ایمپلنت دندان برای بیماران دارای فشارخون

ایمپلنت دندان برای بیماران دارای فشارخون امکان پذیر است؟ آیا مصرف داروهای فشارخون تأثیری بر روی ایمپلنت دندان دارد؟ آیا مصرف داروهای فشارخون می‌تواند باعث بروز التهاب در دندان‌های اطراف ایمپلنت شود؟مناسبترین روش ایمپلنت برای افراد دارای فشار خون چیست؟

بسیاری از بیماران که به ما مراجعه می‌کنند افراد سالمند هستند و وجود فشارخون و دیابت در این افراد امری کاملاً طبیعی است، حال سؤال اینجاست که آیا ایمپلنت دندان برای بیماران دارای فشارخون امکان‌پذیر است؟ در جواب این سؤال بایستی گفت بله و افرادی که فشارخون نیز دارند می‌توانند تحت‌نظر پزشک و مصرف به‌موقع داروها ایمپلنت انجام دهند.

حال فشارخون ممکن است برای ایمپلنت مشکلاتی ایجاد کند اما تأثیری روی پیوند ایمپلنت با استخوان ندارد، شایان‌ذکر است که عوارض جانبی فشارخون برای ایمپلنت با مراقبت و رعایت برخی نکات قابل‌کنترل است که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

آیا برای فشار خون دارو مصرف می کنید؟

اگر چنین است، ممکن است متوجه نشوید که ممکن است بین فشار خون بالا و نیاز به محافظت از ایمپلنت های دندانی خود ارتباطی وجود داشته باشد. خبر خوب این است که شما مطمئناً بهترین کاری را که می توانید با مدیریت فشار خون خود انجام می دهید.

 عوارض جانبی داروهای فشار خون

قبل از اینکه به جزئیات چگونگی تأثیر داروهای فشار خون بر ایمپلنت دندانی شما بپردازیم، اجازه دهید ابتدا عوارض جانبی رایج را بررسی کنیم. مشکلی که اغلب به دلیل ارتباط با سلامت دهان و کاشت شما گزارش می شود: خشکی دهان. مطمئنا، به نظر می رسد چیزی است که با یک جرعه آب از آن مراقبت می شود، اما می تواند کمی جدی تر از آن باشد. متأسفانه، این بدان معناست که بدن شما بزاق کافی تولید نمی کند، بنابراین دهان شما خشک است. بافت های خشک در نهایت با تجمع بیش از حد باکتری ها ختم می شوند.

چرا عوارض جانبی مهم است؟

اکنون می‌دانید که باکتری‌های زیادی در دهان خود دارید، اگر در واقع با خشکی دهان ناشی از داروهای فشار خون بالا سروکار دارید. باکتری بیش از حد به معنای احتمال بیشتر بافت لثه ملتهب، پوسیدگی و پری ایمپلنتیت است (که منجر به شکست ایمپلنت دندانی می شود زیرا بافت لثه اطراف ایمپلنت متورم و عفونی می شود). البته ممکن است در نهایت با بوی بد دهان و دندان های پوسیده در بالای آن نیز مواجه شوید!

چگونه می توان مشکل را بهبود بخشید

همیشه یک خط ارتباطی باز با پزشک خود داشته باشید، تا بتوانید تمام تلاش خود را برای محافظت از سلامت کلی خود انجام دهید و در صورت امکان به داروی دیگری بروید. همچنین باید معاینات دندانپزشکی را دنبال کنید تا بتوانید مراقبت های تخصصی مورد نیاز برای مدیریت خشکی دهان غیر قابل اجتناب را دریافت کنید.

