انواع اوردنچر

انواع اوردنچر چیست؟ هر کدام از انواع اوردنچر چه ویژگی هایی دارند؟ کدام یک از انواع اوردنچر بهتر است؟

بیشتر افراد در طول زندگی خود دچار بی دندانی شده و دندان‌های خود را از دست داده اند. حال برخی از افراد تنها یک یا تعدادی از دندان های خود را از دست دادند و برخی دیگر تمام دندان های خود را از دست داده‌اند. برای رها شدن از بی دندانی، درمان های مختلفی از جمله ایمپلنت، اوردنچر دندان، دندان های مصنوعی و… وجود دارد.

یکی از روش ‌هایی که به افرادی که تعداد زیاد یا همه ی دندان های خود را از دست داده اند، پیشنهاد می شود، استفاده از دندان مصنوعی می باشد، اما این موضوع برای بسیاری از افراد خوشایند نبوده و حاضر به استفاده از آن ها نمی باشند.

در صورتی که می خواهید با جزئیات اوردنچر بیشتر آشنا شوید و اطلاعات اضافی تری در رابطه با این روش به دست آورید، تا بخش پایانی همراه ما بمانید.

اوردنچر دندان چیست؟

یکی از روش های جدید که برای رفع بی دندانی از آن استفاده می شود، اوردنچر دندان می باشد که در واقع دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت می باشد. و همین امر موجب می شود تا آن ها ثابت مانده و در هنگام حرف زدن، غذا خوردن و … تکان نخورده و فرد را اذیت نکند.

این روش دیگر مشکل لق بودن دندان های مصنوعی را نداشته و در واقع یک نوع پروتز کامل بوده که در استخوان فک و تعدادی پایه قرار خواهد گرفت. و هم می توان برای فک بالا و هم فک پایین استفاده کرد.

اوردنچرها انواع مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

انواع اوردنچر دندان

اوردنچر بسته به نیاز و بودجه شما می تواند در جای خود ثابت یا قابل جابجایی باشد و هر دو نوع نسبت به پروتز معمولی احساس راحتی بیشتری دارند و طبیعی تر به نظر می رسند. به طور کلی ۵ نوع اوردنچر وجود دارد که در ادامه با انواع آن بیشتر آشنا می شویم:

۱. اوردنچرهای تحت پشتیبانی ایمپلنت

در اوردنچر روی ایمپلنت از دو تا شش ایمپلنت استفاده می شود که در استخوان فک پیچ می شوند. آنها به حفظ استخوان موجود برای جلوگیری از زوال بیشتر کمک می کنند. اوردنچر متکی بر ایمپلنت معمولاً به دو روش جراحی نیاز دارد. اولی شامل قرار دادن ایمپلنت در استخوان فک است و دومی روشی است که در آن می توان یک پروتز سفارشی ساخت. این اوردنچر متحرک است و می توان آن را زمان خواب یا تمیز کردن برداشت.

۲. اوردنچر های ثابت با پشتیبانی از ایمپلنت

اوردنچر ثابت با تکیه گاه ایمپلنت با پیچ در جای خود قفل می شود و قابل برداشتن نیست. برای برداشتن پروتز باید دندانپزشکتان پیچ آن را باز کند. این نوع اوردنچر پایدارترین نوع از انواع اوردنچر است. با این حال، تمیز کردن آن چالش برانگیز است زیرا فقط یک دندانپزشک می تواند آن را بردارد. به علاوه اوردنچر ثابت معمولاً گران‌ترین گزینه است زیرا برای پشتیبانی از آنها به چهار ایمپلنت و پیچ دندان نیاز دارد.

۳. اوردنچر میله‌ای

یک اوردنچر با پایه ایمپلنت نگهدارنده میله ای به ایمپلنت ها متصل است که دندان مصنوعی می تواند روی آن گیر کند. این میله به شما امکان می دهد تا در صورت نیاز اوردنچر خود را بردارید یا درجای خود قرار دهید، در حالی که امنیت بیشتری نسبت به پروتزهای معمولی مثل دندان مصنوعی ارائه می دهد.

