مشکلات رایج بریج دندان

مشکلات رایج بریج دندان چه هستند؟ و راه های رفع آن چیست؟ بریج دندان در واقع نوعی دندان مصنوعی است که با اتصال به تاج دندان‌های کناری، فضای خالی دندان از دست رفته را پر کرده و صحبت و غذا خوردن را برای فرد آسان می کند. بریج همانطور که از نامش پیداست مانند پل بین دو دندان است. استفاده از بریج دندان در سال های اخیر بسیار محبوب بوده است. این نشان می دهد که این روش درمانی فواید و مزایای خاص خود را دارد.

بریج دندان با وجود مزایایی که دارد، دارای مشکلات و ایراداتی است. اما قبل از بیان مشکلات رایج بریج دندان، به طور مختصر به معرفی انواع بریج دندان می‌پردازیم:

انواع بریج دندان

در چنین مواردی می توان از انواع بریج دندان استفاده کرد:

بریج دندان سنتی:

این نوع بریج دندان یکی از محبوب ترین بریج ها است. در این روش بریج های دندان توسط روکش های مربوطه نگهداری می شوند. این روش زمانی قابل استفاده است که دندان های دو طرف دندان های از دست رفته یا آسیب دیده سالم باشند. البته نیاز به پولیش مینای دندان برای تامین فضای کافی برای تاج دندان از معایب این روش است.

بریج دندان کانتیلور (Cantilever):

در این روش دندان مصنوعی فقط از یک طرف حمایت می شود. سایر شرایط و روش های اجرای این پل مانند پل سنتی است.با توجه به اینکه در این روش دندان در یک جهت حمایت می شود، امکان شکستن و آسیب دیدن آن بیشتر است. البته تراش و آماده سازی دندان از همان یک طرف هم ضروری است.

بریج دندان باله‌دار یا مریلند (Maryland):

در بریج های مریلند به جای استفاده از دندان های مجاور، از چارچوب فلزی یا چینی استفاده می شود. این ساختار در پشت دندان های کناری دندان آسیب دیده قرار می گیرد و از بریج محافظت می کند. در روش مریلند، دندان های بریج توسط روکش پشتیبانی نمی شوند.

بریج دندان چیست؟ انواع، مزایا و معایب آن

اگر برای دندانی که از دست داده اید، جایگزین مناسبی پیدا نکنید، باید منتظر به وجود آمدن مشکلات ساختاری در دهان و دندان های خود باشید

مشکلات رایج بریج های دندانی

گفتیم که بریج با وجود مزیت‌هایی که دارد مشکلاتی هم دارد. در این قسمت می‌خواهیم در مورد مشکلات رایج بریج دندان و راه‌های رفع آن‌ها صحبت کنیم:

