سینوس لیفت چیست؟ درمانی است برای بازسازی نواحی بی دندانی. این جراحی همزمان یا قبل از ایمپلنت انجام میشود. در واقع سینوس لیفت یکی از جراحی های بازسازی متداول قبل از کاشت ایمپلنت است. اما اینکه این جراحی برای چه کسانی انجام میشود، و یا اینکه چرا سینوس لیفت جراحی مهمی است، در این مقاله به آن خواهیم پرداخت.

سینوس چیست؟

سینوس ها حفرهای تنفسی هستند که در قسمتهای مختلفی از استخوانهای سر و صورت وجود دارند. سینوس ماگزیلری(فک بالا) یکی از این حفرات است. سینوسهای ماگزیلری درست در بالای دندانهای آسیای بزگ و کوچک قرار دارند و حتی گاها ریشه ی این دندانها داخل سینوس قرار میگیرند.

سینوس لیفت چیست؟

تا زمانی که دندانهای آسیای بزرگ و کوچک (مولر و پره مولر) وجود دارند، سینوسها در محل طبیعی خود قرار دارند. ولی با از دست رفتن این دندانها سینوسها رشد کرده و استخوان موجود در فک بالا را از بین میبرند. از طرفی بی دندانی خود باعث تحلیل استخوان میشود. سرعت از دست رفتن این استخوانها در افراد مختلف متفاوت است. از بین رفتن استخوان باعث میشود که به هنگام جایگذاری ایمپلنت استخوان کافی و بستر مناسب برای آن وجود نداشته باشد. میزان استخوان باقی مانده از طریق تهیه رادیوگرافی وبه طور دقیقتر از طریق سی تی اسکن قابل ارزیابی است.

لذا در افرادی که مدت نسبتا زیادی از کشیدن دندانها گذشته، جراحی بالا بردن سینوس یا sinus lift جهت حل این مشکل انجام میشود. در واقع با توجه به اینکه ایمپلنت در استخوان قرار می گیرد، یکی از عوامل لازم جهت موفقیت ایمپلنت وجود استخوان کافی می باشد. در صورتیکه استخوان کافی وجود نداشته باشد، توسط جراح بازسازی می شود. بازسازی استخوان در داخل این حفره ها سینوس لیفت نامیده میشود.

جراحی بالابردن سینوس چگونه انجام می شود؟

جراحی سینوس لیفت براحتی از طریق داخل دهان و با بیحسی موضعی در کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد توسط متخصصین انجام میشود. این جراحی عمدتا بدون درد و ناراحتی است. پزشک زیر غشای سینوس، پودر استخوان و مواد پیوندی را قرار میدهد. در مرحله بعد پزشک با یک غشای مصنوعی (ممبرین) محل برش را بخیه میکند. بسته به میزان تحلیل استخوان میشود ایمپلنت را در همان جلسه یا ۶ ماه بعد (پیوند موفقیت آمیز استخوان) در محل مورد نظر قرار داد.

چه زمانی جراحی همزمان سینوس با ایمپلنت امکانپذیر است؟

انجام همزمان جراحی سینوس لیفت و ایمپلنت زمانی امکانپذیر است که هنوز مقداری استخوان فک (حداقل ۵ میلی متر) وجود داشته باشد.

چه افرادی نیاز به جراحی سینوس لیفت دارند؟

اگر بیمار در فک بالا دندان خالی داشته باشد و بخواهد با جراحی ایمپلنت، دندان از دست رفته خود را جبران کند ولی تراکم استخوان مناسب دراطراف سینوس نداشته باشد، احتمال دارد که به سینوس لیفت نیازمند شود. افرادی که به جراحی سینوس لیفت نیاز دارند عبارتند از :

 • افرادی که فاقد تراکم استخوان مناسب در فک بالایی خود هستند.
 • افرادی که مبتلا به تحلیل استخوان ناشی از بیماری‌های لثه هستند.
 • افرادی که استخوان فک خود را به هر دلیلی از دست داده اند.

