بریج دندان چیست؟ مزایا و معایب آن

بریج دندان چیست؟ انواع، مزایا و معایب آن چیست؟ اگر برای دندانی که از دست داده اید، جایگزین مناسبی پیدا نکنید، باید منتظر به وجود آمدن مشکلات ساختاری در دهان و دندان های خود باشید. اما خبر خوب این است که یکی از گزینه های بسیار کارآمد برای درمان این مشکل، بریج دندان است. اگر با مشکل جای خالی دندان مواجه هستید و می خواهید به کمک بریج دندان مشکل خود را حل کنید، حتما تا پایان این مقاله را مطالعه کنید.

بریج دندان (پل دندانی) چیست؟

بریج در واقع به معنای پل می باشد. پایه های پل در واقع دو دندان طرفین محل بی دندانیست که پایه ها بطور کامل تراش می خورند تا روکش دندان بتواند در ابعاد دندانهای طبیعی روی آن قرار بگیرند. این پل شامل یک یا چند عدد دندان مصنوعی است که در کنار بقیه دندان ها قرار می گیرند و از به وجود آمدن مسائلی مثل ناخوشایند بودن وضعیت ظاهر دندان ها، مشکلات تکلم، کج شدن بقیه دندان ها و … جلوگیری می کنند. به دندانی که بین پایه ها قرار می گیرد پونتیک گفته می شود. البته از این روش در شرایطی که امکان ایمپلنت دندان نباشد، استفاده می شود.

مواد سازنده بریج

همانطور که گفتیم، بریج در واقع بک نوع پل دندانی است. پایه های پل در واقع دو دندان طرفین محل کشیده شدن دندان است. بریج عموما از ترکیب یک لایه چینی به نام پرسلن در روی کار و لایه ای فلزی در زیر کار تشکیل می شود. ماده ی جدید تری که برای ساخت بریج به کار می رود، زیرکونیا نام دارد. این ماده تطابق رنگ و ظرافت بیشتری نسبت به پرسلن دارد. به علت این ظرافت بیشتر لثه کمتر تحریک شده و بر خلاف پرسلن به مرور زمان باعث تیرگی لثه نمی شود.

چه کسانی به بریج دندان نیاز دارند؟

در صورت کشیدن یا افتادن دندان‌ها می‌توانید از پل‌های دندان استفاده کنید. شایع‌ترین دلایل از دست دادن دندان‌ها پوسیدگی دندان، بیماری لثه و آسیب دیدگی است. یا ممکن است به دلیل بیماری مادرزادی، بدون دندان به دنیا آمده باشید. برای تهیه‌ی یک پل دندان، به دندان‌های سالم در دو طرف دندان‌های افتاده نیاز دارید.

چرا شما به بریج دندان نیاز دارید؟

دندان‌های شما با هم کار می‌کنند. اگر یک دندان از بین برود، دندان‌های اطراف می‌توانند به فضای خالی منتقل شوند. دندان‌های فک مقابل شما نیز می‌توانند به سمت بالا یا پایینِ فضای خالی حرکت کنند. این امر مشکلات زیر را به وجود می‌آورد:

 •       مشکلاتی در گاز گرفتن غذا
 •       مشکلات جویدن
 •       درد ناشی از فشار اضافی روی دندان‌ها و فک
 •       خودآگاهی در مورد نوع ظاهر یا لبخند خود

هزینه بریج دندان

عوامل متعددی در تعیین هزینه پل دندان مؤثر هستند. به طور خلاصه می توان گفت مهم ترین عواملی که هزینه بریج را تعیین می کنند، موارد زیر هستند:

 •  تعداد دندان های از دست رفته و قابل جایگزینی با بریج
 •  مواد به کار رفته در ساخت بریج دندان مانند رزین کامپوزیت، زیرکونیا، آلیاژ فلزی پوشیده شده از رزین
 •  میزان پیچیدگی نصب بریج ها در بین دندان ها
 •  درمان های پیش نیاز و یا درمان های ترمیمی مورد نیاز حین قرار دادن بریج در بین دندان ها
 •  فاکتورهای مرتبط با مطب دندانپزشکی و متخصص دندانپزشکی شما

بریج بهتر است یا ایمپلنت؟

اگر شما هم به تازگی دندان خود را از دست داده اید ممکن است با این چالش مواجه شده باشید که برای جایگزین کردن دندان طبیعی خود روش بریج بهتر است یا ایمپلنت دندان؟

