ایمپلنت دو دندان کنار هم یا بیشتر چگونه انجام می شود؟ سوالی که مطرح می شود این است که برای چند دندان از دست رفته، نیاز به چند عدد ایمپلنت دندان می باشد؟ در صورتی که بیمار دو یا چند دندان خود را از دست داده نیازی نیست به ازای هر دندان یک ایمپلنت دندان کاشته شود، این تعداد بستگی به بررسی توسط  دندانپزشک و تعیین تعداد مورد نیاز ایمپلنت دندان برای بیمار دارد. در مطلب امروز به طور کامل توضیح خواهیم داد که ایمپلنت دو دندان کنار هم چگونه انجام می شود، ایمپلنت چند دندانی چیست و چه مزایایی دارد. پایان با ما همراه باشید.

یک ایمپلنت برای دو دندان

برای دو دندان ، یک ایمپلنت دندان قابل استفاده است. به جای استفاده از یک ایمپلنت برای جایگزینی هر دندان ، می توان از یک ایمپلنت دندان و چندین پل دندانپزشکی برای حمایت از چندین دندان از دست رفته استفاده کرد.

روش های ایمپلنت دو دندان کنار هم

جراحی ایمپلنت دو دندان کنار چندین روش دارد:

استفاده از دو ایمپلنت جداگانه: در این روش، برای هر دندان یک پایه جداگانه در محل مناسب قرار می‌گیرد. سپس دو ایمپلنت با یکدیگر به وسیله پروتز دو قطعه‌ای به هم متصل می‌شوند. این روش برای بعضی از موارد بسیار مناسب است، اما ممکن است هزینه بیشتری نسبت به روش‌های دیگر داشته باشد.

استفاده از یک ایمپلنت طولانی: در این روش، یک پایه طولانی‌تر از معمول به اندازه دو دندان در محل مناسب قرار می‌گیرد. سپس پروتز دو قطعه‌ای روی آن قرار می‌گیرد. این روش ممکن است هزینه کمتری نسبت به روش اول داشته باشد، اما در برخی موارد ممکن است مشکلاتی مانند عدم تطابق شکل دو دندان، مشکلات تمیزکاری و… را به دنبال داشته باشد.

استفاده از پل دندانی: در این روش، دو دندان به وسیله یک پل دندانی به هم وصل می‌شوند و زیر این پل، ایمپلنت قرار می‌گیرد. این روش ممکن است برای برخی موارد مناسب باشد، اما همانند روش دوم، ممکن است مشکلاتی مانند مشکلات تمیزکاری و… را به دنبال داشته باشد.

برای تعیین بهترین روش برای ایمپلنت دو دندان کنار هم، بهتر است با پزشک دندانپزشک خود مشورت کنید.

در چه شرایطی می توان از یک ایمپلنت برای دو دندان استفاده کرد؟

برای آنکه از یک ایمپلنت برای جایگزینی دو دندان استفاده شود، لازم است دو دندان کاملا کنار هم باشند یعنی برای دو دندان غیر مجاور نمی توان از یک ایمپلنت استفاده کرد (حتی اگر فقط یک دندان بین این دو فضای خالی وجود داشته باشد). در موارد زیر معمولا از یک ایمپلنت برای جایگزینی دو دندان مجاور استفاده خواهد شد:

 • اگر دو دندان از دست رفته شما در ناحیه جلوی دهان تان باشد، به دلایل زیبایی شناختی معمولا از یک ایمپلنت برای جایگزینی آنها استفاده خواهد شد.
 • همچنین اگر استحکام استخوان فک شما به اندازه ای باشد که نتواند چند ایمپلنت جداگانه را پشتیبانی کند، استفاده از یک ایمپلنت برای دو دندان راه حل مناسبی خواهد بود.
 • اگر زمان و یا هزینه محدودی در اختیار دارید، کاشت یک ایمپلنت برای دو دندان می تواند به نفع شما باشد.

