کشیدن دندان عفونی امکان پذیر است؟

کشیدن دندان عفونی امکان پذیر است؟ آیا می دانید منظور از کشیدن دندان عفونی چیست؟  علائم عفونت دندان چیست؟ خطرات و عوارض کشیدن دندان عفونی چیست؟ هزینه کشیدن دندان عفونی چه قدر است؟ در ادامه با کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد همراه باشید.

ما در این مطلب می خواهیم پاسخ به سوالات ذکر شده را برای شما شرح دهیم. پس چنانچه به دنبال پاسخی برای آنها هستید، با ما همراه باشید.

به وفور این مساله برای افراد به وجود می آید که دندان های خراب شده آنها با عفونت مواجه می شود و در آنها عفونت و عفونت سینوس دندان پدیدار می گردد. دندان خراب شده باید ترمیم شود و یا در کل از ریشه بیرون آورده شود تا به سایر بخش های دهان، لثه و دندان های دیگر آسیبی وارد نکند. معمولا در این مواقع پزشکان توصیه می کنند که در صورت وجود امکان ترمیم دندان، آن را مورد ترمیم قرار داد و اگر امکان ترمیم دندان وجود نداشت، بیمار باید برای کشیدن دندان مورد نظر اقدام کند.

حال لازم به ذکر است که در صورتی که در دندان خراب شده عفونت مشاهده شود، نیاز به کشیدن دندان عقل بالا و دندان مورد نظر بیشتر می شود زیرا اگر دندان عفونت کرده درمان نشود و یا از لثه خارج نشود، عفونت موجود در آن به دندان های دیگر نیز سرایت می کند و دندان های دیگر را نیز از کار می اندازد.

علائم وجود عفونت در دندان چیست؟

برای اینکه با کشیدن دندان عفونی آشنایی بیشتری پیدا کنید و این موضوع را بهتر درک کنید، باید از علائم بروز عفونت در دندان نیز آگاه شوید که این علائم عبارتند از:

 • احساس دندان درد
 • احساس درد در فک، گوش و یا گردن
 • احساس دندان درد در هنگام خواب
 • بروز حساسیت به فشار در دهان
 • ایجاد حساسیت به خوردن غذا و نوشیدنی
 • ورم کردن گونه
 • بروز تب
 • ورم لوزه و گردن
 • ایجاد بوی بد دهان
 • ایجاد طعم ناخوشایند در دهان

کشیدن دندان عفونی

عفونت در دندان یک مشکل شایع می باشد که معمولا در ریشه دندان این اتفاق میافتد و عفونت دندان را برای افراد به وجود می آورد. عفونت دندان تنها به یک دندان منجر نشده و میتواند به سایر بافت ها و دندان های دیگر نیز راه سرایت می کند. از مشکلات عفونت دندان میتوان به درد شدید دندان ها، ایجاد آبسه در دندان، بوی بد دهان و درگیر کردن سایر بافت لثه و دندان ها اشاره نمود . حال سوال اینجاست؛ آیا کشیدن دندان عفونی ممکن است؟!

در مواقعی عفونت دندان به شکلی است که با پوسیدگی ریشه دندان هم زمان است در این حالت فرد چاره ایی جز کشیدن دندان توسط متخصص دندانپزشکی ندارند. کشیدن دندان عفونی به دلیل حساسیتی که دارد بدون شک نیاز به تخصص و مهارت دندانپزشک دارد.

عفونت دندان یا آبسه دندان چیست؟

عفونت دندان یا آبسه زمانی رخ می دهد که باکتری در دندان های پوسیده، لثه و یا مغز استخوان ایجاد بی نظمی می کنند. در این حالت پالپ و آب احاطه شده و تورم به صورت آبسه یا عفونت خود را نشان می دهد. فرد می تواند با برخی علایم از قبیل دندان درد، لثه درد، حساسیت به غذاهای گرم و سرد،بوی بد دهان (هالیتوزیس)، ایجاد لایخ سفید در اطرف ریشه، تورم صورت و گونه ها و تغییر رنگ لثه خیلی سریعتر به عفونت دندان پی ببرد.

 درمان دندان عفونی

با وجود یک دندانپزشک ماهر دیگر جای نگرانی برای درمان دندان عفونی بدون عوارض نخواهد بود. دکتر روشن طلب فلوشیپ ایمپلنت در ابتدا به معاینه دقیق شرایط دندانی شما وعفونت ایجاد شده می پردازد. سپس از طریق آنتی بیوتیک های مناسب سعی در خشک کردن چرک ها نموده و عفونت دندان را رفع می نماید.

