کاشت ایمپلنت توسط دکتر روشن طلب

بهترین روش کاشت دندان چیست؟ کاشت دندان یک راه عالی برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته است.
پیشرفت تکنولوژی راه های زیادی را برای کاشت دندان ابداع کرده است. هر کدام از این روش ها متناسب با وضعیت دندان ها و شرایط خاص هر فرد تعیین می شود
اگر می خواهید در مورد این روش ها اطلاعات بیشتری بدست آورید در این مقاله با من همراه باشید.

کاشت دندان

کاشت دندان راهی است برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته. دندان هایی که به هر دلیل ممکن است از بین بروند. افزایش سن، بیماری، حوادث و پوسیدگی عمیق دندان ها همه عواملی هستند که می توانند باعث شوند ما دندان های خود را از دست بدهیم.

بعد از افتادن دندان بیشتر افراد به فکر جایگزین کردن آنها می افتند. می دانید چرا؟ چون جای خالی دندان ها به غیر از اینکه توانایی و لذت غذا خوردن را از ما می گیرند، روی زیبایی و ظاهر چهره ما بسیار تاثیرگذارند. اما مشکل به همین جا ختم نمی شود.

اگر جای دندان افتاده شما برای مدت طولانی‌ خالی بماند:

 1. روی فرم فک شما تاثیر منفی دارد.
 2. نظم بقیه دندان ها را به هم میریزد و باعث کج شدن دندان های مجاور می شود.
 3. لثه و استخوان فک دچار تحلیل می شود.
 4. آن ناحیه به فضایی برای تجمع انواع باکتری ها تبدیل می شود.
 5. و پس از مدتی مشکلات جدی برای شما ایجاد می کند.

پس اگر می خواهید کار دندان هایتان به اینجا نکشد هر چه زودتر به فکر جایگزینی برای دندان از دست رفته باشید.

3 روش اصلی برای این کار وجود دارد. امروز می خواهم این سه روش را به شما معرفی کنم و در مورد مزایا و معایب هر روش با شما صحبت کنم.

اگر شما هم دنبال کاشت دندان هستید حتما این مقاله را تا انتها بخوانید و هر سوال یا مشکلی داشتید در قسمت دیدگاه ها از ما بپرسید.

انواع روش های کاشت دندان

طی ۱۰ سال گذشته بیش از هر زمان دیگری در دندانپزشکی پیشرفت رخ ‌داده و روش‌های متنوع و جدیدی برای جایگزین کردن دندان ابداع‌ شده است که می‌تواند در زمان کوتاهی دندان از دست رفته را به شما بازگرداند. روش های زیر جزو پرکاربردترین روش های کاشت دندان هستند:

 1. ایمپلنت دندان
 2. بریج دندان 
 3. دندان مصنوعی

1- ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان (Dental implants) موفق ترین روش درمانی در دندانپزشکی برای پر کردن جای خالی دندان است. ایمپلنت سه بخش اساسی دارد:

 1. پایه یا فیکسچر (جایگزین ریشه ی دندان)
 2. اباتمنت (واسط بین پایه و تاج دندان)
 3. تاج یا روکش دندان

در این روش ابتدا پایه را داخل لثه قرار می دهند و حدود 3 تا 4 ماه صبر می کنند تا پایه به استخوان فک جوش بخورد. پس از آن اباتمنت را روی آن می گذارند و روکش ساخته شده در لابراتوار را بر روی آن نصب می کنند.

وجه تمایز ایمپلنت با روش های دیگر کاشت دندان این است که در ایمپلنت، پایه یا فیکسچر وجود دارد که معمولا از جنس تیتانیوم ساخته می شود و جایگزین ریشه دندان می شود. این پایه اگر به خوبی جوش بخورد می تواند از استخوان فک در برابر تحلیل محافظت کند.

چه مدت بعد از کشیدن دندان باید ایمپلنت کرد؟

اصولا فاصله بین کشیدن دندان و ایمپلنت و خدمات کاشت دندان چه زمانی باشد؟

انواع ایمپلنت دندان

بر اساس نحوه کاشت:

گاهی انواع ایمپلنت را بر اساس نحوه کاشت تقسیم بندی می کنند. زیرا بر اساس شرایط بیمار ممکن است پایه به شیوه های متفاوتی کاشته شود. مثلا گاهی پایه ایمپلنت درون استخوان فک قرار می گیرد و گاهی روی استخوان آرواره و زیر بافت لثه و گاهی هم بین بافت لثه و استخوان فک قرار داده می شود.

