دندان مصنوعی ژله ای یا معمولی؟

دندان مصنوعی ژله ای بهتر است یا معمولی؟ ممکن است شما که در حال مطالعه این مقاله هستید، عمده دندان های خود را از دست داده و به فکر استفاده از دندان مصنوعی هستید. دندان مصنوعی معمولی، نوع رایج پروتز دندان است که قدمت زیادی داشته و هنوز هم هم عمده مردم وقتی دندان های خود را از دست می دهند، به سراغ آن می روند. اما در این مقاله می خواهیم شما را با دندان مصنوعی ژله ای آشنا کنیم تا بهتر بدانید چه تفاوتی بین این پروتز دندانی و دندان مصنوعی معمولی وجود دارد و کدام یک نسبت به دیگری برتری دارد.

دندان مصنوعی ژله ای چیست؟

همانگونه که می دانید دندان های مصنوعی از دو قسمت شامل پروتز دندانی و پایه تشکیل شده اند. تفاوت این دو، در قسمت پایه دندان است. برای ساخت این قسمت از اکریلیک، فلز کروم کبالت و نایلون استفاده می شود. در صورتی که پایه دندان از نایلون ساخته شود، به آن دندان مصنوعی ژله‌ای گفته می شود. این نوع پروتز دندانی، کاربردهای مختلفی دارد:

 • ممکن است شما هزینه لازم برای ایمپلنت نداشته باشید چرا که تعداد زیادی از دندان ها را از دست داده اید. بنابراین دندان مصنوعی ژله ای گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.
 • البته شاید تصمیم دارید ایمپلنت و یا پروتز دائمی انجام دهید اما نمی خواهید تا زمان آماده شدن پروتز، دهان خالی باشد. در این صورت متخصص برای شما دندان مصنوعی ژله‌ای آماده می کند.

مشکلات دندان مصنوعی معمولی

در ساخت دندان مصنوعی معمولی، از پایه اکریلیک استفاده می شود که چند عیب مهم دارد:

 •   به هر حال این پایه، کمترین انعطاف پذیری را داشته و تا زمانی که بیمار به آن عادت کند، زمان زیادی طول خواهد کشید به گونه ای که حتی باعث التهاب لثه ها خواهد شد.
 • همین که پایه دندان مصنوعی انعطاف پذیر نیست، خطر شکستن آن را بالا می برد. کافی است از دستتان افتاده و با مسواک، فشار زیادی به آن وارد کنید.

مقایسه دندان مصنوعی ژله ای با معمولی

وقتی پروتزهای ژله ای را با پروتزهای معمولی مقایسه می‌کنیم، باید توجه کنیم که مهم‌ترین مورد قابل مقایسه راحتی استفاده است. بسیار دیده شده است که افراد در صورت استفاده از دندان مصنوعی معمولی از این گلایه دارند که پایه دندان لثه‌های آن‌ها را اذیت می‌کند و موجب درد و حساسیت شده است. دندان‌های معمولی بنابراین به دلیل ساختار سخت قلاب‌ها می‌تواند به مرور زمان منجر به تغییر شکل در لثه، ساختار کام و داخل دهان شود.

اما به لطف پروتز دندان مصنوعی انعطاف پذیر، این مشکل برطرف خواهد شد. پایه ساخته شده از مواد نرم برای سازگاری با ساختار دهان ترجیح داده می‌شود. این یک تجربه عالی برای بیمار ایجاد می‌کند و باعث می‌شود با آن راحت‌تر باشد. به علاوه باید گفت دندان‌های مصنوعی ژله ای در اثر گذشت زمان تغییر رنگ نمی‌دهند و کمتر باعث بوی بد دهان می‌شود. پس باید گفت در صورت امکان، استفاده از این دندان‌ها توصیه می‌شود.

دندان مصنوعی ژله ای بهتر است یا معمولی؟

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که بین دندان مصنوعی ژله ای و معمولی، کدام یک بهتر بوده و باید آن را انتخاب کرد:

  انعطاف پذیری دندان مصنوعی ژله ای

اولین و مهمترین برتری دندان مصنوعی ژله‌ای، انعطاف پذیری پایه دندان است. در نتیجه مشکل التهاب و درد لثه را نخواهید داشت.

