تاثیر دیابت بر سلامت دهان و دندان

دیابت یک اختلال متابولیک است در این بیماری توانایی تولید انسولین در بدن از بین می رود.اگر شما دیابت نوع 1 دارید بدن شما به اندازه ی کافی انسولین تولید نمی کند که قند را از خون به سلول ها انتقال دهد،اگر شما دیابت نوع 2 دارید بدن شما به انسولین پاسخ نم یدهد.در هر دو مورد امکان ایجاد مشکل برای سلامت دهانتان وجود دارد..

دیابت در دندانپزشکی عمده ترین بیماری غدد درون ریز است که حدود 7% از جمعیت را گرفتار می کند و حدود 2 تا 3 درصد نیز تشخیص داده نشده باقی می مانند.

تاثیر دیابت بر سلامت دهان و دندان

دیابت تاثیر بسیاری بر روی سلامت دندان شما دارد.

بیماران مبتلا به دیابت در قسمتی که مقادیر زیادی بزاق وجود دارد اغلب دچار خشکی دهان میشوند.بزاق یک عملکرد مهم دارد که باعث می شود ذرات و اسیدهای غذایی شسته شود.اگر تولید بزاق به اندازه کافی نباشد، این ذرات ممکن است در دهان حل شوند، و منجر به پوسیدگی دندان می شود.به همین دلیل است که بیماران مبتلا به دیابت دارای ریسک بالایی در ایجاد حفره هستند.خشکی دهان نیز به زخم، عفونت و درد در دهان مرتبط است.بیماران مبتلا به دیابت به علت روند ترمیمی ضعیف به هنگام جراحی باید قبل ، در حین و حتی بعد از جراحی شرایط ویژه ای را طی کنند، چرا که به علت روند داشتن ترمیم ناقص مشکلات بعد از جراحی های دندانپزشکی را تجربه نکنند.

دندانپزشکی بدون درد در گروه دندانپزشکی دکتر روشن طلب

مشاوره رایگان

تاثیر دیابت بر سلامتی لثه ها

بیماران مبتلا به دیابت یشتر در معرض ابتلا به بیماری لثه هستند. هر دو بیماری زخم زودرس، که به عنوان التهاب لثه شناخته می شوند، و بیماری های سنگین جدی شناخته شده به عنوان پریودنتیت، در بیماران دیابتی بیشتر احتمال دارد.در واقع، حدود 22 درصد از افراد مبتلا به دیابت نیز از بیماری پریودنتال رنج می برند.اگر مبتلا به دیابت هستید، احتمال ابتلا به بیماری پریودنتال به میزان 4 برابر از افرادی که دیابت ندارند بیشتر است

اگر شما بیمار دیابتی و در تلاش برای کنترل سطح قند خون خود هستید، خطر ابتلا به بیماری لثه افزایش می یابد. به عقیده ی برخی متخصصان بیماری لثه ممکن است بر توانایی یک فرد برای حفظ سطح قند خون پایدار تاثیر بگذارد.بیماری لثه ناشی از باکتری های آلوده در دندان است.بیماری لثه باکتری ها را احیا می کند و ممکن است بافت دهان و استخوان ها در دهان شما آسیب ببیند

بیماری لثه می تواند باعث نفس بد، درد، خونریزی لثه، مشکل جویدن و از دست رفتن دندان شود.اگر علائم بیماری لثه دارید، حتما با پزشک خود در میان بگذارید و هر چه سریعتر با مشکل مقابله کنید تا از عوارض جانبی از جمله از دست دادن دندان جلوگیری شود.

تاثیر دیابت بر سلامت دهان و دندان

آیا دیابت مانع انجام ایمپلنت های دندانی میشود؟

ایمپلنت های دندانی یک راه حل رایج برای بیمارانی است که دندان هایشان را از دست داده اند.با توجه به ارتباط بین دیابت و بیماری لثه، اگر شما از دیابت رنج می برید، احتمالا نیاز بیشتری به ایمپلنت دندان دارید.متأسفانه مسائل مشابهی که سبب ایجاد بیماریهای صمغی در بیماران دیابتی می شوند نیز می توانند برای کسانی که ایمپلنت ها را دریافت می کنند مشکل ایجاد کند.این بدان معنا نیست که اگر دیابت دارید، این درمان را نپذیرید، فقط باید با متخصص دندانپزشک خود بیشتر کار کنید تا بتوانید گزینه های بهتری برای درمان خود بررسی کنید.

قبل از اینکه بتوانید ایمپلنت یا پل را دریافت کنید باید لثه سالم داشته باشید.اگر بیماری های پیشرفته منجر به از دست دادن دندان شود، قبل از اینکه بخواهید جایگزین دندان را بررسی کنید،باید بیماری لثه خود را کنترل کنید. اگر لثه ها به اندازه کافی سالم هستند، قند خون خود را کنترل کنید اگر ایمپلنت دندان دریافت می کنید احتمالا خطر بیشتری برای عوارضی مانند عفونت دارید.کسانی که مبتلا به دیابت هستند،به زمان بیشتری برای بهبودی کامل نیاز دارند.در طول دوره ی درمان با پزشک خود صحبت کنید و اطمینان حاصل کنید که در حال بهبودی هستید.و در مورد میزان قند خون خود برای جلوگیری از این نوع عوارض، مراقب باشید.

ایمپلنت برای بیماران دیابتی

چگونه بیماران دیابتی از سلامت دندان خود محافظت می کنند؟

اگر دچار دیابت هستید، اجازه دهید دندانپزشک خود بداند.اگر در معرض بیماری لثه یا سایر مشکلات دندان هستید، باید به پزشک خود اطلاع دهید.این کار باعث می شود که پزشکان به شما در مدیریت وضعیت و حفظ سلامت دندان ها کمک کنند.کنترل قند خون یکی از مهم ترین چیزهایی است که می توانید برای حمایت از سلامتی دندان های خود انجام دهید.

بیماران مبتلا به دیابت همچنین باید دقت بیشتری در مورد جلسات دندان پزشکی خود داشته باشند.حداقل هر شش ماه یکبار با مراجعه به دندان پزشک از علائم اولیه بیماری لثه، حفره ها و سایر مشکلات مطلع میشوید بنابراین می توانید درمان سریع را دریافت کنید.اگر شما دچار دیابت هستید، ممکن است نسبت به دیگران در معرض خطرات بیشتری درمورد سلامت دهانتان باشید، نباید دلسرد شوید.با مراقبت مناسب و کنترل قند خون، شما می توانید به طور فعال برای محافظت از دندان های خود کار کنید

معرفی بخش های کلینیک در صفحه اجتماعی ما را ببینید. با ما همراه باشید.

اینستاگرام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X