تفاوت اوردنچر با پروتز ثابت

اوردنچر ، دندان های جایگزین پشتیبانی شده با ایمپلنت که به نظر می رسد ، بسیار عالی هستند.

چندی پیش ، از دست دادن بیشتر یا تمام دندان های طبیعی ، خود جزءاجتناب ناپذیر پیری محسوب می شد. پاسخ آن مشکل در واقع همان دندان مصنوعی بود که ممکن است والدین و مادربزرگ شما از آن استفاده کرده اند: مجموعه ای از پروتزهای متحرک . اما در دهه های اخیر ، سیستم های پیشرفته برای جایگزینی دندان ساخته شده در اطراف ایمپلنت های دندان ، گزینه های بهتری را برای افراد دارای دندان های از دست رفته بازکرده اند. دو مورد از محبوب ترین گزینه های امروزی ، اوردنچرهای متکی بر ایمپلنت و پروتزهای ثابت (غیر قابل جابجایی) هستند.

ایمپلنت

ایمپلنت دستگاه های کوچک و پیچ مانند هستند که در یک عمل جراحی جزئی به استخوان فک وارد می شوند. آن ها یک لنگر محکم را برای حمایت از دندان های جایگزین فراهم می کنند. برای یک دندان از دست رفته یک ایمپلنت کاشته می شود.در مرحله انتهایی یک تاج یا پروتز روی ایمپلنت قرار می گیرد. دو یا بیشتر ایمپلنت می تواند چندین دندان مجاور را پشتیبانی کند ، به همان روش پل دندانپزشکی معمولی.همچنین می توان از تعدادی ایمپلنت برای جایگزینی کل قوس (ردیف بالا یا پایین) دندان ها استفاده کرد. همان وضعیتی که می تواند با یک پروتز سنتی برطرف شود. اما تفاوت های زیادی بین دندان های متحرک و دندانهای جایگزین پشتیبانی شده با ایمپلنت وجود دارد.

ایمپلنت دندان چیست و نکات لازم برای ایمپلنت

معایب پروتز متحرک یا دندان مصنوعی

در حالی که پروتزهای معمولی یک گزینه قابل دوام باقی مانده است ، آن ها دارای معایبی هستند.

عادت کردن به پروتزها نیاز به تغییر شیوه زندگی دارد:

  1. برای جلوگیری از بروز مشکلات بهداشتی و بوی بد دهان باید روزانه بهداشت دهان رعایت شود.
  2. بعضی اوقات آنها در صحبت کردن و خوردن غذا به ویژه با غذاهای چالش برانگیز مشکل ایجاد می کنند.
  3. با گذشت زمان ، افراد دارای پروتز به طور کلی دچار افت چشمگیر استخوان در فک می شوند. این امر باعث می شود که نیاز به تعویض پروتز باشد. تحلیل استخوان خطوط صورت را تغییر می دهد. باعث می شود فرد پیرتر از آنچه که واقعاً هست باشد به نظر برسد.

مزایای پروتزهای متکی بر ایمپلنت

اخیراً ، پروتزهای ثابت و اوردنچر متکی بر ایمپلنت به عنوان جایگزینی برای پروتزهای سنتی( دندان مصنوعی) محبوبیت زیادی کسب کرده اند.

این روش های جایگزینی دندان چندین مزیت را نسبت به پروتزهای متحرک دارند:

  1. ایمپلنت باعث جلوگیری از تحلیل استخوان می شود
  2. باعث افزایش توانایی غذا خوردن می شود
  3. صحیح صحبت کردن
  4. ظاهری جوان و شاداب

اوردنچر متکی بر ایمپلنت و مزایای آن

اوردنچر متکی بر ایمپلنت

برای بیمار در فک بالا دست دندان متحرک متکی بر ایمپلنت انجام شده مزایای این نوع دست دندان را ببینید.

