ایمپلنت کل دهان ( ایمپلنت ثابت فک بالا و پایین)

ایمپلنت کل دهان ( ایمپلنت ثابت فک بالا و پایین). ایمپلنت کامل دندان ها (Full Mouth Implant) به معنی بازسازی کامل دندان ها با ایمپلنت است. از این روش برای ترمیم کامل دندان در افرادی که بیشتر دندان های خود را از دست داده اند استفاده می شود و شامل چندین ایمپلنت دندانی می باشد که در استخوان فک جاسازی می‌شوند و بر روی آن ها مجموعه ای از روکش ها قرار میگیرند.

تعداد ایمپلنت های مورد استفاده با توجه به نظر متخصص ایمپلنت بر اساس وضعیت فک و ضخامت استخوان تعیین می شود. اما معمولا بیمار در ایمپلنت کامل فک بالا و پایین ممکن است به 14 ایمپلنت دندان نیاز داشته باشد یعنی تعداد ایمپلنت برای فک بالا 8 ایمپلنت و تعداد ایمپلنت برای فک پایین 6 ایمپلنت است.

ایمپلنت کل دهان ( ایمپلنت ثابت فک بالا و پایین)

از دست دادن دندان به صورت تمام فک می تواند به طور مستقیم بر روی سلامتی و زیبایی اثر منفی بگذارد. در صورتی که بی دندانی در سطح گسترده یک فک و یا دو فک باشد ، فرد می تواند از درمان ایمپلنت کامل استفاده کند. ایمپلنت های کامل نسبت  به درمان های سنتی مانند دندان مصنوعی دارای مزایای بسیار زیادی است . تعداد ایمپلنت هایی که دندانپزشک می تواند در استخوان فک بیمار قرار دهد به سلامت فک، ضخامت استخوان و همچنین نوع بی دندانی بستگی دارد ، گاهی اوقات ممکن است میزان حجم استخوان فک برای کاشت ایمپلنت کافی نباشد و بیمار به پیوند استخوان فک احتیاج داشته باشد .در موارد جزئی  تحلیل استخوان ، بازسازی استخوان با کاشت ایمپلنت هم زمان انجام می شود و در موارد شدیدتر ابتدا بازسازی استخوان انجام می شود سپس ایمپلنت کاشته می شود.

انواع ایمپلنت کل دهان

همچنین ایمپلنت کامل دهان را به دو دسته زیر می‌توان تقسیم بندی کرد:


پروتز ثابت یا روکش مبتنی بر ایمپلنت
این نوع ایمپلنت بر پایه‌ی 8 تا 10 پایه در فک بالا و 6 تا 8 پایه فک پایین نصب می‌شود.بعد از اتمام مرحله نصب پایه‌ها نوبت به نصب تاج دندان می‌رسد.


پروتز کامل دهان بصورت اوردنچر مبتنی بر ایمپلنت
می‌توانیم این نوع ایمپلنت را برای افراد مسن‌ مناسب‌تر بدانیم.این روش که نسبت به روش پروتز ثابت یا روکش مبتنی بر ایمپلنت اقتصادی‌تر معسوب می شود .

ایمپلنت فول ماوس یا کل دهان، آیا ارزش سرمایه گذاری دارد؟

در این مقاله به چند سوال متداول در مورد روش های کاشت دندان کامل دهان پاسخ می دهیم.


ایمپلنت کامل فک بالا و پایین برای چه افرادی مناسب است؟

  • افرادی که تمام دندان های خود را از دسته داده اند. ( مناسب برای ایمپلنت کل دهان)
  • کسانی که نمیتوانند از دندانهای مصنوعی و متحرک استفاده کنند.
  • افرادی که میزان استخوان و لثه مورد نیاز برای ایمپلنت را داشته باشند.

