کشیدن دندان و تحلیل استخوان

کشیدن دندان و تحلیل استخوان چرا بوجود می آید؟ دندان ها به دلایل گوناگونی نیاز به کشیدن دندان و جایگزینی به ایمپلنت دندان را دارند. در بعضی از مواردی که دندان کشیده می شود به علت عفونت ریشه استخوان سطح خارجی ریشه به شدت دچار تحلیل استخوان شده است.در این گونه حالات در صورتی که در محل کشیده شدن دندان و تحلیل استخوان از مواد پودر استخوانی جهت بازسازی و پیوند استخوان استفاده نشود لثه به داخل حفره خالی ناشی از کشیدن دندان نفوذ کرده و استخوان تحلیل رفته به شدت نازک می شود.

علت تحلیل استخوان

بعد از کشیدن دندان اولین چیزی که داخل حفره استخوان را پر می کند خون و لخته خون حاصل از آن است.در مواردی که استخوان سطح خارجی تحلیل نرفته باشد این خون از داخل استخوان اطراف به داخل حفره ریخته می شود . اما در حالاتی که استخوان سطح خارجی به دلیل عفونت لثه یا سایر دلایل تخریب شده است خون با سرعت بیشتری از لثه خارجی داخل حفره را پر می کند.

فرق خونی که از استخوان بیرون می آید با خونی که از لثه خارج می شود در یک فاکتور مولد استخوان است که در خون حاصل از استخوان وجود دارد . Bone Morphogenic Protein یا به طور اختصاری BMP پروتئینی است که وجودش در لخته خون اعلام می دارد که در این محل باید استخوان ساخته شود. BMP فقط در خون خارج شده از استخوان دیده می شود و در خونریزی لثه وجود ندارد.

به همین علت اگر که بعد از کشیدن دندان پیوند استخوان قرار ندهیم و با ممبرین کلاژن جلوی نفوذ خون از لثه به درون حفره را نگیریم درون حفره با لثه بجای استخوان پر می شود.

چه چیزی باعث از بین رفتن استخوان در فک می‌شود؟

 • کشیدن دندان
 • بیماری پریودنتال
 • پروتز سنتی و بریج‌ها
 • ترومای صورت
 • ناهماهنگی بایت‌ها
 • استئومیلیت
 • تومورها و سرطان
 • ناهنجاری‌های رشدی

پیشگیری از تحلیل استخوان

در صورتیکه به هر علتی دندانپزشک بعد از کشیدن دندان این احتمال را بدهد که به جای خون استخوانی خون لثه داخل حفره را پر می کند و بعد از کشیدن دندان نیاز به قرار دادن ایمپانت فوری داخل حفره هستیم باید با پودر استخوان و در صورت نیاز با ممبرین کلاژن جلوی تحلیل استخوان به این طریق را گرفت.

امروزه دندانپزشکی با چند سال قبل متفاوت شده است . قبل از اینکه ایمپلنت وارد درمان های دندانپزشکی گردد بعد از کشیدن دندان جایگزینی با بریج دندان آسیاب یا بریج دندان جلو صورت می گرفت و تحلیل رفتن استخوان یا تحلیل نرفتن آن فرقی در طرح درمان و نتیجه آن ایجاد نمی نمود. امروزه حتی در کشیدن تمام دندان ها و قرار دادن دندان مصنوعی ثابت نیز از ایمپلنت ها استفاده می کنیم. افراد امروزه کمتر راضی به دندان مصنوعی متحرک می شوند.

بنابراین وجود پودر استخوان و ممبرین کلاژن امروزه در هر مطب دندانپزشکی که اقدام به کشیدن دندان می کنند واجب است.

تنها در حالتی که استخوان سطح خارجی سالم و دست نخورده باشد نیازی به پیوند استخوان ایمپلنت در محل کشیدن دندان نمی باشد.

تحلیل استخوان فک و پیشگیری از آن

تحلیل استخوان فک و پیشگیری از آن چگونه است؟

نشانه‌های از دست دادن استخوان فک

موارد زیر اولین علائم از دست دادن استخوان فک هستند:

 • گونه به سمت دندان‌ها فرو رفتگی پیدا می‌کند.
 • چانه شما ظاهر نوک تیز تری به خود می‌گیرد.
 • چین و چروک‌های عمیق تری را در اطراف دهان خود مشاهده می‌کنید.
 • پروتزهای مصنوعی شما دیگر مناسب دهان شما نیستند.
 • متوجه جابجایی یا حرکت دندان‌ها در دهان خود می‌شوید.
 • لب‌های شما نازک تر به نظر می‌رسند.
 • شما بزرگتر از سن واقعی خود به نظر می‌رسید.
 • سردرد‌های بدون علت را تجربه می‌کنید.
 • درد صورت و فک دارید.
 • مثل گذشته نمی توانید صحبت کنید یا غذا بخورید.

