آیا دندان قروچه علت خرابی ایمپلنت است؟

آیا دندان قروچه علت خرابی ایمپلنت است؟ ایمپلنت در افرادی که دندان قروچه دارند چگونه است؟ آیا افرادی که مبتلا به دندان قروچه هستند می توانند برای کاشت دندان اقدام کنند؟ میزان موفقیت ایمپلنت دندان قروچه تا چه اندازه است و چه راهکار هایی برای محافظت از ایمپلنت در برابر این عارضه وجود دارد؟ این ها سوالاتی هستند که قرار است در این مقاله به تفصیل به آن پاسخ دهیم.

اگر عادت دارید تا دندانهای خود را به هم فشار دهید، به تدریج و با گذر زمان دچار مشکلات دندانی مختلفی می‌شوید. از جمله آنکه طول عمر دندان های شما بسیار کاهش می یابد و در آینده نزدیک بایستی برای روش های جایگزین کردن دندان طبیعی اقدام کنید. همانطور که در مقالات قبلی نیز به آن اشاره کردیم ایمپلنت دندان بهترین جایگزین برای دندان های از دست رفته است. اما با وجود عارضه دندان قروچه چگونه می توان از این روش استفاده کرد؟ توصیه می کنیم که این مقاله را تا انتها بخوانید.

دندان قروچه و انواع آن

ساییدن یکنواخت دندان‌های بالا و پایین بروی یکدیگر بدون تلاش آگاهانه‌ی فرد به اعمال فشار برای عقب و جلو کردن یا حرکت از پهلوی دندان‌ها، دندان قروچه می‌گویند. دندان قروچه اغلب هنگام خواب رخ می‌دهد و علاوه بر استرس و اضطراب به‌واسطه خواب، جفت شدن غیر طبیعی دندانها و شکستن یا از دست رفتن دندانها را بدنبال دارد.

این مشکل اغلب بدون آگاهی فرد مبتلا و معمولاً در شب و هنگام خواب و یا در طول رانندگی، مطالعه و تمرکز، به عنوان سرگرمی اتفاق می‌افتد. با این حال برخی از افراد این عمل را در طول روز و بصورت یک عادت ناخودآگاه انجام می‌دهند. معمولاً افراد مبتلا به دندان قروچه، ناخن‌ها، مداد یا خودکار و همچنین لب‌ها و بخش داخلی لپ‌های خود را نیز می‌جوند.

این عادت نه تنها به دندان‌ها آسیب می‌زند بلکه احتمال بروز مشکلاتی چون سر درد، اختلالات مفصل گیجگاهی، درد صورت، درد گوش و آشفتگی خواب را نیز افزایش می‌دهد. درمان دندان قروچه بسیار مهم است. انواع آن عبارت است از :

  • نوع اولیه: زمانی که علت مشخص پزشکی برای بروز آن وجود ندارد.
  • نوع ثانویه: زمانی که دندان قروچه با اختلالاتی مانند اختلالات روانی (اضطراب و افسردگی)، مصرف داروها (مانند داروهای ضدافسردگی) یا بعضی بیماری ها (مانند پارکینسون) یا آپنه تنفسی (اختلال در تنفس هنگام خواب) همراه است. در نوع ثانویه معمولا با درمان اختلال زمینه ای مشکل دندان قروچه هم حل می شود. البته در بعضی موارد، دندان قروچه به یک عادت تبدیل می شود و در این حالت با درمان و رفع مشکل زمینه ای باز هم این عادت از بین نخواهد رفت.

ایمپلنت در افرادی که دندان قروچه دارند چگونه است؟

به طور کلی در جراحی کاشت ایمپلنت دندان، ابتدا یک پایه تیتانیومی که شبیه پیچ است در استخوان فک قرار داده می‌شود تا به عنوان ریشه دندان عمل کند. معمولا سه ماه طول می‌کشد تا این پیچ به استخوان جوش بخورد. پس از جوش خوردن پیچ، اباتمنت و روکش دندان بارگذاری می شود. درصد بالایی از موفقیت کاشت ایمپلنت به جوش خوردن پیچ تیتانیومی به استخوان بستگی دارد. یکی از عواملی که ممکن است باعث کاهش موفقیت ایمپلنت دندان شود، دندان قروچه است.