مزایای ایمپلنت

  • حفظ ساختار استخوان فک و زیبایی صورت
  •  احساس راحتی
  • راه حلی دائمی برای جایگزینی دندان های از دست رفته
  • بهبود گفتار
  • بهبود چهره
  • حفظ ساختار استخوان فک
  • بهبود کیفیت زندگی

ایمپلنت کامل فک بالا و پایین- انواع و قیمت

در این مقاله به بررسی ایمپلنت کامل فک بالا و پایین به همراه بررسی انواع آن می پردازیم.

پروتزهای ثابت با پشتیبانی از ایمپلنت

پروتز ثابت با ایمپلنت قرار نیست هر روز درآورده شود و دوباره روی آن قرار گیرد، در عوض، این پروتزها به طور دائم به ایمپلنت های دندانی شما متصل می شوند. پروتزهای ثابت مبتنی بر ایمپلنت بیشتر شبیه دندان های واقعی هستند. برای مراقبت از آنها، به سادگی مسواک بزنید، نیازی نیست هر شب قبل از رفتن به رختخواب دندان های خود را بیرون بیاورید و از محلول های پاک کننده استفاده کنید. بسیاری از بیماران طرفدار این نوع ایپملنت هستند. زیرا به آنها اجازه می دهد فراموش کنند که پروتز دارند.

یکی از نکات منفی پروتزهای ثابت با ایمپلنت این است که نسبت به پروتزهای متحرک با ایمپلنت به حمایت بیشتری از استخوان و بافت نیاز دارند. اگر توده استخوانی مورد نیاز برای پروتزهای ثابت با ایمپلنت را ندارید، باید یا یک گزینه متحرک انتخاب کنید یا ممکن است کاندیدای یک روش جایگزین، ترمیم قوس کامل All-on-4 باشید.

پروتزهای متحرک با پشتیبانی از ایمپلنت

پروتزهای متحرک با پشتیبانی از ایمپلنت (همچنین به عنوان پروتزهای ضربه ای شناخته می شوند) بیشتر شبیه دندان مصنوعی سنتی هستند. تفاوت اصلی این است که به جای استفاده از چسب برای نگه داشتن دندان مصنوعی در جای خود، از ایمپلنت های دندانی استفاده می شود.

پروتزهای متحرک با پشتیبانی از ایمپلنت نه تنها برای بیمارانی که توده استخوانی برای حمایت از پروتزهای ثابت ندارند گزینه بهتری هستند، بلکه برای بیمارانی که عادت به استفاده از پروتزهای مصنوعی سنتی دارند و بدشان نمی آید که پروتزهای مصنوعی خود را در پایان روز برای تمیز کردن همراه داشته باشند نیز مناسب است. برخی از بیماران حتی ممکن است این گزینه را ترجیح دهند زیرا تمیز کردن را آسان تر می دانند. پروتزهای متحرک با پشتیبانی از ایمپلنت نیز مقرون به صرفه تر هستند.

چه کسانی می توانند از ایمپلنت ثابت کل دهان استفاده کنند؟

ایمپلنت تمام دندانها معمولا برای کسانی انجام می شود که نیاز به بازسازی کامل فک دارند

مزایای ایمپلنت کل دهان ( ایمپلنت ثابت فک بالا و پایین)

نتایج طولانی‌مدت:

 ایمپلنت‌های دندانی طوری طراحی شده‌اند که سال‌ها با مراقبت مناسب دوام می‌آورند و آنها را به یک راه‌حل دائمی‌تر و مطمئن‌تر از پروتزهای مصنوعی یا بریج‌های سنتی تبدیل می‌کند.

بهبود عملکرد دهان: 

ایمپلنت‌های دندانی مستقیماً به استخوان فک متصل می‌شوند و پایه‌ای پایدار برای دندان‌های مصنوعی فراهم می‌کنند که می‌تواند گفتار، جویدن و عملکرد کلی دهان را بهبود بخشد.

ظاهر طبیعی:

این ها به صورت سفارشی ساخته شده اند تا با دندان های طبیعی بیمار مطابقت داشته باشند و لبخندی طبیعی تر و زیباتر ارائه دهند.