 • تفاوت در نحوه مسواک زدن
  کسانی که از بریج دندان استفاده می کنند باید از روش‌ها و دستگاه های خاصی برای حفظ بهداشت دهان خود استفاده کنند. این مشکل یکی از مشکلات رایج بریج های دندانی است. در واقع روش مسواک زدن بریج با دندان های دیگر متفاوت است. به طور کلی، هنگام نصب بریج دندان، پزشک روش صحیح مسواک زدن و تمیز کردن دهان و دندان ها را به کاربر توضیح می‌دهد. این افراد باید از مسواک مخصوص (مسواک بین دندانی) و نخ دندان مخصوص (نخ زیر و رو کش) استفاده کنند.
 • طول عمر کوتاه
  بریج دندان با استفاده از چسب مخصوص به تاج دندان های جانبی متصل می شود. طبیعی است که بهترین چسب های استفاده شده نیز پس از مدتی کیفیت و استحکام اولیه خود را از دست می دهند. به همین دلیل بیمار باید پس از چند سال برای سیمان کردن دندان‌ها به پزشک مربوطه مراجعه کند. این به شرطی است که بریج قبل از باز شدن چسب به دلایل مختلف مانند جویدن غذاهای سفت یا استفاده از چسب و مواد بی کیفیت آسیب نبیند.اگرچه بریج دندان قابل تعمیر و تعویض است، حتی اگر تعمیر شود، باز هم عمر خاصی دارد. عمر کوتاه بریج یکی از مشکلات رایج بریج های دندانی محسوب می شود.
توجه داشته باشید که میانگین عمر یک بریج دندان خوب در صورت مراقبت و معاینه مداوم و منظم بین ۵ تا ۷ سال است، اما گاهی اوقات برخی از بریج‌ها بسته به نوع و کیفیت بریج و مراقبت از آن می توانند تا ۱۵ سال عمر کنند. البته به ندرت پیش می‌آید که حتی بهترین انواع بریج دندان بیش از ۱۵ سال عمر کنند.
 • حساس شدن
  بروز حساسیت بعد از بریج یکی از مشکلات رایج بریج های دندانی است. به طور کلی اکثر روش های درمانی دهان و دندان باعث ایجاد حساسیت هایی در آنها می‌شود که به مرور زمان برطرف می‌شود. همچنین استفاده از بریج دندان باعث افزایش حساسیت دندان ها به سرما و گرما در هفته های اول استفاده می‌شود. این حساسیت‌ها معمولاً در چند هفته اول برطرف می‌شوند، اما گاهی اوقات حساسیت‌های دندانی ناشی از بریج پایدار و طولانی‌مدت هستند. در چنین مواردی، دندانپزشک مجبور می‌شود عصب را خارج کند یا کانال ریشه‌ای در دندان ایجاد کند تا مشکل برطرف شود.
 • ایجاد خط تیره در انتهای بریج
  انتهای پل دارای لبه فلزی است.این لبه فلزی از تجمع ذرات غذا در انتهای آدامس جلوگیری می‌کند. وجود حاشیه باعث ایجاد خط تیره‌ بین لبه روکش و لثه می شود که ظاهر چندان جذابی ندارد. در واقع وجود این خط شکسته در انتهای بریج را نیز می توان از جمله مشکلات رایج بریج های دندانی برشمرد.
ایجاد یک خط تیره در انتهای بریج از نظر بسیاری یکی از مشکلات رایج بریج دندان است.
 • نیاز به مراقبت ویژه
  در ابتدا گفتیم که به طور کلی عمر مفید بریج دندان خیلی طولانی نیست. اما دستیابی به همان عمر مفید نه چندان طولانی تابع رعایت بهداشت و انجام مراقبت های ویژه است. با این حال، با وجود مراقبت، حفره های اطراف تاج بریج هنوز بسیار رایج است. در این حالت دندان پوسیده نمی‌تواند به عنوان پایه پل برای دندان عمل کند. علاوه بر این برای افزایش طول عمر بریج دندان مراجعه مداوم به دندانپزشک در فواصل زمانی ۶ ماه تا ۱ سال ضروری است. به طور معمول، پوشش های مورد استفاده در بریج دندان پس از این مدت نیاز به بررسی و گاهی اوقات تعمیر دارند.
علاوه بر این برای افزایش طول عمر بریج دندان مراجعه مداوم به دندانپزشک در فواصل زمانی ۶ ماه تا ۱ سال ضروری است.
 • عدم نصب بریج در محل مورد نظر
  علاوه بر کیفیت بریج، نصب صحیح آن نیز بسیار مهم است.قرار ندادن بریج در محل مورد نظر را می توان یکی از مشکلات رایج بریج های دندانی دانست. اگر بریج در جای مناسبی قرار نگیرد، مشکلات زیادی برای دهان و دندان های خود خواهید داشت. اما از کجا بفهمیم بریج دندان کار شده به خوبی در دهانمان می نشیند و مشکلی ندارد. یا برعکس بریج را نمی شد خیلی خوب در محل مورد نظر نصب کرد.

علائم زیادی برای تشخیص نصب صحیح یا نا‌درست بریج وجود دارند. که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

تفاوت ایمپلنت با بریج

در ادامه تفاوت ایمپلنت دندان با بریج را به طور کامل توضیح می دهیم.