بر اساس کشور سازنده:

ایمپلنت ها در کشورهای مختلف و با کیفیت های متفاوتی ساخته می شوند. البته تکنولوژی ساخت ایمپلنت فرایند پیچیده ای است که همه کشورها توانایی ساخت آن را ندارند و تنها برخی از کشورها این تکنولوژی را دارند. ایمپلنت سوئیسی، ایمپلنت کره ای و ایمپلنت آمریکایی جزو معروف ترین برندهای ایمپلنت هستند.

انواع دیگری از ایمپلنت های وجود دارند که بسیار پرطرفدارند. مثل:

 1. ایمپلنت دندان بدون جراحی
 2. ایمپلنت فوری
 3. ایمپلنت دندان مینی یا میکرو

ایمپلنت بدون درد رشت دکتر روشن طلب

ایمپلنت دندان یکی از بهترین راه های کاشت دندان است

مزایای ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان مزایای بسیار زیادی نسبت به روش های دیگر کاشت دندان دارد. مثلا:  

 1. روشی بسیار مقاوم، با طول عمر بالا است.
 2. ظاهر آن بسیار طبیعی است و تشخیص آن از دندان طبیعی بسیار دشوار است.
 3. یک روش ثابت کاشت دندان است و نیاز به خارج کردن ندارد.
 4. بهبود وضعیت بهداشت دهان و دندان.
 5. بهبود سلامت دهان و دندان در دراز مدت.
 6. می‌توانید با اطمینان فعالیت‌های عادی خود را انجام دهید.
 7. ایمپلنت از استخوان صورت و دندان‌های سالم محافظت می‌کند.

2- بریج دندان

روش‌ جدید جایگزین ایمپلنت برای کاشت دندان، شامل روش پل یا بریج (bridge) است. بریج دندان در واقع کاشت دندان بدون ایمپلنت با تکنولوژی جدید است. پل های ثابت دندانی، روکش هایی از جنس سرامیک، فلز و یا ترکیبی از فلز و سرامیک (PFM) هستند.

نحوه انجام کاشت دندان بدون ایمپلنت در روش بریج، با توجه به نوع پل انتخابی و شرایط بیمار، متفاوت است. پل‌های کلاسیک، پل‌های ماری لند و پل‌های رزینی، هریک با توجه به شرایط خاص هر فرد مورد استفاده قرار می گیرد.

به‌طورکلی، روش بریج به این صورت است که در آن، دندانی را که از دست‌ داده‌اید، همراه با دو دندان کنارش (در چپ و راست)، با یک ست دندان مصنوعی پوشانده می‌شوند. علت نام‌گذاری این روش همین نحوه عملکرد آن است که بر روی بخش ناقص، یک پلی از دندان مصنوعی چسبانده می‌شود.

روش بریج گاهی ممکن است با روش ایمپلنت ترکیب شود. اگر دندان های کناری آسیب دیده باشند و توانایی نگه داشتن بریج را نداشته باشند لازم است که دندان آسیب دیده اول ایمپلنت شوند. به این روش “بریج بر پایه ایمپلنت” گفته می شود. بریج های دندانی بین ۵ تا ۱۵ سال (بسته به جنس و کیفیت‌شان ) می توانند عمر کنند.

در چه مواردی از روش بریج استفاده می شود؟

یکی از فاکتورهایی که در مقایسه ایمپلنت دندان با بریج مطرح می شود موارد کاربرد آن هاست. در مواردی می توان از بریج برای کاشت دندان استفاده کرد که:

 1. تعداد محدودی دندان از دست رفته باشد.
 2. دندان های مجاور کاملا سالم باشند و توانایی پشتیبانی از بریج دندان را داشته باشند.

بریج های دندانی که جایگزین دندان کشیده شده می شود اصطلاحا ” پونتیک” نامیده می شوند. پونتیک ها از طریق روکش به دندان های مجاور (دندان های سالم شما) متصل می شوند به طوری که پونتیک ها مثل پل بین دو دندان سالم قرار می گیرند.

برای بریجهای دندانی هم میزان دوام ۵ تا ۷ ساله تخمین زده شده که این مدت هم در افراد مختلف، باتوجه به میزان مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان، متفاوت خواهد بود.

