علت افتادن روکش دندان

علت افتادن روکش دندان چیست؟ یکی از معایب روکش دندان، افتادن روکش دندان است. روکش دندان یکی از مقاوم ترین روش های زیبا سازی دندان است. اما دلایل افتادن روکش دندان چیست؟ چه عواملی باعث می شود که روکش دندان لق شده و بی افتد؟ دلایل زیادی در این زمینه دخیل هستند؛ ما در این مقاله قصد داریم دلایل افتادن روکش دندان و چگونگی جلوگیری از افتادن روکش را بررسی نماییم.

علت افتادن روکش دندان

دلایل افتادن روکش دندان در بعضی موارد به علت رعایت نکردن نکات مراقبتی توسط بیمار اتفاق می افتد و گاه در اثر بی دقتی دندانپزشک در چسباندن روکش پیش می آید. اما از مهمترین دلایل افتادن روکش دندان می توان به موارد زیر اشاره داشت.

1- پوسیده شدن دندان زیر روکش

یکی از عمده علت های افتادن روکش دندان را می توان پوسیده شدن دندان زیر روکش دانست. در صورتی که دندان به درستی عصب کشی و یا ترمیم نشده باشد و یا روکش به درستی به دندان متصل نشده باشد و یا فرد بهداشت مناسبی نداشته باشد، باکتری ها زیر روکش رشد کرده و باعث پوسیده شدن دندان می شوند. این امر مهمترین دلیل افتادن روکش دندان می باشد. در صورت بروز چنین مشکلی شما در ابتدا بوی بدی در دهان خود احساس خواهید کرد. بهتر است بوی بد دهان خود را جدی گرفته و برای بررسی دلیل آن به دندانپزشک مراجعه نمایید. اگر قبل از حاد شدن مشکل اقدام نمایید امکان ترمیم دندان و چسباندن مجدد روکش دندان مقدور خواهد بود.

2- چسب مورد استفاده توسط متخصص دندانپزشک مناسب نبوده است.

اصولا روکش دندان توسط چسب و یا همان سمان مخصوص به دندان متصل می شود. این چسب باید به مقدار کافی و همچنین از نوع مناسب جهت جنس روکش باشد. یکی از دلایل ماندگاری بالای روکش دندان باکیفیت بودن چسب مورد استفاده توسط متخصص دندانپزشک می باشد.

3- عدم وجود تاج کافی برای نگه داشتن روکش

در صورتی که دندان بسیار پوسیده باشد، در زمان ترمیم و عصب کشی تاج بسیار ضعیف شده و یا کوتاه می شود. اگر میزان استاندار تاج بعد از ترمیم باقی نمانده باشد، روکش به زودی می افتد.

4- آوردن فشار مضاعف به روکش دندان

شکستن و یا جویدن غذا های سفت، پوست آجیل، ته دیگ و … باعث شکسته شدن روکش دندان خواهد شد.

5-جویدن غذاهای چسبناک

بیمار بعد از انجام روکش دندان نباید غذا ها و یا شیرینی های بیش از اندازه چسبناک مصرف کند. مصرف بعضی از انواع شیرینی جات ممکن است باعث کنده شدن روکش دندان شما شود.

6- دندان قروچه 

فشاردادن دندانها بر روی هم در حالت خواب و بیداری نیروی خیلی شدیدی به دندانها وارد می کند و منجر به ترک در چسب روکش ها و در نهایت جداشدن و افتادن روکش می شود.

افتادن روکش دندان با پین

افتادن و شل شدن روکش دندان با پین نیز به دلایل ذکر شده در بالا می باشد. با این  تفاوت که در اکثر مواقع روکش وقتی با پین خارج می شود که پوسیدگی عمیق باشد و به ریشه دندان رسیده  باشد  و یا دندان  از ریشه کشسته باشد در این صورت باید دندان کشیده  و با ایمپلنت جایگزین شود.

در صورت افتادن روکش دندان چه کنیم؟

اگر به دلایلی که در بالا ذکر روکش دندان شما لق شد و یا افتاد، سعی کنید آن را قورت ندهید. البته در صورت بلعیدن آن نیز نگران نباشید؛ چرا که به زودی دفع خواهد شد. در صورتیکه بتوانید روکش دندان را برای دندانپزشک خود ببرید احتمال دارد بعد از بررسی علت افتادن روکش دندان و برطرف نمودن مشکل بتواند آن را مجددا نصب نماید. اما اگر روکش شکسته باشد باید مجددا دندان از لحاظ سلامت بررسی شده و قالبگیری انجام شود. قالب برای لابراتوار ارسال شده و روکش جدید ساخته می شود. اما اگر دندان پوسیده شده باشد باید عکس رادیوگرافی از دندان تهیه گردد. اگر ریشه سالم باشد و با برداشتن قسمت های پوسیده امکان چسباندن روکش مقدور باشد، مشکلات رفع شده و روکش مجددا متصل می شود. در غیر این صورت دندان برای درمان به روش های دیگر و یا کشیده شدن اقدامات لازم انجام می گیرد.

