کاشت ایمپلنت توسط دکتر روشن طلب

تفاوت ایمپلنت و دندان طبیعی چیست؟ آیا این روش می‌تواند جایگزین مناسبی برای دندان از دست رفته باشد؟ ایمپلنت چه شباهت‌هایی با دندان طبیعی دارد؟ تفاوت‌های آن‌ها کدام‌اند؟
در این مطلب به معرفی و شرح کامل تفاوت‌ها و شباهت‌های این ایمپلنت و دندان طبیعی پرداخته‌ایم تا با مطالعه آن بتوانید با خیال راحت تری اقدام به ایمپلنت کردن دندان‌های خود نمایید. پس با ما همراه باشید.

ایمپلنت و دندان طبیعی

افراد ممکن است بر اثر عوامل متعددی از جمله تصادف، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و یا ابتلا به برخی بیماری‌ها، یک یا چند دندان خود را از دست بدهند. از دست دادن دندان هم از نظر سلامت دهان و دندان و هم از لحاظ روحی می‌تواند عوارض بسیار بدی را برای فرد به همراه داشته باشد.
مشکلات این دسته از افراد با استفاده از ایمپلنت‌های دندانی که می‌توانند جایگزین بسیار مناسبی برای دندان‌ها باشند، قابل حل شدن است. این جسم خارجی با وجود تفاوت‌هایی که با دندان طبیعی دارد، شباهت‎های بسیار زیادی نیز با آن دارد. این شباهت‌ها را می‌توان از مزایای ایمپلنت به شمار آورد که موجب شده‌اند که افرادی که به هر دلیلی با مشکل از دست دادن دندان مواجه‌اند، بتوانند با خیال راحت این روش را به عنوان روش درمان این عارضه انتخاب کنند.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان در واقع به‌عنوان ریشه دندان مصنوعی به کار گرفته می‌شود. امروزه شما می‌توانید دندان‌های مصنوعی را با جنس‌های مختلف و ویژگی‌های متنوع تهیه کنید اما دندان مصنوعی به‌تنهایی توانایی عملکرد به‌عنوان جایگزین دندان طبیعی را ندارد.

دندان‌های طبیعی ما دارای یک ریشه بسیار مستحکم هستند که ارتباط دندان‌ها را با استخوان فک برقرار می‌کند. وجود این ریشه است که به دندان‌های طبیعی قابلیت تحمل فشار و ضربه را می‌دهد و بدنه بیرونی دندان بدون ریشه مقاومت زیادی از خود نشان نخواهد داد.

استفاده از ایمپلنت دندان به‌منظور پرکردن این خلأ و برطرف‌کردن مشکل مقاومت پایین در دندان‌های مصنوعی آغاز شد. ایمپلنت با برقرار کردن یک پیوند مستحکم با استخوان فک توانایی پشتیبانی از دندان مصنوعی را به دست آورده و به‌عنوان ریشه آن عمل خواهد کرد.

مهم ترین سوالات شما درباره ایمپلنت دندان

شما در مورد ایمپلنت چه سوالاتی دارید؟

آیا ایمپلنت دندان با دندان طبیعی فرق دارد؟

پاسخ این سؤال بله است. فارغ از این نکته که دندان طبیعی به‌صورت طبیعی در دهان رشد می‌کند و ایمپلنت دندان به طور مصنوعی در این نقطه قرار می‌گیرد، تفاوت‌های دیگری نیز بین این دو وجود دارد.

5 شباهت ایمپلنت و دندان طبیعی

دلیل مناسب بودن این روش، شباهت بسیار زیادی است که به دندان‌های طبیعی دارند. در ادامه با شباهت‌های آن‌ها آشنا می‌شویم:

 1. شباهت ظاهری
  تاج ایمپلنت‌ها از جنس سرامیک ساخته می‌شود. تاج‌های سرامیکی به دلیل قابلیت انعکاس نور و همچنین به دلیل استفاده از تکنولوژی‌های خاص برای ساخت آن ها شباهت بسیار زیادی به تاج دندان‌های طبیعی دارد. پایه ایمپلنت نیز کاملا زیر بافت لثه قرار می‌گیرد و تنها تاج آن همانند تاج دندان‌های طبیعی بیرون خواهد بود. این شباهت به قدری است که ممکن است سایر افراد با دیدن آن ها متوجه طبیعی نبودنشان نشوند و نتوانند آن‌ها را از دندان‌های طبیعی تشخیص دهند.
 2. شباهت عملکردی
  افرادی که از ایمپلنت‌های دندانی استفاده می‌کنند، می‌توانند آن‌ها را همانند دندان‌های طبیعی خود داشته باشند.
  ایمپلنت‌ها به این دلیل که با استخوان فک پیوند برقرار می‌کنند، ثبات بسیار بالایی دارند و در زمان عطسه کردن، سرفه کردن، خندیدن، صحبت کردن و غذا خوردن امکان خارج شدن آن‌ها از محل خود و همچنین لغزیدنشان وجود ندارد.
  همچنین این ویژگی باعث شده است که افراد بتوانند به راحتی عمل جویدن غذا را انجام دهند. تمام موارد ذکر شده شباهت عملکرد ایمپلنت و دندان طبیعی را شامل می‌شوند.
 3. امکان شل شدن
  هم ایمپلنت‌های دندانی و هم دندان طبیعی در صورتی که لثه دچار عفونت باکتریایی شدید شود، امکان شل و یا لق شدن آن‌ها وجود خواهد داشت که در هر دو مورد بیمار درد زیادی را تجربه خواهد کرد. لازم است بدانید که ایمپلنت‌ها همانند دندان‌ها دارای عروق و اعصاب نیستند و درد ایجاد شده به دلیل آسیب دیدن بافت‌های مجاور آن می‌باشد.
 4. حفظ ساختار فک و لثه
  پایه ایمپلنت همانند ریشه دندان طبیعی عمل کرده و با انتقال فشار‌هایی که هنگام جویدن غذا به آن‌ها وارد می‌شود به استخوان فک، باعث حفظ استحکام این استخوان و پیشگیری از تحلیل رفتن آن می‌شود. همچنین این ایمپلنت‌ها همانند دندان‌های طبیعی از برخورد غذا با لثه جلوگیری کرده و مانع از به وجود آمدن بیماری‌های لثه می‌شوند.
 5. حفظ بهداشت دهان و دندان
  انجام نکات مربوط به بهداشت دهان و دندان زمانی که افراد ایمپلنت دندانی دارند تفاوتی با دندان طبیعی ندارد. ایمپلنت‌ها مشکلی در مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ایجاد نمی‌کنند

متخصص ایمپلنت در رشت ، دکتر حسن روشن طلب

شما می توانید برای ایمپلنت دندان خود به کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد مراجعه کنید و از قیمت بسیار مناسب برای ایمپلنت دندان خود استفاده نمایید.

3 تفاوت ایمپلنت و دندان طبیعی

با وجود شباهت بسیار زیادی که ایمپلنت‌ها به دندان‌های مصنوعی دارند، اما در برخی موارد تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که در ادامه به معرفی و شرح این تفاوت‌ها پرداخته‌ایم:

 1. پوسیده نشدن
  مصرف مواد غذایی مختلفی از جمله شیرینی‌ها باعث می‌شود که باکتری‌ها بر روی سطح دندان تجمع کرده و اسید تولید کنند. اسید تولید شده موجب پوسیدگی دندان ها می‌شود. این در حالی است که باکتری‌ها نمی‌توانند بر روی تاج سرامیکی ایمپلنت‌ها تاثیر داشته باشند و سلامت آن را به خطر بیندازند، به همین دلیل امکان پوسیدگی آن‌ها وجود نخواهد داشت.

