بلند بودن روکش دندان یکی از مشکلاتی‌ست که ممکن است برای بیماران پیش بیاید. در حالی که روکش‌های دندانی مزیت‌های بسیاری دارند؛ و به حفظ ریشه دندان طبیعی، پیشگیری از تحلیل استخوان فک بر اثر بی‌دندانی کمک می‌کنند اما می‌توانند مشکلاتی نیز برای انسان ایجاد کنند. روکش دندان از محبوب‌ترین درمان‌ها در دنیای دندانپزشکی‌ست. روکش‌ها جایگزین‌های مناسبی برای تاج دندان‌های ضعیف و پوسیده هستند. در گذشته روکش‌ها را با استفاده از آلیاژهای فلزهایی همچون طلا می‌‌ساختند؛ البته امروزه نیز روکش‌‎های فلزی ساخته می‌شوند؛ اما محبوبیت آن‌ها همچون گذشته نیست. دلیل این امر ساخته شدن روکش‌های تمام سرامیکی زیرکونیا است.

بلند بودن روکش چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

در حالت عادی، ابعاد روکش باید طوری باشد که در هنگام قرار گرفتن دندان‌ها بر روی یکدیگر مشکلی ایجاد نکند. اگر روکش دندان بلندتر از حالت مطلوب باشد، بایت بیمار دچار مشکل می‌شود. دندان‌های وی به خوبی بر روی یکدیگر قرار نمی‌گیرند و در جویدن، صحبت کردن و… مشکل خواهد داشت.

در این مواقع، دندان‌ها حساس‌تر شده و بیمار احساس درد و ناراحتی می‌کند. روکش بلند و بایت غیر استاندارد، باعث فشار مضاعف بر دیگر دندان‌ها می‌شود. این مسئله بسیار جدی است و نباید سرسری گرفته شود؛ زیرا فشار مضاعف بر دندان‍‌ها می‌تواند باعث شکستگی دندان و حتی استخوان فک شود.

نشانه‌های بلند بودن روکش

 • ظاهر تاج: برخی از اوقات روکش به قدری بلند است که تفاوت ابعاد آن با دیگر دندان‌ها کاملاً مشهود است.
 • حساسیت دندان‌ها: به دلیل فشاری که روکش بلند بر دیگر دندان‌ها وارد می‌کند، این دندان‌ها آسیب دیده و حساس می‌شوند؛ این حساسیت ممکن است در قالب درد و ناراحتی به هنگام خوردن غذای گرم یا سرد بروز پیدا کند. مثل تجربه تیر کشیدن دندان بعد از نصب روکش
 • به خوبی بسته نشدن دندان‌ها: اگر روکش شما از حد مطلوب بلندتر باشد، دندان‌هایتان به خوبی بر روی یکدیگر قرار نخواهند گرفت.
 • مشکل در هنگام غذا خوردن: بلندی روکش باعث می‌شود که دندان‌هایتان با یکدیگر هم‌تراز نباشند. هم‌تراز نبودن دندان‌ها باعث می‌شود که در هنگام جویدن غذا به مشکل بربخورید.
 • سردرد: اگر پس از کاشت روکش دچار سردردهای مکرر شده‌اید، ممکن است به دلیل بلند بودن روکش‌تان باشد. اعصاب متصل به دندان‌ها بسیار حساس هستند و فشار مضاعف بر دندان آن‌ها را تحریک کرده و موجب سردرد خواهد شد.
 • درد در ناحیه‌ی فک: وقتی که روکش بلندتر از حد مطلوب خود باشد، فشار واردشده بر دو طرف فک بیمار یکسان نخواهد بود. این عدم تعادل می‌تواند موجب درد و ناراحتی در ناحیه‌ی فک شود.
 • تحلیل استخوان: ریشه‌ی دندان‌های انسان درون استخوان قرار دارد. هنگامی که فشار زیادی به دندان وارد شود، ریشه‌ی دندان این فشار را به استخوان انتقال می‌دهد؛ به همین دلیل است که برخی از بیمارانی که روکش‌ بلند دارند با تحلیل و از دست دادن بافت استخوانشان مواجه می‎شوند.
 • تحلیل لثه: مجموعه مشکلاتی که روکش‌های بلند در دهان ایجاد می‌کنند، احتمال ابتلای فرد به بیماری‌های لثه را نیز افزایش می‌دهد. لثه‌ی بیمار قرمز و متورم شده و در صورت عدم رسیدگی، عقب‌نشینی خواهد کرد.
 • شل شدن تاج: گفتیم که تاج یا روکش بلند باعث ایجاد فشار مضاعف بر دیگر دندان‌های فرد می‌‎شود. این فشار بر روی خود دندان ترمیم‌شده نیز اثر می‌گذارد و باعث شل یا لق شدن روکش آن می‌شود.
 • گیر کردن غذا: اگر تکه‌های بزرگ غذا در میان دندان روکش‌شده و دندان مجاور آن گیر می‌کند، احتمال اینکه اندازه‌ی روکش مناسب نباشد وجود دارد.