مزایای بریج دندانی

همانطور که اشاره شد، بریج دندانی با بستن فاصله بین دندان ها و جایگزین شدن با دندان از دست رفته، می تواند بسیاری از مشکلات را رفع کند و یا از به وجود آمدن آنها جلوگیری نماید. پس می توان گفت مزایای زیادی دارد. از جمله مزایای بریج دندان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 •  ایجاد طرح لبخند زیبا
 •  تسهیل در فرآیند جویدن
 •  بهبود صحبت کردن و تکلم
 •  حفظ عضلات صورت
 •  جلوگیری از فشار وارد شدن به دندان های دیگر و توزیع نیرو بین دندان ها و فک
 •  جلوگیری از حرکت دندان ها و کج شدن آنها

معایب بریج دندان

پل دندان، در کنار مزایای خود، معایبی هم دارد. شاید بزرگترین عیب پل دندانی این باشد که در برخی موارد باید بخشی از مینای دندان تراش بخورد. چرا که مینای دندان ماده بسیار ارزشمند و باعث مقاومت دندان ها است و تراش دادن آن غیرقابل برگشت است و توانایی بازسازی مجدد به صورت طبیعی را ندارد.
عیب دوم این است که در برخی از موارد، فقط دندان های مصنوعی (پل بریج) به دندان های طبیعی وصل می شوند و در استخوان فک قرار نمی گیرند. از این رو در صورت وارد شدن ضربه به دهان، امکان شکستن دندان های مصنوعی و در امتداد آن دندان های طبیعی اطرافش وجود دارد.

بهترین جایگزین دندان از دست رفته

بهترین جایگزین دندان از دست رفته، چه درمانی است؟

انواع بریج دندان

به طور کلی چهار نوع پل دندانی وجود دارد:

 1. پل دندانی سنتی
  به این پل ها اصطلاحاً بریج ساده گفته می شود و از گذشته به عنوان روشی رایج برای جایگزین نمودن دندان از دست رفته در نظر گرفته می شد و همچنان کاربرد دارد. این پل شامل تعدادی دندان مصنوعی است که در کنار دندان های طبیعی قرار می گیرند و به آنها وصل می شوند. برای نصب این پل درون دهان، لازم است دندان های کناری از استحکام بالایی برخوردار باشند. در ابتدا دندانپزشک باید مینای دندان های کناری را کمی تراش بدهد. سپس بریج را بین دندان ها وصل کرده و آن را محکم نماید.
 2. پل دندانی کانتی لور
  این نوع بریج را پل معلق می نامند که با نام کانتی لور در بازار شناخته می شود. از کانتی لور معمولاً برای پر کردن جای خالی یک دندان استفاده می شود. برای نصب آن لازم است یک دندان طبیعی در سمت چپ یا راست جای خالی دندانی که کشیده شده است وجود داشته باشد. به این ترتیب دندانپزشک پایه دندان طبیعی را کمی تراش داده و پل را سوار می کند.
 3. بریج دندانی مریلند
  بریج مریلند، نوع دیگری از پل دندانی است که مشابه پل های سنتی نصب می شود. برای نصب این نوع پل، به وجود دو دندان طبیعی نیاز هست. یعنی لازم است در هر دو طرف دندان کشیده شده، حداقل یک دندان طبیعی وجود داشته باشد. بزرگترین تفاوت این بریج با بریج های دیگر در این است که نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست. بلکه با استفاده از بال هایی از جنس فلز یا پرسلین، پل به پشت دندان های طبیعی چپ و راست متصل می شود.
 4. بریج پشتیبانی شده با ایمپلنت
  این بریج همانطور که از نامش پیداست، نیاز به یک حامی از جنس ایمپلنت دارد. در شرایطی که بیمار بیش از یک دندان خود را از دست داده باشد، می توان برای درمان از این نوع بریج استفاده نمود. در این روش بدون کمک گرفتن از دندان های کناری و تراش دادن مینای دندان های دیگر، از ایمپلنت برای نگهداشتن و استحکام بریج استفاده میشود.

