بليچينگ و ميزان تاثير آن بر دندان ها

بليچينگ و ميزان تاثير آن بر دندان ها را در این مقاله بررسی خواهیم کرد. بلیچینگ دندان، یکی از تخصصی‌ترین روشهای سفید کردن دندان می‌باشد. بسیاری از افراد هنگام مراجعه به دندانپزشک، از این موضوع شکایت دارند که زردی و غیر طبیعی بودن دندانهایشان حتی با مسواک زدن و روش های خانگی سفید کردن دندان هم از بین نمی‌رود.

چنین تغییر رنگ‌هایی با روش‌های ساده قدیمی و خانگی درمان نمی‌شود و صرفا تاثیرات این روشها موقتی هستند، بهترین روش در چنین مواقعی، استفاده از بلیچ دندان و کمک گرفتن از مواد شیمیای می‌باشد.

با بلیچینگ دندان یا اصلاح طرح لبخند، می توان دندان‌هایی درخشان‌تر و جذاب‌تر داشت. ما در این مقاله به بررسی انواع  بلیچینگ دندان ها و اینکه بلیچینگ دندان چیست و چه مزایا و معایبی دارد و اینکه چه زمان نیاز به بلیچینگ دندان داریم.

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان از جمله حرفه ای ترین خدمات و درمان های دندانپزشکی است، که به کمک آن رنگدانه های غیرطبیعی که بر روی سطح دندانها چسپیده اند را از بین می‌برند. این شیوه درمانی می‌تواند تمام لکه ها و رنگ های ایجاد شده بر روی دندان های طبیعی را پاک کند. نکته جالبی که درباره بلیچینگ دندان وجود دارد این است که، روکش ها، ترمیم های کامپوزیتی و ایمپلنت های دندانی با کمک این روش، سفید نمی‌شوند. در روش بلیچینگ دندان، چیزی به ساختار دندانها اضافه نمی‌شود و فقط از مواد شیمیایی مخصوص برای سفید کردن دندان استفاده می‌کنند. تاثیر بلیچینگ دندان، بسته به جنس دندان‌ها و همچنین میزان تغییر رنگ و زردی آنها دارد.

بلیچینگ دندان چگونه انجام می شود؟

بلیچینگ دندان چیست؟ بلیچینگ روشی کارآمد و کم هزینه برای از بین بردن لکه ها و رنگ دانه هایی است که به دلایل مختلف روی دندان ایجاد شده اند. این درمان زیبایی با استفاده از مواد شیمیایی باعث اکسید شدن رنگ دانه های دندان شده و دندان را چند درجه سفید تر می کند.

مدت زمان لازم  و تعداد جلسات برای بلیچینگ دندان به روش انجام آن، میزان بد رنگی دندان و میزان سفید شدن مورد انتظار بیمار بستگی دارد.

انواع روشهای بلیچینگ دندان چیست؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که دو فرآیند بلیچینگ و سفید کردن دندان ها یک نوع درمان هستند. اما در حقیقت این دو، هر چند که به منظور سفید کردن دندان ها هستند، اما تفاوت های زیادی با هم دارند. سفید کردن دندان تنها یک فرآیند ساده است که با روشهای خانگ هم انجام می‌شود.

اما بلیچینگ دندان، فرآیندی پیچپیده تر و کاربردی‌تر از سفید کردن دندان ها است. به طور کلی دو مدل سفید کردن دندان ها با بلیچینگ وجود دارد که عبارتند از:

 • آفیس بلیچینگ یا بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی
 • هوم بلیچینگ یا بلیچ دندان در خانه
 • پاور بلیچینگ یا بلیچ فوری دندان

بلیچینگ زیبایی دندان (بلیچینگ خارجی)

این نوع بلیچینگ به دو روش بلیچینگ در مطب (Office bleaching) و بلیچینگ در خانه (Home bleaching) قابل انجام است.

در روش بلیچینگ در مطب ژل مخصوص بلیچینگ با غلظت بالا (هیدروژن پراکسید 37 درصد) توسط دندانپزشک در مطب برای بیمار به کار گرفته می شود.

برای انجام بلیچینگ در خانه، قالب مخصوص همراه با ژل بلیچینگ با غلظت کم (کارباماید پراکسید) توسط دندانپزشک برای بیمار تهیه شده و به وی تحویل داده می شود تا در منزل استفاده کند.