۴. اوردنچر توپی

اوردنچر با نگهدارنده توپ یا اوردنچر توپی از تکیه گاه های توپی شکل برای اتصال ایمپلنت ها به پروتز استفاده می کند و به همین علت هم ثبات و عملکرد بالاتری نسبت به پروتزهای سنتی دارد. اتصالات توپ مانند در این نوع اوردنچر، تمیز کردن و تعویض قطعات را در صورت لزوم آسان تر می کند.

۵. اوردنچر پارسیل

اگر فقط چند دندان از دست داده اید، ممکن است به پروتز جزئی نیاز داشته باشید. اوردنچر جزئی یا اوردنچر پارسیل ، دقیقاً همان کاری را انجام می دهد که یک پروتز کامل با پشتیبانی از ایمپلنت انجام می دهد. ریشه های دندان را با یک یا چند ایمپلنت جایگزین می کند تا قسمتی از آن بتواند روی آنها گیر کند. لازم به ذکر است که اوردنچر پارسیل ظاهر طبیعی تری نسبت به پروتز پارسیل سنتی می دهد.

اوردنچر چیست؟ – قیمت اوردنچر

اوردنچر، نوعی دندان مصنوعی است که روی پایه ایمپلنت نصب می شود

کدام نوع اوردنچر بهتر است؟

زمانیکه به هر دلیلی مثل تصادف، پوسیدگی یا بیماری تعدادی از دندان های خود را از دست می دهید بدون شک کیفیت زندگیتان تحت تاثیر قرار می گیرد. خالی ماندن جای دندان ها هم روی سلامت دهان و دیگر دندان ها، هم روی زیبایی چهره و هم روی حرف زدن و غذاخوردن تاثیر زیادی دارد.

پس جایگزین کردن دندان ها بسیار اهمیت دارد. روش های مختلفی برای جایگزین کردن دندان ها وجود دارد اما ایمپلنت دندان، بهترین روش ممکن است. البته اگر دندان های زیادی را از دست داده اید ممکن است این روش هزینه بالایی داشته باشد.

اگر دندان های از دست رفته شما زیاد باشند و به دنبال یک روش جایگزینی مقرون به صرفه می گردید اوردنچر بر پایه ایمپلنت بهترین روش است و نسبت به دو نوع دیگر اوردنچر مزایای بیشتری دارد.

اگر بخواهیم انواع اوردنچر را بر حسب مزیت و کیفیت رتبه بندی کنیم می توانیم بگوییم اوردنچر بر پایه ایمپلنت در رتبه اول، اوردنچر بر پایه ایمپلنت و لثه در رتبه دوم و اوردنچر بر پایه لثه در رتبه سوم قرار دارد.

اوردنچر یا پروتز ثابت بر پایه ایمپلنت؟

تفاوت اوردنچر با پروتز ثابت بر پایه ایمپلنت چیست؟ فرق اوردنچر با دندان مصنوعی چیست؟ برای پاسخ این سوالت در ادامه با ما همراه باشید.

مزایای اوردنچر بر پایه ایمپلنت

1-زیبایی بیشتر

فرایند تحلیل لثه و استخوان بعد از افتادن دندان ها باعث می شود فاصله بین بینی و چانه کوتاه شود و به همین دلیل چهره شما پیرتر نشان داده شود اما اوردنچر بر پایه ایمپلنت از این اتفاق جلوگیری می کند. علاوه بر این اوردنچر کمک می کند که لب ها و بافت های لثه در جای مناسب خود قرار بگیرند به همین دلیل جلوه بسیار طبیعی تری دارد.

۲- تجربه لذت بخش غذا خوردن

این نوع اوردنچر مانند دندان طبیعی در دهان ثابت است و مشکلات دندان مصنوعی سنتی را ندارد و هنگام جویدن یا صحبت کردن جابجا نمی شود.

3- موفقیت آمیز بودن

میزان موفقیت اوردنچر بر پایه ایمپلنت تقریبا ۱۰۰%  است و اکثر افراد یا سالمندان بدون هیچ مشکلی تا پایان عمر از این دندان های مصنوعی بر پایه ایمپلنت استفاده می کنند. به همین دلیل، این نوع اوردنچر بین کسانی که نیاز به دندان مصنوعی دارند محبوبیت بیشتری دارد.

