بهترین سن برای کاشت ایمپلنت چه سنی است؟ اگر شما نیز جزء افراد نوجوان، جوان و یا مسنی هستید که یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اید و به دنبال دانستن این مسئله هستید که سن مناسب برای ایمپلنت چه سنی است و آیا برای سن شما مناسب است یا خیر، با مطالعه این مطلب به پاسخ سؤالات خود خواهید رسید. پس با ما همراه باشید.

بهترین سن برای کاشت ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان روشی است که در اغلب موارد موفقیت آمیز است، با این حال فاکتورهایی وجود دارند که بر میزان موفقیت این درمان تأثیر دارند. یکی از این فاکتورها، سن است. گرچه گفته می‌شود که محدودیت سنی برای انجام آن وجود ندارد، اما در برخی موارد ممکن است برای برخی افراد محدودیت‌هایی وجود داشته باشد. به عنوان مثال ایمپلنتولوژیست ها به افراد نوجوانی که هنوز ساختار استخوانی و فک آنها به بلوغ و رشد کامل نرسیده است و یا افراد مسنی که از نظر سلامت عمومی در وضعیت نامطلوبی هستند، انجام این درمان را توصیه نمی‌کنند. در ادامه این مطلب توضیحاتی را به طور مفصل‌تر و کامل‌تر درباره این موضوع ارائه داده‌ایم.

آیا کودکان و نوجوانان کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندان هستند؟

کودکان و نوجوانان اغلب به دلیل فعالیت‌های پر تحرکی که دارند، بیشتر از سایرین در معرض از دست دادن دندان‌های خود بر اثر زمین خوردن و یا وارد شدن ضربه به صورت هستند. این اتفاق در سنین پایین می‌تواند بر اعتماد به نفس آنها تأثیر نامطلوبی بگذارد و بر حتی بر روابط اجتماعی آنها نیز تأثیر داشته باشد. به همین دلیل این دسته از افراد و یا والدین آنها به فکر جایگزین کردن دندان از دست رفته آنها با استفاده از ایمپلنت دندان می‌افتند.

آیا ایمپلنت را می توان در سنین کودکی و نوجوانی انجام داد؟

به این دلیل که رشد استخوان فک افراد تا سنین 17 تا 20 سالگی ادامه دارد، توصیه می‌شود که پس از گذشت این سن و کامل شدن رشد استخوان فک، اقدام به انجام این درمان نمایند. کاشت ایمپلنت در زمانی که استخوان فک هنوز در حال رشد است و تغییر شکل می‌دهد، به این دلیل که ایمپلنت درون استخوان فک کاشته می‌شود و همانند دندان طبیعی نمی‌تواند همزمان با رشد و تغییرات فک، تغییری در موقعیت خود داشته باشد، ممکن است مشکلاتی از قبیل مشکلات بایت برای بیمار به وجود آورد.
تعیین سن مناسب و دقیق استفاده از این درمان نیاز به انجام معاینات و بررسی‌های لازم توسط متخصص ایمپلنت دارد.

بهترین زمان ایمپلنت

فاصله بین کشیدن دندان و ایمپلنت چگونه تعیین می‌شود؟

حداقل سن برای ایمپلنت کردن دندان

به طور معمول گفته می‌شود که فرد باید تا زمانی که رشد استخوان فک او کامل شود، از انجام این درمان خودداری نماید. معمولاً کمترین سن برای ایمپلنت کردن دندان، 18 سالگی است.

آیا ایمپلنت دندان برای افراد مسن مناسب است؟

به طور کلی کاشت ایمپلنت دندان برای افرادی که سن بالایی دارند و به بلوغ اسکلتی و رشد کامل استخوان فک رسیده‌اند، هیچگونه محدودیت سنی ندارد. در این میان بزرگسالان و افراد مسنی هستند که می‌خواهند دندان از دست رفته خود را با استفاده از ایمپلنت دندان جایگزین کنند که خوشبختانه از نظر سنی ممنوعیتی برای آنها وجود ندارد و حتی مشاهده شده است که این درمان برای افراد بالای 65 سال و حتی 80 سال نیز موفقیت آمیز بوده است.
اما همانطور که اشاره کردیم، سن تنها یکی از این فاکتورها است و فاکتورهای دیگری در این میان باید مورد ارزیابی قرار بگیرند. به عنوان مثال افرادی که مسن هستند در صورتی که بخواهند از این درمان استفاده کنند، باید از نظر سلامت عمومی و عدم ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت، بیماری‌های قلبی و … چکاپ‌های لازم را انجام دهند تا مناسب بودن و یا نبودن این درمان برای آنها مشخص شود و سلامتی‌شان به خطر نیفتد. تشخیص این امر بر عهده ایمپلنتولوژیستی است که به ایشان مراجعه می‌نمایند.

دندان مصنوعی دارم آیا می توانم ایمپلنت دندان انجام دهم؟

برای پاسخ این سوال در ادامه با ما همراه باشید.

چرا سن در انجام ایمپلنت مؤثر است؟

زیرا افراد جوان که فک آنها به اندازه کافی رشد نداشته است، داوطلبان مناسبی برای این درمان نیستند. با رشد فک موقعیت ایمپلنت تغییر می‌کند و ممکن است کج شود.

از طرفی با بالا رفتن سن، از تراکم استخوان‌ها کاسته می‌شود. استخوان فک تحلیل رفته شرایط را برای نگه داشتن ایمپلنت سخت می‌کند.