ایمپلنت چهار دندان کنار هم

اگر سه یا بیشتر از سه دندان پشت سر هم را از دست داده اید، ممکن است برای جایگزینی همه آنها به دو ایمپلنت دندان نیاز داشته باشید. دندانپزشک شما می تواند یک ایمپلنت در هر انتهای شکاف (فضای خالی) قرار دهد. ایمپلنت ها تاج ها را پشتیبانی می کنند و روکش ها از ۱ تا ۳ پونتیک بین آنها پشتیبانی می کنند. بنابراین در مجموع، دو ایمپلنت دندان می ‌تواند حداکثر جایگزین پنج دندان شود.

جراحی همزمان سینوس لیفت و ایمپلنت

جراحی همزمان سینوس لیفت و ایمپلنت در کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد توسط متخصصین جراح فک و صورت انجام می شود

به چه تعداد ایمپلنت دندان نیاز دارید؟

تعداد کاشت دندان مورد نیاز شما به میزان تراکم استخوانی شما و کیفیت کلی آن بستگی دارد. به طور کلی ، استخوان فک پایین تراکم استخوان بالاتری دارد و به کاشت دندان کمتری نسبت به استخوان فک فوقانی احتیاج دارد.

اگر از پل دندان نیز در کنار ایمپلنت استفاده شود ، برای حمایت از این پل های دندانی به ایمپلنت دندان کمتری نیاز است. در زیر دستورالعمل هایی برای میانگین تعداد ایمپلنت های دندانی که جایگزین دندان های از دست رفته می شوند، آورده شده است:

 • چه تعداد ایمپلنت دندان برای جایگزینی یک دندان نیاز است؟ 1
 • چه تعداد ایمپلنت برای جایگزینی دو دندان مورد نیاز است؟ 1-2
 • چه تعداد ایمپلنت دندان برای جایگزینی سه دندان لازم است؟ 2
 • چه تعداد”ایمپلنت” برای جایگزینی چهار دندان مورد نیاز است؟ 2-3
 • چه تعداد ایمپلنت برای تعویض کامل فک پایین دندان ها لازم است ؟ 2-6
  (در این موارد در کنار تعداد کمتر ایمپلنت دندان باید راه حل های پل دندانی نیز استفاده شود، در حالی که تعداد بالاتر ایمپلنت دندان، جایگزین کامل دندان ها با ایمپلنت است.)
 • چه تعداد “ایمپلنت دندان” برای جایگزینی کامل دندان های فک بالا لازم است ؟ 6-8
  (در این موارد در کنار تعداد کمتر ایمپلنت دندان باید راه حل پل دندانی نیز استفاده شود، در حالی که تعداد بالاتر ایمپلنت ، جایگزین کامل دندان ها با ایمپلنت است.)
 • چه تعداد ایمپلنت برای جایگزینی تمام دندانها لازم است؟ 8-14
  (در این موارد در کنار تعداد کمتر ایمپلنت دندان باید راه حل پل دندانی نیز استفاده شود، در حالی که تعداد بالاتر ایمپلنت دندان، جایگزین کامل دندان ها با ایمپلنت است.)

پروتز ثابت و متحرک دندان

برای تصمیم گیری در مورد انتخاب پروتز ثابت یا پروتز متحرک چه عواملی باید مورد توجه قرار گیرند؟

آیا ایمپلنت دندان دائمی است؟

برخلاف دندانهای طبیعی ، ایمپلنت های دندانی مستعد ابتلا به بیماری های دندانی مانند پوسیدگی دندان نیستند. با این حال ، سلامت لثه ها برای حفظ ماندگاری و موفقیت کاشت دندان بسیار مهم است. رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت از ایمپلنت دندان در خانه توسط بیمار و معاینات منظم حرفه ای توسط متخصص ایمپلنت دندان از عناصر اساسی برای پایداری و طول عمر ایمپلنت دندان است. وضعیت هر بیمار متفاوت است و موفقیت ایمپلنت دندان در بیماران مختلف، به تشخیص و برنامه ریزی ، تاریخچه پزشکی بیمار و عوامل مختلفی وابسته است.

