کاشت ایمپلنت توسط دکتر روشن طلب

چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد و برای بدست آوردن دندانی مناسب بهترین زمان ایمپلنت بعد از کشیدن دندان چه زمانی است؟ اصولا فاصله بین کشیدن دندان و ایمپلنت و خدمات کاشت دندان چه زمانی باشد؟ همواره سوالی است که بسیاری از مراجعه کنندگان نزد دندانپزشک متخصص کاشت ایمپلنت دارند. در جواب این دسته از افراد بایستی گفت مدت زمان بعد از کشیدن دندان و مراجعه برای ایمپلنت دندان بستگی به شرایط بیمار دارد و متغیر است.

زمان لازم برای جایگزینی دندان از دست رفته با ایمپلنت

در مورد اینکه چه مدت بعد از کشیدن دندان باید کاشت ایمپلنت را انجام داد، نمی توان با قطعیت صحبت کرد چون این مورد بسته به اینکه دندان از دست رفته در کدام قسمت دهان قرار دارد، وضعیت آن چگونه است و همچنین اینکه بعد از کشیدن، دچار بیماری های لثه شده اید یا خیر، متفاوت خواهد بود. لذا مدت زمان مورد نیاز برای کاشت دندان برای هر بیمار در طی درمان مشخص خواهد شد و متخصص نمی تواند از همان ابتدا، به صورت قطعی نظر بدهد. اما به طور کلی برای کاشت دندان 4 دوره زمانی در نظر گرفته می شود:

   1. کاشت ایمپلنت دندان به روش فوری

اگر دندان از دست رفته در قسمت جلویی قرار داشته و یا اینکه در شرایطی قرار دارید که حتما باید دندان از دست رفته جایگزین شود، کاشت ایمپلنت به روش فوری استفاده خواهد شد. البته در این روش که حداقل زمان را نیاز دارد، گاها لازم است دو ماه بعد از کشیدن، پایه ایمپلنت را در فک نصب نمود. روش کار به این صورت است که متخصص به محض کشیدن دندان، پایه تیتانیومی را در محل نصب می کند. این روش را تنها زمانی می توان انجام داد که متخصص مطمئن شود حفره های خالی در استخوان، بتواند پایه ایمپلنت را حمایت کند. همانگونه که توجه شدید، این روش تنها در موارد اورژانسی و به شرطی که بیمار صلاحیت داشته باشد، انجام می گیرد وگرنه بهتر است کمی بعد از کشیدن دندان صبر کنید تا بافت آن ترمیم شود. مزیت کاشت دندان به روش فوری در این است نیازی به دریل کردن فک نخواهد بود.

ایمپلنت فوری دندان جلو

ایمپلنت فوری دندان یکی از روش های جدید و پیشرفته برای داشتن دندان هایی عالی است.

2. کاشت ایمپلنت به روش استاندارد

بهترین روش برای کاشت دندان، 4-2 ماه بعد از کشیدن دندان است. این بازه زمانی این فرصت را فراهم می کند که لثه و استخوان فک، بهبود پیدا کرده و در نتیجه درصد موفقیت ایمپلنت دندان بالا خواهد رفت. اگر این روش را انتخاب می کنید، در زمان نصب پایه تیتانیومی، باید استخوان فک را دریل نمود تا حفره به اندازه پایه بر روی فک ایجاد شود. این روش نه تنها درصد موفقیت بالاتری داشته بلکه ماندگاری آن بیشتر است چرا که پایه به طور کامل به استخوان فک جوش می خورد. توصیه همه متخصصین بر این است که حتما از روش استاندارد استفاده نمایید.

3. کاشت ایمپلنت به روش تاخیری

همانگونه که از نام این روش مشخص است، برای کاشت ایمپلنت در روش تاخیری باید بیش از 4 ماه از کشیدن دندان بگذرد. گذر این زمان باعث می شود استخوان فک و بافت لثه، به طور کامل بهبود یابد. این روش را زمانی می توان استفاده نمود که فرد دچار بیماری لثه بوده و یا اینکه در زمان کشیدن دندان، عارضه ای رخ داده باشد. برای کاشت پایه در این روش نیز باید استخوان فک را دریل نمود.

4. کاشت دندان با تاخیر بسیار زیاد

اگر از زمان کشیدن دندان تا کاشت پایه، نزدیک به یکسال زمان طول بکشد، کاشت ایمپلنت با تاخیر زیاد انجام می شود. در این زمان متخصص باید عکس برداری های لازم را از فک انجام دهد تا مطمئن شود استخوان فک تراکم کافی دارد زیرا در این یکسال، فک تحلیل می رود. از طرفی باید بررسی های لازم انجام گیرد تا از سلامت لثه مطمئن شود چون ممکن است در این مدت، تحلیل لثه و التهاب بروز کرده باشد. لذا توصیه ما این است که در بازه زمانی 9-6 ماهه حتما کاشت ایمپلنت را انجام دهید.

ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟

ینکه مراحل ایمپلنت چقدر طول می‌کشند، به متغیرهای گوناگونی بستگی دارد که در مطلب بالا بررسی میکنیم.

بهترین زمان کاشت ایمپلنت به چه چیزی بستگی دارد؟

هر پروسه ای در دندانپزشکی نیازمند برخی شرایط خاص است و اینگونه نیست که هر زمان شما بخواهید ایمپلنت بکارید در یک چشم به هم زدن صاحب ایمپلنت شوید. اولین قدم برای داشتن ایمپلنت، بررسی موارد زیر توسط جراح دهان و دندان یا یا متخصص ایمپلنتولوژی است:

  • شیوه کشیده شدن دندان
  • ویژگی های جای خالی دندان
  • بررسی استحکام استخوان فک در جایی که میخواهیم ایمپلنتی بکاریم (سنجش تراکم استخوان)
  • و سلامتی عمومی شما

جراح این بررسی ها را با معاینه فیزیکی و تصاویر اسکن اشعه ایکس و سی تی اسکن دهان و دندان شما انجام میدهد. بعد از بررسی و ارزیابی های اولیه، اگر دندان به درستی کشیده شده باشد، جای خالی آن مشکلی نداشته باشد و اگر سلامتی عمومی شما مناسب باشد جراح میتواند اقدام به کاشت ایمپلنت فوری کند. اما اگر مشکلی در این خصوص وجود داشته باشد، برای مثال اگر لثه عفونت کرده باشد، جراح تا زمان برطرف شدن عفونت دست نگه میدارد. و  بعد از فراهم شدن شرایط اقدام به کاشت می‌کند.

8 نکته که باید قبل از کاشت ایمپلنت دندانی بدانید

ایمپلنت‌های دندانی یک گزینه ایمن و قابل اجرا برای جایگزینی دندان‌های از دست داده شما هستند.

بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت

اگر به هر دلیلی نتوان تا 2 ماه بعد از کشیده شدن دندان کاشت کرد، جراح می‌تواند 2 تا 4 ماه بعد، اینکار را برای بیمار انجام دهد. در این بازه زمانی استخوان فک، لثه و سلامتی دهان و دندان تا حد زیادی بهبود پیدا کرده و به نظر میرسد که بهترین زمان برای کاشت ایمپلنت دندان همین بازه باشد. متخصصان ایمپلنت معتقدند که در بازه زمانی 2 تا 4 ماه بعد از کشیده شدن دندان، فرآیند بهبود بافت استخوان فک و پذیرش ایمپلنت با سرعت و کیفیت بیشتری صورت میگیرد. بنابراین ایمپلنت در بهترین زمان ممکن و بهتر به استخوان فک جوش خورده و مستحکم میشود.

چرا بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد؟

جای خالی دندان بهتر است بعد از کشیده شدن آن پر شود. اگر برای پر کردن آن اقدام نکنید با مشکلات زیر مواجه می شوید:

  • احتمال بروز عفونت لثه در محل آن زیاد است
  • تمیز کردن دندان ها دشوار میشود
  • دندان های مجاور به سمت جای خالی حرکت میکنند
  • طرح لبخند شما ناقص میشود
  • احتمال آسیب به استخوان فک در نقطه ای که دندان کشیده شده وجود دارد
  • و …

از آنجایی که ایمپلنت دندان شبیه دندان واقعی است و بخش های مختلف آن کار دندان را انجام میدهند، داشتن یکی از آن ها از بروز مشکلات ذکر شده پیشگیری میکند.

متخصص ایمپلنت در رشت

شما می توانید برای ایمپلنت دندان خود به کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد مراجعه کنید

سخن آخر

پاسخ به این سوال که بهترین زمان کاشت ایمپلنت دندان چه وقتی است واقعا دشوار است زیرا عمل کاشت را در هر زمانی میشود انجام داد. اما به طور کلی 2 تا 4 ماه بعد از کشیدن دندان بهترین موقعیت و زمان برای کاشت است. زیرا استخوان راحت تر ایمپلنت را میپذیرد و نتایج نیز بهتر است. با این تفاسیر اگر چند سال از کشیدن دندانهایتان میگذرد باز هم نگران نباشید زیرا امکان ایمپلنت گذاری برای شما هنوز وجود دارد.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

2 دیدگاه در ”چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X