خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت چه خمیردندانی است؟ استفاده مرتب از خمیردندان مخصوص کامپوزیت یکی از موارد مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان است. اما اینکه بهترین خمیر دندان برای کامپوزیت کدام است، را ما در این مطلب برای شما توضیح می‌دهیم.

کامپوزیت دندان یک روش زیبایی بسیار محبوب در دندانپزشکی است. برخلاف باور عموم افراد، کامپوزیت دندان نیاز به نگهداری در برابر ساییدگی و تغییر رنگ دارد.

به‌همین‌دلیل، علاوه‌بر توجه به بهداشت دهان و دندان، لازم است از مصرف مواد غذایی سفت و رنگی پرهیز شود. همچنین دندانپزشکان توصیه می‌کنند که نوع خمیردندان مورد استفاده تغییر داده شود. توجه به این نکات کمک زیادی به افزایش طول عمر کامپوزیت و صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌کند. در ادامه به ویژگی‌های خمیردندان مخصوص کامپوزیت اشاره خواهیم کرد.

منشا لکه روی روکش های کامپوزیت شما چیست؟

منبع لکه روی روکش‌های شما، امکان اصلاح لکه‌ها با خمیردندان یا غیر آن را تعیین می‌کند.

لکه های سطحی

پلیکول پروتئین که به طور طبیعی در پروتئین‌های بزاق موجود است، یک لایه روی دندان‌ها ایجاد می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از خمیر دندان کامپوزیت غیر ساینده که برای استفاده روی روکش‌ها تایید شده است، لکه‌ها را به حداقل برسانید.

لکه های روی روکش های آسیب دیده

تجهیزات پولیش دندان برقی در مطب دندانپزشکی به دندان‌های طبیعی درخشندگی می‌بخشند، اما این تجهیزات روی روکش‌های چینی ساینده هستند و به آن‌ها آسیب می‌رسانند و لکه‌ها را جذب می‌کنند. اگر لکه بخاطر آسیب دیدگی روکش‌ها روی آن به وجود آمده باشد، دندانپزشک باید ابتدا کامپوزیت را اصلاح کند و سپس لکه را از بین ببرد. با مسواک و خمیردندان نمی‌توان این لکه‌ها را ناپدید کرد.

روکش های مات و کدر شده

اگر لکه‌های روی روکش‌های کامپوزیت شما باعث ماتی و کدر شدن آن‌ها شده باشند، نمی‌توان با مسواک زدن توقع از بین رفتن آن‌ها را داشت. یک دندانپزشک زیبایی می‌تواند روکش‌های شما را جلا داده و به آن‌ها درخشندگی کافی بدهد تا در برابر لکه‌های بعدی مقاومت کنند.

چه خمیردندانی برای کامپوزیت خوب است؟

اگر کامپوزیت دارید، یک خمیر دندان ملایم به حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها بدون آسیب رساندن به دندان شما کمک می‌کند. بهترین خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت حاوی فلوراید برای جلوگیری از پوسیدگی هستند و دندان‌ها را به آرامی با ساییدگی کم تمیز می‌کنند. به گفته متخصصان این زمینه، انتخاب خمیر دندان با RDA پایین (در محدوده 0-70) به حفظ روکش‌های شما کمک می‌کند.

از آنجا که شما یک خمیر دندان غیر ساینده برای روکش‌های خود می‌خواهید، به طور کلی باید از خیردندان با فرمول‌های سفید کننده اجتناب کنید. این محصولات روی دندان‌های طبیعی به عنوان ساینده عمل می‌کنند تا لکه‌ها را پاک کنند، اما این عمل برای روکش کامپوزیت بی فایده است. استفاده از خمیر دندان سفیدکننده ممکن است خراش‌های کوچکی بر روی روکش‌های شما ایجاد کند و درخشندگی روی کامپوزیت را از بین ببرد. لازم نیست نگران تغییر رنگ روکش‌های خود در طول زمان باشید. به گفته متخصصان کامپوزیت در برابر لکه مقاوم است و روکش‌ها نیازی به سفید کردن ندارند.

علاوه بر انتخاب یک فرمول ملایم، طبق نظرات انجمن دندانپزشکی، خمیردندان‌های حاوی فلوراید برای کمک به جلوگیری از پوسیدگی دندان و کامپوزیت مناسب و مفید هستند و توصیه می‌شوند. خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت، خمیر دندانی است که همه مواردی که ذکر شد را در نظر گرفته باشد، از دندان‌ها و لثه‌های شما محافظت کند و در عین حال سطوح روکش را صاف نگه دارد.