مراقبت از ایمپلنت دندان برای بیماران مبتلا به فشارخون بالا

افراد مبتلا به فشارخون نسبت به سایر افراد، بیشتر در معرض خطر عفونت‌های دندانی هستند به همین علت بایستی به مراقبت های لازم بعد از عمل جراحی ایمپلنت دندان بسیار دقت کنند، در وهله‌ی اول دندانپزشکان بسیار توصیه می‌کنند که بیمار به طور منظم فشارخونش را کنترل کند. البته نکات دیگری نیز را افراد دارای فشار  برای انجام ایمپلنت دندان بایستی رعایت کنند که عبارت‌اند از:

  • به بهداشت دهان و دندان خود توجه کنید و دو بار در روز دندان‌هایشان را مسواک بزنند.
  • به طور منظم جهت معاینه به دندانپزشکی‌شان مراجعه کنید.
  • قبل از اقدام به ایمپلنت دندانپزشک را در جریان مشکل و داروهایی که مصرف قرار دهند.
  • در صورت مصرف سیگار، آن را قطع کنند.
  • از محصولات ضدعفونی دهان استفاده کنند.
  • رژیم غذایی مناسب داشته باشید.

مراقبت های بعد از تحویل پروتز ایمپلنت

چه کارهایی لازم است بعد از تحویل پروتز انجام دهیم

کاشت ایمپلنت دندان در هنگام فشار خون بالا

اگر فشار خون بالا دارید، در هنگام کاشت ایمپلنت دندان باید ملاحظات خاصی را رعایت کنید. این به این دلیل است که اگر با داشتن این بیماری، بدن شما برای گردش خون باید سخت‌تر کار کند. این فرآیند می‌تواند با اضطراب پیچیده‌تر شود – چیزی که معمولاً هنگام انجام جراحی ایمپلنت دندان یا هر جراحی دهان تجربه می‌شود. به همین دلیل، اگر دچار این بیماری هستید، پزشکان مناسب‌ترین سطح دندان‌پزشکی آرام‌بخش را به شما ارائه می‌کنند که با آن راحت هستید و با هیچ‌یک از داروهای فشار خون که ممکن است مصرف می‌کنید تداخل منفی نداشته باشد.

اگر دندان های خود را از دست داده اید، ایمپلنت های دندانی می توانند به بازگرداندن لبخند شما به شکوه قبلی کمک کنند. با این حال، کاشت ایمپلنت دندان یک جراحی دهان محسوب می شود. که این سوال را ایجاد می کند: “آیا در صورت داشتن شرایط پزشکی می توانم ایمپلنت دندان انجام دهم؟”

آیا مصرف داروهای فشارخون تأثیری بر روی ایمپلنت دندان دارد؟

یکی از سؤالات پر تکرار بیماران دچار فشارخون که قصد انجام ایمپلنت را دارند این است که آیا مصرف داروهای فشارخون تأثیری بر روی ایمپلنت دندان دارد؟

خیر، معمولاً داروهای فشارخون مشکلات چندانی برای ایمپلنت ندارند؛ ولی در برخی موارد ممکن است که برخی از داروها تا حدودی عملکرد ایمپلنت را با مشکل مواجه کنند که برای جلوگیری از آن اصولاً پس از ایمپلنت داروهایی تجویز می‌شود که تأثیر کمی داشته باشند.

دوره نقاهت ایمپلنت دندان و زمان بهبودی

دوره نقاهت ایمپلنت دندان و زمان بهبودی یکی از موضاعات مهمی که بیماران درگیر آن هستند، که باید قبل از انجام ایمپلنت از آن آگاهی داشته باشیم تا بتوانیم دوران نقاهت را پشت سر بگذاریم و به موفقیت کاشت ایمپلنت دندان خود کمک کنیم.

آیا مصرف داروهای فشارخون می‌تواند باعث بروز التهاب در دندان‌های اطراف ایمپلنت شود؟

همان‌طور که در بالا گفتیم برخی از داروهای فشارخون ممکن است عملکرد ایمپلنت را مختل کنند، به طور مثال برخی داروها روند جریان خون را در بافت دهان و دندان کاهش داده و همین امر ممکن است منجر به بروز التهاب در  اطراف ایمپلنت شود.

از دیگر مشکلاتی که ممکن است داروهای فشارخون به همراه داشته باشند خشکی دهان است که فضای دهان را برای بروز عفونت آماده می‌کند. به همین علت توصیه می‌شود قبل از هر اقدامی حتماً دندانپزشک را در جریان داروهای مصرفی خود قرار دهید.