سایر نشانه های تحلیل استخوان فک

از مهم ترین نشانه‌‌های تحلیل و از بین رفتن استخوان فک، شکاف برداشتن لثه و ظاهر شدن استخوان فک است که موجب می‌شود فک بالا یا پایین در معرض آسیب‌‌های بیشتری قرار بگیرند. تشخیص این مشکل تنها توسط متخصصین امکان پذیر است و خود شخص به طور قطع نمی‌تواند آن را تشخیص دهد. از علائمی که پیش از بیشتر شدن تحلیل استخوان ممکن است با آن مواجه شوید می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • لق شدگی دندان
 • ایجاد حساسیت و قرمزی در اطراف لثه
 • تفس نامناسب
 • ایجاد احساس بی‌حسی و سنگینی در فک پایین یا بالا
 • به وجود آمدن اختلال در حین خوردن و آشامیدن
 • بوی بد دهان
 • احساس درد، تورم و عفونت در لثه
 • نمایان شدن استخوان‌ها در دهان
 • کند شدن روند درمان و بهبود حفره‌‌های دندان و لثه

درمان تحلیل استخوان

راه درمان تحلیل استخوانی اگر به صورت کم باشد و قابل بازسازی باشد که امروزه تقریباً تمامی تحلیل های استخوانی با روشهای پیشرفته و جدید قابل درمان می باشد.

راه های درمان:

 • به صورت block استخوانی
 • قراردادن پودر استخوان
 • پیوند استخوان با کمک قطعات استخوانی از لگن، قفسه سینه (دنده ها)، راموس، فک و. . . می باشد
 • استفاده از گرفتها یکی از روشهای شایع جبران تحلیل و همچنین پیشگیري از تحلیل استخوان می باشد.

گرفت های مورد استفاده برای این منظور عبارتند از:

 1. زنوگرفتها
 2. الو گرفتها
 3. اتوگرفتها 
 4. مواد سنتتیک

گرفت های ذکر شده با استفاده از روشها و تکنیک های متفاوت جهت اصلاح نقایص استخوانی مورد استفاده قرار می گیرند. همانطور که در ابتدا اشاره شد این مواد جهت پیشگیری از تحلیل استخوان و هم چنین درمان تحلیل و تخریب اتفاق افتاده مورد استفاده قرار می گیرند. جایگزینی استخوان از دست رفته نیازمند به روش هاي پیچیده تر و هزینه بیشتر می باشد اما با روش هاي ساده تر و هزینه کمتر می توان از تحلیل جلوگیری کرد. یکی از ساده ترین روش های جلوگیری از تحلیل ساکت پر کردن ساکت یا یکی از گرفت های ذکر شده است.

علائم تحلیل استخوان فک

در صورتی که به دلیل التهاب لثه و یا همچنین از بین رفتن دندان خود دچار مشکل شده‌اید، احتمال دارد که استخوان فک شما تحلیل رفته باشد.

ایمپلنت دندان روشی برای بازسازی استخوان تحلیل رفته فک

ایمپلنت نقش مهمی در جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان فک و بازسازی آن دارد. ایمپلنت همچنین به عنوان ریشه دندان نیز عمل می‌کند. هنگام کاشت ایمپلنت به مقدار استحکام استخوان، مقدار استخوان در دسترس و زمان گذاشتن ایمپلنت توجه می‌کنند. در مواردی که استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت در دسترس نباشد، استخوان را از سایر نقاط پیوند می‌زنند.

 زیرا برای یک ایمپلنت گذاری موفق و با عمر طولانی وجود استخوان کافی بسیار حائز اهمیت است و عدم وجود استخوان موجب کاهش عمر ایمپلنت خواهد شد. این اتفاق می‌تواند به دلیل ضایعات مادرزادی، تروماتیک و تحلیل استخوان پس از کشیدن دندان رخ دهد، بنابراین بهتر است که پس از کشیدن دندان بازسازی‌‌های چند مرحله‌ای و نصب ایمپلنت را به صورت همزمان و یا هر چه سریع‌تر انجام دهید.

