مزایا و معایب بریج دندان چیست؟

مزایا و معایب بریج دندان چیست؟ در مقاله زیر به بررسی مزایا و معایب بریج دندان و این که چه کسانی می توانند از بریج دندان استفاده کنند خواهیم پرداخت. پس برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

بریج دندان چیست؟

بریج دندان روش درمانی برای پر کردن جای خالی بین دندان ها می‌باشد که دندان به هر دلیلی کشیده شده یا از بین رفته است. بریج دندان نوعی دندان مصنوعی می باشد که بین دندان ها قرار می‌گیرد بریج دندان به پل دندان نیز معروف می باشد.زمانی که بین دندان ها فاصله بیفتد فرد دچار مشکل در تکلم می شود و خط طرح لبخند خراب می‌شود و احتمال دارد دندان های دیگر کج شوند و مشکلاتی دیگر به وجود آید بریج دندان این مشکلات را از بین خواهد برد و به زیبایی دهان و دندان کمک می کند.پیشنهاد ما به شما عزیزان جهت انجام هرگونه خدمات دندانپزشکی کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد می باشد شما می توانید با مراجعه به کلینیک زیبایی لبخند را به خود هدیه دهید.

جنس بریج دندان چیست؟

در بریج دندان از آلیاژهای متفاوتی استفاده می شود مانند طلا و پرسلان و یا فلز. در اکثر مواقع به خاطر این که فرد می‌خواهد بریج دندان با سایر دندان هاهم خوانی داشته باشد از پرسلان استفاده می شود.

دلایل استفاده از پل دندان

زمانی که فرد به هر دلیلی یکی از دندان های خود را از دست می دهد از روش درمانی بریج استفاده می شود زیرا این فضای خالی در دهان فرد می‌تواند مشکلات متعددی را برای او ایجاد کند احتمال این که دندان ها به سمت فضای خالی کج شوند و دندان ها نامرتب شوند در دهان فرد وجود خواهد داشت رسیدگی و تمیز کردن دندان های نامرتب در دهان مشکل خواهد بود به همین دلیل احتمال ایجاد پوسیدگی در  دندان ایجاد خواهد شد.درمان نکردن این فضای خالی می تواند بر روی مفاصل فک نیز تاثیر بگذارد.و برای فرد درد و خطرات جدی را به همراه داشته باشد به این صورت که دندان های فک بالا و پایین در داخل فضا تغییر مسیر می دهند و این مشکل بر روی دندان های نیش تاثیر گذاشته و بر آن فشار وارد می کند مفاصل استخوان فک را تحت تاثیر قرار می‌دهد و برای فرد درد به همراه خواهد داشت.

تفاوت روکش و ایمپلنت دندان

ایمپلنت و روکش دو روش مختلف برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته میباشند.

انواع بریج دندان

در زیر به بررسی انواع بریج دندان خواهیم پرداخت:

1- بریج سنتی (Traditional Dental Bridge)

روش سنتی یکی از شایع‌ترین روش هایی است که توسط پزشکان متخصص برای افراد اجرا می شود این روش از سال‌های دور مورد استفاده قرار می گرفته است.اگر در دو طرف شکاف ایجاد شده دندان سالم وجود داشته باشد از این روش برای پر کردن شکاف ایجاد شده استفاده می‌شود و دندان مصنوعی در میان دندان های طبیعی قرار داده می‌شود.

2- بریج پشتیبانی شده با ایمپلنت (Implant-Supported Dental Bridge)

از این روش برای بیمارانی استفاده می‌شود که تعداد زیادی از دندان های خود را از دست داده اند در این روش نیازی نیست که اطراف دندان های از دست رفته دندان طبیعی وجود داشته باشد.این روش نسبت به روش های دیگر طولانی تر و پر هزینه تر می باشد پزشک با استفاده از این روش پلی را طراحی می کند و دندان های مصنوعی را روی آن قرار می دهد. این روش نسبت به سایر روش ها طولانی تر بوده و به چند ماه زمان نیاز دارد زیرا پزشک باید دو جراحی بر روی فک بیمار انجام دهد. جراحی‌ها شامل موارد زیر می باشند:

  • کاشت و قرار دادن ایمپلنت داخل استخوان فک بیمار
  • نصب و قرار دادن بریج

3- بریج مریلند (Maryland Dental Bridge

این روش نیز تقریبا مشابه روش سنتی می باشد. برای استفاده از این روش باید دو طرف جای خالی دندان طبیعی وجود داشته باشد اما در این روش پزشک مینای دندان طبیعی را تراش نمی دهد بلکه با استفاده از پرسلان یا فلز دندان مصنوعی را به دندان راست و چپ که طبیعی می باشند می چسباند.