مزایای ایمپلنت چند دندانی

ایمپلنت چند دندانی به فردی که چندین دندان خود را از دست داده است یا اصلاً دندان ندارد، امکان می دهد که به راحتی غذا بخورد و به خوبی صحبت کند. این ایمپلنت ها همچنین لبخند را زیبا می سازند و از تحلیل لثه و زوال استخوان جلوگیری می کنند. ایمپلنت ها به عنوان دندان های مصنوعی که طبیعی به نظر می رسند، کاملا راحت هستند. همچنین، آنها ریسک جابجایی دندان های مجاور را از بین می برند.

مراقبت از ایمپلنت چند دندانی آسان است. درست مانند دندان های طبیعی، فرد باید حداقل دو بار در روز مسواک بزند و نخ دندان بکشد. برخلاف پروتزهای مصنوعی، اینها یک راه حل دائمی هستند که هر گونه مشکل لغزش را ( که در پروتز مشاهده می شود) برطرف می کنند. همچنین لازم نیست برای تمیز کردن از دهان خارج شوند.

یک لابراتوار دندانپزشکی ،ایمپلنت چند دندانی را بر اساس نیاز بیمار سفارشی می کند. بنابراین ظاهر و عملکردی کاملا مشابه دندان های طبیعی فرد خواهد داشت.

ایمپلنت چند دندانی علاوه بر مزایای ایمپلنت های تکی، جنبه های مثبت دیگری نیز دارد، از جمله: 

 • هزینه انجام ایمپلنت چند دندانی نسبت به ایمپلنت های جداگانه پایین تر است.
 • دوره نقاهت کوتاه تری دارد.
 • ظاهر طبیعی تری ایجاد می کند.
 • برای افرادی که استخوان های فک آنها قدرت پشتیبانی از چندین پایه ایمپلنت را ندارد، ایده آل است.
 • دوره درمان کوتاه تری دارد زیرا به کاشت پایه های ایمپلنت کمتری نیاز است.
 • مراقبت از آن آسان است.

ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟

اینکه مراحل ایمپلنت چقدر طول می‌کشند، به متغیرهای گوناگونی بستگی دارد که بر فرآیند آن تاثیر می‌گذارند

انواع ایمپلنت چند دندانی

بسته به وضعیت لثه و استخوان فک بیمار گاهی اوقات ممکن است دو یا چند دندان مجاور توسط یک ایمپلنت تکی نگه داشته شوند. ایمپلنت های چند دندانی اغلب برای محکم کردن بریج های ثابت یا پروتزهای تکه ای متحرک استفاده می شوند. انواع ایمپلنت چند دندانی از این قرار هستند.

1. بریج کنسولی

گاهی اوقات اگر بیمار بخواهد دو دندان مجاور را جایگزین کند، می توان از یک ایمپلنت با دندان دوم متصل به آن استفاده کرد. اما اگر دندان ها در کنار هم نباشند، باید از دو ایمپلنت استفاده شود. 

2. بریج های بر پایه ایمپلنت

چندین دندان روی یک قوس ممکن است با یک بریج بر پایه ایمپلنت جایگزین شوند. برای حمایت از بریج در طول این روش ممکن است چندین ایمپلنت دندان قرار داده شود. بریج های بر پایه ایمپلنت در مقایسه با بریج های ثابت استاندارد، مزایایی دارند. از جمله:

 • به خاطر ایجاد حساسیت کمتر لثه، آنها از نظر بسیاری از بیماران پایدارتر، راحت تر و قابل اعتمادتر هستند.
 • آنها می توانند توسط بیمارانی استفاده شوند که استخوان فک شان برای حمایت از ایمپلنت های تکی به اندازه کافی قوی نیست.
 • بریج های بر پایه ایمپلنت، عملکرد و زیبایی خود را برای مدت زمان طولانی تری حفظ می کنند زیرا خرابی و فرسودگی آنها کمتر است.
 • بریج های بر پایه ایمپلنت برای خوابیدن یا تمیز کردن نیازی به برداشتن ندارند.
 • هیچ گونه چسب کاری لازم نیست.
3.پروتزهای تکه ای بر پایه ایمپلنت