تاثیر سیگار و قلیان بر دندان کامپوزیت شده

یکی از سوالات مهم افراد سیگاری است که قصد دارند دندان های خود را ونیر کامپوزیت کنند.

ویژگی های کلی یک خمیر دندان خوب برای کامپوزیت

برای تهیه یک خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت باید به ویژگی‌هایی که در زیر ذکر شده، توجه کنید:

 •  خمیر دندان نباید حاوی مواد سفید کننده در ساختار فرمولی خود باشد.
 •  نداشتن مواد ساینده در ساختار خمیر دندان مهم است.
 •  خمیر دندان باید خاصیت ضد حساسیت داشته باشد.
 •  نوع خمیردندان زغالی برای کامپوزیت‌ها مناسب نیست.
 •  خمیردندان حاوی ترکیبات سیلیکات می‌تواند به کامپوزیت آسیب برساند.
 •  خمیر دندان نباید حاوی جوش شیرین یا پراکسید هیدروژن باشد.
 •   نباید حاوی کربنات سدیم باشد.

باورهای اشتباه درمورد کامپوزیت ونیر

در ادامه به شایع ترین این باورهای اشتباه خواهیم پرداخت.

معرفی اسم خمیر دندان برای کامپوزیت

حال که به ویژگی‌های یک خمیردندان خوب اشاره کردیم، در این قسمت به معرفی اسم خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت پرداخته‌ایم:

1. خمیر دندان سنسوداین برای کامپوزیت

خمیر دندان مخصوص کامپوزیت سنسوداین به عنوان یک انتخاب عالی و فوق‌العاده به حساب می‌آید. این خمیردندان به طور موثر دندان‌ها را تمیز می‌کند و به اندازه کافی برای روکش‌ها ملایم است. خمیر دندان فلوراید نعنایی سنسوداین در بین مشتریان خود بسیار محبوب است و پس از 7000 بررسی، رتبه کلی 4.7 از 5 ستاره را به دست آورده است. این خمیر دندان با در نظر گرفتن دندان‌های حساس فرموله شده است، به تقویت مینای دندان کمک کرده و از دندان‌ها در برابر فرسایش ناشی از غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی محافظت می‌کند.خمیر دندان سنسوداین برای کامپوزیت برای کاهش حساسیت بیش از حد دندان‌ها در افرادی که کامپوزیت دارند بسیار عالی است.

 2. خمیر دندان پریمیر مینا فلوراید

این خمیر دندان ملایم فلوراید از Enamelon می‌تواند به خشکی دهان کمک کند. این خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت همچنین دارای ارزش پایینی در شاخص RDA است و فرمول ثبت شده این برند می‌تواند باعث مرطوب‌سازی و روان‌سازی دهان برای کمک به رفع خشکی شود. خمیر دندان با طعم نعناع همچنین حاوی اسپیلانت است، گیاهی که نشان داده است جریان بزاق را افزایش می‌دهد. در حالی که این خمیردندان یک محصول گران به حساب می‌آید اما تاثیر آن به حدی بالا است که ارزش آن را داشته باشد.

این محصول تراکم دندان را پس از هر بار استفاده حفظ کرده، به روکش آسیبی نمی‌زند و از مینای دندان به خوبی محافظ می‌کند.

3. خمیر دندان کامپوزیت کلگیت

خمیر دندان کامپوزیت کلگیت نیز یکی از بهترین نمونه‌های موجود در بازار به شمار می‌رود. این برند در انواع مختلفی نیز تولید می‌شود و در هنگام خرید باید دقت کنید که روی جلد آن نوشته شده باشد که برای دندان‌های روکش شده مناسب است.

4. خمیردندان مریدنت مخصوص دندان‌های روکش

خمیر دندان مریدنت یک برند ایرانی است و اگر قصد استفاده از خمیر دندان تولید داخل را دارید، مریدنت خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت ‌ها است. این برند نمونه‌های ضد حساسیت و ضد سایشی را ارائه می‌دهد که می‌توانید آنها را خریداری کنید. به علاوه این برند در از بین بردن باکتری‌ها و پیشگیری از پوسیدگی تاثیر خوبی دارد.

5. خمیردندان سیگنال برای کامپوزیت

خمیر دندان سیگنال ضد پوسیدگی حاوی ترکیبات فلوراید هستند که پوسیدگی دندان را کاهش می‌دهند؛ این خمیر دندان باعث تقویت دندان‌ها می‌شوند و در عین حال روند پوسیدگی را متوقف یا کند می‌کنند. خمیر دندان ضد جرم برای پیشگیری از رسوب جرم مناسب بوده و روند تشکیل رسوبات و چسبندگی آنها به روکش کامپوزیت را کند می‌کند.

