ایمپلنت توسط دکتر روشن طلب

ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟ اینکه مراحل ایمپلنت چقدر طول می‌کشند، به متغیرهای گوناگونی بستگی دارد که بر فرآیند آن تاثیر می‌گذارند. طبیعتا ایمپلنت یک دندان به مراتب سریع تر از ایمپلنت چند دندان صورت می گیرد. در نظر داشته باشید که طول دوره درمان گاهی تا چند ماه طول می کشد. قبل از تصمیم گیری برای استفاده از این روش، تمام عوامل تاثیر گذار را مد نظر بگیرید. در ادامه مقاله در بررسی آن‌ها به شما کمک می‌شود.

ایمپلت دندان چیست؟

فیکسچر یا ریشه‌های فلزی در فرایند ایمپلنت در استخوان فک زیر خط لثه قرار می‌گیرند. با از دست دادن دندان، ریشه‌ی طبیعی آن‌ها نیز از لثه خارج می‌شود؛ این ریشه‌های فلزی به درستی جای آن‌ها قرار می‌گیرند. سپس دندان‌پزشک‌ تاج‌ها را نیز جایگزین دندان‌های از دست رفته می‌کند.

برخی تصور می‌کنند ایمپلنت، کل دندان جایگزین را تشکیل می‌دهد؛ اما در واقع ایمپلنت جایگزین ریشه می‌شود. باید بدانید برای هر کس کاشت ایمپلنت دندان ممکن نیست؛ زیرا باید لثه‌ها سالم باشند و استخوان کافی برای ایجاد فضای لازم برای آن‌ها نیز ایجاد شود. برای تشخیص مدت زمان ایمپلنت، مراحل آن را در نظر بگیرید. این راه‌حل زیبا سازی دندان، مانند هر روش دیگری مراحل خود را برای آماده‌سازی بیمار دارد. مراحلی که هر بیمار در زمان کاشت تجربه خواهد کرد، عبارت‌اند از:

  • مشاوره
  • عمل جراحی
  • ادغام ایمپلنت
  • اتصالات تاج

ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟

کسانی که می‌خواهند این روش را انجام دهند، باید بدانند ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد. مدت زمان کاشتدندان برای هر فرد بسته به گذراندن مراحل مشاوره اولیه تا بهبودی کامل پس از عمل متغیر خواهد بود. نوع جراحی، سلامت کلی دهان و دندان و پیوند زدن یا کشیدن دندان، مشخص می‌کنند مراحل ایمپلنت چقدر طول می‌کشند.

به‌علاوه مراحل انجام کاشتدندان یک فرآیند سه فازی محسوب می‌شود که به طور معمول 5 تا 8 ماه به طول می‌انجامد. شما باید انتخاب کنید که به پروتز کامل دهان نیاز دارید و یا مجموعه کاملا جدید از دندان‌ها می‌خواهید. تصمیم دارید قسمتی از دهان مثل دندان‌های جلو را ایمپلنت کنید یا همه‌ی دندان های درون دهان شما نیاز به کشیدن دارند؛ در این صورت باید ببینید ایمپلنت دندان جلو چقدر طول می‌کشد.

ایمپلنت فوری دندان جلو

ایمپلنت فوری دندان یکی از روش های جدید و پیشرفته برای داشتن دندان هایی عالی است

دلایل افزایش دوره درمان ایمپلنت

عفونت دندان و لثه و کافی نبودن میزان استخوان در فک، از مهم ترین دلایلی است که درمان ایمپلنت را طولانیتر می کند. اگر فردی دچار عفونت دندان و لثه شده باشد، در ابتدا باید عفونت دندان از بین برود و سپس ایمپلنت صورت گیرد. در برخی موارد استخوان فک برای قرارگیری ایمپلنت در استخوان فک کافی نیست. در چنین مواردی حتما باید پیوند استخوان انجام شود. بعد از ارزیابی های اولیه، پایه ایمپلنت یا همان فیکسچر داخل استخوان فک قرار می گیرد.

دقت داشته باشید که پیوند بین پایه ایمپلنت و استخوان بسته به نوع ایمپلنت و شرایط از یک تا سه ماه زمان می برد. پس از گذشت این زمان و جوش خوردن استخوان روی پایه مراحل ساخت روکش ایمپلنت صورت می گیرد. در طی این پروسه پروتز آماده شده و روی پایه قرار می گیرد.