درصد موفقیت بالابردن سینوس چه قدر است  ؟

در انجام جراحی افزایش قطر استخوان به 4 میلی متر بیش از 95 درصد موفقیت و در گروه های قطر های بیشتر از 4 میلی متر حدود 87 درصد است . همانطور که آمار نشان می دهد درصد موفقیت سینوس لیفت بسیار بالا و قابل قبول است.

تفاوت بین سینوس لیفت و پیوند استخوان چیست؟

اما مگر هر دوی این روش‌ها شامل جراحی پیوند استخوان نمی‌شوند؟ پس تفاوت بین لیفت سینوس و پیوند استخوان چیست؟

آیا انجام ایمپلنت همزمان بعد از سینوس لیفت امکان پذیر است؟

انجام جراحی سینوس لیفت به منظور  افزایش قطر استخوان در نواحی سینوس است و پس از انجام این درمان ، احتیاج به مدت زمانی برای بهبود و پیوند مواد به استخوان وجود دارد و پس از آن ایمپلنت قرارداده می شود. البته در برخی موارد که فقط احتیاح به تقویت خفیفی وجود دارد ، می توان به صورت همزمان انجام شود.

تفاوت بین سینوس لیفت و پیوند استخوان چیست ؟

در انجام پیوند استخوان در ناحیه ای که قرار است ایمپلنت انجام شود ، مواد پیوند قرار داده می شود اما در سینوس لیفت سینوس ها به بالا برده می شود و در ناحیه بالا برده شده ، پیوند استخوان انجام می شود.

جراحی همزمان سینوس لیفت و ایمپلنت

علت انجام جراحی سینوس لیفت انواع لیفت سینوس خطرات و عوارض سینوس لیفت چیست؟

درد سینوس لیفت چقدر است؟

بیشتر بیمارانی که به دنبال این روش درمانی می روند، از پزشک معالج خود میپرسند آیا سینوس لیفت درد دارد؟ باید بگوییم هر روش درمانی و جراحی با درد همراه است. این روش درمانی نیز بدون شک درد با خود به همراه خواهد داشت. 

برای این که درد لیفت سینوس را به حداقل رساند، یا آن را به کلی از بین برد، باید به تمامی توصیه های پزشک در این خصوص توجه داشت. از طرف دیگر باید بدانید لیفت چه عوارضی دارد و واقع بینانه اقدام به جراحی نمایید. تا درد ان را متحمل شوید. 

آیا سینوس لیفت درد دارد ؟

انجام جراحی در اکثریت بیماران ایجاد احساس ناراحتی نمی کند و امکان قراردادن ایمپلنت در دندان های فوقانی پشت را به شما می دهد. البته شما ممکن است پس از انجام سینوس لیفت دچار درد و خونریزی خفیفی بشوید که استفاده از داروهایی که پزشک برای شما تجویز می کند به ساده قابل تسکین است.

مراقبتهای بعد از جراحی

 • در سينوس ليفتهاى وسيع، اندكى كبودى و تورم روي صورت طبيعى است و ممكن است تا زير چشم گسترش يابد. براى به حداقل رساندن تورم، بلافاصله بعد از جراحى كمپرس سرد استفاده کنید. ٤٨ ساعت بعد از جراحى نیز از كمپرس گرم استفاده نماييد.
 • احتمال خونريزى از بينى بعد از جراحى به صورت بسيار اندك و قطره اى وجود دارد كه نگران كننده نيست. در صورت استفاده از قطره هاى تجويز شده، بهبود پیدا میکنید.
 • از انجام فعالیت های سنگین بدنی ، باد کردن بادکنک و از انجام هر کاری که باعث افزایش فشار در دهان و بینی میشود تا 4 هفته خودداری کنید.
 • برای جلوگیری از بروز عفونت ، دهان خود را همیشه تمیز نگه دارید و از دهانشویه استفاده کنید .
 • بعد از جراحى تا دو هفته از كشيدن سيگار بشدت پرهيز شود.
 • استفاده از نى جهت مصرف نوشيدنى ها، بدليل ايجاد فشار منفى در سينوس ممنوع است.
 • عطسه و سرفه بايد با دهان باز انجام شود تا فشار به سينوس وارد نشود.
 • تا چند روز بعد ا انجام جراحی مایعات زیادی بنوشید .
 • تا چندین روز بعد از انجام جراحی ، مواد غذایی نرم استفاده کنید .
 • رعايت بهداشت دهان با مسواك(در نواحى غير از جراحى) و دهانشويه كلرهگزيدين الزامی است.