خشک کن ها اقدام به رفع عفونت نموده و سپس درمان کشیدن دندان را آغاز می شود. اما فراموش نکنید که در صورتی که عفونت دندان منجر به آبسه شده باشد بایستی بیماری آبسه با روش های تخصصی درمان شود و بعد عمل کشیدن دندان بدون درد انجام شود.

دکتر روشن طلب به شما نوید می دهد که اصلا نگرانی به دل خود راه ندهید و تمام مراحل انجام کشیدن دندان عفونی از طریق کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد  یا بی حسی موضعی دندان خواهد بود.

کشیدن دندان عفونی امکان پذیر است؟

دندان عفونی می تواند همان دندان عقل باشد که بایستی توسط جراح دندان عقل به راحتی و بدون ایجاد حس درد کشیده شود. فرقی ندارد دندان عفونی کدام دندان شما باشد روند کار به این صورت است که در قدم اول دندانپزشک استخوان دندان و اطراف آن را بی حسی موضعی میکنند تا شما دردی را احساس ننمایید.

سپس باید برای تخلیه کردن عفونت موجود در دندان اقدام کند و عفونت را به صورت کامل تخلیه کرد و پس از انجام این کار به کشیدن دندان عفونت کرده بپردازد.

پس از آن دندانپزشک ماهر اقدام به لق کردن و شل کردن ریشه دندان در حفره دندان می نماید که برای اینکار از ابزارهای مخصوص دندانپزشکی استفاده می کند. در روش سنتی چون نیاز به ایجاد فشار کوچک بر دندان وجود دارد، احساس درد و عوارض اندکی بیشتر از دندانپزشکی با لیزر می باشد. مرحله آخر را با بخیه زدن محل شکافته شده به اتمام می رسانند.

علت و روش های کشیدن دندان

در ابتدا باید ببینیم که چرا باید دندان را بکشیم و در چه مرحله‌ای نیاز به کشیدن دارد؟

 خطرات و عوارض کشیدن دندان عفونی چیست؟

مراقبت از دندان ها باید دائما صورت بگیرند و در صورتی که علائم خرابی دندان در شما پدیدار شد باید فورا برای درمان آن اقدام کنید تا از بروز مسائل جدی تر جلوگیری نمایید. خصوصا یکی از عارضه هایی که در صورت درمان نشدن دندان ممکن است پدیدار شود، بروز عفونت در دندان است که کشیدن دندان عفونت کرده خطرات و عارضه ای را به همراه دارد.

از این رو بهتر است پیش از اینکه چنین مسائلی برایتان ایجا شود، برای کشیدن دندان اقدام کنید.

خطرات و عوارض کشیدن دندان عفونی از قبیل زیر هستند:

ایجاد حفره خشک

حفره خشک یکی از شایع ترین خطرات و عوارض کشیدن دندان عفونی است که در این عارضه لخته خون قادر به تشکیل شدن در حفره نیست و یا در صورت تشکیل شدن لخته خون در داخل حفره، آن لخته خون کنده می شود. با این وجود استخوان پشتیبان و یا عصب ها در معرض هوا و غذا قرار می گیرند و باعث بروز درد می شوند. همچنین با ایجاد شدن حفره خشک بوی بد در دهان ایجاد می شود.

امکان پخش شدن عفونت

زمانی که دندانپزشک برای کشیدن دندان عفونی اقدام می کند، ممکن است که عفونت موجود در دهان پخش شود و به بخش های دیگر دهان و سایر دندان ها سرایت کند.

بروز درد بیشتر در هنگام کشیدن دندان عفونت کرده

معمولا دندان هایی که عفونت کرده باشند، در موقع کشیدن دندان با درد بیشتری همراه هستند که این درد به علت عفونت موجود در دندان ایجاد می شود.

امکان باقی ماندن عفونت در لثه

دندانپزشکی که برای کشیدن دندان عفونت کرده به آن مراجعه می کنید باید از دقت و مهارت زیادی برخوردار باشد و در هنگام کشیدن دندان تمامی عفونت ها را با دقت تخلیه کند تا هیچ عفونتی در جایگاه دندان باقی نماند. زیرا در صورت باقی ماندن عفونت در دهان امکان سرایت آن به بخش های دیگر وجود دارد.

امکان سرایت کردن عفونت دندان به سینوس ها

در صورتی که دندان عفونت کرده دندان عقل موجود در فک بالا باشد این امکان وجود دارد که عفونت موجود در دندان عقل به سینوس های موجود در قسمت های بالایی دهان انتقال پیدا کنند. زیرا ریشه دندان های عقل بالایی گاهی اوقات در سینوس واقع شده است و در صورت کشیدن این دندان ها حفره ای در میان دهان و سینوس ایجاد می شود.

