تفاوت ایمپلنت با بریج

تفاوت ایمپلنت با بریج در چیست؟ از دست رفتن دندان ها بسیار شایع است و حدودا دو سوم افراد میانسال حداقل یک دندان افتاده دارند. جایگزین کردن دندان های افتاده نه تنها ظاهر فرد را بهبود می بخشد، بلکه غذا خوردن و صحبت کردن فرد را نیز بهتر می کند. جالب است بدانید اگر یک دندان بیفتد و آن را جایگزین نکنید، به مرور دندان های اطراف هم آسیب می بینند. درمان های زیادی برای دندان از دست رفته وجود دارد. ایمپلنت دندان و بریج دو تا از رایج ترین درمان های دندان هستند. به همین دلیل بهتر است با تفاوت ایمپلنت دندان و بریج آشنا شوید.

به طور خلاصه در ایمپلنت دندان قطعه ای به نام پایه ایمپلنت درون استخوان فک قرار می گیرد و به عنوان ریشه دندان عمل می کند. اما در بریج، دندان از دست رفته به کمک دندان های اطراف جایگزین می شود. در ادامه تفاوت ایمپلنت دندان با بریج را به طور کامل توضیح می دهیم.

بریج چیست؟

برای اینکه روش ایمپلنت یا بریج را انتخاب کنید ابتدا باید بدانید هر کدام به چه معنا است. بریج دندان یک راه حل ترمیمی است که برای بستن شکاف حاصل از کشیدن دندان طراحی شده است. بریج در واقع پل‌هایی هستند که دندان مصنوعی را به دندان‌های مجاور متصل می‌کند و به این وسیله آن را در جای خود محکم می‌نماید.

درمان بریج یک فرآیند چند مرحله‌ای است که نیاز به چندین بار مراجعه به دندانپزشک دارد. برای نصب بریج لازم است که دندان‌های مجاور قدری تراشیده شوند تا پروتزی که ساخته می‌شود روی آن‌ها به خوبی قرار گیرد.

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت یا بریج تفاوت‌های اساسی در نحوه ساخت و نصب دارند. ایمپلنت در مجموع بهترین روشی است که برای جایگزینی دندان‌های طبیعی استفاده می‌شود. ایمپلنت به معنای کاشت یک ریشه فلزی در حفره استخوانی دندان از دست رفته است. با بهبود استخوان فک، ایمپلنت کاملا در جای خود محکم می‌شود.

روند بهبودی می‌تواند ۶ تا ۱۲ هفته طول بکشد. پس از اینکه ایمپلنت به استخوان فک متصل شد، یک رابط کوچک به نام اباتمنت به آن متصل می‌شود و یک تاج روی آن نصب می‌گردد.

ایمپلنت دندان برای بیماران دارای فشارخون

آیا مصرف داروهای فشارخون تأثیری بر روی ایمپلنت دندان دارد؟

مزایای بریج دندان چیست؟

برای اینکه بدانید ایمپلنت بهتر است یا بریج باید با مزایا و معایب آن‌ها آشنا شوید. بعضی از مزایای بریج شامل موارد زیر است:

 • سهولت نصب: این روش را می‌توان با چند مراجعه به دندانپزشک در عرض یک هفته تکمیل کرد و نیازی به عمل جراحی ندارد.
 • خطر عوارض کم است: چون نیازی به جراحی نیست عوارض مربوط به آن نیز ایجاد نمی‌شود. در صورت رعایت بهداشت آسیبی به دهان و دندان وارد نخواهد شد.
 • قابل اجرا برای هر میزان تراکم استخوانی: تراکم کم استخوان فک برای این درمان مشکلی ایجاد نمی‌کند.
 • مقرون به صرفه بودن: اگرچه پروتزهای بریج باید در فواصل زمانی معین تعویض شوند، اما هزینه آن‌ها بسیار کمتر از ایمپلنت است.

معایب بریج دندان چیست؟

بریج در کنار مزایایی که دارد می‌تواند معایبی نیز داشته باشد:

 • تحلیل استخوان فک: از آنجایی که بریج‌ها جایگزین ریشه دندان نمی‌شوند، استخوان فک که در معرض فشار قرار نمی‌گیرد و ممکن است سریعتر تحلیل رود.
 • روی دندان‌های مجاور تاثیر منفی می‌گذارد: تراشیدن دندان‌های مجاور می‌تواند آن‌ها را در برابر پوسیدگی آسیب پذیرتر کند.
 • دوام کمتر: بریج دندان حدود ۱۰ سال دوام می‌آورد و پس از آن باید تعویض شود.

