کاشت ایمپلنت توسط دکتر روشن طلب

بهترین زمان برای ایمپلنت دندان چه زمانی است؟ فاصله بین کشیدن دندان و ایمپلنت چگونه تعیین می‌شود؟ اگر به‌دنبال پاسخ این سئوالات هستید تا انتهای مقاله را بخوانید!

تعیین بهترین زمان برای ایمپلنت بعد از کشیدن دندان یکی از مهم‌ترین مراحل کاشت ایمپلنت است. تعیین این زمان به عواملی نظیر تشخیص پزشک، سلامتی عمومی بدن، بهداشت دهان و میزان مناسب بودن محل قرار گرفتن ایمپلنت بستگی دارد.

ایمپلنت دندان تقریباً محبوب‌ترین و کارآمد‌ترین شیوه برای جایگزینی دندان‌های از بین رفته و پوسیده است. ایمپلنت دندان از اهمیت زیادی برخوردار است و در اکثر اوقات بعد از کشیدن دندان به‌منظور جلوگیری از تحلیل لثه و استخوان (که موجب فراهم کردن شرایط پوسیدگی دندان‌های مجاور می‌شود) ضروری است. در این مقاله به سئوالات متعددی پیرامون بهترین زمان ایمپلنت پاسخ می‌دهیم.

ایمپلنت دندان، امروزه به یکی از بهترین روش‌ها برای حل معضل بی دندانی، تبدیل شده است. استفاده از روش ایمپلنت دندان علاوه بر جبران دندان ازدست‌رفته به زیبایی لبخند، بهبود جویدن غذا و همچنین به اصلاح تکلم نیز کمک می‌کند.
انواع سرویس‌های جراحی و کاشت ایمپلنت دندان در گروه دندانپزشکی دکتر روشن طلب :

۱. ایمپنت تک دندان
۲.ایمپلنت دندان فوری
۳. ایمپلنت دندان بر مبنای پونتیک
۴. جراحی‌های لیفت سینوس
۵. جراحی بازسازی استخوان فک در ایمپلنت دندان

ایمپلنت فوری دندان جلو

اگر شما بیمار عزیز در ناحیه دندان‌های جلو دچار بی‌دندانی هستید می‌توانید در یک جلسه دندان های جلوی خود را با ایمپلنت فوری جایگزین نمائید.

بهترین زمان ایمپلنت را چطور تشخیص دهیم؟

تشخیص بهترین زمان برای ایمپلنت دندان بعد از کشیدن به عوامل متعددی بستگی دارد که در ادامه به بررسی همه موارد می‌پردازیم.

سن بیمار
محل قرار گیری بیمار
عفونت لثه
سلامت عمومی بدن و بیماری های زمینه ای
نحوه کشیده شدن دندان
میزان تراکم، ارتفاع و پهنای استخوان فک
 • تاثیر میزان تراکم، ارتفاع و پهنای استخوان فک

میزان تراکم، ارتفاع و پهنای استخوان فک مورد نظر برای ایمپلنت دندان اهمیت بسیار زیادی دارد. بنابراین توصیه می‌شود قبل از اقدام به ایمپلنت دندان حتماً میزان تراکم استخوان با استفاده از رادیوگرافی سنجیده شود. بعد از بررسی عکس‌ها، دندانپزشک تشخیص می‌دهد بهترین زمان ایمپلنت دندان بعد از کشیدن دندان چه زمانی است. در برخی از موارد بیمار به‌منظور ترمیم بافت استخوان فک خود، نیاز به عمل جراحی پیوند استخوان دارد که این عمل کاشت ایمپلنت را حداکثر تا ۶ ماه به عقب می‌اندازد.

 • اثرگذاری نحوه کشیده ‌شدن دندان

نحوه کشیده شدن دندان در تعیین بهترین زمان برای ایمپلنت دندان بسیار مهم است. اگر کشیدن دندان توسط افراد غیرمتخصص به صورت غیراصولی صورت پذیرد. باعث عوارضی مثل خونریزی، ابتلا به حفره خشک، آسیب اعصاب صورت و از همه مهم‌تر عفونت لثه و آسیب به استخوان فک می‌شود و زمان ایمپلنت دندان را ماه‌‌ها عقب می‌اندازد و فاصله بین کشیدن دندان و ایمپلنت بسیاز زیاد خواهد شد. در نتیجه توصیه می‌شود کشیدن دندان به روش آتروماتیک انجام شود. این روش به سالم ماندن حفره‌های استخوان اطراف دندان کمک می‌کند و کاشت ایمپلنت را راحت‌تر می‌کند.

 • میزان تاثیر عفونت لثه

در صورت وجود عفونت لثه، ایمپلنت دندان بسیار پر‌ریسک است و امکان شکست روش ایمپلنت زیاد است. لذا در مواردی که لثه دارای عفونت است لازم است به‌منظور درمان بافت‌های عفونی لثه، بنابر تشخیص پزشک، عمل کاشت ایمپلنت را به تعویق انداخت. در این صورت نتیجه کاشت ایمپلنت دندان هم از لحاظ زیبایی و هم استحکام بهتر خواهد بود.