دوستان عزیز با توجه به خطرات و عوارض کشیدن دندان عفونت کرده به شما توصیه می کنیم که برای پیش از بروز عفونت در دندان آسیب دیده خود برای ترمیم آن اقدام کنید تا با مشکل مواجه نشوید.

دلیل ایجاد کیست دندان و درمان آن

اکنون چه کاری باید انجام دهید؟

علائم سرایت عفونت به نقاط دیگر بدن

 • * احساس ناخوش بودن، سر درد و خستگی مفرط
 • * بروز تب که با سرخ شدن پوست، عرق و یا لرز همراه است
 • * ورم صورت به طوری که نمی توانید دهان را به طور کامل باز کنید. تنفس و قورت دادن آب دهان مشکل خواهد شد.
 • * بالا رفتن ضربان قلب به طوری که پالس های قلب بیشتر می شود و سر درد عارض می شود.
 • * تعداد تنفس از 25 بار در دقیقه بیشتر می شود.
 • * بروز تهوع و اسهال

دلایل ایجاد عفونت دندان

وقتی باکتری و میکروب از طریق هرگونه پوسیدگی، شکاف یا ترک وارد دندان می شود و به ریشه دندان و پالپ نفوذ میکند، منجر به عفونت دندان می شود. مهمترین دلایلی که ریسک عفونی شدن دندان را تقویت میکنند عبارتند از:

• ضعیف بودن بهداشت دهان و دندان، شامل مسواک نزدن 2 بار در روز و عدم استفاده از نخ دندان،
• مصرف بیش از حد مواد قندی و شیرین در رژیم غذایی، از جمله مصرف بالای شیرینی، شکلات و نوشابه های گازدار.
• دهان خشک که معمولاً بر اثر بالا رفتن سن، بیماری های مختلف و یا تنفس دهانی مداوم بروز می کند.

بعد از کشیدن دندان عفونی چه باید کرد؟

 1. بعد از کشیدن دندان عفونی باید تا چند روز استراحت کنید. به هیچ وجه نباید فعالیت‌های سنگین مثل ورزش داشته باشید.
 2. سعی کنید تا یک هفته رژیم غذایی مقوی و سرشار از ویتامین C داشته باشید. زیرا ویتامین C به بهبود هر چه سریع‌تر شما کمک می‌کند.
 3. بهتر است تا چند روز از مصرف دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی هم بپرهیزید.
 4. داروهای خود را به موقع مصرف کنید. از قطع مصرف داروها بدون مشورت با دندانپزشک بپرهیزید. از مصرف خودسرانه داروهای دیگر هم اکیدا خودداری کنید.
 5. پس از چند روز برای ویزیت مجدد به دندانپزشکی مراجعه کنید.

واتر فلاسر چیست؟ مزایا و معایب آن

مزایا و معایب آن

آیا درد شدید بعد از کشیدن دندان عفونی طبیعی است؟

در طی کشیدن دندان لثه بریده می‌شود. همچنین اعصاب دندان عفونی هم در طی کشیدن دستکاری می‌شوند. همین باعث می‌شود که بعد از کشیدن دندان عفونی هم کمی درد داشته باشید. البته درد بعد از کشیدن دندان باید بعد از ۲۴ یا ۴۸ ساعت از بین برود. اگر بعد از کشیدن دندان عفونی درد شدید و مداومی را تجربه کردید، باید فورا به دندانپزشک خود اطلاع بدهید. دندانپزشک با معاینه مجدد شما دلیل درد شدید بعد از کشیدن دندان را پیدا کرده و آن را درمان می‌کند.

مراقبت های بعد از کشیدن دندان

بعد از کشیدن دندان چه باید کرد؟

سخن پایانی

در این مقاله به سوالات پرتکرار شما در رابطه با کشیدن دندان عفونی پاسخ دادیم. اگر علائم عفونت دندان را دارید، باید در اسرع وقت به دندانپزشکی مراجعه کنید. پس توصیه ما را در این رابطه جدی بگیرید و برای کاهش دادن هزینه و میزان درد و همچنین برای آرامش بیشتر خود و حفظ سلامتی تان این موارد را رعایت کنید. شما می‌توانید برای درمان دندان عفونی خود از خدمات عمومی کلینیک دکتر روشن طلب یا پاسارگاد استفاده کنید.

اگر در مورد کشیدن دندان عفونی سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره رایگان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

2 دیدگاه در ”کشیدن دندان عفونی امکان پذیر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X