چه کسانی می توانند ایمپلنت دندان انجام دهند؟

چه کسانی واجد شرایط ایمپلنت هستند ؟

مزایای بریج دندان

روش بریج چند مزیت ویژه دارد:

 1. یک ترمیم ثابت است و نیاز به خارج کردن آن جهت تمیز کردن نیست.
 2. نسبت به دندان مصنوعی طول عمر بالاتری دارد.
 3. نصب آن سریع و طول درمان آن کوتاه است.
 4. از حرکت و کج شدن دندان های دیگر به سمت جای خالی دندان جلوگیری می کند.
 5. با روکش شدن دو دندان کناری عیب های آنها پوشانده می شود.
 6. هزینه آن نسبت به ایمپلنت کمتر است.

عوارض بریج دندان

بریج هم ماند هر عمل دیگری عوارض خاص خود را دارد، که شامل موارد زیر است:

 1. تراشیدن دندان های سالم جهت بریج دندان.
 2. گاهی ممکن است به عصب دندان های کناری آسیب وارد شود.
 3. حساسیت دندان ها بعد از بریج.
 4. در صورتی که با مهارت کافی انجام نشود، امکان شل و لق شدن بریج وجود دارد.
 5. در صورتی که فرایند تراش و نصب به درستی انجام نشود، امکان پوسیدگی دندان های کناری وجود دارد.

ایمپلنت بهتر است یا بریج؟

3- دندان مصنوعی

از دندان مصنوعی هم جهت پر کردن جای خالی دندان استفاده می کنند. این روش را احتمالا برای پدربزرگ یا مادربزرگ خود که دندان های خود را از جا در می آوردند و در یک لیوان آب نگه می داشتند، دیده باشید.

نحوه ساخت دندان مصنوعی، از لحاظ تئوری بسیار ساده است. یک ست دندان مصنوعی بر روی پایه پلاستیکی که همرنگ با لثه شما است، ساخته شده و در دهانتان گذاشته می شود. این دندان ها قابل جابجایی هستند.

خوشبختانه روش های مدرنی در ساخت دندان مصنوعی ابداع شده اند. حتی می توان این پروتزهای دندانی را با پایه ایمپلنت، به فک دندان ثابت کرد.

تفاوت اوردنچر با دندان مصنوعی

کدام یک از روش ها مناسب شما است ؟ آیا در سن بالا هم می توان اوردنچر انجام داد؟

انواع روش های ساخت دندان مصنوعی

 1. یک دست کامل دندان مصنوعی: اگر تمام دندان های خود را از دست داده اید، می توانید از این روش کاشت دندان استفاده کنید. یک بخش به رنگ گوشت بر پایه اکریلیک در دندان مصنوعی وجود دارد که لثه‌ها و سقف دهان را می‌پوشانند و به ظاهر طبیعی دندان ها کمک می کند.
 2. دندان مصنوعی جزئی: در صورتی که قسمتی از دندان های خود را از دست داده باشید و متقاضی کاشت دندان مصنوعی باشید، باید از این روش استفاده کنید. پروتزهای متحرک با دسته های نگهدارنده به صورتی روی فک قرار می گیرند، که فضای خالی بین دندان ها را پر کنند.
 3. دندان مصنوعی مکشی: جام‌های مکش کوچکی در این نوع کاشت مورد استفاده قرار می گیرند. این قسمت جام مانند، از لاستیک سیلیکونی نرم ساخته و با ملایمت، بدون تحریک بافت دهان، روی آن قرار گرفته است. دندان مصنوعی کامل را می توان با چسباندن این قسمت جام مانند نرم به آن، به نوع مکشی تبدیل کرد.
 4. دندان مصنوعی فلیپر: یک دندان مصنوعی موقتی به شمار می رود که برای ترمیم یک یا چند دندان از دست رفته استفاده می شود. هدف از آن پر کردن موقتی جای خالی دندان است تا زمانی که فرد آمادگی ایمپلنت یا بریج دندان را پیدا کند. این دندان ها کمک می کنند اشکالی در زیبایی لبخند و همچنین حرف زدن به وجود نیاید.

