ایمپلنت دندان بهترین درمان جایگزین نسبت به روکش بریج برای دندان از دست رفته است. اما چرا؟ دندان های آسیای بزرگ معمولا اولین دندان هایی هستند که در دهان ظاهر شده و دچار پوسیدگی می شوند. افراد بزرگسال معمولا یک یا تعداد بیشتری روکش جهت حفظ یکپارچگی دندان و جایگزینی ترمیم های بزرگ قبلی در دهان دارند. اصلی ترین دلایل شکست درمان روکش درمان غلط ریشه، وجود ترک در ریشه یا پرسلن و از بین رفتن سمان رستوریشن ( روکش، بریج، ونیر) است که باعث پوسیدگی می شود. بنابراین بریج های 3 واحدی برای جایگزینی دندان از دست رفته موجب برداشته شدن مینای سالم دندان های مجاور می شوند که خود زنجیره ای از مشکلات بالقوه را به دنبال خواهد داشت که گاهی به از دست رفتن دندان منجر خواهد شد.

میزان موفقیت ایمپلنت دندانی چقدر است؟

از سال 1993 تاکنون ایمپلنت های دندانی قابل پیش بینی ترین روش برای جایگزینی دندان بوده اند. در مقالات این درمان بر سایر روش های جایگزینی دندان ترجیح داده شده است. بررسی ها نشان دهنده این است که میزان موفقیت ایمپلنت دندان 97% است.

نکته مهم : هیچ کدام ازدندان های مجاوردر اثر اشتباهات درمان ریشه از بین نرفته است. این به وضوح نشان می دهد زمانی که دندان از دست رفته با ایمپلنت جایگزین شود دندان های مجاور در معرض کمترین میزان خطر قرار دارند.

مزایای پروتز متکی بر ایمپلنت در مقایسه با روکش ثابت 3 واحدی

بهداشت بالاتر

کاهش خطرپوسیدگی دندان های مجاور

خطر کمتر درمان اندو

کاهش خطر ازدست دادن دندان های مجاور

بقای بیشتر استخوان

افزایش طول عمرپروتز

آیا ایمپلنت ها پوسیده می شوند؟

جنس ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان از جنس آلیاژ تیتانیوم هستند که در استخوان فک کاشته می شوند. نکته جالب توجه در مورد ایمپلنت های تیتانیومی این است که بلافاصله بعد از اینکه در معرض هوا قرار گرفتند، یک لایه اکسید روی سطح شکل می گیرد( به ضخامت 2 تقریبا تا 5 میلیمتر). این لایه ماده ای است که در تماس با بافت های بدن است و نقش مهمی در مقاومت در برابر خوردگی ، سازگاری بافتی و اسئوینتگریشن بازی می کند.

نواحی مختلف بدنه ایمپلنت

بدنه ایمپلنت را می توان به ، Crest Module   ( طرح ناحیه سرویکال) ، بدنه وآپکس تقسیم کرد. هر بخش ایمپلنت نقش مفیدی در جراحی و پروتز ایفا می کند

بدنه ایمپلنت

بدنه ایمپلنت اصولا برای سهولت جراحی یا اعمال صحیح نیروی پروتزی به سطح تماس ایمپلنت با استخوان طراح می شود. تعداد زیادی از شرکت های سازنده ایمپلنت مانند نابل بیوکر، بایومت، زیمر، اشترومن، بایوهورایزن، لایف کور، بایولاک از طرح بدنه ایمپلنت توپر پیچی استفاده می کنند

Crest module

کی از بخش های بدنه ایمپلنت است که برای نگه داشتن قطعات پروتزی طراحی شده است.