هزینه افتادن روکش دندان

در صورتی که روکش دندان شما بلعیده و یا شکسته نشده باشد می توانید آن را به دندانپزشک بدهید تا در صورت امکان از آن استفاده نماید. با این کار می تواند در هزینه نصب مجدد روکش صرفه جویی نمایید. اما در غیر این صورت باید مجددا هزینه ساخت و نصب روکش را پرداخت نمایید.

پروتز دندان پارسیل | دندان مصنوعی تکه ای

در این نوشتار هرچیزی که باید درباره این پروتزها بدانید را به زبان ساده توضیح داده ایم.

چسب دندان چگونه کار می ‌کند؟

عملکرد چسب دندان به نحوی است که با فشرده شدن محکم می‌ شود. در برخی از انواع چسب های دندان، یک پیوند شیمیایی ایجاد می ‌شود. نیرویی که توسط چسب دندانپزشکی فشرده شده در زیر روکش دندان اعمال می ‌شود، آن را نگه دارد و بهم متصل می‌ کند.

پیوند شیمیایی ایجاد شده بین چسب و روکش، استحکام بیشتری به وجود می‌ آورد و احتمال شکسته شدن آن در مقایسه با چسبی که پیوند ایجاد نمی‌ کند، کمتر است. با این حال از آن جا که سمان دندان با پیوند شیمیایی از استحکام بالا تری برخوردار است، برداشتن آن به منظور ترمیم یا تعویض روکش‌ دشوارتر خواهد بود. این سمان دندان قوی‌ تر برای کسانی که به طور مداوم دندان قروچه می‌ کنند، گزینه ایده آلی است زیرا می ‌تواند استحکام بیشتری برای روکش ‌ها ایجاد کند و آن ها را برای مدت طولانی‌ تری سالم نگه دارد.

انواع چسب دندانپزشکی (بر اساس مدت دوام)

چسپ ‌های دندانی برای روکش‌ ها و سایر ترمیم‌ ها بر اساس مدت زمان استفاده و ترکیب آن ها طبقه بندی می‌ شوند. وقتی صحبت از دوام به میان می‌ آید، سمان‌‌ های دندان به دو دسته موقت و دائم تقسیم می شوند.

چسب موقت روکش دندان

چسب موقت، به منظور ثابت کردن روکش‌ ها برای یک مدت زمان کوتاه استفاده می ‌شود. متخصص دندانپزشک از این نوع چسپ روکش دندان در شرایطی استفاده می‌ کند که می‌ خواهد پاسخ (واکنش) دندان‌ شما را نسبت به درمان انجام شده، مشاهده و ارزیابی کند. سمان‌ های موقت معمولا از اوژنول، روغن زیتون و پراکسید روی ساخته می‌ شوند.

برخی از مهم‌ ترین ویژگی های چسب روکش موقت عبارتند از:

 • چسبندگی خوبی روی دندان‌ و همچنین روی روکش ‌دندان ایجاد می‌ کند.
 • به راحتی توسط بافت اطراف دندان تحمل می ‌شود.
 • از دندان آسیب دیده محافظت می‌ کند و به کاهش حساسیت آن کمک می‌ نماید.
 • بزاق باعث می ‌شود که چسب موقت در مدت کوتاهی حل شود بنابراین این نوع چسب روکش دندان باید در عرض ۳ تا ۶ هفته پس از استفاده، با چسب دائمی جایگزین شود.
 • مقاومت کمی دارد.
چسب دائم روکش

چسب دائم روکش، برای ثابت کردن انواع روکش های دندان به صورت دائمی استفاده می شود. این سمان برخلاف نوع موقت از مواد سخت و نشکن تشکیل شده است که توسط مخلوط کردن مایع و پودر با یکدیگر بدست می‌ آید.