بهترین جایگزین دندان از دست رفته

بهترین جایگزین دندان از دست رفته، چه درمانی است؟

آیا دندان قروچه علت خرابی ایمپلنت است ؟

کلید موفقیت ایمپلنت دندان، یکپارچگی استخوانی است. یکپارچگی استخوانی فرایندی است که در خلال آن بافت استخوان فک با ایمپلنت دندان جوش می‌خورد. این فرایند تدریجی است و ظرف چندین ماه اتفاق می‌افتد. زمانی که این جوش خوردگی روی می‌دهد اجتناب از وارد کردن فشار زیاد روی دندان ضروری است به همین دلیل است که ریسک شکست درمان ایمپلنت با دندان قروچه برای بیماران را افزایش می‌دهد. اگر بیمار در مراحل نخستین بازیابی از درمان ایمپلنت مکرراً دچار دندان قروچه یا قفل‌ شدگی دندان‌ها شود احتمال دارد که یکپارچگی استخوانی روی ندهد و موفقیت درمان با مشکل مواجه شود.

همان طور که دندان قروچه می‌تواند باعث سائیدگی و فرسودگی دندان‌های طبیعی شود، اثرات مشابهی بر روکش پروتز گذاشته و باعث تخریب آنها می‌شود. علاوه بر آن دندان قروچه، می‌تواند باعث شود میزان فشار وارد شده بر دندان ایمپلنت بسیار بیشتر از حد تحمل آن باشد.  اگر چه خود ایمپلنت بسیار قوی و بادوام است، اما دندان قروچه از ظرفیت لازم برای آسیب رساندن قسمت پروتزی ایمپلنت یعنی پایه و روکش، برخوردار است.

ریسک افزایش یافته خرابی ایمپلنت در بیمارانی که دندان قروچه دارند و همچنین در مورد بیمارانی که چنین عارضه‌ای را تجربه می‌کنند، مساله‌ی ایده‌آل بودن شرایط آنها برای ایمپلنت دندان مطرح می‌شود. تا زمانی که سلامت و استحکام لثه و فک به خاطر دندان قروچه مختل نشده باشد، هم‌چنان می‌توان با موفقیت از ایمپلنت دندان استفاده کرد اما بیماران باید نکات احتیاطی خاص را رعایت کنند تا از دندان قروچه و قفل شدگی دندان‌ها اجتناب نمایند. در اغلب موارد،‌ استفاده از محافظ‌های دهانی سفارشی که بیمار در هنگام خواب آنها را استفاده می‌کند کافی است تا دندان قروچه به کنترل دربیاید. با این حال، استفاده از حرکات کششی و تکنیک‌های آرامش بخش می‌تواند در اجتناب از این عادت زیانبار موثر واقع شود.

بریج بهتر است یا ایمپلنت؟

برای جایگزین کردن دندان طبیعی خود روش بریج بهتر است یا ایمپلنت دندان؟

برای جلوگیری از دندان قروچه چه روش هایی وجود دارد؟

شاید فکر کنید دندان قروچه عادت بی‌خطری است، اما این عادت می‌تواند در بلند مدت باعث تخریب مینای دندان، ایجاد فشار بسیار زیاد بر عظلات و مفصل‌های فک و حتی درد فک یا سر درد مزمن شود.

۱- معاینه دندان پزشکی

یک دندانپزشک می‌تواند با معاینه‌ی شما وجود عوامل دندانی مربوط به دندان‌ قروچه را تشخیص دهد. سائیدگی و انحراف دندان‌ها از علائم دندان قروچه هستند.