خمیر دندان‌ سیگنال برای کامپوزیت مناسب بوده، ویژگی ضد حساسیتی دارد و برای افرادی که دندان‌های حساسی دارند و بعد از خوردن بعضی غذاها (مثلا غذای اسیدی، گرم یا سرد) دچار دندان درد می‌شوند مفید و کاربردی است. این خمیر دندان حساسیت را کاهش می‌دهد. البته در نظر داشته باشید که این خمیر دندان فلوراید کمی دارد؛ بنابراین نسبت به خمیر دندان‌های دیگر تاثیر کمتری خواهد داشت.

6. خمیر دندان وی وان برای کامپوزیت

خمیر دندان وی وان یکی از بهترین محصولات موجود در ایران برای دندان‌های کامپوزیت شده است. خمیر دندان وی وان برای کامپوزیت، رسوب کامپوزیت را از بین برده و از مینای دندان محافظت می‌کند. خمیردندان وی وان موجب خوشبو شدن محوطه دهان و تازه شدن نفس می‌شود.

7. خمیردندان میسویک برای کامپوزیت

خمیردندان میسویک برای دندان‌های حساس است، زیرا می‌تواند به خوبی و سرعت بالا با همه عوامل مضر دندان همچون میکروب‌ها، باکتری‌های مضر دهان و پوسیدگی مبارزه کند. همین موضوع باعث شده تا خمیردندان میسویک برای کامپوزیت کارایی خوبی داشته باشد و از لکه دار شدن آن جلوگیری کند.

استفاده روزانه از خمیر دندان کامپوزیت

اگر لکه‌های روی روکش‌های شما ناشی از تجمع لایه‌های پروتئینی باشد، استفاده روزانه از خمیر دندان لکه‌ها را از بین می‌برد. پس از گذشت زمان اگر روتین مسواک زدن شما مدام نباشد، با تجمع لایه پروتئینی روی دندان‌ها، لکه‌ها به تدریج برمی‌گردند. اگر خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت تهیه می‌کنید، روزانه از آن استفاده کنید.

پس از مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که باعث ایجاد لکه می‌شوند، دهان خود را بشویید و دندان‌های خود را مسواک بزنید:

 • قهوه
 • چای
 • انواع نوشیدنی‌های رنگدانه‌دار
 • انواع توت‌های تیره
 • نوشابه، یا سایر نوشیدنی‌های اسیدی

کامپوزیت بهتر است یا بلیچینگ؟

فاوت بلیچینگ و کامپوزیت با یکدیگر چیست؟ کدام روش برای از بین بردن لکه‌ها و سفید کردن دندان‌هایتان مناسب‌تر است؟

افزایش تاثیر خمیردندان با رعایت مراقبت های لازم

علاوه بر انتخاب خمیر دندان کامپوزیت برای مسواک کردن دندان‌های خود، باید مراقبت‌های به خصوصی را رعایت کنید که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است:

از سیگار کشیدن خودداری کنید!

سیگار کشیدن همچنین تجمع لکه‌ها روی روکش‌های کامپوزیت را تسریع کرده و اثرات مسواک زدن دندان‌ها با خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت را محدود می‌کند.

از محصولات ساینده استفاده نکنید!

جوش شیرین، خمیر دندان دارای مواد ساینده و تمام خمیردندان‌هایی که برای استفاده روی روکش‌های کامپوزیت تایید نشده‌اند، مناسب نیستند. آنها روی کامپوزیت‌ها خراش ایجاد کرده و لکه‌های بیشتری ایجاد می‌کنند.

به سلامت روکش و دندان خود اهمیت دهید!

به طور منظم برای تمیز کردن دندان، معاینه و ترمیم روکش به دندانپزشک متخصص خود مراجعه کنید. از آنها در مورد نحوه مراقبت از روکش بدون آسیب رساندن به آنها پرسجو کنید.

