دوره نقاهت جراحی دندان عقل

دوره نقاهت جراحی دندان عقل چیست؟ تمامی اقداماتی که باید در دوره نقاهت جراحی دندان عقل انجام شود را بشناسید تا سریعتر بهبودی لازم را کسب نمایید. دندان عقل چهارمین دندان است که در عقب دهان شما واقع شده است. کشیدن دندان عقل که باعث مشکلاتی در دهان شما شود، روشی معمول و رایج است. دندان‌های عقل معمولاً بین سنین ۱۸ و ۲۴ سالگی ظاهر می‌شود، هر چند ممکن است زودتر یا دیرتر از این سن نیز رخ دهد. دندان عقل در واقع آخرین دندان بزرگ آسیاب (مولر) در عقب دهان شماست. در برخی از افراد تمام دندان‌های عقل رشد نمی‌کند، اما شما می‌توانید تا ۴ عدد دندان عقل (یکی در هر گوشه‌‌ی دهان) خود داشته باشید.

اگر در دهان فضای کافی وجود نداشته باشد و یا دندان‌های دیگر نیز در راه باشند، دندان‌های عقل ممکن است به صورت نرمال و طبیعی قادر به رشد نباشند. دندان‌های عقلی که به‌طور طبیعی و نرمال ظاهر نمی‌شوند، به عنوان دندان‌های “نهفته” شناخته می‌شوند. برای بسیاری از افراد، دندان عقل هیچ مشکلی ایجاد نکرده و لازم نیست که کشیده شود، حتی اگر نهفته باشد. اگر دندان عقل شما نهفته‌ باشد، تمیز کردن دندان‌های خود به طور کامل و مراجعه منظم به دندانپزشک از اهمیت برخوردار است.

دلایل کشیدن دندان عقل

چهار وضعیت ناسالم وجود دارد که ممکن است دندانپزشک، کشیدن دندان عقل نهفته را به شما توصیه کند:

  • دندان‌های سالم ممکن است آسیب ببیند، زیرا دندان عقل نهفته، دندان آسیاب دوم مجاور خود را تحت فشار قرار می‌دهد.
  • شلوغی سایر دندان‌ها
  • دندان عقل نهفته اغلب دچار پوسیدگی و یا عفونت می‌شود. زیرا دسترسی به آن درهنگام مسواک زدن دشوار است.
  • باکتری‌های اطراف دندان عقل نهفته می‌تواند منجر به بیماری لثه شده و وارد جریان خون گردد و تأثیر منفی بر قلب و سایر ارگان‌های بدن بگذارد.
  • گاهی اوقات کیست پر از مایع و یا تومور در زیر دندان عقل نهفته تشکیل می‌شود و باعث آسیب به استخوان فک، اعصاب موجود در آن منطقه و دندان‌های مجاور می‌گردد.

عوارض مرتبط با دندان عقل نهفته

دندان عقل نهفته گاهی اوقات می‌تواند موجب مشکلاتی از قبیل درد، تورم و یا عفونت گردد. اگر شما مشکلاتی از این قبیل را با دندان عقل خود دارید، حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید. کشیدن دندان عقل نهفته با جراحی می‌تواند به جلوگیری از این مشکلات کمک کند.

کشیدن دندان عقل چگونه است؟

بسته به اینکه کشیدن دندان‌های شما چقدر دشوار باشد، روش خارج کردن دندان عقل شما ممکن است متفاوت باشد. کشیدن دندان عقل بالا معمولاً آسان‌تر از کشیدن دندان عقل پایین‌ است.

ممکن است دندانپزشک با بی‌حسی موضعی قادر به جراحی و کشیدن دندان عقل شما باشد. در این صورت شما بیدار هستید اما قادر به احساس درد نیستید. همچنین دندانپزشک ممکن است از بی‌حسی موضعی با داوری آرام بخش استفاده کند، یا اینکه شما را تحت بیهوشی عمومی قرار دهد. این بدان معناست که شما در طی جراحی کاملاً بی‌هوش و در خواب هستید.

پس از تاثیر داروی بیهوشی، دندانپزشک یا متخصص جراحی دهان دندان، دندان عقل شما را با ابزارهای دندان‌پزشکی محکم گرفته و سپس با تکان دادن به جلو و عقب و کمی پیچش، دندان عقل شما را شل خواهد کرد. پس از آن دندانپزشک می‌تواند دندان عقل را به طور کامل کشیده و از دهان شما خارج کند.

اگرکشیدن دندان عقل شما دشوارتر باشد، دندانپزشک یا متخصص جراحی دهان ممکن است یک برش را در لثه، نزدیک به دندان عقل ایجاد کند. برای کمک به خروج دندان عقل ممکن است نیاز به حذف یک قطعه کوچک از استخوان باشد. پس از کشیدن دندان عقل، دندانپزشک یا متخصص جراحی دهان محل برش را معمولاً با نخ‌های قابل جذب بخیه خواهدکرد. اکثر دندان‌های عقل تنها ظرف چند دقیقه کشیده می‌شوند، اما کشیدن دندان‌های عقل سفت‌تر ممکن است در حدود ۲۰ دقیقه طول بکشد.