انواع دندان مصنوعی یا پروتز دندان

برای اطلاع از مدل های دندان مصنوعی با ما همراه باشید

پل دندان یا ایمپلنت دندان، کدام بهتر است؟

می توان گفت بریج و ایمپلنت کاربردهای یکسانی دارند و برای یک هدف مشترک یعنی جایگزین کردن دندان کشیده شده، طراحی و ساخته شده اند. اما در عین حال تفاوت هایی هم دارند. یکی از مهمترین تفاوت ها بین بریج و ایمپلنت، موقتی بودن بریج است. به عبارت دیگر بریج ها معمولاٌ بین 5 تا 15 سال دوام دارند و پس از آن باید تعویض شوند. در حالیکه ایمپلنت دوام بسیار بالاتری دارد و می توان ادعا کرد که ایمپلنت نوعی درمان ثابت و دائمی برای دندان های از دست رفته است. اما تشخیص اینکه بریج برای جایگزین کردن دندان شما مناسب تر است یا ایمپلنت، کاملاً به نظر متخصص دندانپزشکی بستگی دارد.

نکته قابل ذکر این است که پل دندانی که توسط ایمپلنت دندان پشتیبانی می شود معمولاً نیاز به دو مرحله عمل جراحی دارد:

 •  مرحله اول برای کاشتن و قرار دادن واحدهای ایمپلنت داخل استخوان فک بیمار
 •  مرحله دوم برای نصب بریج یا قرار دادن پل

به یاد داشته باشید که هر دو مرحله، مخصوصا مرحله کاشت ایمپلنت زمان بر هستند و برای نصب این نوع بریج به حداقل چند ماه نیاز است.

ایمپلنت دو دندان کنار هم یا بیشتر

سوالی که مطرح می شود این است که برای چند دندان از دست رفته، نیاز به چند عدد ایمپلنت دندان می باشد؟

سوالات متداول

بریج دندان چقدر دوام دارد؟

پل‌ها بسته به شرایط نگهداری و جنس آن ها چیزی بین 5 تا 15 سال دوام دارند. اگر به درستی از آن ها مراقبت کنید و بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید شاید مدت طولانی تری دوام داشته باشند. مراقبت از دندان هایی که بریج به آن ها متصل است نیز بسیار مهم است. اگر اتفاقی برای آن ها بی افتد پل هم دوام نمی آورد.

بریج دندان در مقابل ایمپلنت: کدام بهتر است؟

به طور کلی، ایمپلنت های دندانی بسیار بیشتر از بریج ها دوام می آورند. ایمپلنت ها همچنین استخوان موجود را حفظ کرده و خطر از دست دادن استخوان را در آینده کاهش می دهند. با این حال، هرکسی نیازها، اهداف و ترجیحات بهداشت دهان و دندان منحصر به فردی دارد. برای تعیین اینکه کدام گزینه درمانی برای شما بهترین است، با دندانپزشک خود صحبت کنید.

چند دندان می تواند روی یک بریج باشد؟

معمولاً یک پل دندانی جایگزین یک تا سه دندان متوالی می شود. در برخی موارد، بریج می تواند تا چهار دندان متوالی را جایگزین کند. اما به خاطر داشته باشید که پل های طولانی تر معمولاً به پشتیبانی بیشتری نیاز دارند. بنابراین، برای جایگزینی چهار دندان از دست رفته با پل، به دندان های طبیعی سالم در دو طرف شکاف نیاز دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه های جایگزینی دندان، با دندانپزشک صحبت کنید.

کلام آخر

اگر یکی یا تعدادی از دندان های خود را کشیده اید و یا بنا به دلایلی از دست داده اید، گزینه های مختلفی برای جایگزین کردن این دندان ها پیش روی شماست. یکی از گزینه های درمان، استفاده از بریج دندان یا پل دندانی است. پل دندانی را می توان یک جایگزین بسیار مناسب برای دندان های از دست رفته دانست و همانطور که اشاره شد، مزایای زیادی برای جلوگیری از ابتلا به مشکلات دندانی، کج شدن بقیه دندان ها و مشکل تکلم دارد. اگر برای پر کردن جای خالی دندان از دست رفته نیازمند انتخاب گزینه مناسب برای درمان هستید، بهتر است در اولین فرصت به مطب دندانپزشکی مورد اعتماد خود مراجعه نمایید.

اگر در مورد بریج دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره بریج دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

4 دیدگاه در ”بریج دندان چیست؟ انواع، مزایا و معایب آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X