عوارض جراحی

 • امکان دارد بعد از رفتن تاثیر داروی بیهوشی، در ناحیه جراحی احساس درد کنید.
 • توصیه میشود که از داروهای ضد درد و ضد التهاب تا چند روز استفاده کنید.
 • برای رفع تورم از کیسه آب یخ استفاده کنید.
 • خونریزی پس از عمل اتفاق معمولی است، که به شکل تغییر رنگ بزاق خود را نشان می دهد. در چنین شرایطی معمولا خون و بزاق با هم ترکیب می شوند.
 • برای رفع خونریزی چای کیسه ای را بین پانزده تا بیست دقیقه به ارامی روی محل جراحی فشار دهید.
 • مصرف انتی بیوتیک را تا اتمام قرص ها ادامه دهید
 • در صورتی که علایم بیماری رفع شد، باز هم به خوردن قرص ها ادامه دهید تا دوره آن تمام شود.

جراحی سینوس لیفت در رشت

آیا به عمل سینوس لیفت نیاز دارید و سوالاتی دارید که پاسخ آنها را پیدا نکرده‌اید؟

سوالات متداول

مراقبت های پس از جراحی سینوس چیست ؟

از انجام کارهایی که باعث ایجاد فشار در دهان و بینی می شوند خودداری کنید و پس از جراحی دهان خود را برای جلوگیری از عفونت تمیز نگه دارید.

سینوس لیفت اپن یا کلوز ؟

نمیتوانیم بگوییم که شما سینوس لیفت اپن ( open sinus lift ) یا سینوس لیفت کلوز انجام دهید و تشخیص آن توسط پزشک انجام می شود .

هزینه عمل چه قدر است ؟

به طور حتم نمیتوان گفت که هزینه سینوس لیفت شما چه قدر می شود و بستگی به عوامل مختلفی دارد و در این مورد پزشک پس از انجام معاینه شما میتواند نظر دهد.

چه مدت پس از انجام سینوس لیفت می توانم ورزش کنم ؟

بعد از انجام عمل از بلند کردن اجسام سنگین ، باد کردن بادکنک ، نواختن موسیقی های بادی و هر فعالیتی که سبب ایجاد فشار در بینی و دهان می شود باید خودداری فرمایید. پس از حدود 2 الی 3 هفته پس جراحی می توانید این فعالیت دوباره از سر بگیرید.

عوارض بالا بردن سینوس چه قدر طول می کشد ؟

تورم در اطراف دهان و گونه در کمتر از حدود 2 روز بعد از انجام جراحی کاهش پیدا می کند. برای کاهش تورم می توانید در 24 ساعت اولیه جراحی از کمپرس یخ استفاده کنید. برای انجام اینکار ابتدا 20 دقیقه یخ را بر روی ناحیه جراحی قرار دهید و سپس 20 دقیقه ناحیه را آزاد بگذارید. همچنین انجام اینکار بعد از 36 ساعت بی تاثیر است.

کلام آخر

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی تقریبا هیچ درمانی با مانع و شکست رو به رو نمی شود. بنابراین شما اگر دچار تحلیل استخوان فک شده اید یا به هر دلیلی نیاز به جراحی لیفت سینوس داشته باشید، میتوانید به بهبودی کامل دست یابید. کاشت ایمپلنت نیز روشی ایمن و مطمئنی در دندانپزشکی برای جایگزین کردن دندان از دست رفته است. به همین خاطر اگر نیازمند کاشت ایمپلنت هستید و استخوان شما نیاز به ترمیم و پیوند استخوان دارد همین امروز اقام کنید. با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد و مشاوره با دکتر روشن طلب از چگونگی جراحی و شرایط آن اطلاعات کاملی بدست خواهید آورد که میتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

اگر در مورد جراحی سینوس سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای ایمپلنت روکش دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

3 دیدگاه در ”سینوس لیفت چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X