ایمپلنت بدون درد رشت دکتر روشن طلب

ایمپلنت دندان یکی از بهترین راه های کاشت دندان است

مراحل ایمپلنت دندان

برای اینکه مدت زمان کاشت ایمپلنت را تخمین بزنید، باید با مراحل و اجرای آن‌ها به طور کامل آشنایی داشته باشید. جراحی ایمپلنت نیز مانند هر روش جراحی دیگری که تا به حال تجربه کرده‌اید، با مقدماتی شروع می‌شود، نیاز به آزمایشات اولیه دارد و مراحل انجام آن طول می‌کشد. مدت زمان ایمپلنت دندان به زمان این مراحل بستگی دارد.

1- مشاوره اولیه

هر جراحی اضطراب و ترس‌های مخصوص به خود را دارد. شما می‌توانید قبل از تصمیم گیری نهایی، به کلینیک تخصصی ایمپلنت دکتر روشن طلب مراجعه و در مورد نگرانی‌های خود درباره سلامت دهان و دندان با دکتر روشن طلب صحبت کنید. هر سوالی را بابت جزئیات کامل این جراحی دارید بپرسید.

هم‌چنین دکتر روشن طلب توضیح می‌دهد که مدت زمان کاشت دندان چقدر است و ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد. حتی یک تیم مجرب دندانپزشکی برای آرامش و احساس راحتی، هر جنبه‌ای از درمان را برای هر بیمار مشخص خواهد کرد. در جلسات قبل از شروع درمان، جزئیات همه‌ی مراحل و هزینه‌های لازم تا مراقبت‌های بعد از ایمپلنت دندان مورد بحث قرار می‌گیرند. باید بدانید که درک مدت زمان ایمپلنت دندان بسیار ضروری است؛ زیرا اگرچه نتیجه دلخواه و شاید باورنکردنی داشته باشد اما روش سریعی به حساب نمی‌آید.

2- بررسی عکس و سیتی اسکن

یکی از مراحل قبل از انجام ایمپلنت دندان، سی تی اسکن است. با سی تی اسکن، دکتر روشن طلب ارزیابی می‌کند که چه نوع از ایمپلنت دندانی با نیازها و خواسته‌های شما هم‌خوانی دارد. هم‌چنین با انجام سی تی اسکن مشکلات احتمالی در حین جراحی کاهش می‌یابند؛ زیرا سی تی اسکن مشکلات اساسی را که قبل از انجام ایمپلنت باید درمان شوند نشان می‌دهد.

برای مثال بیماری لثه و تراکم استخوان فک مشکلات اساسی را در جراحی به وجود می‌آورند. بنابراین مدت زمان کاشت ایمپلنت را نیز افزایش می‌دهند. پس از آن دکتر روشن طلب مشخص می‌کند باید از کدام سه نوع ایمپلنت دندان استفاده کنید. در نهایت با کمک از فناوری‌های پیشرفته قالب سفارشی کاملا اندازه و متناسب با تاج دندان شما سفارش داده می‌شود. رنگ قالب سفارشی نیز با دندان‌های طبیعی هماهنگی خواهد داشت.

3- آماده سازی استخوان فک

بعد از اینکه مشاوره اولیه و ارزیابی برای انتخاب ایمپلنت مناسب انجام شد، نوبت به انجام جراحی می‌رسد. مدت زمان انجام مراحل، اینکه ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد را مشخص می‌کنند. دندانپزشک ابتدا باید دندان پوسیده را بکشد. اگر در سی تی اسکن مشخص شود ناحیه‌ای از فک به تقویت نیاز دارد، پیوند استخوان انجام می‌شود.

4- جراحی و جایگذاری ریشه

بعد از اینکه استخوان فک به اندازه کافی قوی شد، با جراحی، ریشه تیتانیوم در آن تعبیه می‌شود. این جراحی نیز مانند دیگر جراحی‌ها ترس و دلهره خود را دارد؛ اما نگران نباشید. زیرا در طول عمل جراحی از بی‌حسی‌ها استفاده می‌شود. یعنی حتی اگر بیهوش نباشید، با کمک بی‌حس کننده‌ها چیزی را احساس نخواهید کرد. هم‌چنین می‌توانید برای کاهش اضطراب خود با مشورت جراح یا پزشک از آرام بخش‌ها استفاده کنید.

برای اینکه تیتانیوم به همان عمق ریشه دندان طبیعی برسد، باید یک سوراخ کوچک در استخوان فک به وجود آید. البته قبل از آن باید لثه برش بخورد تا استخوان فک زیر نمایان شود. اباتمنت پیچ داخلی است که تاج دندان به آن وصل می‌شود؛ جراحی کاشت ایمپلنت یک ریشه تیتانیوم توسط دکتر روشن طلب 1 تا 5 دقیقه طول می‌کشد.

