اوردنچر متکی بر ایمپلنت

اوردنچر متکی به ایمپلنت

اوردنچر متکی بر ایمپلنت به ایمپلنت متصل و توسط آن حمایت می شود . در این روش دندان مصنوعی با یک فشار ساده بر روی فک بالا و پایین سوار می شود . تکنولوژی کاشت دندان روش ایمپلنت و اوردنچر بر پایه ایمپلنت طی سال های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته است . امروزه، ایمپلنت دندانی یکی از اولویت های جایگزین کردن جای خالی دندان ها برای بیماران مطرح است.

ایمپلنت های دندانی، پایه های تیتانیومی هستند که در استخوان فک بالا یا پایین کاشته می شوند . چون زود با استخوان جوش می خورند برای مدتی طولانی و حتی تا پایان عمر نقش ریشه دندان طبیعی از دست رفته را برای بیمار ایفا می کنند. درمان با ایمپلنت برای بیمارانی که یک یا چند دندان خود را از دست داده اند به کار می رود . اوردنچر برپایه ایمپلنت زمانی برای افراد تجویز می شود که تعداد زیادی از دندان ها یا کل دندان های یک فک یا هر دو فک خود را از دست داده اند.

اوردنچر برپایه ایمپلنت چیست؟

درحقیقت اوردنچر برپایه ایمپلنت، نوعی دندان مصنوعی است که روی پایه ایمپلنت سوار می شود . بیمارانی که کل دندان های فک بالا یا پایین یا هر دو فک را از دست داده اند با اوردنچر می توانند کیفیت زندگی خود را بهبود بخشیده و تمام آنچه را که پیش از کشیدن کل دندان هایشان تجربه کرده اند دوباره تکرار کنند. قرار دادن ایمپلنت باعث بهبود ساپورت ، گیر و ثبات اوردنچر می شود.

به همین دلیل بیماران مشتاق انجام درمان اوردنچر متکی به ایمپلنت هستند.

میزان تحلیل استخوان بعد از کشیدن دندان

تحلیل استخوان در یک سال اول پس از ، از دست دادن دندان 10 برابر بیش تر از سال های بعد است . اگر تعداد زیادی از دندان ها باهم از دهان خارج شده است، در 6 ماه اول 4 میلی متر تحلیل عمودی استخوان روی می دهد. این تحلیل روی زیبایی ظاهری صورت و عمل جویدن تاثیر می گذارد که جویدن دچار اختلال می شود. آن چیزی که اهمیت دارد درمان به موقع و مراجعه زود هنگام بعد از کشیدن دندان یا آسیب می باشد . در این موارد از درمان های جایگزین مثل ایمپلنت دندانی و بازسازی استخوان های فک با مواد جایگزین کننده استفاده می شود. عدم توجه به موقع و مراجعه دیرهنگام منجر به تحلیل و نازک شدن استخوان بیمار شده و ضخامت کافی برای جایگزینی با ایمپلنت وجود ندارد و نیاز به پیوند استخوان می باشد.

تفاوت اوردنچر با دندان مصنوعی چیست؟

نکته : اکثر اوردنچر های متکی بر ایمپلنتی که توسط دندانپزشکان ساخته می شود ، بدون توجه به فاکتورهایی مثل استخوان باقیمانده ، فک مقابل و مشکلات بیمار ، از دو ایمپلنت تشکیل شده اند. با این که این درمان در مقایسه با دنچر معمولی مزایای بیش تری دارد ، تحلیل استخوان در قسمت خلف ادامه می یابد و ممکن است ایمپلنت قدامی ، نسبت به زمانی که ایمپلنت های بیش تری استفاده شود مشکلات بیش تری را تجربه کنند.

برای مشاوره و معاینه اینجا کلیک کنید

مزایای اوردنچرهای متکی بر ایمپلنت

در یک پروتز متکی بر ایمپلنت ، ایمپلنت را می توان در مکان های خاص طراحی شده قرار داد. به طوری که تعداد ایمپلنت ها با توجه به نظر دندانپزشک و بیمار تعیین شود.اباتمنت های ایمپلنت به کار رفته در اوردنچر ، سالم و محکم هستند و می توانند ساپورت مناسبی برای سیستم فراهم کنند.