بهبود سلامت دهان و دندان: 

ایمپلنت های دندانی می توانند به جلوگیری از تحلیل استخوان بیشتر در فک، حفظ تراز مناسب دندان ها و بهبود سلامت کلی دهان کمک کنند.

مهم است که با یک متخصص دندانپزشکی واجد شرایط مشورت کنید تا مناسب ترین برنامه درمانی را بر اساس نیازها و ترجیحات دندانپزشکی منحصر به فرد خود تعیین کنید. آن‌ها می‌توانند به ارزیابی گزینه‌های مختلف کمک کنند و توصیه‌ای را ارائه دهند که متناسب با مورد خاص شما باشد.

انواع دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت

آیا لق بودن دندان مصنوعی تان شما را آزار می دهد؟

چه تعداد ایمپلنت برای فک بالا و پایین لازم است؟

تعداد ایمپلنت های دندانی مورد نیاز برای فک بالا و پایین بسته به عوامل مختلفی از جمله میزان از دست دادن دندان، وضعیت دندان ها و لثه های باقی مانده و سلامت کلی دهان بیمار می تواند متفاوت باشد.

برای ایمپلنت های تمام دهان یا ایمپلنت های فک کامل ثابت، حداقل شش الی هشت ایمپلنت در هر قوس (فک بالا یا پایین) به طور معمول توصیه می شود که در بعضی موارد ممکن است تعداد ایمپلنت مورد نیاز برای فک پایین حتی هشت عدد باشد که وابسته به شرایط مراجعه کننده میباشد. با این حال، تعداد دقیق ایمپلنت های مورد نیاز بسته به نیازهای دندانی خاص بیمار و نوع ترمیم که روی ایمپلنت ها قرار می گیرد می تواند متفاوت باشد.

در برخی موارد، بیماران ممکن است به ایمپلنت های اضافی برای حمایت از ترمیم یا رفع مشکلات دندانی خاص مانند تحلیل استخوان یا بیماری لثه نیاز داشته باشند.

در نهایت، تعداد ایمپلنت های مورد نیاز توسط برنامه درمانی فردی بیمار تعیین می شود که پس از ارزیابی و مشاوره کامل توسط یک متخصص دندانپزشکی واجد شرایط تهیه می شود.

مراحل انجام درمان در کلینیک پاسارگاد به چه صورت است؟

ما یک مشاوره برای ارزیابی نیازهای شما انجام می دهیم. معاینه کامل دهان بیمار، با عکس opg یا رادیوگرافی و سیتی اسکن برای بررسی استخوان فک و سایر ساختارهای زیرین می باشد. ما همچنین در مورد سابقه پزشکی شما، مشکلات فعلی سلامتی و داروهای فعلی که مصرف می کنید صحبت خواهیم کرد تا مشخص کنیم آیا شما کاندیدای مناسبی برای این روش هستید یا خیر. اگر کاندیدای خوبی برای این روش هستید، ما روش قرار دادن شما را برنامه ریزی می کنیم که پس از عکس و اسکن سه بعدی یک راهنمای ایمپلنت مخصوص شما طراحی وساخته میشود وپس از آن  جراحی برای نصب ایمپلنت ها انجام میشود سپس قالبگیری برای ساخت پروتز دندان انجام می‌شود. 

به عنوان یک کلینیک تخصصی دندانپزشکی همواره شاهد بوده‌ایم که بیمارانی که از فقدان دندان رنج می‌برده‌اند، در انتهای درمان و با جایگزین کردن دندان از دست رفته خود اعتماد به نفسی شگرف پیدا کرده و با عزت نفس بیشتری در جوامع حاضر می‌شوند. توانایی جویدن و تکلم صحیح با بازسازی کامل دندان‌های دو فک بهبود پیدا کرده و معجزه در این شرایط معنا می‌شود.!