  عدم حرکت دندان مصنوعی ژله‌ای در دهان

یکی از مشکلات افرادی که دندان مصنوعی معمولی دارند این است که از حرکت دندان در دهان گلایه می کنند. در واقع بیمار در ابتدا، به سختی می تواند پروتز دندانی را بر روی فک نگه دارد به همین دلیل در غذا خوردن نیز دچار مشکل خواهد شد. اما با استفاده از دندان مصنوعی ژله‌ای، این مشکل حل می شود چون پایه نایلونی به خوبی را فک جور شده و حرکت نمی کند.

  رنگ طبیعی پایه دندان مصنوعی ژله ای

به رنگ پایه دندان مصنوعی معمولی نگاه کنید. رنگ آن غیر طبیعی است. کسانی که لب های کوچک دارند، در حین صحبت کردن رنگ لثه های آن ها مشخص شده و از این بابت ناراحت هستند. اما دندان مصنوعی ژله‌ای، این مشکل را رفع کرده است چون پایه بی رنگ و شفاف بوده و باعث می شود رنگ طبیعی لثه ها دیده شود.

سرعت در ساخت دندان مصنوعی ژله ای

قطعا برای شما نیز بسیار مهم خواهد بود که هر چه زودتر دندان ها آماده شود. نداشتن دندان از یک سو باعث مشکلات گوارشی شده و از سویی دیگر اعتماد به نفس انسان را پایین می آورد چون نمی توان به درستی صحبت کرد. مدت زمان لازم برای ساخت دندان مصنوعی ژله‌ای، کمتر است.

   خوردن راحت تر غذا با دندان مصنوعی ژله‌ای

با کسانی که دندان مصنوعی معمولی دارند صحبت کرده و از آن ها در مورد جویدن غذا سوال کنید. غالبا از این موضوع گلایه می کنند. در حالی که با داشتن دندان مصنوعی ژله‌ای، راحت تر می توانید غذا را بجوید.

فشار کم دندان مصنوعی ژله‌ای

دلیل التهاب لثه ها بعد از استفاده از دندان مصنوعی معمولی، از یک سو فشار ناشی از سختی پایه و از سویی دیگر حساسیت به اکرلیک است. اما پایه ژله ای به هیچ عنوان حساسیت نخواهد داشت در نتیجه به التهاب دچار نمی شوید.

دندان مصنوعی ژله ای مناسب فک های کوچک

برخی از افراد فک بسیار کوچک داشته و نمی توانند دهان خود را زیاد باز کنند. برای چنین افرادی، استفاده از دندان مصنوعی ژله‌ای را توصیه می کنیم.

پروتز ایمپلنت، روش های رعایت بهداشت

پروتز ایمپلنت، روش های رعایت بهداشت و مراقبت از آن به چه صورت است؟

معایب دندان مصنوعی ژله ای

به هر حال هر روش جایگزین کردن دندان های از دست رفته، معایب خاص خود را داشته و دندان مصنوعی ژله ای نیز از این قاعده مستثنی نیست. معایب این روش عبارتند از:

 • بهداشت دهان و دندان یکی از مهمترین اموری است که حتی اگر دندان مصنوعی داریم نیز باید به آن اهمیت داد. در صورتی که دندان مصنوعی را بعد از هر وعده غذایی تمیز نکنید، خطر رشد باکتری ها و بیماری های لثه وجود دارد. اما خطر ابتلا به بیماری های لثه، در دندان مصنوعی ژله‌ای بیشتر است.
 • در صورتی که هزینه کار برای شما نیز مهم است، لازم است بدانید که دندان مصنوعی ژله‌ای گران تر از دندان مصنوعی معمولی است.
 • همانگونه که متوجه شدید، پایه دندان مصنوعی ژله ای، از نایلون بوده و نرم و انعطاف پذیر است. در ست است که این ویژگی باعث می شود لثه آسیب ندیده و تحریک نشود اما در زمان جویدن غذا، کمی شرایط سخت می شود.
 • متاسفانه تحقیقات نشان داده است که تحلیل استخوان فک در استفاده از دندان مصنوعی ژله‌ای، با سرعت بیشتری صورت می گیرد.
 • در صورت افتادن از دست شما امکان شکستن آن‌ها بیشتر است.