بلیچینگ در مطب

حدود دو الی سه جلسه زمان لازم دارد که هر جلسه 45 تا یک ساعت  طول می کشد. در این روش ماده بلیچینگ روی دندان قرار گرفته و با دستگاه مخصوص به آن نور تابانده می شود. این کار تا حصول نتیجه مطلوب در جلسات متوالی با فاصله زمانی یک هفته تکرار می شود.

بلیچینگ در خانه

بلیچینگ در خانه برخلاف تبلیغاتی که ماهواره ها از بلیچینگ هوم نشان می دهند که با استفاده از یک لایت دندان ها فوری سفید می شوند نیست.

قالب دندانی که دکتر دندانپزشک فیت دندان های شما ساخته است به همراه مواد بلیچینگ را باید هر شب تا صبح در دهان خود قرار دهید در صورتی که به مدت یک ها بصورت مدام از بلیچینگ هوم استفاده نمایید بین نیم تا یک درجه باعث تغییر رنگ و روشن شدن دندان ها خواهد شد.درمان بلیچینگ در خانه بنا به نیاز بیمار ممکن است 2 تا 4 هفته طول بکشد. در این روش بیمار یکبار برای تهیه قالب به دندانپزشک مراجعه می کند و باقی مراحل را در خانه انجام می دهد. در مدت 2 الی 4 هفته فرد باید به طور منظم و در فواصل زمانی تعیین شده به مدت پنج ساعت  هنگام خواب استفاده می شود.

پاور بلیچینگ

یکی دیگر از انواع روشهای بلیچ کردن دندان، انجام آن به صورت سریع و فوری است که اصطلاحا به آن پاور بلیچینگ می‌گویند و یک روش جدید و نوین است. در این روش از هیدروژن پراکسید بسیار غلیظ استفاده می‌شود و در یک جلسه در مطب دندانپزشکی، دندانهای شما را سفید می‌کنند.

از معایب این روش نسبت به دو روش دیگر، ماندگاری کم آن است. در واقع شما بعد از حدود 3 سال نیاز به بلیچ مجدد دندان دارید.

بلیچینگ درمانی یا داخلی

بلیچینگ داخلی دندان نوعی روش سفید کردن برای دندان های مرده است. این نوع بلیچینگ یک روش کاملا غیرتهاجمی برای سفید کردن دندان هایی است که روت کانال یا درمان ریشه  برای آن ها انجام شده و دچار بدرنگی هستند.برخی دندان ها به دلیل تروما حیات خود را از دست می دهند و بدون اینکه تحت درمان عصب کشی قرار بگیرند به دلایل مختلف تغییر رنگ می دهند. برای این دندان ها در گام اول باید درمان عصب کشی یا درمان ریشه انجام شود. پس از آن می توان بلیچینگ دندان مرده را انجام داد.

آیا جرم گیری به دندانها آسیب میزند؟

این سوال رایج بیماران ماست که «آیا جرم گیری به دندانها آسیب میزند

دلایل بدرنگی دندان

بدرنگی دندان می تواند به دلایلی مختلفی از جمله عدم رعایت بهداشت، خوردن و نوشیدن افراطی غذاها و نوشیدنی های رنگی، استعمال سیگار، افزایش سن، عوامل ژنتیکی،سایش دندان، ضربه یا تروما، ترمیم آمالگام، زیاده روی در استفاده از فلوراید، بیماری زردی در نوزادی، مصرف داروی تتراسایکلین در کودکی و مصرف داروی ماینوساکلین در بزرگسالی اتفاق افتاد.

مراحل بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشکی

بلیچینگ دندان در مطب دندانپزشک یک فرآیند نسبتا سریع دارد و از آنچه که تصورش را می کنید ساده تر است. شما تنها کافیست به کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد مراجعه کنید و روی صندلی دراز بکشید تا دندانپزشک یا متخصص ترمیمی و زیبایی طی دو الی سه جلسه و بدون اینکه هیچ مشکلی برای شما ایجاد شود دندان هایتان را سفید کند.

