لیفت لثه با جراحی بهتر است یا لیزر؟! چه کاربردی دارد؟ عمل لیفت لثه چیست؟ چه کسانی نیاز به لیفت لثه برای کامپوزیت دارند؟ جراحی کانتئرینگ لثه چگونه است؟ لیفت لثه با لیزر بهتر است یا جراحی؟ انواع روش‌های کانتورینگ لثه‌ها کدامند؟ عوارض آن چیست؟ آیا درمانی دائمی است ؟ و همه نکاتی که باید درباره لیفت لثه‌ها بدانید را در این مقاله بررسی کردیم.

اگر احساس می‌کنید که به این عمل جراحی نیاز دارید یا دکترتان تاکید کرده است که باید این عمل جراحی را انجام بدهید؛ بهتر است نکاتی درباره این عمل بدانید تا بتوانید با آگاهی کامل به انجام آن اقدام کنید.

لیفت لثه چیست و چگونه انجام می‌شود؟

خط لثه یا gum line محل تلاقی لثه با دندان‌ها است. محل قرار گیری خط لثه در افراد مختلف، متفاوت است اما به طور کلی یک خط صاف بوده که در وضعیت متعادلی قرار دارد. با این حال، گاهی ممکن است خط لثه در افراد، پایین‌تر یا بالاتر از حد نرمال و معمول آن باشد؛ یا دارای ناهمواری‌هایی باشد که باعث نارضایتی و کاهش اعتماد به نفس در فرد بشود.

لیفت لثه یا gingivectomy به عملی گفته می‌شود که افرادی که به دلایل پزشکی یا زیبایی قصد دارند لثه خود اصلاح کنند از آن استفاده می‌کنند تا به یک لثه صاف، هموار و متناسب دست پیدا کنند. یکی دیگر از نام‌های این عمل جراحی، کانتورینگ لثه است که توسط پریودنتیست‌ها به عنوان عمل زیبایی انجام می‌گردد.

چه بیمارانی به لیفت لثه نیاز دارند؟! (علل لیفت لثه)

توجه داشته باشید که افرادی که دارای بیماری لثه بوده و یا دارای دندان‌ های دائمی در حال رشد باشند نباید اقدام به عمل لیفتینگ کنند. در حالت کلی در صورتی که ۳ الی ۴ میلیمتر از بافت‌های لثه به هنگام خندیدن افراد دیده شود، می‌توان گفت که این افراد دارای لبخند لثه‌ای هستند.

به طور کلی همانطور که قبل‌تر نیز گفته شد، افرادی که ارتفاع تاج کلینیکی دندان‌هایشان کوتاه بوده و لثه بیشتر از حد نرمال دندان‌ها را پوشانده است، نیاز به لیفت لثه دارند. عللی که سبب کوتاه شدن طول تاج کلینیکی دندان می‌شود عبارتند از:

 • افزایش حجم لثه (هایپرپلازی لثه)
 • عدم تکمیل فاز غیر فعال رویش (Altered Passive Eruption)
 • کوتاه بودن تاج کلینیک دندان به صورت ژنتیکی

لبخند لثه ای و درمان آن

برای پاسخ به ای سوال ابتدا باید بدانیم لبخند لثه ای چیست و علت بروز و روش های درمان آن چیست؟

انواع لیفت لثه

حال که با تعریف لیفت لثه آشنا شدید؛ بهتر است به بررسی انواع لیفت و کانتورینگ لثه بپردازیم. این عمل به دو صورت انجام می‌شود که در ادامه‌ی این بند به شرح هر کدام از روش‌های آن خواهیم پرداخت.

 • جراحی لثه (gingivectomy)

در این روش از درمان لبخند لثه ای بافت اضافی لثه برداشته می شود و هم باعث افزایش طول تاج دندان شده و هم نمای زیباتر و مقارن تری به لثه ها می دهد و لبخند زیباتری ایجاد می کند.
این روش در افرادی که لبخند لثه ای دارند و طول کمی از دندانها دیده می شود کاربرد دارد و یا در مواقعی که لثه دچار تورم و هایپر پلازی شده است و روی دندان گسترش پیدا کرده است،که در این موارد لثه اضافی به روش ژنژیکتومی برداشته می شود.

