کشیدن دندان عفونی امکان پذیر است؟

دلیل ایجاد کیست دندان و درمان آن. شما به دندانپزشک خود مراجعه کردید و متوجه شدید که کیست دندان دارید؟ اکنون چه کاری باید انجام دهید؟ بهترین و اولین کاری که باید انجام دهید این است که خونسردی خود را حفظ کنید. بیشتر کیست ها، در مراحل ابتدایی تشکیل، معمولا عفونی نیستند. تا زمانی که کیست دندان به موقع درمان شود، باید در بهترین حالت سلامت دهان و دندان خود را حفظ کنید.

با این وجود، اگر به کیست دندانی رسیدگی نشود و در طول زمان رشد کند، دندانپزشک شما روش مناسب را توصیه می کند. در این مقاله ما برای شما اطلاعاتی در مورد کیست های دندان، لثه و راه های مختلف درمان آن فراهم کرده ایم.

کیست دندان چیست؟

کیست بسیار مشابه یک کیسه بسته است. محتوای داخل کیسه می تواند از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد. بعضی از کیست ها از بافت نرم ، بعضی از هوا و بعضی دیگر با مایعی پر شده اند که معمولا در اطراف و کنار دندان ها تشکیل می شوند. اگر مورد درمان قرار نگیرد و به رشد خود ادامه دهد می تواند برای سلامت دهان و دندان شما خطر جدی باشد.

علائم

در ابتدا هیچ علائم مشخصی از کیست دندان وجود ندارد، بنابراین اکثر بیماران تا وقتی دچار عفونت نشوند از وجود آن بی اطلاع هستند. با این حال، برخی از علائم ظریف وجود دارد که باید به آنها توجه کرد:

 • دندان های حساس
 • جابجایی دندان ها – ممکن است فاصله بین دندان ها نمایان شود
 • لق شدن دندان ها
 • تورم لثه در یک ناحیه خاص
 • درد هنگام فشار دادن روی ناحیه خاصی از لثه
 • بی حسی در صورت و بی حسی به دلیل فشار دادن کیست بر روی عصب

علل کیست دندان

کیست ها معمولاً در نوک ریشه دندان در حال مرگ یا مرده شروع به شکل گیری می کنند، اما دلایل فروانی برای ایجاد آنها وجود دارد.

کیست ها می توانند در نتیجه موارد زیر ایجاد شوند:

 • قرارگیری نامناسب دندان های دائمی
 • رشد غیر معمول دندان
 • عوارض عصب کشی دندان
 • عارضه اختلال گورلین یا سایر اختلالات ارثی.
 • جهش در سلول هایی که در رشد طبیعی دندان نقش دارند.

کیست های دندان در کجا به وجود می­ آیند؟

انواع مختلف کیست دندان

 • کیست های پری آپیکال: این نوع معمولاَ در نوک ریشه به وجود می­آیند و در اثر وارد شدن ضربه، پوسیدگی یا شکستگی یا ترک در دندان ایجاد می­شوند. این نوع کیست­ها غالبا منجر به از بین رفتن یا عفونت عصب (پالپ) دندان می­شوند.
 • کیست های دنتی ژروس: این نوع در اطراف دندان هایی که رشد خود را تکمیل نکرده اند یا به صورت نیمه روییده باقی مانده اند به ویژه دندان های عقل، به وجود می­آیند.
 • کراتوسیست ها: این نوع از کیست ها معمولاً به دلایل ژنتیکی یا تروما به وجود می آیند. این کیست ها تهاجمی هستند و حتی پس از برداشته شدن توسط جراحی ممکن است دوباره به شدت عود کنند. کراتوسیست می تواند منجر به ضعیف شدن فک بیمار مبتلا به این کیست شود. کوچکترین ضربه می تواند باعث شکستگی فک شود.
 • کیست های پریودنتال: این نوع کیست ها ماهیت باکتریایی دارند و می توانند در اثر بیماری های پیشرفته لثه یا پریودنتال ایجاد می شوند.

همانطور که قبلا ذکر شد، کیست های دندان در مراحل ابتدایی تشکیل، در اکثر موارد عاری از درد و عفونت هستند. گاهی اوقات این کیست ها با معاینه بصری قابل مشاهده هستند، اما گاهی اوقات معاینه بافتی و اشعه ایکس که توسط دندانپزشک شما گرفته می شود الزامی است.

