جراحی زیبایی لثه | مراحل و روش ها

جراحی زیبایی لثه | مراحل و روش ها. کانتورینگ لثه شامل چه مواردی می شود؟ تغییر شکل لثه به عنوان یک روش پزشکی چگونه انجام می شود؟

جراحی زیبایی لثه یا جراحی کانتور لثه، ظاهر لبخند شما را زیباتر می‌کند و باعث محافظت بیشتر از دندان ها می‌شود. بعلاوه ممکن است این شیوه را با نام مجسمه سازی لثه یا gingivoplasty هم مشاهده کنید. در خیلی از موارد، جراحی صرفا جهت زیبایی است. با وجود اینکه ممکن است یک ضرورت پزشکی هم باشد. بیماران به علل زیادی می‌خواهند شکل لثه خود را تغییر بدهند.

خیلی از بیماران امیدوارند عقب رفتگی لثه خود را برای زیبایی بیشتر دندان ها و محافظت از آن ها ترمیم کنند. برخی هم می‌خواهند لبخندشان را متقارن کنند و لبخندی زیبا داشته باشند. در هر حال، تغییر فرم لثه روشی ساده و موثر است. در ادامه به همه چیزهایی که باید در مورد جراحی زیبایی لثه بدانید خواهیم پرداخت.  

جراحی زیبایی لثه چیست؟

جراحی زیبایی لثه یک عمل دندانپزشکی زیبایی یا پزشکی است. با ایجاد تقارن بیشتر شکل کلی لبخند را بهبود می‌دهد. بعلاوه، قادر است برای اهداف درمانی هم به عنوان راه حلی به عقب نشینی لثه عمل کند.

کانتورینگ لثه شامل چه مواردی می‌شود؟

کانتورینگ لثه به طور معمول توسط دندانپزشک زیبایی و یا پریودنتیست انجام می‌شود. این تکنیک در مطب و اغلب در یک جلسه انجام می‌شود.

در بیشتر موارد، بیمار در طول عمل بیدار می‌ماند و پیش از شروع کار پزشک بی حسی موضعی برای بی حس شدن لثه تزریق می‌کند. در حین انجام عمل، پزشک از چاقوی جراحی و یا لیزر استفاده می کند. به منظور برداشتن بافت اضافی لثه و تراش زدن خط لثه و نمایان شدن بهتر دندان ها.

مدت زمان عمل با توجه به میزان ترمیم و وسعت کانتورینگ فرق می‌کند. بصورت کلی، جراحی زیبایی لثه در حدود 1 الی 2 ساعت طول می‌کشد.

تغییر شکل لثه به عنوان یک روش زیبایی

دندانپزشکان این را می‌دانند که داشتن لبخندی زیبا و متقارن که لبه های دندان و محل برخورد دندان ها با لثه را متعادل می‌کند تا چه اندازه اهمیت دارد.

تغییر شکل لثه موجب می‌شود تا یک تقارن دو طرفه در دهان ایجاد شود. نتیجه عمل ایجاد یک تقارن در بالا و پایین است که موجب یک لبخند بی نقص و زیبا می‌شود.

تغییر شکل لثه به عنوان یک روش پزشکی

گاهی تغییر شکل لثه یک هدف پزشکی هم به همراه دارد. این جراحی درمانی برای تحلیل لثه مرتبط با بیماری پریودنتال است. این بیماری می تواند موجب زوال لثه و استخوان شود و ساختارهای نگهدارنده دندان ها را دچار مشکل کند و در نهایت باعث تحلیل رفتن لثه شود. اگر این بیماری درمان نشود. تحلیل لثه موجب تحلیل استخوان می شود. این خود منجر به لق شدگی دندان ها می‌شود. ترمیم لثه از این مشکلات جلوگیری می کند.

افرادی که به بیماری پریودنتال مبتلا هستند، به تمیز کردن عمیق دندان، استفاده از داروهای خاص و حتی پیوند استخوان هم نیاز دارند. برای جلوگیری از این بیماری، می‌توانید از شیوه های پیشگیرانه مانند بهداشت روزانه دندان و معاینات منظم دندانپزشکی استفاده کنید.

چه پزشکی و چه آرایشی تغییر شکل لثه یک عمل جراحی جزئی است که می تواند باعث ایجاد ناراحتی و توقف موقت کارهای روزانه شود. بیشتر بیماران به منظور تکمیل تغییر شکل لثه به یک جلسه عمل و یک جلسه پیگیری نیاز دارند. برای رسیدن به لبخندی ایده آل می توانید از لمینت دندان هم استفاده کنید.