چند ساعت بعد از کشیدن دندان گاز استریل را برداریم؟

یکی از پرسش های جامعی که هر کسی پس از کشیدن دندان با آن مواجه می شود، مدت زمان قرار گرفتن گاز استریل روی دندان است

وضعیت شما پس از کشیدن دندان عقل

وضعیت شما بعد از کشیدن دندان عقل به نوع بی‌هوشی شما بستگی دارد. اگر بی‌هوشی عمومی و یا آرام بخش داشته باشید، نیاز به فردی همراه خواهید داشت تا شما را به خانه ببرد. شما باید برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول، فردی همراه را در کنار خود داشته باشید و سعی کنید این زمان را به خوبی بگذرانید.

پس از بی‌حسی موضعی، ممکن است ۳ تا ۴ ساعت فک شما بی‌حس باشد. از جویدن با آن قسمت و یا خوردن هرگونه مواد غذایی و یا نوشیدنی‌هایی که بیش از حد گرم هستند، اجتناب کنید. زیرا این کار می‌تواند دهان شما را بسوزاند.

زمانی که احساس آمادگی کردید، می‌توانید به خانه بروید. قبل از آن، دندانپزشک یا متخصص جراحی دهان برخی از نکات ضروری در مورد مراقبت از دندان‌ و لثه‌ را به شما ارائه خواهد داد. ممکن است برای شما مسکن، آنتی بیوتیک‌ و دهان شویه تجویز گردد. همچنین ممکن است یک تاریخ برای یک پیگیری درمان شما تعیین شود، به خصوص اگر کشیدن دندان شما دشوار بوده است.

برای اکثر افراد بخیه‌های جراحی از نوع جذبی بوده و خود به خود ناپدید می‌شوند و افراد بعد از چند روز می‌توانند بر روی آن مسواک بزنند.

درمان ریشه یا کشیدن دندان؟ کدام بهتر است؟

دندان پوسیده کشیده شود بهتر است یا درمان ریشه انجام شود؟

دوره نقاهت جراحی دندان عقل

پس از کشیدن دندان عقل خود احتمالاً برای یک یا دو روز احساس درد خواهید داشت. در صورتی که کشیدن دندان عقل شما بسیار دشوار باشد، دهان شما ممکن است تا یک هفته یا بیشتر دردناک شود. در صورت نیاز می‌توانید داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن را مصرف کنید. در طول ۲۴ ساعت اول پس از کشیدن دندان عقل خود، دهانتان را بسیار به آرامی بشوئید. شستشوی شدید می‌تواند انعقاد خون را که به روند التیام شما کمک می‌کند، مختل سازد. بعد از غذا خوردن، برای راندن ذرات غذا از آن قسمت، دهان خود را به آرامی شستشو دهید.

بعد از کشیدن دندان عقل باید دندان‌های خود را به‌طور معمول و به بهترین وجه ممکن مسواک کنید. اما برای چند روز اول، مسواک خود را دور از زخم در حال التیام حرکت دهید.

زمان بهبودی کامل پس از جراحی دندان عقل

به طور کلی، دوره نقاهت کشیدن دندان عقل 2 هفته طول می‌کشد. البته، این زمان می‌تواند با مراقبت های درست کمتر شود. پس از انجام فرایند جراحی، ممکن است پزشک محل جراحی را بخیه کند. از این رو، پس از گذشت 1 هفته باید برای کشیدن بخیه ها به پزشک مراجه کرد. در برخی از موارد ممکن است محل جراحی متورم، کبود و یا با بروز درد همراه شود. این امر طول درمان را افزایش خواهد داد. به گونه‌ای که بیمار باید علاوه بر طی کردن دوره نقاهت، از محل جراحی نیز مراقبت کرده و برای رفع موارد ذکر شده از دارو استفاده کند.

آشنایی با روند بهبودی جراحی دندان عقل

پس از پایان یافتن جراحی دندان عقل روند بهبودی آن آغاز می‌شود؛ به طوری که پس از گذشت 24 ساعت به دلیل از بین رفتن خاصیت بی حسی، این موارد نمایان می‌شوند.

  • 24 ساعت اول: ایجاد لخته و خونریزی سطحی
  • گذشت 2 الی 3 روز: بهبود ورم دهان و گونه ها
  • گذشت 1 هفته: مراجعه به پزشک و کشیدن بخیه ها
  • گذشت 10 روز: از بین رفتن درد ناشی از کشیده شدن بخیه ها و جراحی لثه
  • گذشت 14 روز: بهبود کامل

لازم به ذکر است که فرایند ذکر شده مربوط به مدت زمان طبیعی بهبود است. این در حالی است که مدت زمان بهبودی در افراد مختلف فرق داشته و هر فرد بنا به نوع دندان عقل و نوع جراحی طول درمان متفاوتی را طی خواهد کرد.