علائم عدم نصب صحیح بریج دندانی

مشکل جویدن غذا (دندان نیش): وقتی یک بریج دندان خوب نصب نشده باشد، در خوردن و جویدن غذا دچار مشکل می شوید. گاهی این مشکل حتی می‌تواند باعث بروز مشکلات گوارشی در فرد شود.

حفره های دندان های مجاور: زمانی که بریج در محل درست قرار نگیرد، ممکن است ذرات غذا به درستی جویده نشوند و به زیر دندان‌های دیگر منتقل شوند. این مشکل در نهایت باعث ایجاد حفره در دندان های دیگر می‌شود.

تغییر در ظاهر فرد: نصب نامناسب و غیر اصولی باعث تغییر در ظاهر فرد می‌شود. یکی از این تغییرات ایجاد برجستگی یا فرورفتگی خاصی در محل نصب در دهان و صورت است.

مشکل در صحبت کردن: گاهی مستقر نشدن بریج دندانی باعث ایجاد مشکل در صحبت کردن فرد می شود. دلیل مشکلات جزئی در تلفظ برخی حروف یا احساس ناخوشایند در دهان ممکن است نصب غیراصولی بریج دندان باشد.

غیر طبیعی بودن رنگ و ظاهر بریج: بریج دندان با دندان طبیعی متفاوت به نظر می‌رسد. با گذشت زمان، با لکه دار شدن بریج و تغییر رنگ، این تفاوت حتی بیشتر می شود.

علت درد دندان پس از روکش

در این مقاله به بررسی دنیای روکش‌های دندانی می‌پردازیم و دلایل درد دندان بعد از روکش را بررسی می‌کنیم

اصلی‌ترین علت آسیب دیدن بریج دندان

 • بهداشت ضعیف دهان: اقدامات ناکافی بهداشت دهان، مانند مسواک زدن نامنظم و نخ دندان کشیدن، می‌تواند منجر به تجمع ذرات غذا و باکتری در اطراف بریج دندان شود. با گذشت زمان، این می‌تواند منجر به پوسیدگی، بیماری لثه و آسیب به بریج شود.
 • نادیده گرفتن معاینات منظم: نادیده گرفتن معاینات منظم دندانپزشکی و جرمگیری حرفه‌ای می‌تواند باعث آسیب دیدن بریج  شود. این قرار ملاقات‌ها برای تشخیص علائم اولیه مشکلات و اطمینان از نگهداری مناسب ضروری هستند.
 • مشکلات دندانی درمان نشده: مشکلات دندانی موجود، مانند پوسیدگی یا بیماری لثه، در صورت عدم درمان می‌تواند بدتر شود. این شرایط می‌تواند یکپارچگی دندان‌های نگهدارنده بریج را به خطر بیندازد و منجر به آسیب شود.
 • تروما یا آسیب: حوادث یا ضربه به دهان می‌تواند باعث آسیب به بریج دندان یا دندان‌های نگهدارنده آن شود. اگر در فعالیت‌هایی با خطر آسیب دهانی شرکت می‌کنید محافظت از دندان‌ها بسیار مهم است.
 • دندان قروچه: فشردن دندان که به دندان قروچه معروف است، می‌تواند نیروی بیش از حدی بر روی بریج دندان و دندان‌های نگهدارنده وارد کند. با گذشت زمان، این می‌تواند منجر به سایش و آسیب شود.
 • جویدن غذاهای سفت یا چسبنده: مصرف غذاهای سفت یا چسبنده می‌تواند بریج دندانی را تحت فشار قرار دهد و به طور بالقوه باعث ترک خوردن یا کنده‌شدن آن شود. توصیه می‌شود از خوردن چنین غذاهایی اجتناب کنید یا اقدامات احتیاطی برای محافظت از بریج  انجام دهید.
 • تناسب یا قرارگیری نامناسب: اگر بریج دندان به درستی نصب نشده باشد یا در جای مناسبی قرار نگیرد، می‌تواند منجر به مشکلات ساختاری و ناراحتی شود. اطمینان از اینکه بریج به درستی توسط دندانپزشک مجرب طراحی و نصب شده است، ضروری است.
 • ساییدگی و شکستن طبیعی: در طول سال‌ها، بریج‌های دندانی به طور طبیعی ممکن است دچار ساییدگی و شکستگی شوند. این ممکن است شامل خراب شدن مواد بریج یا تغییر در دندان‌ها و لثه‌های اطراف باشد که بر عملکرد و ظاهر بریج تأثیر می‌گذارد.
 • تمیز کردن ناکافی اطراف بریج: تمیز کردن موثر اطراف و زیر بریج دندان برای جلوگیری از آسیب ضروری است. نادیده گرفتن این امر می‌تواند منجر به تجمع بریج، التهاب لثه و حتی عفونت شود.
 • تخریب مواد: مواد مورد استفاده در بریج‌های دندانی می‌توانند در طول زمان تخریب شوند، به خصوص اگر کیفیت پایین‌تری داشته باشند. این می‌تواند منجر به تغییر در رنگ، دوام و عملکرد کلی شود.