 • تاثیر دفعات جراحی

در بسیاری از موارد عمل کاشت ایمپلنت دندان هم‌زمان و بعد از کشیدن دندان طبیعی صورت می‌گیرد. بنابراین بهترین زمان برای ایمپلنت دندان (در صورت صلاح‌دید دندانپزشک) بعد از کشیدن دندان است. زیرا عمل جراحی به یک جلسه خلاصه می‌شود و دیگر نیازی برای جراحی مجدد برای کاشت فیکسچر نیست.

 • اهمیت سن افراد در بهترین زمان ایمپلنت دندان

برای کاشت ایمپلنت دندان لازم است استخوان فک بیمار به‌طور کامل رشد کرده باشد. اگر در زمان رشد عمل کاشت ایمپلنت صورت بگیرد، در نتیجه‌ی رشد عمودی صورت و دندان‌ها، ایمپلنت در جای خودش ثابت می‌ماند در نتیجه با دندان‌های کناری اختلاف سطح پیدا می‌کند که از لحاظ زیبایی نامطلوب است و در عمل جویدن، اختلال ایجاد می‌کند. معمولاً کاشت ایمپلنت از ۱۸ سالگی به بعد است. اما شایان توجه است که میزان رشد در افراد مختلف در اثر عوامل گوناگون متفاوت است.

 • تاثیر سلامت عمومی بدن و بیماری‌های زمینه‌ای

یکی دیگر از عواملی که در تعیین بهترین زمان برای ایمپلنت بعد از کشیدن دندان ضروری است. شرایط جسمانی بیمار است. کسانی که دارای دیابت بالا و بیماری‌های زمینه‌ای هستند لازم است با مشورت پزشک مدت‌زمان بین کشیدن دندان و کاشتن ایمپلنت را افزایش دهند. همچنین کسانی که دارای پوکی استخوان هستند برای ترمیم استخوان فک به مدت‌زمان بیشتری نیاز دارند و در برخی از موارد نیاز به پیوند استخوان جهت ترمیم بهتر استخوان فک است.

8 نکته که باید قبل از کاشت ایمپلنت دندانی بدانید

بیشتر بخوانید

چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد؟

همان‌طور که گفته شد عوامل متعددی در تشخیص بهترین زمان برای ایمپلنت و فاصله بین کشیدن دندان و ایمپلنت مؤثر است و بهترین زمان برای ایمپلنت دندان در افراد مختلف متفاوت است. بنابراین زمان مشخص و قطعی برای همه ‌افراد وجود ندارد که حتماً در آن بازه‌ی زمانی، عمل کاشت ایمپلنت دندان را انجام دهند. پزشک متخصص با در نظر گرفتن عواملی نظیر:

 • تراکم استخوان فک
 • نحوه کشیده شدن دندان
 • عفونت لثه
 • دفعات جراحی
 • سن افراد
 • محل قرار گیری دندان
 • سلامت عمومی بدن

بهترین زمان ایمپلنت دندان و فاصله بین کشیدن دندان و ایمپلنت را مشخص می‌کند.

به‌طور کلی ایمپلنت دندان به چهار دسته‌ تقسیم می شود :
کاشت ایمپلنت فوری
کاشت ایمپلنت ۳ ماهه
کاشت ایمپلنت ۶ ماهه
کاشت ایمپلنت ۱ ساله
هر یک از شیوه‌های کاشت ایمپلنت دندان مناسب بیماران با شرایط خاصی است.

ایمپلنت یک روزه- کاشت و تحویل دندان در یک روز

ایمپلنت یک روزه ( کاشت و تحویل دندان در یک روز) در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال پاسارگاد

انواع رویکرد کاشت ایمپلنت براساس بهترین زمان برای ایمپلنت دندان

بعد از کشیدن دندان لازم است تمهیداتی برای دندان از دست‌رفته انجام شود در غیر این صورت سلامت دهان صدمات زیادی می‌بیند؛ کج شدن و تغییر شکل دندان‌های دیگر که ممکن است باعث ایجاد حفره دندانی شود که روند پوسیدگی دندان را تسریع می‌کند. بنابراین لازم است جای خالی دندان قبل از ایجاد مشکلات بعدی پر شود تا به زیبایی و همچنین سلامت دندان‌های دیگر آسیب نرسد. اما برای تعیین بهترین زمان برای ایمپلنت بعد از کشیدن دندان، عوامل متعددی وجود دارد که تعیین بهترین زمان انجام ایمپلنت را به چهار نوع تقسیم می‌کنند که در ادامه به بررسی هر یک می‌پردازیم.