۴- جلوگیری از تحلیل استخوان فک

وقتی پایه های ایمپلنت ها به جای ریشه دندان در استخوان فک قرار بگیرد، موجب تحریک رشد استخوان فک و استحکام بیشتر آن می شود و از جمع شدن و چروکیده شدن فک جلوگیری می شود.

۵- احساس راحتی بیشتر

از آنجا که اوردنچر روی ایمپلنت قرار می گیرد و کاملا در جای خود ثابت است در هنگام خوردن غذا، جویدن یا صحبت کردن فرد احساس راحتی بیشتری دارد.

۶- دوام و ماندگاری بالا

جنس تیتانیومی ایمپلنتها و همچنین آلیاژهای مورد استفاده برای اتچمنت ها حتی نسبت به دندان طبیعی نیز در برابر پوسیدگی، ضربه و شکستگی پایدارتر و مقاوم تر است. همچنین پروتزهای دندان مصنوعی مورد استفاده در اوردنچر درصورتیکه به درستی از آنها مراقبت شود و بهداشت آنها رعایت شود عمری بسیار طولانی دارند. طبق تحقیقات انجام گرفته دوام و طول عمر اوردنچر بسیار طولانی است و تقریبا تا پایان عمر افراد در دهان بیمار باقی می ماند.

تفاوت اوردنچر با دندان مصنوعی

مزایای اوردنچر نسبت به دندان مصنوعی

  • ساختار استخوان توسط ایمپلنت کاشته شده در فک تقویت می شود.
  • استخوان های فک در صورت خالی ماندن جای ریشه دچار تحلیل می شوند ولی با قرار گرفتن پایه ایمپلنت به جای ریشه دندان، رشد استخوان فک تحریک می یابد و از تحلیل رفتن آن جلوگیری می شود.
  • نسبت به دندان مصنوعی سنتی اوردنچر بسیار محکم و مقاوم می باشد و در جویدن غذا مشکلی ایجاد نمی کند.
  • اوردنچر بر پایه ایمپلنت همانند دندان های طبیعی می باشد و زیبایی آن ها را دارد، اوردنچر در زیبایی چهره بسیار تاثیرگذار است.
  • اوردنچر طول عمری طولانی دارد و در صورت مراقبت درست و صحیح از آن ها می توانید مادام العمر از آن ها استفاده کنید.

کاندیدای مناسب برای اوردنچر دندان

افراد دارای تحلیل رفتگی استخوان فک
• افرادی که در هنگام غذا خوردن و صحبت کردن به دلیل بی دندانی مشکل دارند.
• افراد دارای دندان های لق
• افرادی که دارای آسیب در بافت لثه خود هستند.
• افرادی که قادر به پرداخت هزینه ایمپلنت نمی باشند.

جنس اوردنچر چیست؟

اوردنچر می تواند از جنس های مختلف و ساختارهای متفاوتی ساخته شود. اما اجزای اصلی آن شامل:

۱- پایه ایمپلنت که معمولا از جنس تیتانیوم است.

۲- اتصالات که می تواند از فلز یا پلاستیک ساخته شود.

۳- تاج دندان که می تواند فلزی یا سرامیکی باشد. اگر طبیعی بودن ظاهر دندان ها برایتان اهمیت دارد می توانید از تاج های سرامیکی استفاده کنید.

چه عواملی درانتخاب نوع اوردنچر موثر است؟

برای انتخاب نوع اوردنچر ابتدا باید توسط دندانپزشک معاینه شوید و سپس بر اساس عوامل زیر اوردنچر مناسب شما تعیین شود:

•        شکل ظاهری آرواره و میزان تراکم استخوان فک

•        تعداد دندانهای از دست رفته

•        تعداد و طول ایمپلنت های مورد نیاز برای اوردنچر

•        هزینه و زمان بیمار

تفاوت اوردنچر با پروتزهای ثابت

مراقبت های بعد از نصب اوردنچر دندان

• مراجعه به دندانپزشک هر شش ماه تا یکسال به صورت دوره ای برای بررسی وضعیت اوردنچر
• خودداری از استفاده از دندان ها به عنوان ابزار مانند شکستن آجیل و باز کردن درب وسایل
• استفاده به صورت مرتب از مسواک و نخ دندان
• رعایت رژیم غذایی نظیر پرهیز از مصرف غذاهای سفت و چسبناک