کاندید مناسب جراحی زیبایی لثه

جراحی زیبایی لثه راه حلی رایج برای اهداف زیبایی و پزشکی است. کسی که مبتلا به بیماری پریودنتال یا ژنژیویت است، ممکن است جراحی زیبایی لثه را برای ترمیم لثه انتخاب کند. در سایر موارد، کانتورینگ لثه صرفا جنبه زیبایی دارد و به بیماران کمک خواهد کرد تا با اعتماد به نفس و بدون نگرانی لبخند بزنند.

نتیجه کانتورینگ لثه، داشتن چهره ای متعادل و متقارن با خط لثه همسان است. هر فردی که درباره لبخند خود احساس ناخوشایندی دارد، می‌تواند این عمل را در نظر داشته باشد.

اگر شما هم احساس می کنید لبخندی نامتقارن دارید و یا لبخند لثه ای دارید که حجم زیادی از لثه شما را نمایان می کند، می توانید کانتورینگ لثه را به عنوان راه حلی موثر انتخاب کنید. همچنین کسانی که لثه هایشان عقب رفتگی دارد. اغلب این عمل را برای تنظیم ظاهر لبخند خود انتخاب می کنند.

نحوه انجام عمل جراحی

افرادی که لبخند لثه ای دارند معمولا به عمل کانتورینگ لثه نیاز دارند. اگر لثه های شما نیاز به عمل جراحی دارند. دندانپزشک شما می‌تواند به کمک لیزر یا چاقوی جراحی بافت نرم اضافه لثه را از بین ببرد. این شیوه دائمی است. هر لثه ای که با این تکنیک برداشته شود، دوباره رشد نخواهد کرد. در نتیجه شما تنها یکبار به انجام این عمل نیاز دارید.  

با وجود اینکه فرآیند انجام این عمل ممکن است بدون عوارض باشد. ولی برای بوجود آوردن یک خط لثه متناسب و هموار لازم است یک طرح دقیق داشته باشیم. استفاده از لمینت دندان هم بعد از انجام این عمل به کاهش حجم اضافی لثه کمک می کند. بعلاوه به شما یک لبخند ایده آل می دهد.

انواع عمل جراحی لثه

انواع عمل جراحی لثه و و هر آنچه که باید درباره آن ها بدانید

روال جراحی در صورت نیاز به مکمل

در سایر موارد، امکان دارد شخص به مکمل لثه نیز احتیاج داشته باشد. عقب رفتگی لثه به خصوص در بین بزرگسالان و افراد بالای 40 سال مشاهده می شود. بافت لثه به دلایلی می تواند عقب نشینی داشته باشد. از جمله آن:

  • بیماری پریودنتال
  • مسواک زدن تهاجمی
  • تجمع تارتار
  • بوجود آمدن تغییرات هورمونی در زنان
  • استعمال سیگار
  • بیماری دیابت
  • داشتن عفونت باکتریایی

اگر لثه شما به مکمل احتیاج دارد، این روال کمی متفاوت می شود. چون باید یک بافت اضافی تهیه شود. در اکثر موارد دندانپزشکان زیبایی از بخش دیگری از دهان بیمار، یعنی از کام او، بافت می گیرند.

لیفت لثه

لیفت لثه یا به اصطلاح کانتورینگ لثه، یک نوع جراحی لثه به شمار می‌رود که در آن خط لثه اصلاح می‌شود و خط لثه تغییر شکل پیدا می‌کند.

در این جراحی، بافت لثه برداشته خواهد شد. در صورت پسروی لثه، بافت آن بازسازی و ترمیم خواهد شد. اما گاهی اوقات نیز دندانپزشک این کار را به دلایل پزشکی توصیه می‌کند، یعنی از نظر پزشکی ضرورتی ندارد. هدف آن زیبایی لبخند و دندان های شماست.

لیفت لثه با جراحی بهتر است یا لیزر؟!

لیفت لثه با جراحی بهتر است یا لیزر؟! چه کاربردی دارد؟

انواع روش های جراحی زیبایی لثه

جراحی زیبایی لثه متد ها و روش های مختلفی دارد که باید تحت نظر بهترین دندانپزشک زیبایی انجام شود تا با نتایج مورد انتظار شما همراه باشد و بتواند زیبایی لبخند شما را بهبود بخشد. انجام می شود که باید تحت نظر بکه در ادامه به آن ها می پردازیم:

اصلاح لبخند لثه ای

زمانی که پزشک تشخیص می دهد فردی گامی اسمایل است یعنی لبخند لثه ای دارد ابتدا باید به دنبال علت بگردد. در طی جراحی لثه ناحیه لثه بی حس می شود مقداری از لثه برداشته می شود و اگر نیاز باشد مقداری از استخوان اطراف تاج دندان هم برداشته می شود که معمولا پزشکان جراحی فک و صورت اینکار را انجام می دهند. اگر پزشک پس از معاینه تشخیص دهد مشکل گامی اسمایل به علت کوتاه بودن ارتفاع لب بالا است مجبور می شود از دو تکنیک اصلی جراحی جهت افزایش طول لب و تزریق بوتاکس استفاده می کند. اما اگر تشخیص مشکل اسکلتی فک را بدهد از درمان های جراحی کمک می گیرد.