برای حفظ طول عمر و یکپارچگی یک بریج دندانی، رعایت بهداشت دهان و دندان، شرکت در معاینات منظم دندانپزشکی، رسیدگی فوری به مشکلات دندانی، داشتن محافظ در صورت لزوم و پیروی از توصیه‌های غذایی که توسط دندانپزشک خود ارائه می‌شود، بسیار مهم است.

درمان عفونت دندان روکش شده

چه چیزی باعث ایجاد عفونت دندان روکش دار می شود؟

آیا دندان زیر بریج می تواند عفونت کند؟

در حالی که خود بریج‌های دندانی نمی‌توانند عفونی شوند، دندان‌های طبیعی زیر آن هنوز در برابر باکتری‌ها و اسیدهای مضر در دهان آسیب‌پذیر هستند. اگر بریج دندان به خوبی روی دندان فرد قرار نگیرد، ذرات ریز غذا می توانند بین پروتز و دندان گیر کرده و باعث پوسیدگی دندان شوند.

آیا می توان پل را برداشت و دوباره روی آن قرار داد؟

بریج های شل اغلب به راحتی برداشته و ترمیم می شوند و به دندانپزشک شما این امکان را می دهند تا بریج را در جای خود قرار دهد. با این حال، سیمانی که برای چسباندن یک بریج در محل استفاده می‌شود، به گونه‌ای طراحی شده است که سال‌ها دوام می‌آورد و همیشه نمی‌توان بریج را بدون آسیب رساندن به تکیه ‌گاه دندان‌های اطراف برداشت.

چگونه زیر پل دندانم را تمیز کنم؟

به سادگی نخ را از طریق نخ زنی حلقه کنید، سپس انتهای نوک تیز آن را زیر و سمت دیگر پل خود را خارج کنید. در آن نقطه، نخ را نگه دارید و زیر پل را به جلو و عقب بکشید، سپس نخ را دور هر دندان یا ایمپلنت نگهدارنده بپیچید تا درست زیر لثه ها در آن نواحی تمیز شود.

حساسیت دندان بعد از روکش و درمان آن

ز مهم ترین مشکلات بعد از روکش دندان می‌توان به حساسیت دندان، تحریک لثه، ناهماهنگی بایت و واکنش‌های آلرژیک اشاره کرد

سوالات متداول

آیا بریج‌های دندانی را می‌توان سفید کرد؟

بریج دندان را نمی‌توان سفید کرد، بنابراین اگر می‌خواهید لبخندی روشن و یکنواخت داشته باشید، قبل از گرفتن بریج، باید سفید کردن دندان‌ها را در نظر بگیرید.