مناسبترین روش ایمپلنت برای افراد دارای فشار خون چیست؟

بیماران دارای فشارخون می توانند از هر دو روش ایمپلنت سنتی و فوری استفاده کنند و بایستی وضعیت دهان و دندانشان ابتدا توسط دندانپزشک بررسی شود و سپس مناسبترین روش برایشان انتخاب گردد.

تا زمانی که فشار خون بالا تحت کنترل شما باشد، ایمپلنت دندان نباید مشکلی ایجاد کند. فقط کافی است فوراً دندانپزشک خود را از وضعیت موجود و داروهایی که مصرف می کنید مطلع کنید. در این صورت او می تواند گزینه درمانی مناسبی را ارائه دهد که نیازهای شما را برطرف می کند.

داشتن فشار خون بالا مانع از کاشت ایمپلنت دندان نمی شود. با این حال، این شرایط باید قبل از شروع مراحل توسط دندانپزشک ایمپلنت یا متخصص پروتز تحت کنترل باشد. برای شروع، هیچ عمل جراحی روی بیمار مبتلا به این بیماری بالا نباید انجام شود، حتی اگر عمل تحت بیهوشی عمومی انجام نشود. قبل از انجام هر گونه جراحی ایمپلنت،  فرد باید تحت کنترل باشد.

تاثیر ایمپلنت بر سلامت استخوان فک

تاثیر ایمپلنت بر سلامت استخوان فک در مقاله زیر بررسی می شود.

عواقبت عدم کنترل فشار خون بر ایمپلنت

فشار خون کنترل نشده بر طول عمر بلندمدت ایمپلنت هایی که در فک کار گذاشته می شوند تأثیر نامطلوبی می گذارد، زیرا سایر قسمت های بدن را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. زمانی که فرد مبتلا به بیماری است، ضروری است که با دارو کنترل شود، در غیر این صورت بهبودی و تشکیل استخوان جدید تحت تأثیر نامطلوب قرار می‌گیرد و ایمپلنت‌ها از کار می‌افتند.

رعایت یک رژیم غذایی سخت که تعادل قند در جریان خون را بر هم نزند، ضروری است. اگر همه این کارها با نظارت دقیق بر سطح گلوکز انجام شود به طوری که فشار خون تحت کنترل باشد، ایمپلنت ها باید پیش آگهی خوبی داشته باشند، اما در صورت عدم رعایت رژیم ممکن است تغییر کند.

بهترین راه در کاهش موثر فشار خون در ایمپلنت

فشار خون بسیار بالا در طی یک عمل دندانپزشکی خطر قابل توجهی از سکته یا آسیب کلیه را در پی دارد. بیمارانی که برای کنترل فشار خون خود از داروهای فشار خون استفاده می کنند، تا زمانی که در طی مراحل خود اضطراب زیادی تجربه نکنند، ایمپلنت برای آن ها کاملاً بی خطر است. به همین دلیل ، مدیریت درد در اجرای روشهای برنامه ریزی شده کاشت ایمپلنت دندان بسیار مهم است.

برای کنترل فشارخون و اضطراب باید از داروها و مسکن هایی استفاده شود تا فشار خون کنترل شود. اما ترکیب این دو در واقع می تواند بیشترین مشکل را برای بیماران فشار خون بالا که تحت عمل ایمپلنت دندان قرار دارند، ایجاد کند. بزرگترین اشتباهی که یک بیمار فشار خون بالا می تواند انجام دهد؛ عدم اطلاع پزشک خود به داروهایی است که برای کنترل فشار خون مصرف می کند.

مراحل قالب ‌گیری ایمپلنت دندان

مراحل قالب ‌گیری ایمپلنت دندان یکی از مهم‌ترین مراحل کاشت دندان است. زیرا اگر به درستی انجام نشود؛ می تواند مشکلات زیادی را برای شما ایجاد نماید.

تزریق بی حسی برای بیماران فشار خون

داروهای بی حسی موضعی مانند اپی نفرین اثرات شدیدتری بر روی قلب دارند که با بتا بلاکرها غیر منتخب ترکیب می شوند و می توانند منجر به افزایش سریع فشار خون شوند که دقیقاً همان چیزی است که در زمان بیهوشی برای جلوگیری از درد، اضطراب و در نتیجه فشار خون بالاتر استفاده می شود.  بهترین راه برای کاهش موثر درد و اضطراب بدون تشدید قلب ترکیبی از داروها ، با تهیه دوز کافی از عوامل بی حسی است که در طول زمان بیشتری بعد از تزریق پخش می شوند. اگرچه به نظر می رسد بهترین راه برای محدود کردن استرس بر روی قلب این است که بیمار سریعاً از طریق این روش بتواند آرامش خود را به دست آورد.