مراحل انجام ایمپلنت دندان

مرحله اول          کاشت فیکسچر                              

مرحله دوم          بازکردن بخیه بعد از دو هفته                

مرحله سوم         چکاپ  دو ماه بعد                        

مرحله چهارم       بستن هیلینگ یک ماه بعد            

مرحله پنجم         قالبگیری دو هفته بعد                  

مرحله ششم      امتحان فریم  یک هفته بعد                  

مرحله هفتم        تحویل پروتز یک هفته بعد                

ایمپلنت فوری چیست؟

ایمپلنت فوری فقط شامل جراحی یک مرحله ای نیست بلکه در واقع در همان جلسه جراحی یا اندکی بعد از آن ایمپلنت با روکش موقت بارگذاری می شود. این ایمپلنت ها موفقیت بالینی بالایی داشته اند.

شرایط لازم برای ایمپلنت فوری چیست؟

ایمپلنت دندان نیست!

فانکشن اولیه ایمپلنت دندانی عمل کردن به عنوان یک اباتمنت پروتزی است، چیزی شبیه تاج و ریشه یک دندان طبیعی. دندانپزشک پروتزی طراحی می کند که شبیه پروتز های متکی بر دندان طبیعی است و ایمپلنت دندانی هم مشابه یک دندان طبیعی ارزیابی و درمان می شود. با این وجود تفاوت هایی بین ایمپلنت دندانی و دندان طبیعی است . از جمله: ایمپلنت ها پوسیده نمیشوند ، پالپ ندارند تا علائم بیماری ها را در مراحل اولیه اعلام کنند و غشای پریودونتال ندارند.

آیا ایمپلنت درد دارد؟

طول عمر ایمپلنت دندان

ماندگاری ایمپلنت و پروتز متکی بر آن باید همراه با هم مورد ارزیابی قرار گیرند . معیار بالینی که توسط میش تعریف شده،  ماندگاری پروتز را هم مورد بررسی قرار داده می دهد. نه اینکه صرفا محدود به ارزیابی ماندگاری ایمپلنت باشد که به مدت 10  الی 15 سال ماندگاری حداقل 90% پروتز را پیشنهاد می دهد.

روش های نگه داری از ایمپلنت

برداشتن پلاک فوق لثه ای با استفاده از مسواک می تواند به شکل قابل توجهی مقدار و ترکیب میکروب ها را کاهش دهد. این کاهش در واقع به کم شدن خطر آغاز یا عود بیماری پریودونتال تعبیر می شود. هرچقدر بافت ایمپلنت سالم باشد و بهداشت رعایت شود ماندگاری و طول عمر ایمپلنت افزایش می یابد.

برای بهداشت دهان محصولات و روش هایی وجود دارند که براساس توانیی و نیاز بیمار لازم هست که تهیه شود. استفاده از مسواک( برقی یا دستی )، نخ دندان( در صورت لزوم با نگه دارنده) ، مسواک های تافته ، مسواکهای بین دندانی ، شست و شو دهنده های دندانی بر اساس نیاز و توانیی بیمار پیشنهاد می شود.

آبفشان جت پیک

آبفشان جت پیک
جهت خرید آبفشان بر روی عکس کلیک کنید

دستگاهی است ایده آل به منظور بهداشت دهان و دندان که مورد تایید عموم دندانپزشکان و آخرین کتب و مراجع علمی دندانپزشکی قرارگرفته است. JeTPiK قادر به تمیز کردن دندان ها با فشار آب می باشد، ضربه آب پرتاب شده به شکل مستطیلی و متناوب باعث جدا شدن پلاک و مواد غذایی از بین دندان ها و زیر لثه تا 97 درصد می شود.

بهداشت دهان با آبفشان برقی

خلاصه

ایمپلنت بهترین درمان برای دندان از دسته رفته است. زمانی که دندان از دست رفته با ایمپلنت جایگزین شود دندان های مجاور در معرض کمترین میزان خطر قرار دارند. طول عمر ایمپلنت ها بالای 10 الی 15 سال است. روش نگه داری ایمپلنت در طول عمر ایمپلنت ها تاثیر به سزایی دارد.

سوالی دارید؟

هر سوالی دارین زیر این مطلب بپرسید ، با ما در ارتباط باشید، کنارتون هستیم.

اینستاگرام ما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X