتوانید غذاهای خیلی سخت را استفاده کنید.
 • برخی از بیماران ممکن است، استفاده از پروتز متحرک را تحمل نکنند.

ایمپلنت دندان چقدر زمان می برد؟

ایمپلنت دندان چند جلسه طول میکشد؟

قیمت اوردنچر

اگر پس از ارزیابی های اولیه مشخص شود که شما شرایط دریافت اوردنچر را دارید، به احتمال زیاد اولین سوالی که می پرسید، آن است که قیمت اوردنچر چقدر است؟

خب نمی توانیم قیمت اوردنچر را مقدار مشخصی تعیین کنیم. زیرا قیمت اوردنچر تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد. یکی از این عوامل، تعداد ایمپلنت های مورد نیاز است. شما می توانید اوردنچر فک بالا، اوردنچر فک پایین و یا هر دو فک را دریافت کنید. در اغلب موارد اوردنچر فک بالا پرهزینه تر از اوردنچر فک پایین خواهد بود.

قیمت اوردنچر متکی بر ایمپلنت

روی لینک بزنید

جراحی اوردنچر

اوردنچر های دندانی ، دست دندانی هایی هستند که بر روی پایه های ایمپلنت قرار می گیرند و منظور از جراحی اوردنچر ، جراحی برای قراردادن پایه ایمپلنت است. پایه های ایمپلنت از جنس تیتانیوم هستند و سازگاری بالایی با بدن داشته و به استخوان بدن جوش می خورند.

برای جراحی اوردنچر دندانپزشک ابتدا تعیین می کند که برای فک شما چند عدد پایه نیاز است. سپس بر روی لثه شما برشی ایجاد می کند و پایه ایمپلنت را در درون فک شما قرار می دهد. سپس شما چند ماه احتیاج به زمان دارید تا پایه های ایمپلنت به خوبی به استخوان فک شما جوش بخورند تا بتوان اوردنچر ها را بر روی آن ها قرار داد.

تعداد ایمپلنت لازم برای بیماران کاملا بی دندان

تعداد ایمپلنت لازم برای بیماران کاملا بی دندان چه تعداد است؟

مقایسه اوردنچر با درمان مشابه

مقایسهاوردنچرایمپلنت کاملدست دندان
قدرت جویدنبستگی به تعداد پایه دارد.همانند دندان های طبیعی و بیشترین استحکامبه علت پشتیبانی لثه از سایر درمان ها کمتر می باشد.
هزینه درماندر کنار استحکام قابل قبول ، از هزینه مناسبی برخوردار است.به علت تعداد پایه ی ایمپلنت بالا ، بیشترین هزینه را دارد.هزینه کمتر به نسبت سایر درمان ها
قدرت تکلمعالیعالیممکن است مشکلاتی ایجاد کند.
طول درمانچند ماهبرای ایمپلنت کامل چدین ماه زمان لازم استچند هفته
جلوگیری از تحلیل استخوانبلهبلهخیر

اوردنچر متکی بر ایمپلنت بهتر یا دست دندان های سنتی ؟

اوردنچر های متکی بر ایمپلنت تفاوت های بسیار زیادی با دست دندان های سنتی دارند . اوردنچرها به دلیل اینکه بر روی پایه های ایمپلنت سوار می شوند از استحکام بسیار بالاتری نسبت به دست دندان های برخوردار هستند و جویدن را بسیار راحت تر انجام می شود .

همچنین اوردنچر های مانند دست دندان های دچار لقی نمی شوند و تکلم در آن ها بهتر انجام می شوند. همچنین اوردنچر به دلیل متکی بودن بر ایمپلنت از تحلیل استخوان جلوگیری می کند .

جنس اوردنچر چیست؟

اوردنچر می تواند از جنس های مختلف و ساختارهای متفاوتی ساخته شود. اما اجزای اصلی آن شامل:

۱- پایه ایمپلنت که معمولا از جنس تیتانیوم است.

۲- اتصالات که می تواند از فلز یا پلاستیک ساخته شود.

۳- تاج دندان که می تواند فلزی یا سرامیکی باشد. اگر طبیعی بودن ظاهر دندان ها برایتان اهمیت دارد می توانید از تاج های سرامیکی استفاده کنید.