ترمیم روکش بلند دندان

در صورت بروز این مشکل باید چه کاری انجام داد؟ واضح است که باید در اولین قدم به دندانپزشکتان مراجعه کنید؛ زیرا بلند بودن تاج و هم‌تراز نبودن دندان‌ها موجب بروز مشکلات جدی خواهد شد؛ پس بهتر است تا کار به بیماری لثه، عقب نشینی لثه و تحلیل استخوان کشیده نشده مشکل را با دندانپزشکتان در میان بگذارید.

مراحل روکش دندان

آیا این روش عوارضی دارد ؟

آیا می‌شود روکش دندان را تراش داد؟

دندانپزشک ابتدا بایت شما را تست می‌کند. وی کاغذ مخصوصی را میان دندان‌هایتان قرار داده و از شما درخواست می‌کند که آن را گاز بگیرید. اثر دندان‌هایتان بر روی این کاغذ، مشکلات بایت شما را مشخص می‌کند. خبر خوب این که نیازی به تعویض روکش دندان ندارید. دندانپزشک به کمک مته‌ی مخصوص قسمت‌های اضافی تاج را می‌تراشد؛ سپس دوباره با کاغذ روکش را تست می‌کند و در صورت لزوم دوباره این پروسه را تکرار می‌کند تا هنگامی که به نتیجه‌ی مطلوب برسد.

احساس بزرگی روکش دندان

اگر قسمت‌های اضافی روکش دندان خیلی بزرگ باشد و در هنگام بستن دهان، گپ قابل توجهی میاد دندان‌ها وجود داشته باشد، دندانپزشک روکش را به لابراتوار می‌فرستد و در آن‌جا آن را به اندازه‌ی دلخواه می‌تراشند.

بایت دندان، به شکل صحیح قرار گرفتن دندان‌ها روی هم گفته می‌شود. مشکل بایت زمانی ایجاد می‌شود که موقع بستن دهان چیزی مانع چفت شدن دندان‌های عقبی روی هم شود و دندان‌های جلویی نیز با هم تماس مناسبی نداشته باشند.

اگر پس از ترمیم تاج و فیکس کردن بایت همچنان احساس درد داشته باشیم، چه کاری انجام دهیم؟

گاهی اوقات دندانپزشک چندین بار روکش دندان‌تان تنظیم می‌کند، اما شما همچنان احساس درد می‌کنید. البته عادت کردن به روکش جدید نیز زمان بر است؛ اما اگر پس از یک هفته باز هم احساس درد بعد از روکش دندان داشتید به دندانپزشک مراجعه کنید. در این مواقع ممکن است مشکل از روکش نباشد. احتمالاً دندانپزشک با استفاده از عکس x-ray دندان‌هایتان به دندان عفونت پالپ در دندان موردنظر می‌گردد.