اوردنچر

همانطور که از نام آن پیداست ، یک اوردنچر طراحی شده است تا از ساختار حمایت کند. این می تواند دندان طبیعی باشد ، اما بیشتر اوقات از کاشت دندان استفاده می شود. در فک فوقانی ، ساختار تکیه گاه برای یک اوردنچر عموماً یک قاب فلزی است که توسط سه یا چند ایمپلنت لنگر می خورد. اگر در فک پایین قرار داشته باشد ، معمولاً فقط به دو ایمپلنت بدون قاب نیاز است. اوردنچرحاوی تاج پروتز مروارید سفید ، به علاوه مقداری بافت لثه شبیه سازی شده است که اغلب از جنس اکریلیک صورتی (پلاستیک) است. از نظر ظاهری ، برخلاف یک پروتزسنتی نیست؛ در حقیقت ، در بعضی موارد ، پروتزهای معمولی می توانند به اوردنچر تبدیل شوند.

ویژگی اصلی اوردنچر نسبت به پروتز سنتی ( دندان مصنوعی) این است که از ایمپلنت دندان پشتیبانی و پایداری کسب می کند. از طرف دیگر یک پروتز سنتی توسط مکش حاصل از نزدیکی آن با بافت لثه در محل نگهداری می شود. بست ها ، اوردنچر را با اطمینان در دهان نگه داشته و از حرکت بیش از حد آن جلوگیری می کنند. با این وجود می توانید برای تمیز کردن روزانه یا تعمیرات گاه به گاه بسیار آسان ، اوردنچر را از روی قاب رها کنید.

اوردنچر
اوردنچر

پروتزهای ثابت

یک پروتز ثابت با پشتیبانی ایمپلنت همچنین دارای تاج پروتز است و همچنین بافت لثه شبیه سازی شده است. (یک وسیله مشابه ، پل پشتیبانی شده از کاشت ، فقط از تاج تشکیل شده است و بافت لثه ندارد.) اما برخلاف اوردنچر ، این وسیله در خانه قابل جدا شدن نیست. توسط دندانپزشک شما در محل ثابت شده است. اتصال محکم آن با کاشت ایمپلنت به دندان ثابت کمک می کند که قابل مقایسه با دندانهای طبیعی است. همچنین بیشتر شبیه دندان های واقعی است. بهداشت روزانه ایمپلنت مثل دندان طبیعی است. روزانه دو بار نخ دندان و مسواک زدن مناسب است. اما یک دندان مصنوعی ثابت به حداقل چهار تا شش ایمپلنت نیاز دارد تا به درستی کار کند، همه آن ها باید در استخوان مناسب و با کیفیت مناسب قرار بگیرند. این امر آن را به یک سیستم پیچیده تر (و پرهزینه تر) تبدیل می کند.

ایمپلنت
پروتز ثابت

شباهت ها و تفاوت ها

برخی تفاوت های عمده دیگربین این دو سیستم شامل تعداد کاشت ایمپلنت برای حمایت از دندان ها است و اینکه چقدر می توانید آنها را در خانه تمیز نگه دارید. این عوامل زمانی مهم است که درنظر بگیریم کدام یک برای وضعیت هر فرد مناسب تر است. بخشی از کار متخصصین پروتز در کلینیک پاسارگاد نه تنها ارزیابی مسائل بالینی مربوط به سیستم های مختلف بلکه گوش دادن به نیازها و خواسته های هر بیمار است.

یک عامل تعیین کننده ممکن است این باشد که شخص قبلاً مدتی است که از پروتزهای سنتی استفاده کرده است. در این شرایط ، احتمالاً از بین رفتن استخوان قابل توجهی وجود دارد ، که اغلب بدان معنی است که باید از لب و گونه حمایت شود. اما وقتی این کار با یک پروتز ثابت انجام شود ، مواد ضخیم تر گاهی اوقات مشکل بهداشت دهان و دندان ایجاد می کنند. اگرچه مطمئناً تمیز کردن زیر یک دندان مصنوعی ثابت ممکن است ، اما انجام این کار دشوار است. در صورت عدم پاکسازی منظم ، مؤثر ، بیماری پریودنتال یا موارد دیگر ممکن است باعث ایجاد مشکل در دهان شود. از طرف دیگر ، یک اوردنچور قابل جابجایی بهداشت را آسان می کند: هم دندان و هم لثه ها برای تمیز کردن کاملاً در دسترس هستند.