ترمیم کامپوزیت شکسته

برای ترمیم کامپوزیت شکسته چه باید کرد؟

آیا استفاده از خمیر دندان پولیش دار برای کامپوزیت مناسب است؟

همانطور که گفته شد، برای حفظ کامپوزیت دندان‌ها باید از خمیردندانی که خاصیت سفید کنندگی دارد، اجتناب کنید. خمیر دندان پولیش دار برای کامپوزیت مناسب نیستند و می‌توانند به آن‌ها آسیب برسانند. این آسیب رساندن می‌تواند طول عمر روکش‌ها را کم کنند، زیرا قدرت سفید کنندگی بالایی دارند. به این ترتیب بهتر است از خمیر دندان پولیش دار برای دندان‌های کامپوزیت خود استفاده نکنید.کامپوزیت‌های دندانی بسیار حساس هستند و به دلیل تغذیه نامناسب تغییر رنگ می‌دهند. هنگامی که کامپوزیت دندان‌های شما تغییر رنگ می‌دهد، بهتر است برای ترمیم آنها به دندانپزشک مراجعه کرده و از مواردی مانند استفاده از خمیر دندان پولیش دار برای کامپوزیت، بدون مشورت دندانپزشک خودداری کنید.

نکاتی برای نگهداری از روکش های کامپوزیت

روکش‌های کامپوزیت به طور متوسط بین 5 تا 15 سال عمر می‌کنند. بیماران می‌توانند با پیروی از چند دستورالعمل ساده به افزایش طول عمر روکش خود کمک کنند:

 • حداقل دو بار در روز، ترجیحا بعد از هر وعده غذایی با خمیر دندان کامپوزیت مسواک بزنید.
 • روزانه یک بار نخ دندان بکشید تا پلاک و جرم بین دندان‌ها از بین برود.
 • از جویدن یخ، مداد، در خودکار و سایر اجسام سخت خودداری کنید.·  به طور منظم برای معاینه و تمیز کردن دندان‌های خود، به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

علت درد دندان بعد از کامپوزیت

در حالی که درد در دندان های روکش شده ممکن است در برخی موارد طبیعی باشد، اما در برخی موارد علت درد دندان بعد از کامپوزیت ممکن است نشانه ای از وجود مشکل باشد.

سوالات متداول

بهترین نوع خمیر دندان برای کامپوزیت کدام است؟

خمیردندان‌های ژلی غیر ساینده بهترین نوع برای کامپوزیت هستند.

از نظر دندانپزشکان بهترین نوع خمیر دندان برای کامپوزیت کدام است؟

از نظر دندانپزشکی خمیر دندان‌هایی که دارای مواد ساینده و سفید کننده نیستند، بهترین انواع خمیر دندان می‌باشند.

استفاده از یک خمیر دندان خوب برای کامپوزیت، چه مزایایی دارد؟

استفاده از خمیر دندان خوب برای کامپوزیت در حفظ سلامت آن و پیشگیری از تغییر رنگ کامپوزیت بسیار مؤثر است.

آیا می‌توان برای کامپوزیت از مسواک برقی استفاده کنم؟

بله. استفاده از مسواک برقی آسیبی به کامپوزیت وارد نمی‌کند و همچنین در تقویت لثه‌ها نیز مؤثر است. این نوع مسواک‌ها فضای بین دندان‌ها را به خوبی تمیز کرده و ذرات مواد غذایی و میکروب‌ها را از بین آنها خارج می‌کند

خمیر دندان ژله‌ای برای کامپوزیت خوب است یا خیر؟

خمیردندان‌های ژله‌ای به این دلیل که موجب سایش دندان‌ها و کامپوزیت‌ها نمی‌شوند، از بهترین نوع خمیردندان‌ها به شمار می‌آیند.

کلام آخر

امروزه بسیاری از افراد دارای دندان‌های کامپوزیت شده هستند که باید از آنها به خوبی مراقبت کنند. دندان‌های کامپوزیت نیاز به محافظت زیادی دارند و از جمله مهمترین نکات بهداشتی برای این دندان‌ها، استفاده از خمیر دندان مناسب برای مسواک کردن آن‌ها است. در این مقاله به طور کلی به اسم خمیر دندان برای کامپوزیت و نکات کلیدی مربوط به آن پرداختیم.

ازم به ذکر است که مقاومت و استحکام مواد کامپوزیت کمتر از دندان‌های طبیعی بوده و به همین خاطر تاثیر مواد ساینده روی کامپوزیت بیشتر از دندان است. در این مطلب به تعدادی خمیر دندان اشاره شد که می توانید از داروخانه یا به صورت آنلاین آن‌ها پیدا کنید و بخرید. بهتر است قبل از خرید، با دندانپزشک خود صحبت کنید تا متوجه شوید که آیا او توصیه‌هایی برای شما دارد یا خیر. دندانپزشک می‌تواند یک خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت و شرایط دهان و دندان شما معرفی کند.

اگر در مورد کامپوزیت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره کامپوزیت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

1 دیدگاه در ”خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X