4- بریج کانتی لور (Cantilever Dental Bridge)

این روش نیز تقریباً شبیه به روش سنتی می‌باشد اما تفاوت هایی نیز دارد در روش سنتی باید در دو طرف جای خالی دندان طبیعی وجود داشته باشد اما در این روش یک طرفه جای خالی دندان طبیعی وجود داشته باشد برای درمان جای خالی کافیست و دندانپزشک مانند روش سنتی دندان طبیعی را تراش داده و با استفاده از آن دندان مصنوعی را در جای خالی متصل نماید.برای انجام هر یک از روش های بالا و خدمات دندانپزشکی می توانید به کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد مراجعه نمایید و از کادر مجرب این کلینیک جهت انجام هرگونه خدمات دندانپزشکی اطمینان کامل داشته باشید.

علت بوی بد دهان چیست؟

چه عواملی باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شوند؟

بریج دندان برای چه افرادی مناسب است؟

تشخیص این که این روش برای چه افرادی باید به کار رفته شود توسط متخصص انجام می‌شود پس از این روش برای همه افراد  مورد استفاده قرار نمی گیرد و عوامل زیادی در تعیین استفاده از این روش مورد بررسی قرار می گیرد که در زیر به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

1- از این روش برای افرادی استفاده می‌شود که دنبال راه کوتاه مدت و کم هزینه باشند.

2- برای افرادی استفاده می شود که دارای عفونت و بیماری های دهان و دندان نباشند.

3- فردی که می‌خواهند از این روش استفاده کند باید دندان های طبیعی و سالم داشته باشند.

4- دندان هایی که به عنوان پل استفاده می‌شود برای نصب دندان مصنوعی باید از لحاظ ظاهری مطلوب و محکم باشند.

5- فرد یک یا چند دندان دائمی نداشته باشد اگر تعداد دندان های خالی زیاد باشد نمی توان از این روش استفاده کرد.

مراقبت از روکش دندان و افزایش طول عمر آن

آیا روش‌هایی برای مراقبت‌ از روکش دندان وجود دارند؟

نحوه‌ی نصب بریج ثابت (دائمی)

برای استفاده از این روش درمانی پزشک متخصص از دوجلسه درمان استفاده خواهد کرد در جلسه اول درمانی پزشک دندان های سمت راست و چپ فضای خالی را تراش داده و آماده نصب بریج می کند سپس از دندان های تراش داده شده قالبی تهیه می کند این قالب را به آزمایشگاه برای ساخت بریج و دندان مصنوعی ارسال می کند در زمان ساخت این قالب پزشک از بریج موقت بر روی دندان استفاده می کند از بریج موقت برای محافظت از بافت لثه و دندان های اطراف استفاده می شود و پس از این که بریج دائم در آزمایشگاه ساخته شد و به دست پزشک متخصص رسید مرحله دوم اجرا می شود یعنی خارج کردن بریج موقت از دهان و گذاشتن بریج دائم بر روی مکان خود. زمانی که بریج دائم بر روی دندان ها نصب می شوداگر بریج کوچک یا بزرگ بود توسط پزشک اصلاح می شود.پس از نصب بریج دندان ها مانند دندان طبیعی فرد خواهد شد این بریج بر روی دندان نصب شده و بدون کمک دندانپزشک قابلیت خارج شدن از دندان را ندارد.

بریج دندان

روش‌های مراقبت از بریج دندان

پس از نصب بریج برای مراقبت از آن  باید اقداماتی را انجام داد که در زیر به بررسی آن اقدامات خواهیم پرداخت.

1- استفاده از دهانشویه مناسب با مشورت پزشک متخصص.

2- استفاده از مواد بهداشتی که دارای سیب سلامت می باشند.

3- مراجعه مرتب به پزشک برای معاینه دندان بریج شده و شستشوی حرفه ای آن.

4- استفاده مرتب و دائم از مسواک و نخ دندان برای تمیز کردن سطح و بین دندان بریج شده.

5- استفاده از رژیم غذایی سالم.

مواردی که باید قبل از بریج دندان به آن توجه کرد:

1- پاکسازی محل نصب بریج قبل از نصب برای جلوگیری از عفونت بعد از نصب بریج.

2- فرد چند روز قبل از نصب بریج مجاز به استفاده از نوشیدنی های الکلی و سیگار را نخواهد بود.

3- قطع مصرف داروهای رقیق کننده خون چند روز قبل از نصب بریج بامشورت با پزشک متخصص.

4- مصرف داروهای ضد التهاب و آنتی بیوتیک با تجویز پزشک از چند روز قبل از نصب بریج برای جلوگیری از درد در دوره درمان.

تفاوت ایمپلنت با بریج

در ادامه تفاوت ایمپلنت دندان با بریج را به طور کامل توضیح می دهیم.