مراحل پوسیدگی دندان و درمان آن

پوسیدگی چیست و چه آسیبی به دندان وارد می کند همچنین درمان آن. با ما همراه باشید.

کیست ریشه دندان چگونه ایجاد می شود؟

در اکثر مواقع، این نوع در اثر عفونت ریشه دندان ایجاد می شود. عفونت ریشه ی دندان نیز به دلیل پوسیدگی دندان که به عصب رسیده ولی درمان نشده است ایجاد می شود.

همچنین عفونت ریشه ی دندان، می تواند در اثر درمان ناقص ریشه دندان یا عصب کشی ناقص قبلی ایجاد شود.

عفونت ریشه دندان موضعی بوده و در سیستم سلامت عمومی بدن مشکل ایجاد نمی کند ولی باعث تحلیل استخوان در ناحیه شده و شانس حفظ همان دندان را کاهش می دهد. همچنین انجام درمان جایگزین مثل ایمپلنت را مشکل می کند.

عوارض جدی کیست، مرتبط با سلامت دهان

همانطور که هر متخصص ارتودنسی به شما خواهد گفت، دندان­ها به فشار واکنش نشان می­دهند. اگر به روش های صحیح به دندان ها فشار آورده شود. می توان لبخند بیمار را بهبود ببخشید. اما کیست دندان در حال رشد می تواند فشار ناخواسته ای بر روی دندان ایجاد کند که می تواند تأثیر معکوس بر لبخند شما داشته باشد. به عنوان مثال، یک کیست رشد کرده می‌تواند در نهایت با فشار بر دندان‌ها بر گاز زدن شما تأثیر بگذارد، نحوه جویدن و هضم غذا را تغییر دهد و استخوان فک را ضعیف کند. در موارد شدید کیست های تشخیص داده نشده، باعث می­شوند تا استخوان فک در معرض خطر شکستگی، قرار گیرد. علاوه بر این، می­تواند عفونی شود و در نهایت می­تواند به یک آبسه یا کیسه پر از چرک تبدیل شود که می تواند عفونت باکتریایی را در سراسر بدن شما پخش کند.

بطور کلی ممکن است باعث این مشکلات شوند:

 • درد و یا التهاب لثه به دلیل عفونت
 • ضعیف شدن استخوان فک در اثر انبساط کیست
 • جابجایی دندان هایی که توسط کیست در حال رشد کنار زده می شوند
 • مشکلات تنفسی و خواب مرتبط با مشکلات سینوسی.

کیست های دندانی بدون علامت می توانند برای ماه ها یا سال ها ناشناخته باقی بمانند.

چه زمانی دندانم نیاز به عصب کشی دارد؟

بیشتراوقات یک دندان پوسیده علامتی از خود نشان نمی دهد مگر آنکه این پوسیدگی ریشه دندان را درگیر کرده باشد.

نحوه درمان

ابتدا باید توسط دندانپزشک یا جراح فک و صورت به طور کامل معاینه شود. نوع درمان به نوع کیست و همچنین محل به وجود آمدن آن بستگی دارد. کیستی که روی ریشه دندان به وجود آمده است، ممکن است نیاز به درمان ریشه دندان داشته باشد تا روند از بین رفتن آن آغاز شود.

اما اگر کیست مدتی رشد کرده باشد و سیستم ایمنی بدن بیمار به هر دلیلی به خطر بیفتد، می تواند متورم شود و دندان را شکننده کند و در لمس دردناک شود. در آن زمان، کشیدن دندان یا درمان ریشه تنها دو گزینه مناسب هستند.

برداشتن کیست دندان با جراحی

مرحله ۱: تشخیص
کیست‌های دندانی معمولاً در طول معاینه معمولی که شامل عکس‌برداری با اشعه ایکس است، مشخص می‌شوند. دندانپزشک شما ممکن است یک اسکن CBCT سه بعدی را از شما بخواهد، که اطلاعات بیشتری در مورد کیست و ارتباط آن با دندان های اطراف و سایر ساختارها (اعصاب، سینوس ها) در استخوان ارائه می دهد.