لبخند لثه ای

لبخند لثه ای و درمان آن

لبخند لثه ای و درمان آن را چیست؟ برای پاسخ به ای سوال ابتدا باید بدانیم لبخند لثه ای چیست و علت بروز و روش های درمان آن چیست
افزایش طول تاج دندان ها

در مواردی که طول دندان ها کوتاه باشد، باعث می شود بخش بیشتری از بافت لثه دیده شود و جلوه زیبایی نخواهد داشت. افزایش طول تاج دندان از طریق برداشت بخشی از بافت لثه انجام می شود. این کار باعث می شود دندان های شما بلند تر به نظر برسند. گاهی نیز ممکن است بر اثر تحلیل لثه ناشی از بیماری های پریودنتال ریشه دندان ها در دید قرار بگیرند که سبب می شود ظاهر دندان ها بد به نظر برسد که توسط جراحی لثه و پوشاندن ریشه هایی که در معرض دید است قابل درمان است.

افزایش طول تاج دندان

حتما شما هم متوجه شده‌اید که وقتی برخی از افراد لبخند می‌زنند، بخش زیادی از لثه‌های آنان نمایان می‌شود و به نظر می‌رسد که دندان‌های کوتاهی دارند.
جراحی فلپ

جراحی فلپ، با هدف رفع باکتری های اضافه که روی دندان یا بین لثه و دندان ها به وجود آمده انجام می شود. برای انجام این کار، دندانپزشک توسط یک برش در لثه، فلپ لثه را کنار زده و باکتری ها و عفونت های اطراف ریشه را پاکسازی می کند. پس از اتمام کار، محل برش لثه بخیه زده می شود.

عمل جراحی پیوند لثه

در صورتی که بافت لثه تحلیل رفته باشد از این روش استفاده می شود. این مشکل به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد که مهم ترین آن بیماری و یا التهاب لثه می باشد.

مراقبت های لازم بعد از جراحی لثه

مراقبت های لازم بعد از جراحی لثه چیست؟ چه اهمیتی دارد؟ بعد از جراحی لثه چی بخوریم؟

جراحی زیبایی لثه برای چه افرادی مناسب نمی باشد؟

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم جراحی زیبایی لثه یکی از روش های اصلاح طرح لبخد است اما لازم به ذکر است که این جراحی برای همه توصیه نمی شود. افرادی که دارای شرایط زیر باشند انجام این عمل برای آن ها توصیه نمی شود.

  • افرادی که به بیماری های حاد لثه ای مبتلا هستند.
  • افراد باردار
  • افرادی که به سیگار اعتیاد دارند.

سوالات متداول

آیا انجام جراحی زیبایی لثه درد دارد؟

پس از جراحی ممکن است فرد کمی درد احساس کند که مدت زمان آن کم است و با توجه به تجویز پزشک برای کاهش درد می توان از مسکن استفاه کرد.

تحلیل لثه چیست؟

به حالتی از بیماری که ریشه دندان در معرض محیط دندان واقع شود تحلیل لثه می گویند.

چه زمانی فرد احتیاج به انجام جراحی لثه پیدا می کند؟

در بعضی مواقع باف دندان ها بسیار آسیب می بینند به طوری که پزشک مجبور به انجام جراحی لثه می شود.

کلام پایانی

برای رفع مشکلات لثه، ترمیم دندان و … می توان از جراحی زیبایی لثه استفاده نمود . این جراحی به چند روش انجام می شود و انتخاب روش مناسب به نظر دندانپزشک شما بستگی دارد . برای بررسی های دقیق تر می توانید به یک دندانپزشک ماهر مراجعه نمایید تا مشکلات آن بررسی و رفع شود . انتخاب دندانپزشک خوب اولین قدم شما در جراحی زیبایی لثه به شمار می آید.

ما در این مقاله از کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد روش‌های مختلف جراحی زیبایی لثه را شرح دادیم.

کلینیک دندانپزشکی تخصصی پاسارگاد به عنوان یکی از بهترین کلینیک های دندانپزشکی در رشت  از حضور دندانپزشکانی ماهر و با تجربه بهره‌مند است. همچنین با کمک تجهیزات به روز این کلینیک، کلیه خدمات مربوط به جراحی لثه و جراحی افزایش طول تاج دندان به شما عزیزان ارائه می‌شود.

اگر در مورد جراحی لثه سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره بیماری های لثه برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

دریافت مشاوره رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X