روش های لیفت لثه ژنژیکتومی

 • روش جراحی سنتی با تیغ
 • روش جراحی با لیزر
 • افزایش طول تاج دندان (crown lengthening)CL

گاهی پس از اتمام فرایند برداشت لثه در بیماران، دندان‌پزشک لازم می‌داند علاوه‌بر لثه، اقدام به تراش دادن استخوان نیز بکند پس انجام کار به این صورت می‌باشد که ابتدا ناحیۀ جراحی با استفاده از بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌شود. قبل از شروع جراحی، ابتدا تصویربرداری با اشعه ایکس انجام می‌گیرد. این کار وضعیت استخوان نسبت به دندان را تعیین می‌کند و مقدار بافتی که باید برداشته شود را مشخص می‌کند . لثه اضافی بر روی دندان به میزان 4-2 برداشته می‌شود. بعد از آن با ایجاد شکاف بر روی لثه و ایجاد فلپ لثه، دندان‌پزشک به استخوان دسترسی پیدا می‌کند و مقداری از استخوان تراش می‌خورد که اندازۀ آن بسته به طول دندان، فاصله تا کرست استخوان و اهداف درمانی در بیماران مختلف، متفاوت می‌باشد. بعد از انجام جراحی، لثه به مکان خود خود برگردانده می‌شود و بخیه زده می‌شوئد. جراحی CL هم با اهداف درمانی و هم با اهداف زیبایی انجام می‌گیرد.

کاربردهای جراحی CL (Crown Lengthening)
 • ترمیم دندان‌های شکسته و آسیب‌دیده: در مواقعی که شکستگی دندان زیر خط لثه باشد، برای دسترسی به خط شکستگی و برداشت پوسیدگی نیاز به جراحی CL می‌باشد.
 • تهیه روکش مناسب در دندان‌های با طول تاج کوتاه: در مواقعی که طول دندان بسیار کوتاه است و روکش گیر مناسب ندارد، نیاز به جراحی CL و افزایش طول تاج دندان می‌باشد.
 • زیبایی خط لبخند: در افرادی که دندان‌های کوتاه و لبخند لثه‌ای دارند، گاهی مواقع برداشت لثه، به‌تنهایی کفایت نمی‌کند و حتماً باید استخوان نیز تراش بخورد، در این مواقع از جراحی CL استفاده می‌شود.
دوران نقاهت در لیفت لثه به روش CL

پروسه ریکاوری و بهبود پس از انجام جراحی بسته به روند ترمیم زخم در بیماران، رعایت بهداشت و مصرف سیگار و دخانیات دارد. ولی به طور کلی حدود 4-2 هفته طول می‌کشد ولی در این بازه زمانی، بیمار می‌تواند کارهای روتین و روزمره خود را انجام دهد و محدودیتی وجود ندارد. فقط در دو الی سه روز اول فعالیت‌های سنگین و حساس انجام ندهد.

لیفت لثه با جراحی بهتر است یا لیزر؟!

مزیت جراحی لیفت لثه با لیزر نسبت به روش سنتی
 • عدم وجود خون‌ ریزی در درمان لیفت لثه با لیزر
  از آنجا که لیزر خودش خاصیت انعقاد (کوآگولیشن) در محل دارد، دهانه مویرگ‌های خونی مسدود می‌شود و هیچ خون‌ریزی در محل جراحی وجود ندارد.
 • دید و دسترسی عالی در لیفت لثه با لیزر
  به دلیل وجود عدم خون‌ریزی در محل جراحی، پزشک دید و دسترسی عالی دارد به همین جهت برداشت لثه اضافه و قرینه‌سازی دندان‌ها، کاملاً کنترل شده انجام می‌گیرد.
 • عدم وجود حساسیت دندانی در لیفت لثه با لیزر
  از آنجا که با روش جراحی لیفت لثه، لثه اضافی بر روی دندان‌ها برداشته می‌شود گاهی موراد تا چند هفته بعد از جراحی، بیمار حساسیت دندانی دارد که این مورد در روش لیفت لثه با لیزر وجود ندارد چرا که لیزر باعث انسداد دهانه توبول‌های عاجی می‌شود و نه‌تنها حساسیت دندانی ایجاد نمی‌کند بلکه در درمان حساسیت دندانی از لیزر استفاده می‌شود.
 • سهولت انجام جراحی لثه با لیزر در رشت
  لیفت لثه با لیزر، یک جراحی ساده و سرپایی می‌باشد که التهاب، تورم و عفونت بعد از جراحی به‌ندرت ایجاد می‌شود و یا اصلاً وجود ندارد. بیمار ممکن است تا یکی دو روز درد و سوزش مختصر در محل لثه‌ها داشته باشد که به خودی خود برطرف می‌شود و نیاز به استراحت در منزل ندارد.