مزایای بریج دندان

یکی از مهم‌ترین مزیت های بریج دندان این می باشد که بریج دندان در دهان مانند دندان طبیعی می باشد و فرد بعد از گذشت چند روز به آن عادت می کند و مانند دندان مصنوعی برای بهداشت دهان و دندان نیازی نیست که آن را از دهان خود خارج کند و با مسواک زدن و نخ دندان می‌تواند آن را تمیز نماید بریج دندان در دهان ثابت است و برای خارج کردن آن نیاز به کمک پزشک متخصص می باشد.

استفاده از این روش تغییرات مثبتی را در ظاهر افراد ایجاد می‌کند که در زیر به معرفی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

  • حفظ شکل صورت فرد
  • تلفظ صحیح کلمات
  • لبخند زیبا
  • جویدن کامل و مناسب غذا

معایب بریج دندان

استفاده از هر روش درمانی در کنار مزیت هایی که دارد معایبی نیز دارد و بریج دندان نیز از این قاعده مستثنا نیست در زیر به بررسی برخی از معایب استفاده از روش درمانی بریج دندان خواهیم پرداخت.

1- در برخی از موارد احتمال دارد پل‌هایی که به دندان‌های طبیعی زده شده‌اند، باعث  ایجادخرابی ویا حساسیت در دندان سالم شوند.

2- احتمال دارد دندان‌های طبیعی استحکام مورد نظر برای  نگه داشتن پل نداشته باشند بعد از گذشت مدتی دندان‌ ها خراب می‌شوند و بیمار مجبور به خارج کردن بریج و استفاده از یک روش درمانی دیگر مثل ایمپلنت خواهد شد.

3- احتمال حساس شدن دندان ها به مواد غذایی سرد و گرم به وجود آید.

4- احتمال ایجاد تغییر در دندان ها توسط تاجی که برای بریج طراحی شده است نیز وجود خواهد داشت.

سایر معایب

1- در زمان نصب بریج دندان های اطراف با وجود سالم بودن باید تراشیده شوند.

2- عفونت لثه در صورت  تمیز نکردن دقیق و عدم  رعایت بهداشت دهان و دندان به طور مداوم.

3- شل شدن و افتادن بریج دندان در اثر نصب نادرست بریج.

4- در برخی موارد احتمال موادی که دندان‌پزشک برای محکم کردن بریج دندان استفاده می‎‌کند، بریزد ویا پل دندان شل شود در  این حالت دندان به دلیل نفوذ باکتری ها دچار پوسیدگی می‌شود.

5- بریج دندان ممکن است به عصب دندان ها آسیب بزند و بیمار مجبور به عصب کشی دندان بریج شده شود.

مشکلات رایج بریج دندان

عوارض جانبی بریج دندان

در موارد نادری عوارضی توسط بیماران گزارش می شود.شاید فرد با مواد بریج حساسیت داشته باشد به منظور جلوگیری از ایجاد این مشکل پزشک متخصص ابتدا مقداری از مواد بریج را  مدت زمان کوتاهی داخل دندان قرار داده تا از وجود آلرژی یا حساسیت در بیمار مطلع شود. در مواردی نیز احتمال ایجاد عفونت در لثه  وجود دارد دلیل این عفونت می‌تواند تماس دندان و ابزار جراحی با لثه باشد برای رفع این مشکل پزشک آنتی بیوتیک و داروهای ضد التهاب تجویز می کند.

موارد ممنوع در استفاده از بریج دندان

استفاده از این روش برای همه افراد مناسب نیست پس قبل از استفاده از این روش باید با متخصص مواردی را مورد بررسی قرار دهد و سپس از این روش برای بیمار استفاده کند در زیر به بررسی مواردی که نمی توان از روش بریج استفاده کرد خواهیم پرداخت.

1- این روش برای افرادی که بیش از یک دندان خود را از دست داده اند توصیه نمی شود.

2- در زمان استفاده از این روش گاهی اوقات باید فرد در حالت بیهوش کامل باشد پس از استفاده از این روش برای زنان باردار و افرادی که بیماری قلبی دارند جایز نیست.

3- استفاده از این روش برای افرادی که دچار بیماری‌های دهان و دندان هستند توصیه نمی شود.

سوالات متداول

آیا دندان زیر بریج می تواند عفونت کند؟

در حالی که خود بریج‌های دندانی نمی‌توانند عفونی شوند، دندان‌های طبیعی زیر آن هنوز در برابر باکتری‌ها و اسیدهای مضر در دهان آسیب‌پذیر هستند. اگر بریج دندان به خوبی روی دندان فرد قرار نگیرد، ذرات ریز غذا می توانند بین پروتز و دندان گیر کرده و باعث پوسیدگی دندان شوند.

