ایمپلنت

چه افرادی نمی توانند ایمپلنت انجام دهند؟ آیا برای کاشت ایمپلنت دیر شده است؟ هنگامی که سخن از کاشت ایمپلنت دندان به میان می‌آید، بسیاری از افراد تصور می‌کنند آن هایی که سن بالایی دارند نمی‌توانند این عمل جراحی را انجام دهند. اما باید بدانید هیچ زمانی برای کاشت ایمپلنت دیر نیست. محدودیت سنی کاشت ایمپلنت تنها شامل حد پایین می‌شود.

کودکان و نوجوانان تا زمان به پایان رسیدن سن رشد نمی‌توانند ایمپلنت بکارند.

چه کسانی شرایط کاشت ایمپلنت را ندارند؟

هر فردی که از سلامت کامل برخوردار باشد، می تواند ایمپلنت کند.

برخی از مشکلات سلامتی می‌توانند مانع این عمل جراحی شوند.

  • جوانانی که رشد فک استخوان آنها متوقف نشده است نمی توانند ایمپلنت کنند. سن مناسب ایمپلنت دندان پس از اتمام رشد کامل فک استخوانی است . سن مناسب در دختران و پسران متفاوت می باشد. بیشتر افراد تا اوایل دهه 20 از عمرشان ، استخوان فک شان بطور کامل رشد می کند. کودکان معمولاً واجد شرایط دریافت ایمپلنت نیستند زیرا استخوانهای آنها به اندازه کافی رشد نیافته است. بطور کلی سنین پایین برای درمان هایی مانند ایمپلنت دندان و لمینت دندان مناسب نمی باشد. درمان هایی مانند ارتودنسی و کامپوزیت دندان می تواند به توصیه پزشک در سنین پایین انجام شود.
  • زنان باردار
  • افراد سیگاری. سیگار کشیدن مانع بهبودی دهان پس از ایمپلنت دندان می شود. همچنین احتمال نارسائی ایمپلنت دندان را افزایش می دهد.
  • کسانی که الکل مصرف می کنند
  • افرادی که مراقبت مناسبی از دندان ها و لثه هایشان انجام نمی دهند
  • افرادی که تحت پرتودرمانی قرار دارند
  • افراد مبتلا به بیماری های مزمن یا مشکلات سیستمیک ، از جمله: دیابت کنترل نشده، بیماری های بافت همبند، هموفیلی،نقص ایمنی قابل توجه
  • بروکسیسم یا بهم فشردگی دندان ها: اگر دندان قروچه دارید در مورد آن با متخصص ایمپلنت خود صحبت کنید. دندان قروچه باعث کاهش میزان موفقیت ایمپلنت می شود.

آیا ایمپلنت درد دارد؟

آیا ایمپلنت درد دارد؟

نکته : اگر یکی از این شرایط بالا را داشته باشید هنوز هم ممکن است کاندیدای خوبی برای ایمپلنت باشید.

آیا بیمارانی که دچار پوکی استخوان هستند می توانند جراحی ایمپلنت را انجام دهند؟

پوکی استخوان از بیماری هایی می باشد که در زنان یائسه بسیار متداول است . پوکی استخوان مانعی برای جراحی ایمپلنت نمی باشد. طی بررسی هایی انجام شده طول عمر ایمپلنت آن ها تفاوت زیادی با افراد سالم ندارد. داروهای متداولی که به بیماران مبتلا به پوکی استخوان تجویز می شود می توانند بر ایمپلنت دندان موثر باشد. یکسری از بیماران هستند علاوه بر  کلسیمی که استفاده می کنند داروهای دیگری هم به آنها در طول هفته به صورت خوراکی به آن ها تجویز می شود.

اشاره: این داروها اغلب عوارض بدی را بر روی استخوان فک می گذارند.

اشاره: این داروها به تدریج در حال حذف شدن می باشند.

ایمپلنت چیست؟ و نکات لازم برای ایمپلنت

پوکیاستخوان و ایمپلنت

کشیدن سیگار و قلیان

سیگار کشیدن یا استفاده از قلیان یکی از دلایل مهم از دست دادن دندان ها و محدودیت برای انجام ایمپلنت دندانی است و اثر نامطلوبی نیز روی ایمپلنتهای دندانی دارد. مطالعات انجام گرفته روی افراد سیگاری نشان میدهد که درصد موفقیت کاشت دندان به روش ایمپلنت در این افراد ۱۵ درصد کمتر از افراد غیرسیگاری است. همچنین خطر ایجاد عفونت در لثه پس از انجام ایمپلنت برای افراد سیگاری بسیار بالاست.

بنابراین توصیه می شود تا زمان بهبودی کامل ایمپلنت دندان و جوش خوردن آن از سیگار کشیدن خودداری کنید.

چگونه از ایمپلنت دندان مراقبت کنیم؟

محدودیت سنی 

از دست دادن یک یا چند دندان در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد. برای ایمپلنت کردن جای خالی دندان از دست رفته حداقل یا حداکثر سن مطرح نیست بلکه تمام افرادی که از سلامتی عمومی کافی برخوردار باشند و بافت لثه و استخوان فک سالمی داشته باشند؛ می ‌توانند ایمپلنت دندان انجام دهد. اما نوجوانان و کودکان بهتر است انجام ایمپلنت دندان را تا پایان دوران رشد خود به تعویق بیاندازند تا فک آنها به اندازه کافی رشد کرده و رشد آن متوقف شود. به این ترتیب احتمال لق شدن ایمپلنت کاشته شده کاهش یافته و درصد موفقیت آن بیشتر می شود. معمولاً ایمپلنت دندان روی افراد کوچکتر از ۱۸ سال انجام نمی شود. حداکثر سن نیز برای ایمپلنت مطرح نیست.

بسیاری از سالمندان برای رهایی از دندان های مصنوعی دردسر ساز به کاشت ایمپلنت یا اوردنچر روی می آورند.

میزان موفقیت ایمپلنت نیز بیش از ۹۵ درصد است.

به صفحه اجتماعی ما سر بزنید و نمونه کارهای ایمپلنت را مشاهده کنید.

اینستاگرام ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X