مزایای اوردنچر متکی بر ایمپلنت

  • بهبود زیبایی
  •  بهبود ثبات ( کاهش یا حذف حرکت پروتز )
  • بهبود جویدن و نیرو
  • بهبود جویدن و نیرو
  • بهبود تکلم

مزیت 1 : تحلیل استخوان ، شکل 1/3 تحتانی صورت را تحت تاثیر قرار می دهد. اوردنچر فک بالا اغلب می تواند باعث ایجاد ساپورتی برای لب و بافت نرم شود . سایش های بافت نرم و تشدید تحلیل استخوان بیش تر به دلیل حرکات افقی پروتز ایجاد می شوند. یک اوردنچر متکی بر ایمپلنت می تواند باعث کاهش حرکات طرفی و اعمال نیروهای عمودی تر شود.

اوردنچر متکی بر ایمپلنت ثبات خوبی دارد.

مزیت 2 : قدرت جویدن در بیماران استفاده کننده از اوردنچر متکی بر ایمپلنت 20% بیش تر از بیماران استفاده کننده از پروتز کامل است. حداکثر قدرت جویدن بیمار استفاده کننده از دنچر ، در صورت استفاده از اوردنچر متکی بر ایمپلنت 300% بهبود می یابد.

مزیت 3: دست دندان فک پایین اغلب بر اثر حرکات فکی و صحبت کردن جابه جا می شود. انقباض عضلات باعث بلند شدن دندان مصنوعی از روی بافت نرم می شود .در نتیجه دندان ها حین صحبت کردن به هم برخورد کرده و باعث ایجاد سروصدا می شوند. دنچر ساپورت شده توسط ایمپلنتی که دارای گیرکافی است ، حین حرکات فکی در جای خود ثابت باقی می ماند . از آنجایی که دیگر لازم نیست زبان و عضلات اطراف دهان در محدود کردن حرکات دنچر شرکت کنند ، می توانند در یک موقعیت طبیعی تری قرار گیرند.

مزیت های اوردنچرهای متکی بر ایمپلنت نسبت به پروتز ثابت متکی بر ایمپلنت

ترمیم اوردنچر متکی بر ایمپلنت

معمولا پس از انجام اوردنچر باید هر شش ماه تا یکسال یک بار به پزشک متخصص مراجعه شود. در صورت ایجاد مشکلی در نحوه انطباق ایمپلنت و اباتمنت یا میله اتصال با پروتز دندان مصنوعی به سرعت برطرف شود. گاهی اوقات بیماران از دندان های مصنوعی خود به خوبی مراقبت نمی کنند . از آنها به عنوان ابزاری برای شکستن یا کندن اجسام سخت استفاده می کنند به همین علت پروتزهای دندانی نیز مانند دندان طبیعی آسیب می بینند. آنها به پزشک مراجعه می کنند و از اینکه مجبور می شوند مجددا دندان های مصنوعی را جایگزین کنند؛ شکایت می کنند.

اگر از اوردنچر دقیقا مانند دندان طبیعی خود مراقبت کنید، نیازی به ترمیم یا تعویض آنها نخواهید داشت.

خلاصه

اوردنچر های متکی بر ایمپلنت بسیاری از اصول درمانی را از اوردنچرهای ساپورت شده توسط دندان به دست آورده اند . مزیت استفاده از ایمپلنت در اوردنچر این است که کاملا محکم و بی حرکت در محل قرار می گیرد و در هنگام اباتمنت ، وضعیت سالم تری دارد.یک انتخاب ایده آل برای دستیابی به سلامت کلی فک در بلند مدت ، استفاده از پروتز کاملا ساپورت شده توسط ایمپلنت است.

اینستاگرام ما

به اینستاگرام ما سر بزنید و با ما در ارتباط باشید. ممنون از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X