آیا می توان پل را برداشت و دوباره روی آن قرار داد؟

بریج های شل اغلب به راحتی برداشته و ترمیم می شوند و به دندانپزشک شما این امکان را می دهند تا بریج را در جای خود قرار دهد. با این حال، سیمانی که برای چسباندن یک بریج در محل استفاده می‌شود، به گونه‌ای طراحی شده است که سال‌ها دوام می‌آورد و همیشه نمی‌توان بریج را بدون آسیب رساندن به تکیه ‌گاه دندان‌های اطراف برداشت.

بریج های دندانی چقدر باید دوام بیاورند؟

بریج های دندانی باید هر 5 تا 7 سال یکبار تعویض شوند. با این حال، مرکز پزشکی دانشگاه روچستر گزارش می دهد که آنها می توانند با مراقبت مناسب برای یک دهه یا بیشتر دوام بیاورند.

آیا بریج دندان درد دارد؟

اگر بریج دندان شما شل باشد یا در زیر روکشی که بریج را نگه می دارد، پوسیدگی وجود داشته باشد، ممکن است درد احساس شود. بریج دندان شما همچنین ممکن است به دلیل بیماری لثه ای که دندان های نگهدارنده را ضعیف کرده است، آسیب ببیند یا عصب یکی از دندان های نگهدارنده از بین رفته و منجر به آبسه شود.

چرا لثه ام زیر بریج درد می کند؟

گاهی اوقات غذا یا مواد زائد می توانند بین دندان های شما گیر کنند و باعث پوسیدگی شوند. این می تواند باعث درد در اطراف ناحیه لثه پل شما شود. اگر بریج شما به درستی جا نیفتد، ممکن است باکتری ها و پلاک ها به زیر یا بین دندان ها وارد شوند و باعث درد یا عفونت شوند.

کلام پایانی

بریج دندان یک از بهترین روش ها برای درمان جای خالی دندان می باشد اما تنها راه درمان نمی باشد پس برای انتخاب بهتر درمان به موقع بیمار باید با پزشک متخصص خود مشورت کند و بهترین راه درمان را برای  درمان دندان خود انتخاب نماید.کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد با کادری مجرب و دستگاه‌های به روز دندانپزشکی آماده ارائه خدمات دندانپزشکی به شما عزیزان جهت داشتن دندان ها سالم و لبخندی زیبا می باشد.

در کلینیک دندانپزشکی تخصصی پاسارگاد با دارا بودن بهترین امکانات و دندانپزشکان مجرب هرگونه کار‌های مربوط به دهان و دندان با بهترین کیفیت برای شما انجام می‌شود. زمان را از دست ندهید و همین حالا با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید و نوبت ویزیت خود را دریافت نمایید.

دکتر حسن روشن طلب، با دارا بودن 5 شعبه فعال در رشت، تهران، اصفهان و استانبول یکی از بهترین دندانپزشکان در ایران است که در زمان مشاوره بهترین توصیه را با توجه به شرایط استخوانی، کیفیت درمان به مراجعه کنندگان ارائه می دهد.

ویزیت آنلاین و رایگان

امکان طرح سوال و مشکل دندانپزشکی در واتس اپ و دریافت پاسخ

شاید بزرگترین عیب پل دندانی این باشد که در برخی موارد باید بخشی از مینای دندان تراش بخورد. چرا که مینای دندان ماده بسیار ارزشمند و باعث مقاومت دندان ها است و تراش دادن آن غیرقابل برگشت است و توانایی بازسازی مجدد به صورت طبیعی را ندارد.
عیب دوم این است که در برخی از موارد، فقط دندان های مصنوعی (پل بریج) به دندان های طبیعی وصل می شوند و در استخوان فک قرار نمی گیرند. از این رو در صورت وارد شدن ضربه به دهان، امکان شکستن دندان های مصنوعی و در امتداد آن دندان های طبیعی اطرافش وجود دارد.

کلینیک تخصصی پاسارگاد در راستای مسئولیت مدنی و پزشکی خود درباره ارتقا سلامت و بهداشت دهان و دندان اقدام به راه‌اندازی امکان ویزیت و مکالمه با پزشکان خود را در پیام‌رسان واتس‌اپ مهیا کرده است.

کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد، به صورت آنلاین، اقدام به ویزیت رایگان مراجعانی می کند که نیازمند درمان ایمپلنت بوده ولی امکان مراجعه حضوری ندارند. این ویزیت آنلاین، از طریق تماس تصویری یا پیام متنی صورت می‌گیرد. تعدادی از متقاضیان به صورت تخصصی و در یک فضای کاملاً دوستانه توسط دکتر روشن طلب ویزیت و معاینه خواهند شد.

اگر در مورد درمان بریج دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332134831-6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X