مشابه عملکرد بریج های دندانی، پروتزهای تکه ای بر پایه ایمپلنت، عملکردی مشابه بریج های دندانی دارند اما ثابت نیستند و قابل برداشتن می باشند. برای افرادی که از پروتزهای پارسیل استاندارد استفاده می کنند، پروتزهای تکه ای بر پایه ایمپلنت در مقایسه با بریج های ثابت گزینه مناسب تری خواهد بود زیرا بهتر می توانند به آن عادت کنند.

توانایی برداشتن پروتز تکه ای از آن در برابر آسیب های احتمالی محافظت می کند و جایگزین خوبی برای افرادی است که در شب دندان قروچه می کنند. از آنجایی که آنها را می توان از دهان بیرون آورد و تمیز کرد، راه حل های کارآمدی برای ایمپلنت های چند دندانی افرادی هستند که در تمیز کردن و نخ دندان کشیدن دندان های خود مشکل دارند.

ایمپلنت فوری دندان جلو

بنابراین یکی از محاسن کاشت دندان به روش ایمپلنت فوری در رشت، سرعت استفاده آن جهت جایگزینی دندان‌های جلو می باشد.

هزینه

هزینه دریافت ایمپلنت ها به عوامل متعددی مانند تعداد ایمپلنت ها، وضعیت سلامت لثه و دهان بیمار، دستمزد دندانپزشک، مهارت متخصص و روش کاشت بستگی دارد. به طور کلی هزینه کاشت های دهانی در مقایسه با سایر روش های جایگزینی دندان بالا است اما با در نظر گرفتن مزایای متعددی که ارائه می دهند، ارزشش را دارد. با استفاده از روش کاشت دو دندان کنار هم و یا ایمپلنت چند دندانی، شما می توانید به میزان زیادی در هزینه نهایی صرفه جویی کنید. 

سوالات متداول

آیا می توان یک ایمپلنت را برای ۳ دندان استفاده کرد؟

تعداد ایمپلنت های مورد نیاز برای جایگزینی دندان ها به وضعیت لثه و تراکم استخوان فک بیمار بستگی دارد. در اکثر اوقات برای جایگزینی ۳ دندان به ۲ عدد ایمپلنت نیاز است. اگر به دنبال استفاده از ۱ ایمپلنت برای ۳ دندان هستید، بریج های دائمی یا پروتزهای تکه ای متحرک را در نظر بگیرید.

آیا می توان دو دندان جلو را روی یک ایمپلنت نصب کرد؟

نصب دو دندان جلو روی یک ایمپلنت، روش رایجی است زیرا دندان های قسمت جلوی دهان از نظر زیبایی شناختی دارای اهمیت بیشتری هستند. اما بخش دشوار این پروسه، آن است که دو دندان جایگزین طبیعی به نظر برسند و به صورت دو دندان مجزا ظاهر شوند. برای انجام این کار می ‌توان از روش‌های خاص فرم دادن به لثه استفاده کرد.

کلام آخر

در این مقاله ، مسایلی که در ایمپلنت چند دندان در کنار هم می تواند مهم باشد بیان گردید. می توان گفت در صورتی که ایمپلنت دندان توسط دندانپزشک متبحر و در کلینیک های معتبر صورت گیرد، بیمار یک بار برای همیشه می تواند از منافع این موضوع بهره گیرد. کلینیک پاسارگاد به عنوان یکی از مجهزترین و بروز ترین مراکز دندانپزشکی می تواند انتظارات بیماران را از ایمپلنت های دندان با ماندگاری بالا و پایدار برآورده سازد.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید

01332123208-9

2 دیدگاه در ”ایمپلنت دو دندان کنار هم یا بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X