چگونه می‌توان از تحلیل استخوان لثه و فک جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از تحلیل استخوان فک روش‌‌های زیادی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها می‌تواند مراقبت منظم از دندان‌ها و اقدام زود هنگام برای درمان باشد. از موثرترین راهکارهایی که می‌توانید برای جلوگیری از این عارضه انجام دهید می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • از نخ دندان به طور مرتب استفاده کنید.
 • در طول روز حداقل ۲ بار مسواک بزنید و از دهان شویه استفاده کنید تا فلورایدها بر روی سطح دندان باقی بماند.
 • همیشه کلسیم و ویتامین‌ها و به ویژه ویتامین D  را به اندازه کافی در برنامه غذایی روزانه خود استفاده کنید.
 • پیش از اقدام به کشیدن دندان‌ها حتما با متخصص جراحی لثه مشورت نمایید تا همه شرایط را مد نظر قرار دهد و تصمیم نهایی را بگیرد.
 • برای بیمارانی که داروهای ضد جذب قوی استفاده می‌کنند نباید جراحی انجام شود. همچنین در صورتی که درمان ریشه برای دندانپزشک امکان پذیر باشد، باید از کشیدن دندان بپرهیزد.
 • احتمالا برای کمک به تحریک استخوان فک نیاز به گذاشتن ایمپلنت داشته باشید. پایه‌های تیتانیومی مانند ریشه دندان هنگام گاز گرفتن و جویدن عمل می‌کنند که به حفظ استحکام و تراکم استخوان فک کمک می‌کند.
 • ممکن است برای کاهش از دست دادن بافت استخوان، پیوند محافظ سوکت انجام شود. 
 • سیگار و تنباکو را کنار بگذارید، زیرا هر دو بر سلامت استخوان فک تأثیر می‌گذارند.

تاثیر ایمپلنت بر سلامت استخوان فک

تاثیر ایمپلنت بر سلامت استخوان فک در مقاله زیر بررسی می شود

جلوگیری از تحلیل استخوان فک در منزل

با توجه و رعایت این نکات مهم می‌توان از تحلیل رفتن استخوان فک پیشگیری نمود. در واقع اگر بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید و دندان‌‌های خود را به صورت مرتب مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید می‌توانید به میزان قابل توجهی از تحلیل رفتن بافت فک جلوگیری نمایید. تمیز کردن مرتب دندان‌ها و کشیدن نخ دندان مانع از جمع شدن غذاها و باکتری‌ها میان دندان‌ها شده و سلامت آن‌ها را حفظ می‌کند.

همچنین سعی کنید تا حد امکان از مواد قندی در رژیم غذایی خود کمتر استفاده کنید تا از آسیب دیدن و پوسیدگی دندان‌‌های خود جلوگیری کنید. با رعایت بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن باکتری‌‌های مضر کاملا از بین می‌روند و از دست دادن و کشیدن دندان‌ها اتفاق نمی‌افتد.

علاوه بر این توصیه می‌کنیم که حتما یک رژیم غذایی سرشار از ویتامین C، ویتامین D، کلسیم و پربیوتیک‌ها داشته باشید، زیرا موجب کاهش بیماری‌‌های پریودنتال که از عوامل اصلی تحلیل رفتن استخوان فک هستند می‌شود. مصرف ویتامین C همچنین نقش مهمی در تقویت و استحکام لثه دارد. لازم است که اشاره کنیم برای جلوگیری از تحلیل بافت سخت فک نیاز است که قند خون را نیز مرتبا بررسی کنید. زیرا دیابت نیز می‌تواند بیماری پریودنتال و در نتیجه تحلیل استخوان لثه و فک را افزایش دهد و نباید از آن غافل شد.

آیا ایمپلنت با وجود پوکی استخوان ممکن است؟

در این مطلب تصمیم داریم تا به بررسی بیشتر موضوع پوکی استخوان و ایمپلنت دندان بپردازیم. با ما همراه باشید.

سوالات متداول

چگونه تحلیل استخوان فک را درمان می‌کنند؟

زمانی که از دست دادن استخوان در فک رخ داده باشد، پیوند استخوان دندان ضروری است. این روش معمولاً قبل از کاشت ایمپلنت دندانی یا زمانی که از دست دادن استخوان بر دندان‌های مجاور تأثیر منفی می‌گذارد انجام می‌شود.

آیا استخوان فک تحلیل رفته دوباره رشد می‌کند؟

بله با پیوند استخوان امکان پذیر است. برای اکثر بیماران، استخوان فک در ۴ تا ۶ ماه بازسازی می‌شود، اما در برخی موارد ممکن است بیشتر طول بکشد.

عفونت استخوان فک چیست؟

استئونکروز فک (ONJ) یک بیماری نادر اما جدی است که باعث می‌شود سلول‌های استخوانی در استخوان فک از بین بروند. از آنجایی که خون نمی تواند به ناحیه در معرض دید برسد، بیشتر استخوان می‌میرد.