در صورت وجود عفونت، ۲ راه در پیش دارید؛ کشیدن دندان و عصب کشی. دندانپزشکان در تلاش هستند که حدالامکان دندان‌های طبیعی بیمار را حفظ کنند؛ از این رو دندانپزشک‌تان شما را به یک اندودنتیست معرفی کرده و یا خود کار درمان عفونت پالپ دندانتان را انجام خواهد داد.

بهترین نوع روکش برای دندان جلو

چرا دندان جلو نیاز به روکش پیدا می‌ کند؟

مهمترین عوارض روکش دندان

اگر متخصص پروتز به شما بگوید روکش دندان می تواند عوارضی داشته باشد حتما تعجب خواهید کرد. اما جای نگرانی نیست. این عوارض یا معایب روکش دندان غالبا زمانی رخ می دهند که عمل روکش دندان به درستی انجام نشده و یا بیمار مراقبت های لازم را به عمل نیاورد. این معایب که هم معایب روکش دندان عصب کشی شده و هم معایب روکش دندان پر شده را در بر می گیرد؛ بطور کلی شامل موارد زیر هستند:

1- بروز عفونت زیر روکش دندان

این احتمال وجود دارد که بعد از روکش دندان عارضه عفونت رخ بدهد. این عارضه معمولا زمانی اتفاق می افتد که مراقبتهای لازم برای تمیز کردن محیط داخلی دهان قبل از نصب روکش انجام نگرفته باشد یک متخصص پروتز برای جلوگیری از بروز عفونت دندانی باید قبل از این که روکش دندان را نصب کند ابتدا آن قسمت را به خوبی تمیز نماید و مطمئن باشد که کوچکترین ذره خارجی یا عواملی که باعث بروز عفونت می شوند؛ در آن ناحیه از دندان وجود ندارد.

2- حساسیت و آلرژی نسبت به روکش دندان

برخی از افراد نسبت به مواد به کار رفته در روکش دندان حساسیت دارند. البته این حساسیت در موارد کم رخ داده و غالبا در مدت کوتاهی رفع می شود. متخصصین پروتز در چنین مواردی از داروهای ضد حساسیت برای بیمار استفاده می کنند. البته با توجه به تفاوت در جنس روکش دندان حساسیت افراد به انواع روکش ها نیز متفاوت خواهد بود.

3- پوسیدگی و خراب شدن در اثر روکش دندان

آیا می دانید اگر روکش دندان به خوبی در جای خود قرار نگیرد، میکروب ها و مواد غذایی می توانند به زیر آن نفوذ کرده و در نتیجه این تجمع، پوسیدگی دندان رخ بدهد؟ به همین دلیل است که توصیه می کنیم عمل روکش دندان را به متخصص پروتز مجرب بسپارید تا از کیفیت عمل انجام شده اطمینان حاصل شود. همان گونه که می دانید بعد از قرار دادن روکش، جابجا کردن آن بسیار سخت است در نتیجه باید دقت کافی در انجام کار داشت.

4- نامناسب بودن اندازه روکش

اندازه روکش در همه ابعاد آن یعنی هم از نظر ارتفاع و هم از نظر عرض باید مناسب باشد. کوتاه یا بلند بودن روکش مشکلاتی را بوجود می آورد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. از نظر عرض، روکش باید با دندان های مجاور فاصله داشته باشد بطوری که بتوان براحتی فاصله بین دو دندان را با نخ دندان تمیز کرد. در صورتی که اندازه روکش طوری باشد که به دندان مجاور کاملا بچسبد، گیر غذایی در این فاصله ایجاد می شود و ممکن است با نخ دندان نیز رفع نشود. مواد غذایی باقی مانده در این قسمت علاوه بر ایجاد حس ناخوشایند، به تدریج باعث پوسیدگی و ایجاد بوی بد در دهان می شود.