مراحل بلیچینگ دندان معمولا به این شکل است:

 • تمیز کردن دندان‌ها و انجام فرآیند جرم گیری (در صورتی که دندان ها جرم داشته باشند ابتدا باید جرم ها برداشته شود و دندان ها کاملا تمیز به نظر برسند)
 • گذاشتن یک وسیله دندانپزشکی برای باز کردن دهان به منظور ایجاد دسترسی به تمام سطوح دندانی.
 • محافظت از بافت لثه با کمک مواد مخصوص (مطابق تصویر بالا). پوشاندن لثه با این ماده به این منظور انجام می شود که مواد سفید کننده دندان به لثه آسیب نزنند.
 • اعمال یک ژل سفید کننده حاوی پراکسید هیدروژن بر روی دندان ها به مدت 15 تا 30 دقیقه.
 • در طی مدت زمانی که ژل سفید کننده بر روی دندان ها قرار می گیرد، برای فعال کردن مواد سفید کننده موجود در آن از دستگاه لایت کیور یا لیزر استفاده می شود. به این شکل نور را به ژل میتابانند و نور نیز باعث فعال شدن هیدروژن پراکسید می شود. به همین دلیل به این روش، بلیچینگ دندان با لیزر هم، می‌گویند.
 • ممکن است چند بار نیاز باشد تا به دندان ها ژل زده شود و هر بار 15 تا 30 دقیقه زمان اختصاص میابد. پس از، هر بار ساکشن کردن ژل، میزان سفیدی دندان ها چک می شود تا ببینند آیا دندان ها آنطور که خواسته شده، سفید شده اند یا خیر.
 • اگر دندان ها بیش از حد دچار تیرگی، زدی و خلاصه تغییر رنگ باشند ممکن است در یک جلسه با کمک بلیچینگ دندان در مطب سفید نشوند و نیاز به یک یا دو جلسه دیگر باشد. اگر چنین باشد شما یک روز  دیگر برای سفید کردن دندان ها باید مراجعه کنید.
 • در نهایت پس از اتمام درمان، یک کیت بلیچینگ در منزل برای استفاده در خانه و بیشتر شدن مدت زمان سفید بودن دندان ها به بیمار داده می شود.

مراحل بلیچینگ در خانه چگونه است؟

بعد از دریافت قالب و مواد بلیچینگ از دندانپزشک مورد نظر، باید مراحل زیر را برای بلیچ دندان انجام دهید:

 • ابتدا دندان ها را با مسواک و نخ دندان به خوبی تمیز کنید (در نظر داشته باشید که در صورت نیاز دندان ها به جرمگیری، باید این کار را از قبل در مطب انجام دهید)
 • ماده سفید کننده بلیچینگ را درون تری‌ها قرار دهید. (میزان این مواد باید به اندازه یک قطره از بلیچ در هر فضای دندان باشد)
 • سپس قالب ها را روی دندان قرار دهید.
 • اگر مواد سفید کننده از قالبها بیرون آمد، سریع آن را با دستمال پاک کنید.
 • مدت زمان قرار دادن تری‌ها روی دندان، حداقل 2 ساعت می‌باشد. بعد از خارج کردن قالب ها، دندانهایتان را با مسواک بشویید.

لازم است که این روند به مدت دو هفته انجام شود، در نظر داشته باشید که در هر بار استفاده از تری‌ها، فقط برای یکی از فکها روند بلیچینگ دندان انجام می‌شود، یا فک بالا یا فک پایین.

دندان بعد از بلیچینگ چند درجه تغییر رنگ می دهد؟

حدود 2 تا 3 درجه تغییر رنگ بعد از بلیچینگ دندان مورد انتظار است. این میزان به دلیل تغییر رنگ دندان، روش درمانی مورد استفاده، تعداد جلسات درمان، جنس دندان و رنگ دندان پیش از شروع درمان بستگی دارد. به عنوان مثال تغییر رنگ دندان با مینا خاکستری نسبت به تغییر رنگ دندان های زرد و قهوه ای در برابر بلیچینگ مقاوم تر است.

بعد از بلیچینگ دندان چه مراقبت هایی لازم است؟

بعد از بلیچ دندان هم مثل هر کار دیگر، باید مراقبت‌هایی را انجام دهید تا بهارین نتیجه را بگیرید. در ادامه چند مورد مهم بعد از بلیچینگ دندان را برایتان شرح داده‌ایم.

 • از مصرف موادغذایی و انجام کارهایی که باعث ایجاد زردی و لکه روی دندانهایتان می‌شوند پرهیز کنید، مانند مصرف قهوه، نوشابه و یا کشیدن سیگار.
 • در ساعات اولیه بعد از بلیچینگ دندان، بهتر است که دندانها و لثه هایتان را با آب گرم بشویید.
 • یک هفته بعد از درمان بلیچ دندان، برای معاینه به مطب دندانپزشک بروید.
 • از خوردن غذاهای سرد خودداری کنید.
 • برای خوردن میوه‌هایی مثل سیب، حتما پوست آنها را بگیرید.
 • از خوردن برنج، ماکارونی، نان و سیب زمینی پخته که سخت جویده می‌شوند تا مدتی خودداری کنید.