مرحله ۲: آماده سازی قبل از جراحی
چند روز قبل عمل، دندانپزشک، دندان‌ها را به طور کامل تمیز و پولیش می‌کند . یک پروبیوتیک خوراکی نیز برای افزایش تعداد باکتری‌های مفید در بزاق تجویز می‌شود تا سرعت بهبودی بیمار بیشتر شود. اگر نیاز به عصب کشی دندان باشد، اینکار معمولاً قبل از برداشتن کیست انجام می شود.

مرحله ۳: برداشتن کیست

کیست با بی حسی موضعی برداشته می شود.

به احتمال زیاد جراح، دندان مرتبط با کیست دندان را نیز خارج می کند. در برخی موارد، امکان دارد از مواد پیوند استخوان برای پر کردن فضای خالی باقی مانده از برداشتن کیست استفاده شود. سپس محل زخم با بخیه بسته می شود.

اغلب، بافتی که جراح برداشته است به آزمایشگاه فرستاده می شود تا اطمینان حاصل شود که کیست است و تومور نیست.

تفاوت بین کیست و آبسه دندان

بسیاری از بیماران ممکن است کیست و آبسه دندان را با هم اشتباه بگیرند در حالی که با هم تفاوت دارند.

 • آبسه یک نوع عفونت موضعی یا منتشر شونده هست. بیمار دچار درد و تورم میشود که روی صورت مشخص هست. در موارد شدید تر علایم سیستمیک مثل تب و بی حالی بروز میکند و در صورتیکه روند انتشار عفونت سریع باشد می تواند تنفس و یا بلع را تحت تاثیر قرار دهد. آبسه دندانی نیاز به مراجعه سریع به دندانپزشک دارد تا جلوی روند گسترش عفونت گرفته شود.
 • کیست دندان همیشه ممکن است عفونی نباشد و به آهستگی بدون علائم در طول زمان رشد کند. خیلی وقت ها تشخیص کیست دندانی با رادیوگرافی و بطور اتفاقی انجام میشود

آبسه دندان چیست، علائم و درمان آن

عفونت به شکل تورم پر از مایعات چرکی در ریشه دندان یا سطح لثه ظاهر می‌شود

سوالات متداول

آیا کیست دندان خود به خود درمان میشود؟

خیر. نیاز به مداخله درمانی هست. آنتی بیوتیک به هیچ وجه کیست های عفونی با منشا دندانی را بهبود نمی بخشد. باید علت برطرف شود تا کیست درمان شود. دندانپزشک باید دندان شما را معاینه کند. برای درمان، عصب کشی، درمان مجدد ریشه، کشیدن دندان، جراحی انتهای ریشه ممکن هست نیاز باشد.در هر شرایط بهترین کار مراجعه به متخصص ریشه برای بررسی و درمان است.

آیا کیست دندان میتواند منجر به سرطان شود؟

ممکن است در دهان و فک تومور های خوش خیم و بدخیمی ظاهر شود که به دهان و فک آسیب برساند ولی همه این کیست ها و تومور ها سرطانی نیستند. دندانپزشک با گرفتن تاریخچه کامل، بررسی ریسک فاکتورها، انجام آزمایش های مورد نیاز و نمونه برداری در مورد علت وجود کیست به نتیجه می رسد.

کیست دندان چگونه خارج میشود؟

کیست دندانی با منشا عفونی با درمان ریشه دندان یا همان عصب کشی درمان می شود. همانطور که به مرور زمان ایجاد شده است به مرور زمان بعد از درمان دندان هم از بین میرود.

سخن آخر

پزشکان از همه بیماران خود می­خواهند که حداقل دو بار در سال معاینات منظم را برای کمک به شناسایی زودهنگام کیست­های دندانی، انجام دهند. از آنجایی که کیست‌ها در ابتدا بدون علامت هستند، ممکن است تا زمانی که دندانپزشک عکس‌برداری اشعه ایکس را انجام ندهد، از وجود کیست‌ها مطلع نشوید. از این رو، حتما با دندانپزشک خود برای درمان کیست دندان در اسرع وقت همکاری کنید. این کار به جلوگیری از هرگونه عوارض طولانی مدت و حفظ سلامت دندان کمک می کند.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر همین مطلب برای ما به اشتراک بگذارید.

اگر در مورد کیست دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره رایگان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

1 دیدگاه در ”دلیل ایجاد کیست دندان و درمان آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X