آیا استخوان فک به طور طبیعی بازسازی می‌شود؟

استخوان فک خراب به خودی خود دوباره رشد نمی کند. در برخی موارد، می‌توانید تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید که ممکن است باعث کاهش روند بازسازی استخوان فک شود. اینها ممکن است شامل پایبندی به یک رژیم غذایی سالم و مغذی و پرهیز از الکل و محصولات حاوی تنباکو باشد. اما به طور کلی درمان نمی شوند.

چه چیزی باعث رشد استخوان می‌شود؟

فعالیت بدنی را در برنامه روزانه خود قرار دهید. ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی، دویدن و بالا رفتن از کوه می‌توانند به شما در ساختن استخوان‌های قوی و کاهش سرعت تحلیل استخوان کمک کنند. از مصرف مواد مخدر و سیگار خودداری کنید.

بهترین ویتامین‌ها برای رشد استخوان چیست؟

ویتامین D به بدن شما کمک می‌کند تا کلسیم را جذب کند. غذاهایی بخورید که مقادیر مناسبی از کلسیم، ویتامین D و پروتئین را تامین می‌کنند. این نوع رژیم به بدن شما بلوک‌های ساختمانی لازم برای ساخت و حفظ استخوان‌های قوی را می‌دهد.

کدام پروتئین برای رشد استخوان مفید است؟

یک رژیم غذایی متعادل با مصرف پروتئین کافی، صرف نظر از اینکه منبع حیوانی یا گیاهی باشد، زمانی که با مصرف کافی کلسیم همراه باشد، برای سلامت استخوان مفید است. غذاهای سرشار از پروتئین عبارتند از: لبنیات، گوشت، مرغ، ماهی و همچنین تخم مرغ.

آیا منیزیم به استخوان‌ها کمک می‌کند؟

منیزیم یک ماده معدنی است که نقش مهمی در حفظ سلامت استخوان‌ها دارد. به افزایش تراکم استخوان و جلوگیری از شروع پوکی استخوان کمک می‌کند.

تفاوت بین سینوس لیفت و پیوند استخوان چیست؟

اما مگر هر دوی این روش‌ها شامل جراحی پیوند استخوان نمی‌شوند؟ پس تفاوت بین لیفت سینوس و پیوند استخوان چیست؟

کلام آخر

تحلیل استخوان فک در اثر از دست دادن دندان و تروما به فک ایجاد می‌شود. درمان کشیدن دندان و تحلیل استخوان شامل پیوند استخوان، همراه با روش‌هایی مانند ایمپلنت برای تحریک رشد استخوان است. اما می‌توانید با رعایت برخی مسائل سرعت پیشرفت آن را کمتر کنید. 

اگر دندان از دست رفته دارید بهتر است هر چه سریعتر به کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد مراجعه نمایید. متخصصین با تجربه ما می‌توانند بهترین درمان را به شما پیشنهاد دهند. 

در این کلینیک تمامی کار‌های مربوط به زیبایی و سلامت دهان و دندان مانند کاشت ایمپلنت بدون درد، ایملنت فوری، جراحی سینوس لیفت، بازسازی کامل استخوان و کاشت ایمپلنت، روکش های سرامیکی، لمینت، کامپوزیت، ترمیم، جراحی دندان عقل، بلیچینگ، عصب کشی و دندانپزشکی کودکان انجام می‌پذیرد. منتظر شما هستیم. 

ویزیت آنلاین و رایگان

امکان طرح سوال و مشکل دندانپزشکی در واتس اپ و دریافت پاسخ

ایمپلنت های دندانی راه حل موثری برای درمان و جایگزین کردن دندان از دست رفته هستند که با پر کردن جای ریشه دندان طبیعی در استخوان فک از تحلیل استخوان فک پیشگیری می کنند. پیش از ابداع روش ایمپلنت دندان از روش های بریج یا دندان مصنوعی برای پر کردن جای خالی دندان تنها با هدف پوشش زیبایی ظاهری استفاده می شود. کلینیک تخصصی پاسارگاد در راستای مسئولیت مدنی و پزشکی خود درباره ارتقا سلامت و بهداشت دهان و دندان اقدام به راه‌اندازی امکان ویزیت و مکالمه با پزشکان خود را در پیام‌رسان واتس‌اپ مهیا کرده است.

کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد، به صورت آنلاین، اقدام به ویزیت رایگان مراجعانی می کند که نیازمند درمان ایمپلنت بوده ولی امکان مراجعه حضوری ندارند. این ویزیت آنلاین، از طریق تماس تصویری یا پیام متنی صورت می‌گیرد. تعدادی از متقاضیان به صورت تخصصی و در یک فضای کاملاً دوستانه توسط دکتر روشن طلب ویزیت و معاینه خواهند شد.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X