کانتورینگ لثه برای چه کسانی مناسب است؟ 

همان طور که در بند‌های بالا اشاره کردیم؛ عمل جراحی لیفت به افرادی که لبخند لثه‌ای دارند یا لثه‌شان بیش از حد عقب رفته است و یا لثه‌شان بیش از حد بلند است توصیه می‌شود. افراد نامبرده با این عمل می‌توانند لبخند زیبایی برای خود بسازند و از زیباییشان لذت ببرند.

از طرفی لثه بلند ممکن است مشکلات جبران ناپذیری برای سلامت دندان و لثه به وجود بیاورد؛ به همین دلیل به افرادی که لثه بلند دارد توصیه می‌شود که حتی اگر مشکلی با ظاهر این موضوع ندارید، عمل لیفت لثه را انجام دهید.

در حالت کلی قبل از انجام این عمل حساس بهتر است با یک دندان پزشک متخصص در این حوزه مشورت کنید و به توصیه‌هایی که در رابطه با عمل کانتورینگ یا لیفت به شما ارائه می‌دهند توجه کنید.

مزایای لیفت لثه

از مهم ترین مزایای کانتورینگ لثه، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زیبایی ظاهر لبخند و افزایش زیبایی چهره
 • بالا رفتن اعتماد به نفس به دلیل از بین رفتن بافت های اضافی لثه
 • ماندگاری و دائمی بودن لیفت لثه
 • متناسب تر شدن لثه‌های نامتقارن
 • بهبود پیدا کردن ظاهر دندان‌ها
 • درمان برخی از بیماری های مربوط به لثه

پس از لیفت لثه چقدر طول می‌کشد تا لثه خوب شود؟

غالباً بهبودی بعد از درمان ، چندان طولانی نبوده و بسته به میزان سلامت عمومی آن از سه روز تا چند هفته به‌طول می‌انجامد. این عمل پروسه ساده‌ای داشته و به‌ندرت فرد را دچار مشکلات جدی‌تری می‌کند.

البته که درد پس از عمل رایج است و با خوردن قرص‌های مسکن، بهبودی نسبی حاصل می‌گردد. انجام دستورالعمل‌های مراقبت از لثه پس از پایان کار، به کنترل عوارض جانبی کمک بزرگی خواهد کرد.

لمینت سرامیکی بدون تراش دندان در رشت

لمینت سرامیکی به دو روش لمینت بدون تراش و لمنیت با تراش دندان در کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد انجام می شود.

توصیه های بعد از جراحی لیفت لثه

 • مصرف داروهای مسکن
 • استفاده از کمپرس یخ: در چند ساعت اوّل بعد از جراحی از بسته‌های سرد یخ روی صورت استفاده کنید تا ورم کاهش پیدا کند هر 20 دقیقه یک بار تکرار کنید.
 • اجتناب از مصرف غذاهای داغ: در 24 ساعت اوّل از مصرف غذاهای داغ اجتناب کنید اگر خون‌ریزی شما ادامه داشت از یک چای کیسه‌ای مرطوب استفاده کنید.
 • رژیم غذایی نرم داشته باشید.
 • اجتناب از مصرف الکل
 • اجتناب از مصرف سیگار و قلیان

مراقبت های لازم بعد از جراحی لثه

بعد از جراحی لثه چی بخوریم؟

قیمت جراحی لثه با لیزر در رشت

هزینه کانتورینگ لثه یا افزایش طول تاج دندان بسته به تعداد دندان‌ها، وسعت جراحی، برداشت یا عدم برداشت استخوان، استفاده از لیزر و یا استفاده از تیغ جراحی و تجربه و تخصص دندان‌پزشک متفاوت می‌باشد.
در مواقعی که لیفت لثه به دلایل زیبایی و اصلاح طرح لبخند انجام شود، معمولاً بیمه هزینۀ آن را پوشش نمی‌دهد ولی اگر دندان‌پزشک شما به دلایل پزشکی، کانتورینگ لثه را توصیه کند، ممکن است بیمۀ دندان‌پزشکی، بخشی از هزینه رو پوشش دهد.