برخی از مهم‌ ترین ویژگی ‌های چسب دائم روکش عبارتند از:

 • یک پیوند قوی با دندان‌ و روکش ایجاد می‌ کند تا محافظت طولانی مدت و دائمی فراهم نماید.
 • به راحتی توسط بافت اطراف تحمل می شود در نتیجه از ایجاد بافت مرده جلوگیری می‌ کند.
 • از بافت دندان در مقابل انواع محرک‌ های بیرونی محافظت می‌ کند.
 • مقاومت فوق العاده‌ای ارائه می ‌دهد.
 • در بزاق یا هر مایع خوراکی دیگر حل نمی ‌شود و در نتیجه محافظت دائمی ایجاد می ‌کند.

پروتز ثابت دندان

پروتز ثابت دندان چیست؟

روش های اتصال روکش ایمپلنت

برای نصب و اتصال روکش ایمپلنت دندان دو روش اتصال پیچ شونده و سمان شونده توسط چسب مخصوص ایمپلنت وجود دارد. هر کدام از این روش ها بسته به شرایط بیمار و تشخیص متخصص پروتز در کلینیک پاسارگاد کار گذاشته می شود. در صورتی که برای بیمار از اتصال پیچ شونده استفاده شود، در صورت آسیب، شل شدن و یا افتادن روکش، روکش ایمپلنت به راحتی در حالت پیچ شونده تعویض و یا مجدد پیچ می شود.

اتصال روکش ایمپلنت با چسب مخصوص

زمانی که متخصص پروتز برای اتصال روکش ایمپلنت دندان، چسب روکش ایمپلنت دندان را انتخاب می کند، روکش ایمپلنت دندان که با چسب متصل می شود قابلیت اصلاح پذیری را دارد و علاوه براین بیمار می توان آن را تعویض و یا در صورت افتادن مجدد بچسباند. فراموش نکنید که چسب به کار رفته در روکش ایمپلنت دندان با چسب های عادی تفاوت زیادی خواهد داشت. از نظر زیبایی باید گفت که روکش ایمپلنت دندان متصل شده با چسب مخصوص، دارای زیبایی و جذابیت های خاص خود می باشد. در این روش دیگر خبری از حفره های پیچ وجود ندارد و روکش ایمپلنت دندان یکدست می باشد. از سوی دیگر این نوع روکش از مقاومت خاصی در برابر فشارهای جویدن یا حتی دندان قروچه برخوردار است. از دیگر عوامل انتخاب اتصال با چسب روکش ایمپلنت، نگهداری و عمر روکش ایمپلنت می باشد. این نگهداری و دوام به دلیل ارتفاع اباتمنت، درجه شیب اباتمنت و یا Taper، مقدار سطح و میزان ناهمواری می باشد. برای اینکه روکش ایمپلنت دندانی که با چسب متصل شده است، شل نشده و مقاومت خود را داشته باشد باید ارتفاع دیواره اباتمنت آنقدر کافی باشد که به خوبی داخل آرک قالب جای گیرد.

چسب روکش ایمپلنت دندان

چسب یا سمان روکش ایمپلنت دندان که در بیشتر مواقع برای انواع روکش ایمپلنت نیز مورد استفاده قرار می گیرد، دارای انواع مختلفی بوده که بسته به شرایط ایمپلنت دندان به کار گرفته می شود. در اکثر مواقع متخصص پروتز دندان پیشنهاد می کند که از سمان های رزینی استفاده نشود زیرا پس از نصب دیگر به راحتی در صورت نیاز روکش خارج نمی شود. از نظر علمی بهتر است که در ابتدا روکش ایمپلنت با چسب یا سمان موقت نصب شود و پس از گذشت 2 الی 3 ماه که اطمینان حاصل شد روکش ایمپلنت دندان مناسب است، از چسب روکش ایمپلنت دندان به صورت دائم استفاده شود.

طول عمر روکش دندان چقدر است؟

به طور کلی طول عمر و دوام روکش ‌ها بالای 10 سال است. اما بسته به برخی شرایط این عدد می ‌تواند بیشتر و یا حتی کمتر شود. اجازه دهید برای شفافیت بیشتر، عواملی که می ‌توانند بیشترین تاثیر را روی دوام این پروتزها بگذارند توضیح دهیم.