علت از بین رفتن دندان ها چیست؟

ایمپلنت های دندانی بهترین و کاربردی ترین بخش در دندانپزشکی هستند که آرزوی خیلی از افرادی که سال ها با مشکل نداشتن دندان زندگی می کردند را برطرف کرده است.

راهکارهایی در دوره نقاهت جراحی دندان عقل

گاز گذاشته شده بر محل دندان کشیده شده را به مدت حداقل نیم ساعت با فشار ملایم فک در دهان نگهدارید.
از مکیدن و خالی نمودن مکرر آب دهان خودداری کنید.
از خوردن غذاهای سفت و نوشیدنی های داغ در روز اول اجتناب نمائید.
از مصرف دخانیات اکیداً خودداری فرمائید.
استفاده از نی برای نوشیدن مایعات تا 8-4 ساعت ممنوع می باشد.زیرا مکش ایجاد شده احتمال خونریزی را زیاد می کند.
مسواک زدن در ناحیه دندان کشیده شده طی 24 ساعت اول پرهیز گردد.
از روز دوم استفاده از دهان شویه یا محلول رقیق نمکی به مدت 10 ثانیه توصیه میشود.
خروج و نشت مقداری خونابه از محل دندان کشیده شده به مدت 1 تا 2 روز طبیعی بوده و نیازی به ویزیت دندانپزشک ندارد.
در صورتیکه خونریزی در منزل ایجاد شد یک تکه گاز استریل مرطوب شده را روی محل دندان کشیده شده قرار دهید و با فشار ملایم دهان را ببندید و از روی صورت کمپرس سرد (کیسه یخ) استفاده کنید.
در صورتی که خونریزی شدید و تورم غیر قابل کنترل باشد با واحد مراقبت درمان کلینیک تماس حاصل فرمائید و از گذاشتن داروها و مواد مختلف بر موضع اجتناب نمائید.
در صورت داشتن درد از داروهای تجویز شده توسط دندانپزشک مربوطه استفاده گردد.جهت تغییر آن حتما با پزشک خود مشورت کنید.
توجه داشته باشید به علت طولانی بودن زمان بی حسی (معمولاً 4-3 ساعت) و بیحس بودن بافتهای نرم اطراف دندان، لب، گونه یا زبان گاز گرفته نشود.
گاهی اوقات به علت درآمدن لخته خون از حفره دندان کشیده شده، عارضه ای بوجود می آید که اصطلاحاً درای ساکت (حفره خشک) نامیده میشود. این عارضه درد نسبتاً شدیدی داشته و بعد از 2-3 روز بوجود می آید. در صورت بروز آن حتماً به کلینیک مراجعه نمائید.
دهان تا چند روز بعد از کشیدن دندان بد طعم بوده و بوی نامطبوعی دارد که طبیعی بوده و نشانه وجود عفونت نمیباشد.

نکشیدن سیگار در دوره نقاهت جراحی دندان عقل

 یکی از مهمترین نکاتی که در دوره نقاهت جراحی دندان عقل اهمیت دارد نکشیدن سیگار است. اگر می خواهید توصیه‌ های پزشک را جدی بگیرید، به هیچ عنوان نباید سیگار بکشید. در صورتی که در ناحیه کشیدن دندان عفونت ایجاد گردد، تب بالا می رود و فرد بهبود پیدا نمی کند. زمانی که دندان عقل کشیده می ‌شود حفره ‌ای را از خود به جای می گذارد. حفره دندان باید التیام پیدا کند. اگر شما سیگار بکشید سرعت ترمیم زخم مختل می گردد. سیگاری ها نسبت به غیر سیگاری ها بعد از کشیده شدن دندان عقل درد بیشتری را تجربه می‌ کنند. افرادی که سیگار می کشند در معرض رنج و درد بیشتری خواهند بود. برای ترمیم مناسب زخم باید بعد از کشیده شدن دندان مکان خالی شده پر شود. این پروسه باید به صورت اصولی طی گردد. دقت داشته باشید که با شدت نباید دهان خود را آبکشی نمایید. همچنین از مسواک زدن بیش از اندازه خودداری کنید.

سخن آخر

اگر تازه دندان عقل خود را کشیده اید باید تمامی نکات مربوط به مراقبت های لازم بعد از جراحی دندان عقل را به خوبی بدانید تا دچار عفونت، ورم و آسیب های ناشی از جراحی دندان نشوید. در کلینیک دندانپزشکی تخصصی پاسارگاد خدمات درمانی مربوط به دندان عقل توسط متخصصین با تجربه این مرکز با بالاترین کیفیت انجام می شود. شما می توانید با کارشناسان کلینیک پاسارگاد تماس بگیرید و نوبت خدمات درمانی مورد نظر خود را دریافت نمایید. تمامی خدماتی که در کلینیک تخصصی پاسارگاد ارائه می شوند هزینه مناسبی دارند و با رعایت بهداشت و سلامت بیماران هستند.

اگر در مورد دندان عقل سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره جراحی دندان عقل برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

1 دیدگاه در ”دوره نقاهت جراحی دندان عقل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X