معایب بلند بودن روکش دندان

یکی از مهمترین عیوب مربوط به اندازه روکش، بلند بودن آن است. شاید در روزهای نخست پس از نصب روکش، احساس بزرگی روکش دندان داشته باشید، چنین احساسی در روزهای اول می تواند طبیعی باشد ولی اگر بعد از گذشت چند روز این احساس برطرف نشد و همچنان احساس کردید روکش دندانتان بلند است، باید به دندانپزشک مراجعه کرده و راه حل را از او بخواهید. در صورت بزرگ بودن اندازه روکش، عملیات خوردن و جویدن نیز با اختلال مواجه شده و بافت لثه نیز آسیب های جدی و جبران ناپذیر خواهد دید. در بیشتر مواقع به علت بلند بودن روکش، ممکن است بیمار احساس دندان درد نیز داشته باشد.

معایب کوتاه بودن روکش دندان

کوتاه بودن روکش نیز مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. با کوتاه بودن روکش ها در هنگام جویدن که دندان ها روی هم قرار می گیرند؛ روکش روی دندان مقابل قرار نگرفته و دندانهای دیگر تحت فشار قرار می گیرند. این اتفاق باعث می شود که فشاری که در موقع جویدن به دندان ها وارد می شود؛ بطور یکنواخت توزیع نشده و باعث فشار بیشتر به دندان های دیگر می شود. لذا در صورت کوتاه یا بلند بودن روکش باید سریعتر به دندانپزشک مراجعه کرده و نسبت به رفع مشکل اقدام کرد.

5- لق شدن روکش دندان

قاعدتا روکش دندان نباید بعد از نصب حرکت کند اما اگر این عمل به درستی انجام نشود بعد از مدتی لق شده و می افتد که بیمار باید مجددا برای نصب روکش دندان به متخصص مراجعه نموده و هزینه ای را بپردازد البته به شرطی که در این اتفاق آسیبی به دندان یا روکش آن وارد نشده باشد.

6- فاصله بین روکش دندان و لثه

در حالت طبیعی روکش نباید با لثه فاصله داشته باشد؛ اما متاسفانه گاهی این اتفاق می افتد. دندانپزشک باید با توجه به موقعیت لثه و وضعیت قرارگیری دندان نسبت به لثه فاصله بین روکش دندان و لثه را از بین ببرد. بی توجهی به این موضوع می تواند منجر به ایجاد فاصله بین روکش و لثه شود.

وجود فاصله بین روکش دندان و لثه، علاوه بر ظاهر نامناسب، مشکلاتی را نیز به وجود می آورد که برای مثال می توان به گیر غذایی اشاره کرد. مواد غذایی در فضای خالی بین روکش و لثه گیر می کند و به مرور باعث پوسیدگی دندان زیر روکش و بوجود آمدن بوی بد دهان می شود. حتی اگر مشکل گیر غذایی هم ایجاد نشود، معمولا افراد به این فاصله توجه نشان داده و دوست دارند تا هر چه سریعتر آن را رفع کنند.

روکش ایمپلنت پیچی یا چسبی

بین ایمپلنت چسبی یا پیچی کدام یک را ترجیح می دهید!

رعایت نکات غذایی بعد از روکش کردن دندان‌ها

نکته مهم در مورد روکش های دندانی این است که علاوه بر کیفیت روکش ها باید به افزایش طول عمر آنها نیز توجه کرد. برخی از این نکات را در زیر فهرست می کنیم:

 1. سعی کنید بیش از نیم ساعت از خوردن هر گونه غذایی با دندان های بسته خودداری کنید. زیرا روکش های دندانی با چسب مخصوص به دندان ها چسبانده می شوند. هر چه زمان بیشتری بین روکش و پایه دندان بگذرد، چسبندگی قوی تر و با استحکام بیشتری خواهد بود.
 2. پس از نیم ساعت جویدن غذا با روکش، باید سعی کنید از ایجاد فشار بیش از حد در طول شبانه روز بخصوص با جویدن غذاهای سفت که منجر به شل شدن و کنده شدن پوشش می شود، خودداری کنید.
 3. سعی کنید برای مدتی از استفاده از خوراکی رنگی مانند شکلات، قهوه و غیره خودداری کنید. تا رنگ روکش در ساعات اولیه صبح تغییر نکند.
 4. اگر دندان روکش شده باشد و عصب کشی نشده باشد، ممکن است در روزهای اول به غذاهای سرد و گرم حساس باشد. این موقتی است و جای نگرانی نیست. به مرور زمان مشکل حل خواهد شد.
 5. اگر هنگام جویدن غذا با روکش دندان احساس می‌کنید که خیلی زیاد شده‌اند یا فشار می‌آورید، حتماً به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا بتوانید مشکل را تنظیم و برطرف کنید.
 6. اگر از نخ دندان برای تمیز کردن بین دندان های خود استفاده می کنید، این کار را به آرامی و با احتیاط انجام دهید، زیرا نخ دندان می تواند به مینای دندان بچسبد و کنده شود.
 7. رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند عمر روکش های دندانی را افزایش دهد. استفاده از آب برای شستشوی دهان و مسواک زدن پایه دندان می تواند بهداشت دهان و دندان و عمر طولانی ونیر دندان را تضمین کند.
 8. رعایت نکات تجویزی بیمار باعث زیبایی بیشتر و ماندگاری دندان مصنوعی می شود. با رعایت بهداشت احتمال عفونت، بوی بد و… از بین می رود و فرد دندان های بسیار زیبایی به دست می آورد. روکش های دندانی نیز انواع مختلفی دارند که به شدت بر زیبایی و استحکام آنها تاثیر می گذارد. از جمله روکش های زیبا می توان به زیرکونیوم و سرامیک اشاره کرد.

علائم پوسیدگی دندان زیر روکش

علائم پوسیدگی دندان زیر روکش چیست؟ آیا روکش دندان باعث پوسیدگی میشود؟

عوارض رعایت نکردن موارد بهداشتی و توصیه های پس از درمان

در صورت عدم توجه به توصیه های پزشک و عدم رعایت مراقبت های بعد از روکش دندان، با عوارضی مواجه خواهید شد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 • شکسته شدن مینای دندان
 • عفونت لثه
 • احساس
 • نمایان بودن سطح زیرین روکش (کشیدن خط در محل اتصال روکش با چسب)

همه این مشکلات باعث آسیب پلاک، عفونت لثه و درد شدید برای بیمار می شود. بهتر است تمام اقدامات را با دقت انجام دهید تا ماندگاری دندان ها بیشتر شود و در معرض عوارض قرار نگیرید.

بهترین رنگ روکش دندان کدام است؟

مطالعه این مقاله می‌تواند برای شما مفید باشد.

کلام آخر

یکی از سوالات رایج در میان بیمارانی که کاندید دریافت روکش هستند این است که روکش‌های دندانی چند سال دوام دارند؟ روکش‌های تمام سرامیکی بسیار مستحکم هستند؛ اما نمی‌توان گفت که تا آخر عمر همچون روز اول می‎درخشند. با این حال شما می‌توانید با انجام اقدامات مراقبتی طول عمر روکش دندان‌تان را بهبود ببخشید. دو نکته‌ی مهم دیگر در تعیین طول عمر روکش وجود دارد؛ اول جنس روکش و دوم مهارت دندانپزشک. دوام روکش‌ها بسته به جنسشان متفاوت است. البته در کل می‌توان گفت میانگین طول عمر مفید روکش‌های دندانی ۱۵ سال می‌باشد.

دومین فاکتور مهم در موفقیت ترمیم با روکش و افزایش طول عمر آن، مهارت دندانپزشک است. یک دندانپزشک ماهر و متخصص بهترین برنامه‌ی درمانی را با توجه به شرایط و بودجه‌تان برای شما انتخاب کرده و پروسه‌ی کاشت روکش را طوری انجام می‎دهد که احتمال پیش آمدن مشکلاتی چون بلند بودن روکش دندان را به حداقل برساند. بنابراین ضروری است که پیش از انجام هر درمان دندانپزشکی، زمانی را به یافتن یک دندانپزشک متخصص و مجرب اختصاص دهید.

اگر در مورد روکش دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره روکش دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X