  از آن جایی که پس از نصب ایمپلنت یک دندان مصنوعی بر روی آن قرار می‌گیرد، پوسیدگی یک خطر برای ایمپلنت دندان محسوب نمی‌شود. اما این عامل یک بهانه برای عدم رعایت بهداشت و دندان و کوتاهی در این زمینه نیست زیرا فارغ از عدم پوسیدگی ایمپلنت، عدم رعایت بهداشت باعث بروز مشکلات خطرناک دیگری در ایمپلنت خواهد شد.
  بروز مشکلاتی همچون عفونت لثه، تحلیل استخوان، جداشدن ایمپلنت بر اثر تضعیف ارتباط ایمپلنت و استخوان فک و … در صورت عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان دور از انتظار نخواهند بود.
 2. استحکام و دوام
  پایه ایمپلنت با استخوان فک جوش خورده و در جای خود محکم می‌شود، به طوری که می‌توان گفت که بخشی از استخوان شده است. این امر موجب می‌شود که پایه ایمپلنت استحکام بسیار بالایی داشته باشد. استحکام اباتمنت و پایه ایمپلنت به قدری است که اگر فشار و یا ضربه ای به آن وارد شود، تنها تاج آن ممکن است بشکند و پایه آن دچار شکستگی نمی‌شود. در صورتی که دندان‌ها توسط لیگامان پریودنتال به استخوان آلوئول متصل می‎شوند که این لیگامان از یک طرف به استخوان و از سمت دیگر به دندان متصل شده است. با توجه به توضیحات ذکر شده می‌توان گفت که استحکام و دوام ایمپلنت‌ها از دندان‌های طبیعی بیشتر می‌باشد.
 3. جابجا شدن
  ایمپلنت‌ها به این دلیل که پایه آن‌ها با استخوان فک پیوند می‌خورد، دیگر نمی‌توانند جابجا شوند، اما دندان‌های طبیعی درون لثه قرار دارند و همیشه امکان حرکت کردن و جابجا شدن آن‌ها وجود خواهد داشت. اهمیت این موضوع زمانی مطرح می‌شود که فرد پس از ایمپلنت کردن نیاز به ارتودنسی دندان و جابجا شدن و حرکت کردن دندان‌ها پیدا می‌کند.
 4. واکنش در برابر التهاب
  دندان‌های طبیعی ما دارای فیبرهایی هستند که به‌عنوان یک محافظ فیزیکی از دندان طبیعی در برابر تهاجم‌های باکتریایی حفاظت می‌کنند. این عامل باعث شده که در این شرایط از پیشامد عفونت باکتریایی در لثه و … تا میزان زیادی جلوگیری شود.
  از آن جایی که ایمپلنت دندان به این فیبرها مجهز نیست در برابر این نوع التهابات آسیب‌پذیرتر خواهد بود. این علت باعث شده که عفونت ایمپلنت (پری ایمپلنتیت) یکی از عوامل اصلی جلوگیری از برقراری پیوند بین ایمپلنت و استخوان فک محسوب شود.
  پری ایمپلنت زمانی اتفاق می‌افتد که پلاک‌های باکتریایی بر روی سطح در حال ترمیم ایمپلنت جمع شده و باعث ایجاد عفونت در این ناحیه می‌شوند. این عفونت در نهایت باعث تحلیل استخوان فک شده که باعث شل شدن پیچ ایمپلنت و در نهایت جدایی ایمپلنت از آن خواهد شد.
  این نکته باعث شده که رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان هنگام استفاده از ایمپلنت بیش‌ازپیش حائز اهمیت باشد.

بعد از ایمپلنت چی بخوریم؟

در این مقاله به صورت مفصل درباره رژیم غذایی بعد از عمل ایمپلنت یا تغذیه بعد از ایمپلنت دندان مطالب مفیدی ارائه خواهیم داد.

سوالات متداول

آیا ایمپلنت به اندازه دندان طبیعی دوام دارد؟

مراقبت های پس از ایمپلنت همانند مراقبت از دندان‌های طبیعی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌باشد. اگر بیمار دستورات ایمپلنتوژیست خود را درباره مراقبت از ایمپلنت را به درستی رعایت کند، ماندگاری پایه آن تا 25 سال و دوام تاج آن 10 تا 15 سال می‌باشد.

آیا تمیز کردن ایمپلنت همانند دندان طبیعی است؟

بله. کاشت ایمپلنت اختلالی در تمیز کردن دندان‌ها به وجود نمی‌آورد و می‌توان همانند دندان‌های طبیعی آن را مسواک زد و نخ دندان کشید.

ایمپلنت دیجیتال در کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد

مرکز تخصصی ایمپلنت و زیبایی دکتر حسن روشن طلب با استفاده از تکنولوژی های به روز دنیا بهترین خدمات با بالاترین کیفیت را به بیماران عزیز ارائه می دهد.

سخن پایانی

امروزه اهمیت زیاد رعایت بهداشت دهان و دندان بر هیچ‌کس پوشیده نیست و همه ما از چالش‌برانگیز بودن مشکلات مرتبط به آن آگاهی داریم. سلامت لثه و دندان‌های ما به‌صورت روزانه در معرض خطرات گوناگونی قرار دارد.

درصورتی‌که افراد در رعایت بهداشت دهان و دندان‌های خود کوتاهی کنند، بروز مشکلاتی مثل آبسه دندان، خرابی، پوسیدگی و … برای دندان‌ها دور از انتظار نیست.

اکثر عواملی که در این زمینه خطرآفرین محسوب می‌شوند با ازدست‌دادن دندان یا دندان‌های فرد به پایان خواهند رسید؛ بنابراین ازدست‌دادن دندان را می‌توانیم یکی از عواقب مشکلات رایج مرتبط با سلامت دهان و دندان در نظر بگیریم.

در این مقاله تفاوت ایمپلنت با دندان طبیعی را بررسی کردیم. متوجه شدیم با اینکه ایمپلنت‌های دندانی بهترین روش جایگزین دندان یا دندان‌های از دست رفته هستند اما باز هم نسبت به دندان‌های طبیعی نقاط ضعف پیدا و پنهانی دارند در نتیجه بهتر است هر چه بیشتر در راستای حفط دندان‌های طبیعی خود همچون مراجعه منظم به دندانپزشک متخصص و رعایت اصولی بهداشت دهان و دندان کوشا و ثابت قدم باشیم.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

3 دیدگاه در ”تفاوت ایمپلنت و دندان طبیعی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X