بنابراین سن مناسب برای ایمپلنت چه زمانی است؟

بستگی به بیمار دارد، اما بسیاری از افراد باید سعی کنند از گذاشتن ایمپلنت های قدامی در سن 18 سالگی خودداری کنند. این مطالعات نشان می دهد که برای برخی از افراد، اگر بیمار تا سن 25 یا 30 سالگی صبر کند، بهترین زیبایی طولانی مدت به دست می آورد.

خبر خوب این است که چندین گزینه زیبایی برای بیماران جوان با دندان های از دست رفته وجود دارد. اگر به دنبال دندانپزشکی با تجربه کاشت ایمپلنت در رشت هستید، لطفاً با دندانپزشکی تخصصی پاسارگاد تماس بگیرید! کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد، خوشحال خواهد شد که بهترین طرح درمانی را برای نیازهای فردی شما ارائه دهد.

بهترین کلینیک تخصصی ایمپلنت در رشت

کلینیکی است که تمامی امکانات لازم برای درمان و جراحی ایمپلنت را در بالاترین سطح کیفی فراهم می کند و بیماران با آسودگی خاطر به آن مرکز ایمپلنت دندان رجوع می کنند.

مزایای کاشت ایمپلنت

اگر یک یا چند دندان طبیعی خود را از دست داده اید، ممکن است به فکر کاشت ایمپلنت باشید، زیرا شنیده اید که آنها بهترین گزینه برای داشتن دندان طبیعی هستند. این موضوع به دلایل مختلفی درست است. ابتدا یک ایمپلنت دندان جایگزین ریشه های دندان از دست رفته شما و همچنین خود دندان می شود.

ریشه جدید، ساخته شده از تیتانیوم، کمک می کند تا دندان های جایگزین شما را بهتر از پروتز در جای خود محکم کنید. همچنین از جابجایی دندان های باقیمانده شما از موقعیت خود جلوگیری می کند. سایر مزایای مهم عبارتند از:

  • بازیابی توانایی جویدن و صحبت کردن
  • نیازی به برداشتن دندان های جایگزین برای تمیز کردن آنها نیست
  • کاملا طبیعی به نظر برسد
  • جلوگیری از افتادگی صورت
  • بدون ترس از یک اتفاق شرم آور، مانند افتادن دندان ها از دهان هنگام غذا خوردن، خنده، سرفه یا عطسه

با وجود این مزایا، ایمپلنت دندان ممکن است انتخاب مناسبی برای همه نباشد. این شامل بیماران زیر 18 سال می شود.

کاشت دندان رشت

کاشت دندان رشت در کلینیک تخصصی ایمپلنت و پروتز دندانی پاسارگاد براساس جدیدترین روش‌ها و تکنیک‌های متداول، زیر نظر بهترین متخصصان ایمپلنت، متخصصان پروتز و جراحان فک و صورت انجام می‌شود.

سؤالات متداول

در صورت پایین بودن سن بیمار برای ایمپلنت چکار باید کرد؟

با از دست دادن دندان در هر سنی بهتر است بیمار فوراً به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نماید تا راهنمایی‌های لازم در این مورد را دریافت نماید و پس از آن در سن مناسبی که ایمپلنتولوژیست به او توصیه کرده است، مجدداً برای دریافت ایمپلنت به کلینیک مراجعه کند.

آیا ایمپلنت کردن دندان در سن 18 سالگی مناسب است؟

از آنجایی که رشد فک و دندان‌های بیمار تا سن 25 سالگی ادامه دارد، ممکن است پس از کامل شدن رشد آنها، دندان‌ها بلندتر از تاج ایمپلنت به نظر برسند. البته در صورتی که این اتفاق رخ دهد، بیمار می‌تواند اقدام به تعویض ایمپلنت از ناحیه تاج نماید و تاج جدیدی را با اندازه متناسب دریافت کند.

آیا ایمپلنت پوسیده می‌ شود؟

ایمپلنت دندان مانند دندانهای طبیعی نمی‌تواند حفره یا پوسیدگی دندان ایجاد کند اما این بدان معنا نیست که بیماران کاشت دندان مجوز مراقبت نکردن از ایمپلنت دندان را دارند. عدم مراقبت صحیح از ایمپلنت دندان هنوز هم می‌تواند به دلیل سایر عوارض سلامتی، نارسائی ایمپلنت دندان را در پی داشته باشد.

سخن آخر

بزرگترین تفاوت بین بیماران جوان و مسن تر ایمپلنت دندان این است که چگونه افراد در وهله اول دندان های خود را از دست می دهند. بزرگسالان جوان بیشتر در تصادفات دندان‌های خود را از دست می‌دهند، در حالی که افراد مسن به دلیل پوسیدگی و بیماری دندان‌های خود را از دست می‌دهند. صرف نظر از اینکه چگونه دندان یا دندان طبیعی خود را از دست داده اید، توصیه می کنیم از دندانپزشک های متخصص در زمینه ایمپلنت کلینیک پاسارگاد سوال بپرسید که آیا ایمپلنت های دندانی مناسب ترین گزینه جایگزینی دندان برای شما هستند یا خیر. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرآیند در اولین فرصت، برای یک مشاوره و ویزیت اولیه، برنامه ریزی کنید.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

1 دیدگاه در ”بهترین سن برای کاشت ایمپلنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X