مزایا ایمپلنت دندان چیست؟

آگاهی از مزایای ایمپلنت یا بریج می‌تواند بر تصمیم شما برای انتخاب آن‌ها تاثیرگذار باشد. بعضی از مزایای ایمپلنت شامل موارد زیر است:

 • نگهداری راحت: دندان‌های ایمپلنت به راحتی نگهداری و تمیز می‌شوند. آن‌ها درست مانند دندان‌های طبیعی مسواک زده و تمیز می‌شوند.
 • ماندگاری طولانی: ایمپلنت از مواد زیست سازگار و پذیرفته شده توسط بدن هستند. اگر سلامت و بهداشت لثه‌ها حفظ شود، ممکن است ایمپلنت‌ها تا آخر عمر در دهان باقی بمانند.
 • از تحلیل استخوان جلوگیری می‌کند: ایمپلنت‌ها نه تنها استخوان فک را حفظ می‌کنند، بلکه رشد طبیعی استخوان را نیز تضمین کرده و آن را تحریک می‌کنند. به دلیل وجود پیچ‌ها، استخوان فک که در معرض فشار است، به مرور زمان قوی‌تر می‌شود.
 • دندان‌های طبیعی محافظت می‌شوند: از ساییدگی و آسیب دیدن دندان‌های اطراف توسط دندان مصنوعی جلوگیری می‌کند. ایمپلنت‌ها می‌توانند بدون وارد کردن فشار به دندان‌های جور به تنهایی در جای خود محکم باشند.

معایب ایمپلنت دندان چیست؟

مهمترین معایبی که ممکن است باعث تردید در انتخاب ایمپلنت شوند شامل موارد زیر است:

 • خطر عوارض جراحی: دندانپزشک باید ایمپلنت را با جراحی به استخوان متصل کند. همیشه خطراتی در هر جراحی وجود دارد؛ از جمله آسیب عصبی، عفونت، شکستگی فک، آسیب به دندان‌های اطراف و موارد دیگر.
 • درمان چند مرحله‌ای: بر خلاف بریج ایمپلنت دندان را معمولا نمی‌توان سریع ساخت. بهبودی استخوان به زمان نیاز دارد. به طور خلاصه، یک پروسه کامل کاشت ایمپلنت ممکن است تا چند ماه طول بکشد.
 • هزینه بالا: کاشت ایمپلنت در دراز مدت مقرون به صرفه است؛ زیرا نیازی به تعویض و هزینه نگهداری ندارد. با این حال، هزینه اولیه درمان ممکن است برای بسیاری از افراد زیاد باشد.

اهمیت بهداشت دندان در طول عمر ایمپلنت

ایمپلنت دندان و نحوه تمیز کردن و بهداشت آنها چگونه است؟

تفاوت ایمپلنت با بریج در چیست؟

با وجود اینکه ایمپلنت و بریج دندان هر دو در جزء پروتزهای دندانی هستند، اما تفاوت‌های چشم‌گیری با یکدیگر دارند. از جنبه کاربردی تا ظاهری و روند نصب، این دو روش به طور قابل توجهی از هم متفاوت هستند. در ادامه به تفاوت این دو روش خواهیم پرداخت:

1. کیفیت

ایمپلنت از نظر کیفیت گزینه بهتری نسبت به بریج است. دلیل این امر جنس مواد سازنده ایمپلنت و کارکرد آن است. ایمپلنت یک پیچ تیتانیومی است که روکش‌های دندانی ساخته شده از چینی یا زیرکونیوم روی آن قرار می‌گیرند.

هنگامی که دندانی از بین می‌رود، در استخوان فک تغییر شکل و تحلیل رخ می‌دهد. به کمک پیچ تیتانیومی قرار داده شده در استخوان فک، از تغییر شکل استخوان جلوگیری می‌شود. اما بریج فقط فضای بین دو دندان را پر می‌کند و نمی‌تواند جایگزین ریشه دندان شود. بنابراین ایمپلنت یک روش درمانی به روزتر و مفیدتر است.