جرم گیری دندان لمینت شده

جرم گیری دندان لمینت شده چگونه انجام می شود؟

شرایط لازم برای انجام بلیچینگ

فرد متقاضی بلیچینگ ابتدا به دندانپزشک متخصص ترمیم و زیبایی دندان مراجعه کرده تا شرایط دهان و دندانهایش مورد بررسی قرار گیرد. پیش از هر چیز برای تعیین روش درمانی مناسب، باید علت تغییر رنگ دندان تشخیص داده شود.

تغییر رنگ نباید ناشی از مشکلات سیستماتیک مرتبط با سلامتی باشد. بلیچینگ در محیط دهان و دندان سالم و عاری از پوسیدگی و جرم انجام می شود تا زیبایی و سلامتی را به طور همزمان به بیمار هدیه دهد.

درمان بلیچینگ برای کودکانی که رویش دندان هایشان کامل نشده، زنان باردار و شیرده، افرادی که ترک دندانی و مشکلات لثه ای دارند و بیماران دارای سابقه آلرژی به مواد بلیچینگ به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

انواع بلیچینگ دندان و اینکه کدام روش بهتر است؟

آیا بلیچینگ به دندان آسیب می رساند؟

در صورتی که لثه و دندان بیمار پیش از درمان بلیچینگ سالم بوده و مشکلی نداشته باشد، ماده بلیچینگ و نور مورد استفاده برای بلیچینگ هیچ گونه آسیبی به لثه و دندان وارد نمی کند. حتی نتایج برخی تحقیقات، افزایش سختی مینای دندان بعد از بلیچینگ درمنزل را گزارش کرده اند و هنوز به طور رسمی تایید نشده است.

در برخی موارد ممکن است در حین یا بعد از درمان بلیچینگ حساسیت دندان ها پیش آید که عارضه ای موقت است و به راحتی با استفاده از خمیردندان های حاوی نیترات پتاسیم به مدت دو هفته تا یک ماه قبل  و بعد از درمان رفع می شود.

نور خیره کننده ای که برای بلیچینگ دندان در مطب استفاده می شود قابلیت آسیب رسانی به چشم بیمار را دارد. برای پیشگیری از این مشکل دندانپزشک حین درمان با استفاده از عینک محافظ مخصوص، چشم های بیمار را محافظت می کند.

در روش بلیچینگ در منزل نیز گاهی در اثر تماس ماده سفید کننده با لثه بیمار، لثه سفید می شود. در این شرایط باید قالب را از دهان خارج کرده و دندان ها با آب شست.

سفیدی لثه بعد از 15 الی 30 دقیقه برطرف می شود برای بهبودی سریعتر، فرد می تواند ناحیه سفید شده را با ویتامین E یا خمیردندان حاوی نیترات پتاسیم پوشش دهد. ادامه درمان در این افراد باید با نظر دندانپزشک صورت پذیرد.

آیا روکش دندان باعث بوی بد دهان می شوند؟

آیا روکش دندان باعث بوی بد دهان می شوند؟

سفید کردن دندان با جرمگیری چه تفاوتی دارد؟

در جرمگیری دندان ها، جرم ایجاد شده روی سطح دندان و رنگدانه های خارجی که روی دندان ها چسبیده شده اند با کمک وسایل اولتراسونیک از دندان کنده می شوند و سطح دندان با کمک برس و خمیر مخصوص تمیز می شود. بنابراین جرمگیری بافت داخلی دندان را روشن نمی کند.برخلاف آن، فرآیند سفید کردن دندان مشابه قرار دادن لباس های سفید در وایتکس است که پس از مدتی چرک مرده شده اند. مواد سفید کننده به داخل دندان نفوذ می کنند و بافت داخلی آن را سفید می کنند.

بليچينگ و ميزان تاثير آن بر دندان ها

بليچينگ و ميزان تاثير آن بر دندان ها یا در واقع کیفیت سفید شدن دندانها به نوع جنس دندان و رنگ طبیعی آن وابسته است. به این ترتیب افراد مختلف از یک مواد و نزد یک دندانپزشک خاص ممکن است نتایج مختلفی بگیرند. اما میتوان گفت بلیچینگ می تواند دندانها را دو تا چهار درجه روشنتر کند.

آیا بلیچینگ دندان رنگ دندان هایی که دارای روکش هستند را هم تغییر می‌دهد؟

خیر بلیچینگ دندان قادر به تغییر رنگ روکش دندان و دندان های ترمیمی نیست و فقط می‌تواند تغییر رنگ دندان های طبیعی را بین ببرد.