دندان مصنوعی ژله ای به لطف راحتی و ایمنی که ارائه می‌دهند، برای بسیاری از افراد مناسب هستند. اگر به انتخاب آن‌ها فکر می‌کنید لازم است که با دندانپزشک خود مشورت کنید. شما اکنون آماده هستید تا یک انتخاب آگاهانه برای موفقیت خود در آینده داشته باشید.

دندان مصنوعی ثابت یا متحرک؟

دندان مصنوعی ثابت یا متحرک؟

چگونه از دندان ژله ای مراقبت کنیم؟

مراقبت از دندان مصنوعی انعطاف پذیر به راحتی انجام می‌شود؛ زیرا حاوی فلز یا ماده‌ای نیست که باعث ایجاد شرایط آلرژیک شود. برخی از مواردی که در نگهداری باید در نظر گرفته شود به شرح زیر است:

 • مانند تمام درمان‌های دندانپزشکی، باید مراقب باشید که دندان‌های مصنوعی ژله ای را به طور مرتب دو بار در روز، یعنی صبح و عصر تمیز کنید.
 • همانند تمیز کردن دندان مصنوعی معمولی، فرآیند تمیز کردن پروتز ژله ای نیز به صورت تمیز کردن مستقیم با آب با جدا کردن آن از کام است. استفاده از آب به تنهایی کافی در نظر گرفته می‌شود.
 • انتخاب مسواک‌های نرم برای ماندگاری طولانی مدت از پروتز بسیار مهم است.
 • از آنجایی که این دندان‌ها در ساختاری مناسب برای رنگ طبیعی دندان طراحی شده‌اند، نیازی به استفاده از مواد شیمیایی مختلف نیست.

معایب دندان مصنوعی معمولی

در حالی که پروتزهای متحرک دندان به فرد این امکان را می‌دهد تا زندگی روزمره خود را بدون مشکل دنبال کنند و دندان‌های از دست رفته خود را بازیابند، اما استفاده از نمونه‌های معمولی می‌تواند با معایبی همراه باشد که استفاده از آن را با مشکل مواجه کند. مهمترین مشکلات این دندان‌ها می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • به علت ساختار سخت، ممکن است باعث ایجاد فشار و زدگی در ناحیه لثه‌ها شود.
 • وجود فلز در ساختار آن‌ها می‌تواند باعث بروز حساسیت شود.
 • احتمال سازگار شدن با ساختار دهان کمتر از نمونه‌های ژله ای باشد.
 • در صورت عدم ساخته شدن مناسب می‌تواند تراز فک و دهان را از بین ببرد.
 • دوره ساخت و نصب آن طولانی‌تر است.
 • بیش از پروتزهای ژله‌ای نیازمند اصلاح و کنترل هستند.
 • بوی بدی بیشتری در دهان ایجاد می‌کنند.

قیمت و هزینه دندان مصنوعی ژله ای در مقایسه با معمولی

هزینه پروتز ژله ای به عنوان یک برنامه درمانی می‌تواند بر اساس نیاز شما و نوع آن متفاوت باشد. مشخص است که بسته به تعداد دندان‌ها یا کلینیکی که درمان در آن انجام می‌شود، هزینه آن نیز متفاوت خواهد بود.

برای اطلاع از هزینه دندان مصنوعی با پروتز انعطاف‌پذیر، قبل از هر چیز، یک معاینه اولیه لازم است. در نتیجه معاینه مشخص می‌شود که هزینه با توجه به تعداد دندان‌ها یا موقعیت‌های مختلف در ساختار کام محاسبه می‌شود. اما به طور کلی می‌توان گفت هزینه یک دندان ژله ای دائمی می‌تواند بیشتر از نمونه‌های معمولی باشد.

دندان مصنوعی بر پایه ایمپلنت

در مور این پروتزهای ثابت بیشتر بدانید

نحوه ساخت دندان مصنوعی ژله ای

فرآیندهای درمان پروتز ژله ای پس از تشخیص معاینه توسط دندانپزشک آغاز می‌شود. سپس دندانپزشک از لثه‌ها و ساختار دهان شما قالب گیری می‌کند. سپس با توجه به اندازه‌گیری‌های انجام شده، ساخت پروتز آغاز می‌شود.