۲- کنترل استرس

برخی از افراد می‌توانند به طور ذاتی استرس خود را مدیریت کنند، اما برای برخی دیگر استرس می‌تواند عامل به وجود آمدن مشکلات جسمی و عاداتی مانند دندان قروچه شود. یوگا و مدیتیشن می‌توانند باعث ایجاد آرامش شده و از دندان قروچه ناخودآگاه جلوگیری کنند. اگر هنگام خواب دندان‌ قروچه می‌کنید بهتر است قبل از خواب حمام کنید تا آرامش بیشتری داشته باشید. ورزش منظم نیز می‌تواند به کاهش استرس کمک کند.

۳- آگاهی

با دانستن آنچه شما را برای انجام دندان قروچه تحریک می‌کند می‌توانید از آن بهتر جلوگیری کنید.

۴- مراجعه به مشاور

برای برخی موارد کلاس‌های یوگا و مدیتیشن نمی‌توانند به تنهایی چاره‌ساز باشند. یک متخصص بهداشت روانی می‌تواند با تکنیک‌هایی مانند خودهیپنوتیزم یا مشاروه به شناسایی ریشه‌ی استرس و مدیریت آن کمک کند.

۵- استفاده از محافظ دندان (نایت گارد)

می توان با استفاده از یک محافظ دهان از فشار بر فک جلوگیری و از سایش بیش از حد دندان‌ها و سر درد ممانعت کرد. این محافظ دهانی که به طور سفارشی بر اساس قالب دندان‌های شما ساخته می‌شوند را باید شب‌ها در دهان خود قرار دهید.

۶- آرامش عضلات فکی

اگر در فک خود احساس ناراحتی می‌کنید یا سر درد دارید، سعی کنید عضلات فک خود را ماساژ دهید یا از کمپرس گرم بر روی فک خود استفاده کنید تا عضلات شما شل شده و از درد کاسته شود. برخی از داروها نیز می توانند در کاهش درد و التهاب کمک کنند.

شرایط قرار دادن ایمپلنت در افراد مبتلا به دندان قروچه

برای افرادی که به دندان قروچه و یا براکسیسم مبتلا هستند، با ایجاد تغییرات در طراحی محل ایمپلنت ها،  افزایش تعداد و قطر  ایمپلنت ها، جراحی ایمپلنت دندان انجام می شود.

ایمپلنت دندان زاویه دار چیست؟

ایا می دانید ایمپلنت زاویه دار چیست و فواید آن چه می باشد؟

 کلینیک تخصصی دندانپزشکی پاسارگاد

میزان موفقیت کاشت ایمپلنت دندان تا حد زیادی به تجربه و مهارت دندانپزشک بستگی دارد. به دلیل حساسیت، زمان بر بودن و هزینه بالای ایمپلنت دندان توصیه می شود تا این عمل جراحی را نزد بهترین متخصص ایمپلنت دندان انجام دهید. یکی از این مراکز که دارای اعتبار و سابقه فعالیت بالا در زمینه کاشت ایمپلنت دندان است، کلینیک تخصصی دندانپزشکی پاسارگاد است که با دارا بودن تجهیزات پیشرفته، مواد اولیه از برند های مرغوب بهترین خدمات را  به شما ارائه می دهد. برای اطلاعات بیشتر و همچنین آگاهی از قیمت کاشت ایمپلنت دندان می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

کلام آخر

با اینکه دندان قروچه خطر عدم موفقیت ایمپلنت دندان را افزایش می‌دهد، اما بسیاری از افراد مبتلا به آن همچنان متقاضی مناسبی برای درمان ایمپلنت دندان هستند. هرچند، نیاز به اقدامات احتیاطی اضافه‌ای برای این افراد در حین قرار گرفتن تحت درمان ایمپلنت دندان می‌باشد تا خطر پس زدن آن کاهش پیدا کند. برای جلوگیری و کنترل ساییدگی و فشردن دندان‌ها در حین بهبودی فک نیاز به انجام اقداماتی است. دندانپزشکان ممکن است توصیه به استفاده از محافظ‌های دهانی سفارشی در حین خواب کنند. محافظ‌های دهان به محافظت از دندان‌ها و کاهش خطر پس زدن ایمپلنت کمک می‌کنند.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

3 دیدگاه در ”آیا دندان قروچه علت خرابی ایمپلنت است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X