سوالات متداول

چطور می‌توان نتیجه به دست آمده از بلیچینگ را برای مدت زمان طولانی‌تری حفظ کرد؟

عایت بهداشت دهان و دندان‌ها و استفاده از مسواک و نخ دندان به طور مرتب و روزانه، با حذف پلاک میکروبی و رنگدانه ها موجب ماندگاری بیشتر رنگ حاصل از بلیچینگ می‌گردد.
همچنین با درمان بلیچینگ دندان دوره‌ای (چه در منزل و چه در مطب) می‌توان به حفظ این نتیجه در مدت زمان طولانی‌تر کمک کرد.

در چه سنی می توان بلیچینگ دندان را انجام داد؟

بلیچینگ دندان را برای تمامی افراد بالای 18 سال می توان انجام داد. از آنجایی که قبل از سن 18 سالگی دندان ها هنوز عاج و مینای بالغ شده ای ندارند، انجام بلیچینگ دندان می تواند موجب حساسیت های دندانی شود. علاوه بر این افرادی که در دندان های جلو، ترمیم همرنگ دندان دارند نمی توانند بلیچینگ دندان را انجام دهند. چرا که با سفید کردن دندان هایشان، دو رنگی بین مواد ترمیمی و دندان های طبیعی شان ایجاد خواهد شد.

چه کارهایی را قبل از بلیچینگ دندان باید انجام دهیم؟

برای انجام بلیچینگ دندان بهتر است جهت ترمیم پوسیدگی ها و جرمگیری به دندانپزشک مراجعه کنید تا نتیجه بهتری از درمان سفید کردن دندان ها حاصل شود. در نظر داشته باشید که بلیچینگ کردن دندان های کامپوزیت شده و یا لمینیت سرامیکی دندان، روکش های دندانی دیگر و پرکردگی ها تاثیری نخواهد داشت.

آیا بلیچینگ دندان در دوران بارداری مضر است؟

به دلیل استفاده از مواد شیمیایی در تمامی روش های سفید کردن دندان، توصیه می شود درمان بلیچینگ دندان قبل از اقدام به بارداری و یا بعد از دوران بارداری انجام شود.

سخن پایانی

بلیچینگ دندان روشی ساده و به صرفه برای داشتن دندان هایی سفید و لبخندی زیبا و دلنیشین است. این روش به افرادی که دندان هایی سالم و بدون جرم پوسیدگی دارند کمک می کند لکه و بدرنگی دندانهایشان را مدت زمان کوتاهی بر طرف نمایند. مدت زمان لازم برای حصول نتیجه دلخواه و مطلوب به جنس دندان، علت لکه و بدرنگی، روش درمانی، میزان بدرنگی و عوامل دیگر بستگی دارد و به طور کلی حدود 2 تا 6 هفته طول می کشد. بليچينگ و ميزان تاثير آن بر دندان ها را بررسی کردیم. نظرات و سوالات خود را کامنت بگذارید.

ویزیت آنلاین و رایگان

امکان طرح سوال و مشکل دندانپزشکی در واتس اپ و دریافت پاسخ

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که دو فرآیند بلیچینگ و سفید کردن دندان ها یک نوع درمان هستند. اما در حقیقت این دو، هر چند که به منظور سفید کردن دندان ها هستند، اما تفاوت های زیادی با هم دارند. سفید کردن دندان تنها یک فرآیند ساده است که با روشهای خانگ هم انجام می‌شود. اما بلیچینگ دندان، فرآیندی پیچپیده تر و کاربردی‌تر از سفید کردن دندان ها است.

کلینیک تخصصی پاسارگاد در راستای مسئولیت مدنی و پزشکی خود درباره ارتقا سلامت و بهداشت دهان و دندان اقدام به راه‌اندازی امکان ویزیت و مکالمه با پزشکان خود را در پیام‌رسان واتس‌اپ مهیا کرده است.

کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد، به صورت آنلاین، اقدام به ویزیت رایگان مراجعانی می کند که نیازمند درمان بوده ولی امکان مراجعه حضوری ندارند. این ویزیت آنلاین، از طریق تماس تصویری یا پیام متنی صورت می‌گیرد. تعدادی از متقاضیان به صورت تخصصی و در یک فضای کاملاً دوستانه توسط دکتر روشن طلب ویزیت و معاینه خواهند شد.

اگر در مورد بلیچینگ دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X