کاشت ایمپلنت فوری

اگر تراکم استخوان فک مناسب باشد و همچنین لثه دارای عفونت نباشد. بهترین زمان برای ایمپلنت بعد از کشیدن دندان بدون وقفه زمانی است. این نوع ایمپلنت را ایمپلنت فوری یا ایمپلنت یک‌روزه می‌نامیم. ایمپلنت فوری معمولاً برای دندان‌های جلویی استفاده می‌شود که در زیبایی چهره بسیار اهمیت دارد و لازم است برایش جایگزین فوری قرار دهیم. این روش برای دندان‌های عقبی (مگر ایمپلنت به صورت گروهی) به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. در ایمپلنت فوری در روز جراحی پروتز موقت گذاشته می‌شود و بعد از گذشتن دوره سه یا پنج‌ماهه و ثابت شدن ایمپلنت، پروتز نهایی گذاشته می‌شود. شایان توجه است در این مورد هزینه ایمپلنت دندان کمی بیشتر است. قیمت ایمپلنت فوری نسبت به انواع دیگر ۲۰ الی ۲۵ درصد (به دلیل مواد و متریال اضافی که مصرف می‌شود.) افزایش می‌یابد.

کاشت ایمپلنت ۳ ماهه

اگر بنا به دلایلی که ذکر شد امکان کاشت ایمپلنت بعد از کشیدن دندان وجود نداشته باشد. بهترین زمان ایمپلنت یک تا دو ماه پس از کشیدن دندان است. در این بازه زمانی، استخوان فک، عفونت لثه و سلامت دهان به‌طور کامل بهبود یافته‌است بنابراین روند ایمپلنت با سرعت و کیفیت بهتری صورت می‌گیرد، ایمپلنت بهتر به استخوان فک جوش ‌خورده و از طریق آن بهتر پشتیبانی می‌شود، در نتیجه عمر ایمپلنت دندان افزایش می‌یابد.

کاشت ایمپلنت ۶ ماهه

در این شیوه ایمپلنت دندان در فاصله‌ی زمانی ۴ تا ۶ ماه پس از کشیدن دندان صورت می‌گیرد. جراح، این نوع ایمپلنت را بیشتر به بیمارانی توصیه می‌کند که دارای تراکم استخوان فک نامناسب و نیازمند پیوند استخوان در محل قرارگیری ایمپلنت هستند. کاشت ایمپلنت دندان بعد از گذراندن این مراحل با موفقیت بیشتری همراه است. چون ایمپلنت به‌طور کامل به استخوان فک جوش می‌خورد و امکان لق شدن ایمپلنت تا حد خیلی زیادی کاهش می‌یابد.

کاشت ایمپلنت ۱ ساله

در صورتی که فاصله بین کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت بیشتر از یک سال طول بکشد آن را کاشت ایمپلنت ۱ ساله می‌نامیم. اگرچه گذشتن چند هفته تا چند ماه می‌تواند برای بهبودی عفونت لثه و تشکیل مجدد تراکم استخوان مفید باشد اما اگر این فاصله خیلی طولانی شود ممکن استخوان فک تحلیل برود یا دندان های کنار حرکت کنند و با ایجاد حفره شرایط را برای پوسیدگی دندان مهیا کنند. اما همچنان بعد از گذشت این مدت طولانی امکان کاشت ایمپلنت دندان وجود دارد اما باید با دندان‌پزشک مشورت شود و در صورت نیاز عمل‌هایی برای فراهم کردن شرایط کاشت ایمپلنت دندان صورت گیرد.

کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد با استفاده از متخصصان باتجربه، کلیه خدمات ایمپلنت را با بهترین کیفیت به مراجعین گرامی ارائه می‌دهد.

ایمپلنت بدون درد رشت دکتر روشن طلب

ایمپلنت دندان توسط دکتر روشن طلب در کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد

سخن پایانی

ایمپلنت دندانی یکی از بهترین و مطمئن‌ترین روش‌های جایگزین کردن دندان و پر کردن فضای خالی موجود در لثه است. کاشت ایمپلنت علاوه بر محافظت از سلامت دهان و دندان بر زیبایی چهره فرد نیز تاثیر مثبتی خواهد داشت. هیچ از روش‌های جایگزین از استخوان فک و لثه حمایت نمی‌کنند و اثرات تحلیل رفتن لثه پس از مدتی در فرد نمایان خواهد شد. اما در روش ایمپلنت فک و چانه به حالت طبیعی باقی خواهند ماند.

در این مقاله سعی کردیم درباره بهترین زمان کاشت ایمپلنت و اقدام برای کاشت در هر بازه زمانی صحبت کنیم. برای کسب اطلاعات تکمیلی و دریافت مشاوره می‌توانید با شماره تماس درج شده در سایت تماس حاصل نمائید و با رزرو نوبت به صورت حضوری توسط متخصص ایمپلنت معاینه شوید و از مراحل درمان مطلع گردید.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

بهترین کلینیک تخصصی ایمپلنت در رشت

کلینیکی است که تمامی امکانات لازم برای درمان و جراحی ایمپلنت را در بالاترین سطح کیفی فراهم می کند و بیماران با آسودگی خاطر به آن مرکز ایمپلنت دندان رجوع می کنند. در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال پاسارگاد، رضایت بیماران مراجعه کننده بالاترین اولویت را دارد.

3 دیدگاه در ”بهترین زمان ایمپلنت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X