نحوه آماده سازی دندان، نحوه ساخت و نصب روکش

در وهله اول، کیفیت تراشِ دندانی که برای نصب روکش آماده می ‌شود، از اهمیت زیادی برخوردار است. به این صورت که تراشِ خوب و دقیق با مارجین‌ های مشخص (توسط متخصص پروتز دندان)، باعث می ‌شود در لابراتوار یک کار دقیق انجام شود که خروجی آن، یک روکش عالی خواهد بود. چنین روکشی، حداکثرِ تطابق و حداقل سمان یا چسب مورد نیاز برای اتصال را می ‌خواهد. با تراش اصولی، آماده سازی مناسب، و نصب با حداکثر تطابق، می توان امید داشت که قبل از هرچیزی طول عمر دندانِ زیر روکش افزایش پیدا کند. زیرا قبل از اینکه بحث دوام و طول عمر روکش دندان برای ما مهم باشد، بحث طول عمر دندان زیر روکش مطرح می شود. تطابق خوب روکش، می تواند مانع نفوذ باکتری‌ ها به زیر روکش شود و این خود می‌ تواند مانع از بروز پوسیدگی‌ های احتمالی در آینده شود.

پروتز ایمپلنت، روش های رعایت بهداشت

پروتز ایمپلنت، روش های رعایت بهداشت و مراقبت از آن به چه صورت است؟

نحوه مراقبت از روکش توسط بیمار

مانند تمام درمان‌ های دیگر، در این خصوص نیز میزان تعهد مراجع به مراقبت از روکش اهمیت زیادی دارد. ما در کلینیک تخصصی پاسارگاد، بهترین روکش را به صورت اصولی آماده و نصب می‌ کنیم و اینکه از این پس چگونه از آن مراقبت می ‌شود بر عهده مراجع خواهد بود. نکات گفته شده به همراه مراقبت اصولی، در مجموع می ‌‎تواند طول عمر روکش دندان را تا 20 سال نیز افزایش دهد.

انواع روکش ایمپلنت دندان

در این مقاله به بررسی کامل روکش ایمپلنت، مراحل آن می پردازیم.

آیا محصولات دندانپزشکی خاصی برای افزایش طول عمر روکش وجود دارند؟

برای تمیز کردن سطوح طرفی روکش‌ های تکی، همان شیوه مرسوم مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کافی است. اما در خصوص روکش ‌هایی که در ساختمان بریج‌ ها قرار دارند اوضاع کمی متفاوت است. برای تمیز کردن فضای بین روکش‌ های طرفی بریج و دندان‌ های مجاور، می ‌توان از نخ دندان‌های سوپر فلاس و یا واترفلاسر کمک گرفت. اینکار به تمیز شدن و در نتیجه کمک به افزایش طول عمر بریج تا حد زیادی کمک می کند.

در چه مواقعی باید از انواع روکش ها استفاده کرد؟

روکش‌ های دندانپزشکی کاربرد های گسترده‌ ای دارند اما به طور خلاصه مهم ‌ترین کاربرد های آن‌ ها عبارتند از:

 • برای محافظت از دندان‌ های ضعیف (معمولا دچار پوسیدگی دندان) در برابر شکستگی
 • برای ترمیم و بازسازی دندانی که از قبل شکسته یا دندانی که به شدت پوسیده شده است.
 • برای کمک به نگه ‌داشتن پل یا بریج دندانپزشکی در محل
 • برای تصحیح دندان ‌هایی با شکل‌ های غیرطبیعی و یا دچار تغییر رنگ شدید شده اند.
 • برای پوشاندن ایمپلنت دندان
 • برای اصلاح طرح لبخند

مراقبت های بعد از روکش دندان

مراقبت های بعد از روکش دندان شامل چه نکات و مواردی می باشد؟

قیمت روکش دندان

روکش‌ های دندانی که  برای محافظت از ریشه و بخش باقی مانده دندانی که تحت درمان ‌های مختلفی قرار گرفته است، در جنس‌ های مختلفی ارائه می ‌شوند. سرامیک، زیرکونیا، پی‌ اف ‌ام (PFM) و … از جمله این موارد هستند. هر کدام از این جنس‌ روکش های دندان هزینه مخصوص به خود را دارند و در قیمت روکش دندان تاثیرگذارند.

سوالات متداول

عوارض لق شدن روکش دندان چیست؟

زمانی که متوجه لق شدن روکش دندان خود می‌ شوید، باید فورا به مطب متخصص دندانپزشک خود مراجعه کنید تا اقدامات درمانی لازم انجام شوند. عدم توجه و اهمیت ندادن به این مشکل باعث ایجاد مشکلات و عوارضی برای بیمار می ‌شود. در صورت لق شدن روکش دندان، فاصله ‌ای بین تاج مصنوعی دندان (روکش دندان) و دندان به وجود می ‌آید که باکتری‌ ها و ذرات ریز مواد غذایی می‌ توانند به درون آن نفوذ کنند و در واقع در فضای بین دندان و تاج مصنوعی دندان، تجمع کنند. باکتری ها در این فضا به رشد خود ادامه می ‌دهند و باعث پوسیدگی و عفونت دندان، عفونت لثه و در موارد شدید تر تحلیل رفتن استخوان فک در آن ناحیه خواهند شد. تمام عوارض ذکر شده با بروز درد و التهاب ظاهر می ‌شوند.