تاثیر سیگار بر ایمپلنت

افراد سیگاری می توانند عمل ایمپلنت دندان را انجام دهند؟

سوالات متداول

آیا دندان درد باعث بالا رفتن فشار خون میشود؟

بله، درد دندان می‌تواند باعث بالارفتن فشار خون شود. واکنش بدن به درد و دیسکمفورت می‌تواند تغییرات در آن ایجاد کند. وقتی شما درد دندان دارید یا به عنوان مثال یک التهاب دندانی دارید، سیستم عصبی شما واکنش نشان می‌دهد و به افزایش فشار بالا منجر می‌شود.
علاوه بر این، درد دندان می‌تواند منجر به تنش و استرس شما شود که این همچنین می‌تواند به افزایش فشار خون ارتباط داشته باشد.

چرا دانستن فشار خون مهم است؟

دانستن فشار خون شما نه تنها زمانی که در شرف انجام درمان های دندانپزشکی یا دیگر درمان های پزشکی هستید، بلکه برای سلامت طولانی مدت شما نیز مهم است. فشار خون بالا اغلب به عنوان قاتل خاموش شناخته می شود زیرا اغلب علامتی ندارد. به این معنا که می تواند شناسایی نشود و طول عمر فرد را تا ۲۰ سال کوتاه تر کند.
فشار خون بالا در کشورهایی که افراد بیشتری از رژیم های غذایی شور و چرب تر استفاده می کنند، مصرف الکل بیشتری دارند و کمتر ورزش می کنند، شیوع بیشتری دارد.

 کلام پایانی

بسیاری از افراد مبتلا به فشار خون فکر می کنند که قادر به کاشت دندان نیستند، اما به توصیه بسیاری از متخصصین ایمپلنت برای افراد مبتلا به فشارخون امکان‌پذیر است در صورتی فشارخون را کنترل کرده و رژیم غذایی مناسب داشته باشند، همچنین به طور منظم با پزشک متخصص و دندانپزشک خود ملاقات کنند.

ایمپلنت دندان برای بیماران دارای فشارخون یکی از مواردی است که بایستی قبل از انجام درمان به‌خوبی بررسی شود، به بیماران توصیه می‌گردد که در این باره با دندانپزشک مشورت کرده و متخصص را به طور کامل در جریان بیماری‌شان قرار دهند.

ویزیت آنلاین و رایگان

امکان طرح سوال و مشکل دندانپزشکی در واتس اپ و دریافت پاسخ

افراد مبتلا به فشارخون بایستی نسبت به دیگر افراد نسبت به نکات بهداشتی دهان و دندان دقیق‌تر بوده و به طور منظم فشار خونشان را کنترل کنند. لازم به ذکر است که قبل از انجام ایمپلنت بایستی به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید و در صورت دریافت نامه، انجام ایمپلنت امکان‌پذیر است.

کلینیک تخصصی پاسارگاد در راستای مسئولیت مدنی و پزشکی خود درباره ارتقا سلامت و بهداشت دهان و دندان اقدام به راه‌اندازی امکان ویزیت و مکالمه با پزشکان خود را در پیام‌رسان واتس‌اپ مهیا کرده است.

کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد، به صورت آنلاین، اقدام به ویزیت رایگان مراجعانی می کند که نیازمند درمان بوده ولی امکان مراجعه حضوری ندارند. این ویزیت آنلاین، از طریق تماس تصویری یا پیام متنی صورت می‌گیرد. تعدادی از متقاضیان به صورت تخصصی و در یک فضای کاملاً دوستانه توسط دکتر روشن طلب ویزیت و معاینه خواهند شد.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

5 دیدگاه در ”ایمپلنت دندان برای بیماران دارای فشارخون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X