کشیدن دندان یا درمان ریشه

درمان ریشه یا کشیدن دندان؟ !!!!

دندان پوسیده کشیده شود بهتر است یا درمان ریشه انجام شود؟

اگر دندانی دارید که آسیب دیده یا عفونت کرده، دو تا گزینه برای حل این ماجرا دارید.

یا باید دندان رو بکشید، یا روت کانال (درمان ریشه) انجام بشه. با این حال، مزایا و محدودیت هایی برای این درمان دندانی هست. و اما بهترین آن کنار آمدن با یکی از این موارد با توجه به نظر متخصص می باشد.

برای نجات دندان، یا کشیدن دندان ، چه باید کرد؟

موارد زیادی هستند که هنوز هم می توانند به نجات دندان شما با وجود پالپ مرده یا پالپ اسیب دیده کمک کنند.

درمان ریشه یا روت کانال همان مورد است. درواقع با این کار می توان دندان را نجات داد. چطور؟ بخشی از دندان که مرده یا اسیب دیده را با تراشیدن برمی دارند. سپس با پرکردن و سیلینگ آن می توان آن را حفظ کرد. درنتیجه عفونت و تورم بافت ضروری پالپ با این روش می تواند جلوگیری شود.

با این حال، برخی بیماران هستند که مجبورند دندان شان را بکشند به خاطر اینکه این اسیب خیلی گسترده شده.

در چنین مواردی تنها چیزی که مهم است، برداشتن این دندان است. بخاطر اینکه طولی نمی کشد با این کار به نجات دندان کمک کرده اید. زمانی که شکستگی جدی هم در دندان رخ داده باشد، یا پوسیدگی خیلی گسترده ای رخ داده باشد، دندانپزشک ممکن است نیاز ببیند دندان مورد نظر را بکشد. معمولا این توصیه به آن هاییست که یک ترک روی دندان شان دارند و این ترک به لثه و پایینش رسیده.

مراحل عصب کشی دندان

درمان ریشه بهتر است یا کشیدن دندان؟

در عرصه دندانپزشکی مدرن دیگر تنها راه حل دندان آسیب دیده کشیدن آن نیست  و پزشک تلاش میکند تا با استفاده از روش‌های مختلفی دندان پوسیده شما را پر کند، عصب کشی و درمان ریشه انجام دهد، روت کانال و درمان‌های دیگری آن را حفظ کند.

درست است که اغلب پزشکان روش کاشت ایمپلنت دندان پس از کشیدن را تجویز میکنند که این روش عملکرد و ظاهری کاملا مشابه دندان طبیعی دارد اما همچنان همه اتفاق نظر دارند که دندان اصلی و خدادادی میتواند ارجحیت بالاتری داشته باشد.

در صورتی که با استفاده از درمان ریشه بتوان یک دندان عفونت دار را نجات داد بهتر است این روش را انتخاب کرد زیرا هم امن تر است، هم کم تهاجمی تر است و هم ارزان تر است.

هنگامی که پالپ دندان یا مغز دندان دچار آسیب شده باشد بهترین گزینه عصب کشی است. اصل و اساس حیات دندان فرد پالپ دندان است که شامل عصب، بافت همبند و رگ های خونی است. دلیل اهمیت پالپ دندان خون و مواد مغذی هست که این قسمت برای دندان تهیه میکند و در صورتی که آسیب جدی به این بخش برسد ممکن است بیمار جان خود را از دست بدهد.

به همین علت هنگامی استفاده از این روش توصیه میشود که آسیب به پالپ با بروز آبسته در نوک ریشه دندان قابل مشاهده باشد. اغلب عفونتی که در پالپ به وجود می آید به دلیل بروز یک حفره عمیق یا شکستن دندان بیمار است که در این صورت دندان در معرض ورود آلودگی و باکتری قرار میگیرد که در این مرحله اغلب درمان ریشه جهت حفظ دندان تجویز میشود.

اما خب طبیعی است با کشیدن دندان میتوانید از درمان کمی دردناک و سنگین عصب کشی جلوگیری کنید اما بهتر است کشیدن دندان بیمار  گزینه نهایی و اخر برای درمان استفاده شود.

درنتیجه در پاسخ به این مورد که درمان ریشه بهتر است یا کشیدن دندان پاسخ ما درمان ریشه است زیرابرای حفظ سلامتی بدن شما نیز تاثیر گذار تر است.

اگر عصب کشی دندان کارساز نبود، راه حل چیست؟

اما ممکن است در شرایط خاصی هم دیگر عصب کشی یا درمان ریشه به داد شما نرسد  و مجبور شوید از تنها راه درمان کشیدن دندان استفاده کنید که توصیه ما بلافاصله پس از کشیدن دندان استفاده از راه و روشی برای جایگزینی آن است.

زیرا داشتن دندان مشکلاتی هم چون افت صورت، تحلیل لثه، تحلیل استخوان فک و سر خوردن دندان ها به فضای باز را جلوگیری کرده  و میتوانید مانند دندان طبیعی عملکرد دندان های خود مانند جویدن و صحبت کردن را بدون آسیب و هیچ مشکلی  از سر بگیرید.

ایمپلنت دندان چیست؟

4 دیدگاه در ”درمان ریشه یا کشیدن دندان؟ کدام بهتر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X