5- جوش خوردن فک و جایگذاری تاج

هر چه تعداد ایمپلنت های کاشته شده بیشتر باشد، مدت زمان ایمپلنت دندان بیشتر خواهد شد. آگاه باشید که بلافاصله بعد از تعبیه ریشه تیتانیوم، جای گذاری تاج انجام نمی‌شود. باید استخوان فک و ریشه مصنوعی جوش بخورند تا بتوان تاج را به این ریشه وصل کرد. برای اینکه بدانید ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد، مدت زمان جوش خوردن فک را نیز در نظر بگیرید.

با این حساب مدت زمان ایمپلنت دندان برای یکی از آن‌ها 6 تا 12 هفته طول می‌کشد. طی این مدت استخوان فک با ریشه مصنوعی ترکیب قوی را به وجود می‌آورد. این ترکیب آنقدر قوی است که بتواند یک پایه محکم برای نصب یک دندان مصنوعی باشد. حین ایجاد این ترکیب باید از سلامت دهان و دندان خود تا گذاشتن تاج مراقبت کنید.

6- گذاشتن تاج بر روی ریشه مصنوعی

تا دکتر حسن روشن طلب مطمئن نشود که فرآیند استئواینتگراسیون یا خوب شدن لثه‌ها کامل شده، عمل نصب تاج انجام نمی‌شود. زمانی که دکتر روشن طلب و تیم تخصصی پروتز از بهبود لثه‌ها اطمینان پیدا کرد، دندان جدید شما ساخته و نصب خواهد شد.

ساخت یک قالب هم شکل و هم اندازه با دندان‌های طبیعی شما نیز جزء مدت زمان ایمپلنت دندان به حساب می‌آید. بعد از جایگزینی تاج دندان مصنوعی، باید مراقبت صحیح را با مشورت آقای دکتر انجام دهید. هم‌چنین لازم است در معاینات و قرار ملاقات های متخصص بهداشت شرکت کنید. به طور کلی باید همانگونه که از دندان های خود محافظت می‌کنید، مراقب ایمپلنت دندان نیز باشید.

طول عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟

یکی از سوالات و دغدغه‌های بسیار مهم افرادی است که قصد دارند از این روش درمانی برای دندان‌های از دست رفته خود استفاده کنند.

درد ایمپلنت چقدر طول می‌کشد؟

اینکه چه روشی را برای انجام ایمپلنت دندان انتخاب کنید، تعیین می‌کند درد دندان شما چه مدت طول می‌کشد. این روش‌ها را به سه سطح می‌توان تقسیم کرد:

  • روش ساده: برای ایمپلنت یک دندان، استخوان فک شما نیازی به پیوند نداشته و سالم است. بنابراین درد زیادی را در مدت زمان ایمپلنت دندان تحمل نمی‌کنید و کم‌ترین ناراحتی را تجربه خواهید کرد.
  • روش متوسط: روش متوسط در مدت زمان ایمپلنت دندان باعث کمی تورم، کبودی و ناراحتی خواهد شد.
  • روش پیچیده: کسانی که از ایمپلنت های زیادی استفاده می‌کنند مدت زمان بیشتری برای بهبودی احتیاج دارند. با این روش دشوار درد زیادی تحمل می‌کنند و ممکن است دندانپزشک حدود شش هفته پس از عمل خوردن غذاهای نرم را ممنوع کند.

ایمپلنت یک روزه- کاشت و تحویل دندان در یک روز

ایمپلنت یک روزه ( کاشت و تحویل دندان در یک روز) در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال پاسارگاد

بهبودی ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟

درد ایمپلنت دندان، 1 هفته بعد از عمل بهبود یافته و برطرف خواهد شد. اگر بعد از 10 روز طی مدت زمان کاشت ایمپلنت دردی داشتید، باید به کلینیک مراجعه کنید. تحمل این درد بعد از 3 هفته غیر عادی است.

عواملی هم‌چون خون رسانی ضعیف، بیماری خودایمنی، عفونت، تداخل با سایر داروها، واکنش آلرژیک، آسیب بافتی یا عصبی و یا واکنش بدن شما نسبت به ایمپلنت می‌توانند باعث درد باشند. در صورت داشتن هر کدام از علائم باید به پزشک مراجعه کنید. هر چه بهتر از دهان و دندان خود پس از عمل مراقبت کنید، مدت زمان ایمپلنت دندان راحت‌تر پیش می‌رود.