با روکش دندان شکسته چه کنیم؟

شکستگی روکش یک مورد اورژانسی نیست. ولی اگر اتفاق افتاد، بهتر است یک قرار ملاقات با متخصص دندانپزشک پروتز، ترمیمی و زیبایی ترتیب داده شود تا روکش تعمیر و یا تعویض شود. این نکته را یاد آور می ‌شویم که عدم توجه به شکستن روکش دندان و یا به تعویق انداختنِ مراجعه به متخصص، می ‌تواند در آینده مشکلاتی مانند گیر پلاک میکروبی، مشکل لثه، پوسیدگی دندان، آسیب به دندان‌ های مقابل یا مجاور و … را به همراه داشته باشد.

شکستگی روکش چطور درمان می شود؟

اگر شکستگی جزئی باشد (به عنوان مثال لب پر شدگی ایجاد شده باشد) می‌ توان آن را ریپیر یا تعمیر کرد. معمولاً اینکار با کامپوزیتِ همرنگِ روکش و یا تعمیر توسط لابراتوار انجام می ‌شود. ولی زمانی که آسیب وارده زیاد است (و یا مثلاً لب پر شدگی گسترده است) باید روکش به طور کامل تعویض گردد.

مزایای ایمپلنت نسبت به روکش در جایگزینی دندان چیست؟

ازمهم ترین مزایای ایمپلنت نسبت به روکش، حفظ استخوان در ناحیه دندان از دست رفته است. از مزایای دیگر ایمپلنت نسبت به روکش، حفظ کامل دندان های مجاور دندان غایب و جلوگیری از تراش آک هاست. در جایگزینی دندان از دست رفته روکش دندان مزیتی بر ایمپلنت ندارد زیرا روکش کاربرد دیگری دارد و نمی تواند جایگزین دندان غایب شود.

روکش موقت دندان چیست؟

انواع روکش‌ از لحاظ ماندگاری یا مدت زمان استفاده به دو دسته دائمی و موقت تقسیم می ‌شوند. از روکش‌ های موقت در دو حالت استفاده می ‌شود. در حالت اول زمانی که دندان شیری کودکان دچار آسیب شده از این روکش‌ ها استفاده می‌ شود. با کمک روکشی از جنس استیل ضد زنگ تا زمان در آمدن دندان دائمی یک روکش موقت دندانی برای محافظت از دندان آسیب دیده شیری قرار دهده می‌ شود. در حالت دوم بزرگسالان از یک روکش دندانی موقت استفاده می ‌کنند. بعد از انجام فرآیند هایی مانند درمان ریشه دندان یا ترمیم یک دندان با پوسیدگی گسترده، و تا آماده شدن روکش دندان دائمی و مخصوص شما، یک روکش موقت برایتان نصب می ‌شود. بعد از اینک روکش دندان دائمی شما از لابراتوار دندانسازی رسید، روکش موقت برداشته شده و به جای آن نمونه دائمی نصب می ‌شود. روکش موقت دندان برای بزرگسالان به طور معمول در کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد گذاشته می ‌شود و جنس آن معمولا از آکریل یا استیل ضد زنگ است.

کلام آخر

تاج دندان، کلاهکی به شکل دندان است که روی دندان قرار می گیرد. روکش می تواند دندان شکسته را ترمیم کند، از دندان ضعیف محافظت نماید یا یک پرکردگی بزرگ یا کانال ریشه را بپوشاند. روکش به طور کلی با سمان دندانی به دندان باقی مانده متصل می شود. برای بسیاری از ما، روکش دندان به بخشی از دهان‌ مان تبدیل می شود، تقریباً مانند یک دندان واقعی. حتی ممکن است فراموش کنیم که آنجاست. بنابراین وقتی یک روکش دندان می افتد، می ‌تواند بسیار نگران کننده باشد. در حالی که روکش‌ ها می ‌توانند ماندگاری طولانی داشته باشند اما در معرض همان نوع سایش و فرسایش دندان ‌های طبیعی ما قرار می‌ گیرند و می توانند بیفتند. افتادن روکش دندان، مسئله وحشتناکی نیست اما لازم است برای پیگیری موضوع حتماً در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

اگر در مورد روکش دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره روکش دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

دریافت نوبت

1 دیدگاه در ”علت افتادن روکش دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X