چه عواملی درانتخاب نوع اوردنچر موثر است؟

برای انتخاب نوع اوردنچر ابتدا باید توسط دندانپزشک معاینه شوید و سپس بر اساس عوامل زیر اوردنچر مناسب شما تعیین شود:

•        شکل ظاهری آرواره و میزان تراکم استخوان فک

•        تعداد دندانهای از دست رفته

•        تعداد و طول ایمپلنت های مورد نیاز برای اوردنچر

•        هزینه و زمان بیمار

تفاوت اوردنچر با پروتزهای ثابت

مراحل نصب اوردنچر یا جراحی اوردنچر

فرآیند جراحی اوردنچر مشابه با گذاشتن یک ایمپلنت برای جایگزینی تنها یک دندان است. در ادامه با روند جراحی ایمپلنت اوردنچر بیشتر آشنا می شویم:

1. مشاوره

دندانپزشک شما یک معاینه جامع روی دندان های شما انجام می دهد و سابقه پزشکی و دندانی شما را بررسی می کند. آنها ممکن است برای تعیین ارتفاع استخوان فک شما و اینکه آیا به درمان‌های اضافی نیاز دارید یا خیر، عکس ‌، قالب‌گیری‌و رادیوگرافی ‌های ۳ بعدی در نظر بگیرند.

۲. کاشت ایمپلنت

دندانپزشک شما را با بی حسی موضعی ناحیه جراحی را بی حس می کند. آنها ممکن است از یک راهنمای جراحی سه بعدی برای تعیین محل قرار دادن ایمپلنت ها استفاده کنند. در این مرحله از ایمپلنت اوردنچر، چندین ایمپلنت تیتانیوم را به استخوان فک شما با پیچ قرار می دهند. هنگامی که این جایگذاری کامل شد، برای کمک به بهبودی ناحیه برش خورده را بخیه می زنند.

۳. فرآیند بهبودی

قبل از اینکه ایمپلنت شما در معرض دید قرار گیرد، باید به مدت سه تا شش ماه بهبود یابد. زمان می برد تا ایمپلنت ها با استخوان فک شما یکپارچه شوند.

۴. قرار دادن پوشش

پس از بهبودی، دندانپزشک شما ایمپلنت ها را در معرض دید قرار می دهد. آنها یک پوشش که به آن کلاه درمانی نیز گفته می شود، قرار می دهند تا روند بهبود بافت نرم را آسان تر کند.

۵. قالب گیری

دندانپزشک شما ایمپلنت ها و دهان و اندازه گیری های دهان شما را اسکن می کند یا از آنها تصویر می گیرد. آنها برداشت ها را برای ایجاد قالب پروتز و اوردنچر به آزمایشگاه می فرستند. این فرآیند می تواند نیازمند چندین جلسه قرار ملاقات با دندانپزشک باشد تا اوردنچر شما کاملاً شخصی سازی شود.

۶. قرار گیری اوردنچر

هنگامی که اوردنچر ساخته شد، دندانپزشک به شما اجازه می دهد آن را امتحان کنید و تغییرات لازم را انجام دهید. اگر اوردنچر شما به خوبی جا بیفتد، دندانپزشک شما آن را در جای خود محکم می کند. دستورالعمل‌های پس از مراقبت در مورد نحوه مراقبت از پروتز جدید خود را در این مرحله دریافت خواهید کرد.

چگونه از اوردنچر مراقبت کنیم؟

 • چکاب های دوره ای را فراموش نکنید

سعی کنید هر شش ماه تا یکسال یک بار به پزشک متخصص مراجعه کنید تا وضعیت اوردنچر، اتصالات آن و نحوه انطباق آن با ایمپلنت بررسی شود تا در صورت وجود مشکل هر چه سریعتر برطرف شود.

 • از دندان ها به عنوان ابزار استفاده نکنید

دندان های مصنوعی هم مانند دندان های طبیعی آسیب پذیرند و نیاز به مراقبت دارند. سعی کنید از آنها به عنوان ابزاری برای شکستن آجیل باز کردن درب وسایل یا کندن اجسام سخت استفاده نکنید.