ترس از ایمپلنت و راه های مقابله با آن

علت ترس چیست؟ چه راه‌کارهایی برای مقابله با این ترس‌های شایع وجود دارد؟

آیا ایمپلنت‌ ها پوسیده می شوند؟

باکتری های موجود در دهان به دلیل حضور مواد قندی، اسیدی تولید می کند که باعث خورده شدن مینای دندان می شود. در نتیجه دندان دچار پوسیدگی شده و به مرور زمان ضعیف می‌ شود. دقت داشته باشید که اگر این پوسیدگی به موقع ترمیم نشود، امکان از دست دادن دندان افزایش پیدا می‌ کند.

ایمپلنت‌ ها برعکس دندان‌ های طبیعی هیچگاه دچار پوسیدگی نمی‌ شوند؛ چرا که تیتانیوم نسبت به اسیدهای دندان بسیار مقاوم است. سرامیک مورد استفاده به عنوان تاج دندان هم تقریبا همین قابلیت را دارد. به همین دلیل می‌ توان گفت که ایمپلنت‌ های دندان در مقایسه با دندان‌ های طبیعی در مقابل پوسیدگی به مراتب مقاوم‌ تر هستند. همین مسئله موجب دائمی بودن کاشت دندان است.

8 نکته که باید قبل از کاشت ایمپلنت دندانی بدانید

بیشتر بخوانید

سوالات شما

روکش دندان ایمپلنت چقدر طول میکشد ؟

مرحله انجام روکش ایمپلنت به دو جلسه زمان نیاز دارد و در حدود 1 الی 4 هفته به طول می انجامد که وابسته به لابراتور، تعداد و نوع روکش متفاوت می باشد.

جراحی ایمپلنت چقدر طول میکشد ؟

مدت زمان جراحی هر واحد ایمپلنت توسط دکتر حسن روشن طلب حدود 1 تا 5 دقیقه می باشد که مدت زمان کل جراحی وابسته به شرایط فرد و تعداد ایمپلنت و نوع جراحی ( پیشرفته) متفاوت می باشد.

درد ایمپلنت دندان چند روز طول میکشد ؟

درد ایمپلنت دندان از حدود چند ساعت بعد جراحی آغاز می شود و پس از گذشت 1 الی 3 روز کاهش پیدا می کند و در حدود چند هفته کاملا از بین می رود.

ایمپلنت کامل هر فک چقدر طول میکشد ؟

در صورتی که فرد بخواهد برای یک فک، ایمپلنت کامل انجام دهد به طور متوسط به 6 ماه زمان نیاز خواهد داشت. البته در صورت نیاز به پیوند استخوان و سینوس لیفت این زمان افزایش پیدا خواهد کرد.

آیا در زمان انجام ایمپلنت درد و ناراحتی در محل جراحی احساس می‌ شود؟

خیر؛ به دلیل استفاده از بی حسی موضعی و مهارت و تجربه جراح در حین انجام ایمپلنت، درد و ناراحتی در محل جراحی احساس نمی‌شود.

آیا امکان پس زدن ایمپلنت توسط بدن وجود دارد؟

خیر؛ بدن ایمپلنت را پس نمی‌ زند، چرا که ایمپلنت هیچگونه سلول زنده یا ماده کدگذاری شده ژنتیکی ندارد.

طول عمر مفید دندان ‎های کاشته شده چقدر است؟

دندان‌ های کاشته شده در واقع برای همیشه ماندگار می‌ باشند. البته برای حفظ ماندگاری باید از آنها مانند دندان ‎‌های طبیعی مراقبت شود.

آیا امکان ترک خوردن و یا شکستن تاج دندان سرامیکی وجود دارد؟

بله؛ اگر به تاج دندان سرامیکی برای شکستن چیزهای سخت فشار بیاورید، امکان ترک خوردن و یا شکستن آن وجود دارد.

بعد از ایمپلنت چی بخوریم؟

ما در این مقاله به صورت مفصل درباره رژیم غذایی بعد از عمل ایمپلنت یا تغذیه بعد از ایمپلنت دندان مطالب مفیدی ارائه خواهیم داد.

سخن آخر

هیچ پاسخ قطعی برای این سوال که درمان کاشت دندان چقدر طول می کشد وجود ندارد. تمام درمان های در مرکز دندانپزشکی زیبایی سفارشی و متناسب با نیازهای هر بیمار است. اگر نیاز به جایگزینی یک دندان از دست رفته با استفاده از ایمپلنت دارید، می توانید انتظار داشته باشید که کل این پروسه حدود 16 هفته طول بکشد. ایمپلنت های بیشتر و درمان های اضافی به زمان درمان نهایی اضافه می شود. اما دندانپزشک مناسب همیشه به شما کمک خواهد کرد تا بهترین نتیجه را از روند درمان خود بگیرید.

اگر به دنبال کاشت ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان های از دست رفته خود هستید، با کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد تماس بگیرید.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

3 دیدگاه در ”ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X