چرا لثه من زیر بریج دندان درد می‌کند؟

درد لثه زیر بریج دندان می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. ممکن است به دلیل تحریک ذرات غذا در زیر بریج، التهاب بافت لثه یا حتی بیماری لثه باشد. برای تعیین علت دقیق ناراحتی لثه و دریافت درمان مناسب، مشورت با دندانپزشک ضروری است. تکنیک‌های تمیز کردن مناسب، از جمله استفاده از نخ یا مسواک‌هایی بین دندانی، می‌تواند به کاهش مشکلات لثه زیر بریج کمک کند

حساسیت بعد از بریج دندان چقدر طول می کشد؟

حساسیت دندان یکی دیگر از عارضه های رایج است که اغلب در حین کاشت بریج های دندانی اتفاق می افتد. حساسیت دندان اغلب چند هفته بعد از عمل ادامه می یابد.

چند بار می توان بریج دندان را تعویض کرد؟

هیچ زمان مشخصی وجود ندارد که در آن بریج دندان باید تعویض شود. اگر از یک بریج دندان به درستی مراقبت شود، از جمله بهداشت دهان و دندان خوب و دو بار در سال ویزیت های دندانی، بریج های دندانی می توانند سال ها دوام بیاورند.

کلام پایانی

بریج‌های دندانی برای بسیاری از افراد راه حل دندانپزشکی ارزشمندی هستند، اما بدون مشکلات احتمالی نیستند. بااطلاع از این مسائل و مراجعه منظم به دندانپزشکی، می‌توانید خطرات را به حداقل برسانید و از مزایای لبخند سالم‌تر بهره‌مند شوید. اگر قصد دارید بریج دندان را انتخاب کنید، با دندانپزشک خود مشورت کنید تا هر گونه نگرانی را برطرف کرده و تعیین کنید که آیا این بریج برای شما مناسب است یا خیر.

در کلینیک دندانپزشکی تخصصی پاسارگاد با دارا بودن بهترین امکانات و دندانپزشکان مجرب هرگونه کار‌های مربوط به دهان و دندان با بهترین کیفیت برای شما انجام می‌شود. زمان را از دست ندهید و همین حالا با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید و نوبت ویزیت خود را دریافت نمایید.

دکتر حسن روشن طلب، با دارا بودن 5 شعبه فعال در رشت، تهران، اصفهان و استانبول یکی از بهترین دندانپزشکان در ایران است که در زمان مشاوره بهترین توصیه را با توجه به شرایط استخوانی، کیفیت درمان به مراجعه کنندگان ارائه می دهد.

ویزیت آنلاین و رایگان

امکان طرح سوال و مشکل دندانپزشکی در واتس اپ و دریافت پاسخ

شاید بزرگترین عیب پل دندانی این باشد که در برخی موارد باید بخشی از مینای دندان تراش بخورد. چرا که مینای دندان ماده بسیار ارزشمند و باعث مقاومت دندان ها است و تراش دادن آن غیرقابل برگشت است و توانایی بازسازی مجدد به صورت طبیعی را ندارد.
عیب دوم این است که در برخی از موارد، فقط دندان های مصنوعی (پل بریج) به دندان های طبیعی وصل می شوند و در استخوان فک قرار نمی گیرند. از این رو در صورت وارد شدن ضربه به دهان، امکان شکستن دندان های مصنوعی و در امتداد آن دندان های طبیعی اطرافش وجود دارد.

کلینیک تخصصی پاسارگاد در راستای مسئولیت مدنی و پزشکی خود درباره ارتقا سلامت و بهداشت دهان و دندان اقدام به راه‌اندازی امکان ویزیت و مکالمه با پزشکان خود را در پیام‌رسان واتس‌اپ مهیا کرده است.

کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد، به صورت آنلاین، اقدام به ویزیت رایگان مراجعانی می کند که نیازمند درمان ایمپلنت بوده ولی امکان مراجعه حضوری ندارند. این ویزیت آنلاین، از طریق تماس تصویری یا پیام متنی صورت می‌گیرد. تعدادی از متقاضیان به صورت تخصصی و در یک فضای کاملاً دوستانه توسط دکتر روشن طلب ویزیت و معاینه خواهند شد.

اگر در مورد درمان بریج دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332134831-6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X