سوالات متداول

آیا میشود همه دندانها را ایمپلنت کرد ؟

بله . با استفاده از ایمپلنت کل دهان یا فول موس می توانید بدون داشتن حتی یک دندان، تمام آنها را بازیابی کنید.

ایمپلنت کامل بهتر است یا دندان مصنوعی؟

ایمپلنت های کامل دارای استحکام، طول عمر، زیبایی، عدم لقی، جلوگیری از تحلیل استخوان و لثه هستند و تمام این موارد مزایایی هستند که ایمپلنت کامل به نسبت دندان های مصنوعی دارا می باشد.

آیا انجام ایمپلنت کامل دهان دردناک است؟

لازم به ذکر است که کاشت ایمپلنت با بی‌حسی کامل انجام می‌شود و بیماران در طی عمل دردی را متوجه نمی‌شوند.

آیا روکش دندان‌هایی که روی ایمپلنت قرار می‌گیرد حالت طبیعی دارد؟

بله. در صورتی که به یک دندانپزشک متبحر مراجعه کنید، نوع کاشت و همچنین قالبگیری دندان و حتی ساخت روکش با دقت کامل انجام می‌شود و بی‌شک بیمار از نتیجه عملیات کاشت رضایت کامل خواهد داشت.

کلام آخر

به طور قطع می‌توان گفت ایمپلنت کامل دندان‌ها یکی از بهترین روش‌ها برای بازیابی دندان‌های از دست رفته است. ایمپلنت تمام دهان معمولاً به مجموعه ای از ایمپلنت های دندانی اطلاق می شود که در هر دو استخوان فک بالا و پایین برای حمایت از مجموعه کاملی از پروتز دندان برای فک بالا یا پایین گفته می شود. این روش به عنوان ترمیم کامل قوس فک نیز شناخته می شود. ویژگی خوبی که این روش دارد این است که برای سال‌ها کمک می‌کند تا فرد بتواند به راحتی غذا میل نماید و بدون نگرانی از ظاهر بد دندان‌های خود، بخندد و صحبت کند. اما نکته مهمی که در این میان باید به آن توجه داشته باشید، این است که برای کاشت ایمپلنت بهتر است به مطب دندانپزشک‌هایی مراجعه کنید که از تبحر کافی در این حوزه برخوردار باشند. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و مطالب آن برایتان مفید واقع شده باشد.

ویزیت آنلاین و رایگان

امکان طرح سوال و مشکل دندانپزشکی در واتس اپ و دریافت پاسخ

ایمپلنت کل دهان ( ایمپلنت ثابت فک بالا و پایین) می تواند یک تصمیم برای تغییر زندگی شما باشد. این یک روش عالی برای کسانی است که از لبخند خود و یا غذا خوردن در عموم خجالت زده می شوند. اگر شما واقعا تمایل به یک لبخند زیبا متکی بر ایمپلنت دندان دارید این روش ارزش هزینه را دارد. در مقایسه دندان های متکی بر ایمپلنت با دندان مصنوعی سنتی، افرادی که ایمپلنت دندان را انتخاب می کنند، به مراتب بیشتر از خوردن و لبخند زدن در عموم خوشحال هستند.

کلینیک تخصصی پاسارگاد در راستای مسئولیت مدنی و پزشکی خود درباره ارتقا سلامت و بهداشت دهان و دندان اقدام به راه‌اندازی امکان ویزیت و مکالمه با پزشکان خود را در پیام‌رسان واتس‌اپ مهیا کرده است.

کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد، به صورت آنلاین، اقدام به ویزیت رایگان مراجعانی می کند که نیازمند درمان بوده ولی امکان مراجعه حضوری ندارند. این ویزیت آنلاین، از طریق تماس تصویری یا پیام متنی صورت می‌گیرد. تعدادی از متقاضیان به صورت تخصصی و در یک فضای کاملاً دوستانه توسط دکتر روشن طلب ویزیت و معاینه خواهند شد.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

1 دیدگاه در ”ایمپلنت کل دهان ( ایمپلنت ثابت فک بالا و پایین)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X