کامپوزیت ونیر در رشت

آیا شما هم جزء افرادی می‌باشید که کامپوزیت را برای اصلاح طرح لبخند و سفیدتر شدن دندان‌های خود انتخاب کرده‌اید؟

سوالات متداول

از چه سنی میتوان لیفت لثه با لیزر انجام داد؟

از زمانی که رشد فک و لثه ها نسبتا کامل شده باشد و فرد دوران کودکی و نوجوانی را پشت سر گذاشته باشد.

آیا لیفت لثه با لیزر درد دارد؟

خیر لیفت لثه با لیزر درد ندارد. از آنجاییکه لیزر به تنهایی خاصیت صد التهابی و ضد درد دارد، لیفت لثه با لیزر بدون درد است و نیازی به دوره نقاهت یا استراحت در منزل ندارد.

آیا لیفت لثه با لیزر خونریزی دارد؟

خیر لیفت لثه با لیزر خونریزی ندارد.

آیا در دوران بارداری میتوان لیفت لثه با لیزر انجام داد؟

از آنجایی که لیفت لثه با لیزر یک جراحی انتخابی و عمدتا برای موارد زیبایی است بهتر است در دوران بارداری به تعویق بیفتد.

ماندگاری لیفت لثه با لیزر چقدر است؟

در صورت انتخاب کیس مناسب و رعایت بهداشت ماندگاری لیفت لثه با لیزر دائمی است.

آیا نتیجه لیفت لثه برگشت دارد؟

در صورتی که علت بروز مشکلات لثه‌ای، مصرف برخی از داروها همانند فنی توئین (یک داروی ضد صرع) باشد، حتی در صورت انجام جراحی لیفت لثه هم با مصرف داروها مجدداً برگشت نتیجه وجود خواهد داشت.
برخی از افراد نیز به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها، دچار مشکلات لثه‌ای می‌شوند، این افراد نیز حتی با انجام جراحی لثه نیز در صورت عدم رعایت بهداشت نیز مجدداً مشکلات لثه بازمی‌گردد.

چه مدت بعد از لیفت لثه می‌توان کامپوزیت یا لمینت کرد؟

انجام کامپوزیت یا لمینت دندان‌ها تا یک‌ماه پس از انواع جراحی‌های لثه، امکان‌پذیر نخواهد بود. جهت انجام هرگونه عمل ترمیمی یا زیبایی دندان، باید منتظر بافت لثه‌های جراحی‌شده، ماند. این کار باعث بهبودی زخم و گرفتن نتیجه بهتر در هر دو کار می‌گردد.

کلام آخر

در این مطلب سعی شد تا به بررسی موارد مهمی که قبل از اقدام به عمل جراحی کانتورینگ لثه یا لیفت لثه لازم است بدانید؛ بپردازیم. فراموش نکنید که  قبل از هر گونه اقدام، بهتر است با یک دندان پزشک مختصص مشورت کنید و آزمایش‌های لازم را نیز انجام دهید. دقت داشته باشید که لیفت لثه الزاماً باید توسط متخصص لثه انجام می‌شود. لیفت لثه‌‌ها، عملی است که تمامی مشکلات مربوط به عدم تناسب لثه‌ها از جمله تحلیل لثه و یا برآمدگی بیش از حد آن‌ها را از بین می‌برد و زیبایی لبخند فرد را دو چندان می‌کند. این عمل ممکن است از طریق تیغ جراحی و یا لیزر انجام شود که روش لیزر به دلیل مزایایی که دارد در اکثر موارد ترجیح داده می‌شود.

کلینیک تخصصی دندانپزشکی پاسارگاد، دارای کادری مجرب متشکل از پزشکان متخصص می باشد که به ارائه خدمات درمانی و زیبایی دندان اعم از جراحی های تخصصی دندان، کانتورینگ لثه، ارتودنسی، ایمپلنت دیجیتال و ساخت روکش دیجیتال و اصلاح طرح لبخند می پردازد. شما می توانید برای دریافت نوبت معاینه با ما تماس بگیرید.

اگر در مورد لیفت لثه سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

1 دیدگاه در ”لیفت لثه با جراحی بهتر است یا لیزر؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X