تفاوت اوردنچر فک بالا و فک پایین

عامل دیگری که باید در نظر بگیرید این است که آیا فک بالا یا پایین به دندانهای جایگزین نیاز دارد. بطور کلی برای دستیابی به پشتیبانی خوب ، یک سیستم ثابت یا جداشونده حداقل به چهار ایمپلنت در فک فوقانی احتیاج دارد. دلیل این است که بافت استخوان فک بالا در مقایسه با استخوان در فک پایین اغلب نازکتر و نرمتراست. اما تجربه بالینی نشان می دهد که تنها دو ایمپلنت ممکن است برای نگه داشتن اوردنچر در فک پایین مورد نیاز باشد. در نتیجه ممکن است هزینه یک اوردنچور در فک پایین به مراتب ارزانتر از یک پروتز ثابت در همان فک باشد. در فک فوقانی ، نیاز به قرار دادن چندین کاشت به طور کلی به این معنی است که اختلاف هزینه بین دو ترمیم حداقل خواهد بود.

هنگامی که هزینه یک عامل تعیین کننده است ، فک پایین مزیت دیگری را ارائه می دهد: غالباً می توان از هزینه کم هزینه شروع کرد و به سیستم ثابت بروید. با استفاده از سی تی اسکن از دهان بیمار و سیستم های تصویربرداری رایانه ای پیشرفته ، دندانپزشکان می توانند مکان بهینه کاشت را برای یک سیستم ثابت برنامه ریزی کنند. بنابراین ما می توانیم فقط دو مورد از این کاشت ها را برای شروع قرار دهیم، به اندازه کافی برای پشتیبانی از اوردنچر.

بعداً می توان ایمپلنت های اضافی قرار داد و به یک پروتز ثابت تبدیل کرد.

چه افرادی نمی توانند ایمپلنت انجام دهند؟

کدام برای شما مناسب است؟

هنگامی که زمان انتخاب بین اوردنچر یا پروتز ثابت است ، اغلب لازم است که تعادل بین نیازهای زیبایی شناختی ، کاربردی و عملی برقرار شود. به عنوان مثال ، با یک راه حل ثابت ، می بایست مثبت بودن عملکرد بهبود یافته را در برابر مشکلات احتمالی بهداشت در منزل مقایسه کنیم. در جایی که از بین رفتن استخوان قابل توجهی وجود داشته باشد ، ممکن است متوجه شویم که دادن ویژگی های صورت بیشتر با پروتز ثابت ، حفظ بهداشت دهان و دندان را به دلیل اندازه و موقعیت دندان مصنوعی دشوار می کند.

ما همچنین نیازهای هر فرد را در نظر می گیریم. آیا آن ها از داشتن دندان های جداشونده خجالت می کشند ، یا فقط به دنبال راهی برای جویدن بهتر هستند؟ آیا آن ها به دنبال جایگزینی دندان های خود برای طولانی مدت هستند یا یک دندانپزشک کهنه کار است؟ آیا آن ها می توانند بهداشت دهان و دندان خوبی انجام دهند و یا اوردرنچر قابل جدا شدن را از شکستگی در امان نگه دارند؟ و البته ، هزینه کلی درمان آنها چقدر است؟ اگر یکی از گزینه های مدرن دندانپزشکی را در نظر می گیرید ، مهم است که در مورد وضعیت خود با یک متخصص دندانپزشکی مشورت کنید. ما می توانیم اطلاعات مورد نیاز خود را ارائه دهیم ، تجربه بالینی خود را به اشتراک بگذاریم و به شما کمک کنیم تا انتخابی را که برای شما مناسب است انتخاب کنید.

یک راه ارتباطی با ما

به پیج اینستاگرام ما سر بزنید . ویدیو ها و عکس ها را مشاهده کنید سوالی داشتید بپرسید. با ما در شبکه اجتماعی همراه باشید

اینستاگرام ما

برای نوبت مشاوره رایگان کلیک کنید

2 دیدگاه در ”تفاوت اوردنچر با پروتزهای ثابت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X