 • با مسواک و نخ دندان دوست شوید

ایمپلنت، اوردنچر و هر نوع پروتز دیگری دقیقا مثل یک دندان طبیعی به مراقبت و بهداشت نیازمندند و فکر نکنید چون مصنوعی هستند خراب نمی شوند. پس لازم است که هر روز مسواک بزنید و از نخ دندان هم استفاده کنید. اگر اجزای جدا شدنی دارند آنها را بردارید و دندان ها، اتصالات آنها و نواحی لثه را تمیز کنید.

 • مراقب رژیم غذایی خود باشید

مراقب رژیم خود باشید زیرا غذاهای بسیار سفت یا چسبناک باعث آسیب به پروتزها می‌شوند.

سوالات متداول

دست دندان کامل اوردنچر چیست ؟

منظور از دست دندان های کامل اوردنچر ، یعنی قرار دادن یک دست دندان کامل برای یک فک است .

اوردنچر متکی بر ایمپلنت بهتر یا دست دندان های سنتی ؟

اوردنچر ها اصولا متکی بر ایمپلنت هستند و به همین دلیل دارای استحکام بسیار بالایی هستند و از تحلیل استخوان جلوگیری می کنند و صد در صد تفاوت های بسیاری اعم از تکلم و جویدن بهتر نسبت به دست های سنتی دارند .

مراحل لابراتواری ساخت اوردنچر چگونه است ؟

ابتدا دندانپزشک باید جراحی ایمپلنت را برای شما انجام دهد و پس از جوش خوردن پایه ها به فک ، مرحله قالب گیری آغاز می شود و قالب به لابراتور ارسال می شود . پس از ساخته شدن دست دندان و ارسال آن توسط لابراتور ، بر روی پایه های ایمپلنت های شما سوار می شوند .

کلام آخر

اوردنچرها یکی از تکنولوژی های جدید دندانپزشکی برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته بشمار می رود. زمانی که تعداد دندان های از دست رفته زیاد باشد اوردنچر گزینه مقرون به صرفه تری نسبت به ایمپلنت است. در این روش حدود چهار پایه ایمپلنت در هر فک کاشته می شود و پروتز اوردنچر را روی این پایه ها تثبیت می کنند

این روش معایب دندان مصنوعی را ندارد و مهمترین مزیت آن این است که در هنگام صحبت و غذا خوردن پروتز در دهان تکان نمی خورد.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

ویزیت آنلاین و رایگان

امکان طرح سوال و مشکل دندانپزشکی در واتس اپ و دریافت پاسخ

بسیاری از افراد برای حل این مسئله دندان مصنوعی را انتخاب می کنند اما غافل از اینکه حتی با پیشرفت دندانپزشکی در سال ‌های اخیر، دندان های مصنوعی یا انواع پروتزهای مصنوعی همچنان می ‌توانند به مرور زمان با کوچک شدن استخوان فک تناسب خود را از دست بدهند. این به این دلیل اتفاق می ‌افتد که استخوان دیگر محرک دندان ‌های طبیعی را ندارد و سلول‌ های پیرتر نمی ‌توانند با سرعت دوباره بازسازی شوند. کلینیک تخصصی پاسارگاد در راستای مسئولیت مدنی و پزشکی خود درباره ارتقا سلامت و بهداشت دهان و دندان اقدام به راه‌اندازی امکان ویزیت و مکالمه با پزشکان خود را در پیام‌رسان واتس‌اپ مهیا کرده است.

کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد، به صورت آنلاین، اقدام به ویزیت رایگان مراجعانی می کند که نیازمند درمان اوردنچر بوده ولی امکان مراجعه حضوری ندارند. این ویزیت آنلاین، از طریق تماس تصویری یا پیام متنی صورت می‌گیرد. تعدادی از متقاضیان به صورت تخصصی و در یک فضای کاملاً دوستانه توسط دکتر روشن طلب ویزیت و معاینه خواهند شد.

3 دیدگاه در ”اوردنچر چیست؟ – قیمت اوردنچر

 1. اوردنچر متکی بر ایمپلنت فک بالا و پایین با کمترین تعداد واحد ب لحاظ هزینه چقدر میشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X