پس از تهیه پروتز، اولین قرار دادن دندان توسط دندانپزشک انجام می‌شود و در صورت لزوم ایرادات آن برطرف می‌گردد. پس از آن خود شخص به راحتی می‌تواند آن را پوشیده و درآورد. ممکن است دندانپزشک در حد فاصل قالب گیری تا ساخته شدن پروتز، دندان‌های مصنوعی موقتی روی دندان شما قرار دهد.

این یک تصور غلط رایج است که ساخت پروتز دشوار یا طولانی مدت است. برعکس، به لطف روش‌های درمانی جدید، درمان‌های پروتز را می‌توان بسیار آسان و سریع انجام داد.

اهمیت مراجعه به دندانپزشک با تجربه و حرفه‌ای

شاید بتوان گفت مهمترین عامل در داشتن دندان مصنوعی راحت، باکیفیت و ماندگار مراجعه به دندانپزشکی است که به کار خود کاملا مسلط است. در ساخت پروتز دندان ریزه‌کاری‌های زیادی وجود دارد که در صورت عدم توجه به آن ممکن است هیچگاه پروتز شما با کام و لثه‌های شما سازگار نشود.

لازم است که در مورد دندانپزشک خود به خوبی تحقیق کنید و در صورت امکان با چند بیمار که این خدمات از او دریافت کرده‌اند صحبت کنید. پیشنهاد ما به شما استفاده از خدمات کلینیک تخصصی دندانپزشکی پاسارگاد است. این مجموعه شامل تیمی از بهترین متخصصان دندانپزشکی است که اولویت را بر رضایت بیمار و کیفیت بالای خدمات قرار داده است.

شما می‌توانید برای دریافت انواع خدمات دندانپزشکی و زیبایی دندان مثل کامپوزیت و لمینت یا کاشت ایمپلنت، دندان مصنوعی ژله ای و دندان اوردنچر و پارسیل می‌توانید با کلینیک پاسارگاد تماس بگیرید.

پروتز ثابت و متحرک دندان

پروتز ثابت و متحرک دندان کدام بهتر است؟

سوالات متداول

آیا دندان‌های ژله ای دائمی هستند؟

بله دندانپزشک می‌تواند از مواد ژله ای اقدام به ساخت پروتزهای دندان دائمی با ماندگاری بالا کند. همچنین می‌توان از مواد ژله ای برای ساخت پروتز موقت استفاده نمود.

آیا پروتز مصنوعی ژله ای نیاز به تمیز کردن دارند؟

دندان‌های ژله ای را نیز باید مثل سایر دندان‌های مصنوعی از دهان خارج کنید و با آب بشویید. بهتر است روزی دو نوبت دندان‌ها را شستشو دهید.

دندان مصنوعی ژله ای بهتر است یا دندان معمولی؟

بسته به شرایط هر بیمار ممکن است هر کدام از این دندان‌ها مناسب‌تر باشد. در صورت امکان استفاده از دندان‌های ژله‌ای توصیه می‌شود.

کلام آخر

در صورتی که قصد داشته باشید از پروتزهای مصنوعی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته خود استفاده کنید، گزینه‌های متنوعی در مقابل شما قرار خواهد داشت. در صورت تصمیم به استفاده از دندان‌های متحرک می‌توانید دو انتخاب دندان‌های مصنوعی ژله ای و معمولی در برابر شما خواهد بود. پایه دندان‌های ژله‌ای از مواد نرمی ساخته شده‌اند که فشار را بر لثه‌های شما کاهش خواهد داد. این باعث می‌شود استفاده از آن برای شما راحت‌تر و سازگارتر باشد. رنگ این پروتز‌ها نیز طبیعی‌تر است و دیرتر تغییر رنگ می‌دهد.

در مقابل دندان‌های مصنوعی معمولی پایه‌های سفت و سخت‌تری دارند که در بعضی افراد باعث واکنش‌های آلرژیک می‌شود یا زدگی در لثه‌ها می‌شود. اما دندان مصنوعی معمولی غالبا ارزان‌تر هستند و مقاومت بیشتری در برابر ضربه دارند.

در این مقاله به طور مفصل به معرفی پروتز ژله ای پرداختیم و مزایا و معایب آن را با پروتزهای معمولی مقایسه کردیم. در صورتی که تمایل دارید در این باره بیشتر بدانید می‌توانید سایر مقالات سایت ما را مطالعه کنید.

3 دیدگاه در ”دندان مصنوعی ژله ای بهتر است یا معمولی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X