انواع دندان مصنوعی ثابت بر پایه ایمپلنت

با مطالعه مطلب امروز، پاسخ اکثر سوالات احتمالی خود مانند دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت چیست؟

سوالات متداول

آیا هزینه اوردنچر نسبت به ایمپلنت بیشتر است؟

با توجه به اینکه در اوردنچر، برای جایگزینی تعداد زیادی از دندان ها از پایه های ایمپلنت کمتری در هر فک استفاده می شود، از همین رو هزینه اوردنچر، نسبت به ایمپلنت تکی مقرون به صرفه تر است.

آیا ممکن است بدن نسبت به مواد به کار رفته در اوردنچر واکنش نشان دهد؟

احتمال این موضوع بسیار پایین است، زیرا موادی که برای ساخت ایمپلنت و اتصالات آن به کار می رود کاملا سازگار با بدن بوده و مشکلی را برای بیمار ایجاد نمی کند.

عوامل مؤثر در انتخاب نوع اوردنچر کدام است؟

شرایط بیمار و میزان تراکم استخوان هر فک، تعداد دندان های از دست رفته و تعداد ایمپلنت های مورد نیاز برای اوردنچر، می تواند در انتخاب روش نهایی توسط دندانپزشک مؤثر باشد.

آیا برای انجام پروتز با پایه ایمپلنت، به پیوند استخوان نیاز است؟

پاسخ قطعی به این سوال توسط دندانپزشک و با توجه به شرایط هر بیمار متفاوت است. البته جای نگرانی نیست و بر خلاف نام آن، این درمان در یک جلسه و با استفاده از پودر مخصوص استخوان انجام می شود.

کلام آخر

اوردنچر، از لحاظ ساختاری شباهت های بسیاری با دندان مصنوعی دارد. با این تفاوت که پروتز دندان به صورت مستقیم روی لثه ها قرار می گیرد و هیچ اتصالی به لثه ها نداشته به همین دلیل ممکن است درون دهان حرکت کند و لق شود. در نقطه مقابل، پروتزهای دندانی به کاررفته در اوردنچر، به وسیله اتصالاتی به بافت لثه متصل می شوند و نسبت به دندان های مصنوعی نیز ظاهر بهتری دارند.

ویزیت آنلاین و رایگان

امکان طرح سوال و مشکل دندانپزشکی در واتس اپ و دریافت پاسخ

بسیاری از افراد برای حل این مسئله دندان مصنوعی را انتخاب می کنند اما غافل از اینکه حتی با پیشرفت دندانپزشکی در سال ‌های اخیر، دندان های مصنوعی یا انواع پروتزهای مصنوعی همچنان می ‌توانند به مرور زمان با کوچک شدن استخوان فک تناسب خود را از دست بدهند. این به این دلیل اتفاق می ‌افتد که استخوان دیگر محرک دندان ‌های طبیعی را ندارد و سلول‌ های پیرتر نمی ‌توانند با سرعت دوباره بازسازی شوند. کلینیک تخصصی پاسارگاد در راستای مسئولیت مدنی و پزشکی خود درباره ارتقا سلامت و بهداشت دهان و دندان اقدام به راه‌اندازی امکان ویزیت و مکالمه با پزشکان خود را در پیام‌رسان واتس‌اپ مهیا کرده است.

کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد، به صورت آنلاین، اقدام به ویزیت رایگان مراجعانی می کند که نیازمند درمان اوردنچر بوده ولی امکان مراجعه حضوری ندارند. این ویزیت آنلاین، از طریق تماس تصویری یا پیام متنی صورت می‌گیرد. تعدادی از متقاضیان به صورت تخصصی و در یک فضای کاملاً دوستانه توسط دکتر روشن طلب ویزیت و معاینه خواهند شد.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X