2. هزینه

اگرچه ایمپلنت در مقایسه با بریج درمان پرهزینه‌تری است، اما با توجه به اینکه ساختار دندان‌های طبیعی شما حفظ می‌شود، از پوسیدگی دندان و فرورفتگی لثه که ممکن است پس از برش در درمان بریج ایجاد شود، جلوگیری می‌کند و شما دندان‌های ماندگارتری خواهید داشت.

3. طول عمر

ایمپلنت یا بریج هر دو می‌توانند بسیار بادوام باشند. این مهمترین ویژگی است که آن‌ها را از سایر روش‌های دندانپزشکی متمایز می‌کند. با این حال، وقتی بین آنها مقایسه می‌کنید و می‌خواهید بدانید ایمپلنت بهتر است یا بریج، باید گفت ایمپلنت دوام بیشتری دارد.

در این صورت بریج دندان با رعایت مراقبت‌های دوره‌ای منظم، استفاده از مواد با کیفیت بالا و نصب به شیوه صحیح، می‌تواند به مدت ۱۰ تا ۱۵ سال یا حتی بیشتر هم ماندگاری داشته باشد.

طول عمر ایمپلنت دندان نیز با رعایت مراقبت‌های دوره‌ای منظم، استفاده از مواد با کیفیت بالا، و انجام روش‌های جراحی و نصب به شیوه صحیح، می‌تواند به مدت ۱۵ تا ۲۰ سال یا حتی بیشتر هم ماندگاری و به صورت مادام العمر داشته باشد.

لازم به ذکر است که این اعداد تخمینی هستند و ممکن است بسته به شرایط و عوامل مختلفی از جمله سلامت عمومی فرد، عادات غذایی، وضعیت دندان‌های مجاور، و تکنیک‌های جراحی، متغیر باشند.

4. نحوه اتصال

نحوه اتصال بریج دندان: در این روش، تاج دندان‌های مجاور دندان از دست رفته، مانند پایه‌های یک پل عمل می‌کنند و به عنوان پشتیبانی محکم برای فضای خالی عمل می‌کنند. به این ترتیب، با استفاده از بریج دندان، فضای خالی ایجاد شده توسط دندان از دست رفته با یک دندان مصنوعی پر می‌شود، که به دندان‌های مجاور متصل می‌شود و استحکام و ظاهر طبیعی را برای دندان‌ها فراهم می‌کند.

نحوه اتصال ایمپلنت دندان: در مقابل، ایمپلنت دندان یک پیچ (ایمپلنت) را در استخوان فک یا فک‌ها قرار می‌دهد. سپس یک پروتز دندان به این ایمپلنت متصل می‌شود. این به معنی این است که دندان جایگزین به صورت مستقیم به ایمپلنت پیوسته می‌شود، بدون نیاز به متصل کردن به دندان‌های مجاور.

5. حفظ استخوان فک

یکی از مزایای ایمپلنت‌ها این است که استخوان فک یا فک‌ها را حفظ می‌کنند. این به این معناست که استفاده از ایمپلنت می‌تواند به جلوگیری از از دست رفتن استخوان و جلوگیری از نزدیک شدن دندان‌ها از یکدیگر کمک کند. این در حالی است که برخلاف ایمپلنت‌، بریج‌ نمی‌تواند به حفظ استخوان کمک کند، زیرا به دندان‌های مجاور متصل می‌شود و استخوان را تحریک نمی‌کند.

عوارض نداشتن دندان چیست؟

اولین مشکلی که بی دندانی ما را گریبان گیر خود می کند و آزار دهنده است مشکل زیبایی است.

تصمیم‌گیری بین ایمپلنت و بریج

قبل از هر چیز باید به توصیه‌های دندانپزشک خود در این مورد توجه کنید. سپس می‌توانید مطابق با بودجه و معیارهای دیگر که در ادامه ذکر می‌شود تصمیم بگیرید:

 • هزینه: همان‌طور که گفتیم ایمپلنت هزینه بالاتری دارد. اما اگر بودجه شما مناسب است و دندانپزشک شما معتقد است که ایمپلنت برای شما مناسب است، باید آن را در اولویت قرار دهید.
 • وضعیت دندان از دست رفته: اگر تعداد زیادی دندان از دست رفته دارید، دندان‌های موجود شما برای درمان بریج کافی نبوده و ممکن است پروتز ساخته شده پایداری کافی نداشته باشد. در این موارد، اگر پزشک تشخیص دهد به جای درمان بریج، باید درمان ایمپلنت را در نظر بگیرید.
 • وضعیت سلامت: حتی اگر تصمیم به کاشت ایمپلنت داشته باشید، ممکن است وضعیت سلامت عمومی شما از آن جلوگیری کند. به عنوان مثال، اگر بیماری مانند دیابت دارید که تحت کنترل نیست، کاشت دندان ممکن است مناسب نباشد. زیرا ممکن است روند بهبودی شما تحت تاثیر نامطلوب قرار گیرد.
 • شرایط زمانی: ایمپلنت را می‌توان پس از چند ماه روی دندان‌های شما اعمال کرد. درمان شما نیاز به مداخله جراحی دارد و استخوان‌های فک شما به زمان معینی برای بهبود نیاز دارند. این مدت به طور متوسط ​​۳-۶ ماه است. در حالی که بریج می‌تواند در یک هفته ساخته شود.

ایمپلنت یا بریج دو گزینه ایده‌آل برای جایگزینی دندان از دست رفته هستند. اگر هزینه برای شما مهم نیست و وضعیت سلامتی شما مساعد است، بهتر است ایمپلنت انجام دهید. دندانپزشک به شما کمک می‌کند تا بهترین تصمیم را بگیرید.

کاشت ایمپلنت پانچ در رشت

کاشت ایمپلنت پانچ در رشت توسط دکتر حسن روشن طلب انجام می شود. ایمپلنت بدون جراحی یک روش جدید برای کاشت دندان است که…

سوالات متداول

ایمپلنت بهتر است یا بریج؟

در حالت کلی ایمپلنت ترجیح داده می‌شود؛ اما بسته به شرایط سلامتی بیمار ممکن است که کاشت ایمپلنت توصیه نشود.

عوارض بریج دندان چیست؟

این روش عوارض زیادی ندارد؛ اما به دلیل تراشیدن دندان‌های مجاور امکان پوسیدگی آن‌ها در اثر عدم رعایت دقیق بهداشت افزایش می‌یابد.

هزینه ایمپلنت و بریج چقدر است؟

قیمت دقیق ایمپلنت یا بریج باید بعد از معاینه پزشک مشخص شود. اما به طور کلی هزینه ترمیم هر دندان با ایمپلنت هزینه بالاتری دارد.

کلام پایانی

 در پایان می‌توان نتیجه گرفت که هر دو روش بریج و ایمپلنت دندان، با ویژگی‌ها و مزایا و معایب خود، راه‌های موثری برای ترمیم دندان‌های از دست رفته هستند. انتخاب بین این دو روش باید بر اساس نیازهای خاص هر فرد، شرایط پزشکی، و توصیه‌های دندانپزشک انجام شود. مهمترین امر این است که برای انجام هر یک از این روش ها، به بهترین متخصص دندانپزشک در این زمینه مراجعه کنید. دکتر حسن روشن طلب، با دارا بودن 5 شعبه فعال در رشت، تهران، اصفهان و استانبول یکی از بهترین دندانپزشکان در ایران است که بریج و ایمپلنت دندان را با بهترین کیفیت به مراجعه کنندگان خود ارائه می دهد.

ویزیت آنلاین و رایگان

امکان طرح سوال و مشکل دندانپزشکی در واتس اپ و دریافت پاسخ

در گذشته وقتی ایمپلنت وجود نداشت، تصمیم‌گیری راحت‌تر بود. امروزه ایمپلنت‌های دندانی گزینه‌ای بسیار کارآمد و قابل اطمینان ارائه می‌دهند. اما راه حل نهایی به بودجه بیمار، اهداف، انتخاب سبک زندگی و محدودیت زمانی بستگی دارد.

کلینیک تخصصی پاسارگاد در راستای مسئولیت مدنی و پزشکی خود درباره ارتقا سلامت و بهداشت دهان و دندان اقدام به راه‌اندازی امکان ویزیت و مکالمه با پزشکان خود را در پیام‌رسان واتس‌اپ مهیا کرده است.

کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد، به صورت آنلاین، اقدام به ویزیت رایگان مراجعانی می کند که نیازمند درمان ایمپلنت بوده ولی امکان مراجعه حضوری ندارند. این ویزیت آنلاین، از طریق تماس تصویری یا پیام متنی صورت می‌گیرد. تعدادی از متقاضیان به صورت تخصصی و در یک فضای کاملاً دوستانه توسط دکتر روشن طلب ویزیت و معاینه خواهند شد.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

3 دیدگاه در ”تفاوت ایمپلنت با بریج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X