براساس تجربیات به دست آمده تا به امروز، دندان های مصنوعی می توانند بین ۵ تا ۱۰ سال عمر کنند اما بهتر است بعد از گذشت مدتی به پزشک مراجعه کرده و در صورت لزوم دندان مصنوعی خودرا تعویض کنید چون ممکن است لثه با گذشت زمان تغییر کرده باشد.

دندان مصنوعی چه مزایایی دارد؟

 1. هزینه بسیار کم‌ تری نسبت به ایمپلنت و بریج دارد.
 2. نیازی به جراحی ندارد.
 3. روش مناسبی است برای کسانی که دچار بیماری‌های خاص یا مشکلات استخوان فک هستند و نمی‌توانند ایمپلنت کنند.
 4. کسانی که مشکلات ظاهری لثه دارند، با استفاده از این روش، می توانند از ظاهر نامناسب آنها خلاص شوند.

دندان مصنوعی چه معایبی دارد؟

از مهم ترین معایب دندان مصنوعی که باعث کاهش محبوبیت آن نسبت به ایمپلنت شده است، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. در این روش استخوان فک حمایت لازم را ندارد و شما همچنان با تحلیل استخوان فک به دلیل خالی ماندن ریشه دندان از دست رفته مواجه هستید.
 2. در انواع پروتز متحرک مثل دندان مصنوعی، حرکت و جابجایی دندان ها، احساس ناخوشایندی برای فرد خواهد داشت.
 3. طول عمر دندان مصنوعی نسبت به ایمپلنت و بریج کمتر است.
 4. هر تغییر کوچک در فک، با توجه به گذر زمان یا چاق و لاغر شدن صورت، ممکن است شما را با مشکل مواجه کند. به همین دلیل به یک قالبگیری جدید برای دندان مصنوعی نیاز خواهید داشت.
 5. یکی از معضلات دندان مصنوعی تمیز کردن آن است. برای این کار باید در طول شب آنها را از دهان خارج کنید. این کار برای بازسازی لثه نیز لازم است. اما این مورد واقعا برای بسیاری از افراد خوشایند نیست.
 6. اختلال در گفتار و حتی افتادن هنگام فریاد کشیدن، از معایب شایع این نوع دندان ها است.
 7. ظاهر طبیعی دندان های مصنوعی کمتر از بریج، و بریج کمتر از ایمپلنت دندان است.

دندان مصنوعی دارم آیا می توانم ایمپلنت دندان انجام دهم؟

برای پاسخ این سوال مطلب بالا را بخوانید

انواع کاشت دندان تکی

تقریبا تمام روش‌هایی که برای ساخت دندان مصنوعی کامل یا چند دندان از دست رفته انجام می شود به نوعی برای کاشت دندان تکی نیز قابل انجام است. به طور کلی جایگزینی دندان تکی به روش‌های زیر ممکن است:

 • ایمپلنت دندان تکی: این روش بهترین انتخاب برای جایگزینی دندان تکی است. در این روش روی هر ریشه فقط یک پروتز دندان تکی قرار می‌گیرد. در حالی که برای ایمپلنت کامل دندان‌ها، پروتز کامل روی چند ریشه نصب می‌شود.
 • بریج دندان تکی: در این روش دو دندان اطراف دندان از دست رفته تراشیده می‌شوند و یک پروتز که در وقع شامل سه دندان است روی آن‌ها قرار می‌گیرد تا جای خالی دندان افتاده پر شود. دو دندان اطراف جای خالی، به عنوان تکیه‌گاه بریج عمل می‌کنند.

دندان پارسیل: برای دندان تکی نیز می‌توان مانند جایگزینی چند دندان عمل کرد. یک پروتز دندان تکی برای شما ساخته می‌شود که با گیره‌های به دنذان‌های اطراف متصل می‌گردد. در این روش نیازی به تراشیدن دندان‌های اطراف نیست؛ اما پایداری این دندان‌ها نیز خیلی زیاد نخواهد بود.

تفاوت اوردنچر با پروتزهای ثابت

بیشتر بخوانید

بهترین روش کاشت دندان کدام است؟

اگر به طور کلی از یک متخصص بپرسید کدامیک از این روش ها بهتر است، قطعا خواهد گفت ایمپلنت دندان. اما در شرایطی ممکن است دندانپزشک با توجه به بافت لثه، جنس دندان و مدت زمان خالی بودن جای دندان، پیشنهادات متفاوتی بدهد.

روش ایمپلنت دندان، بریج و دندان مصنوعی هرکدام مزایا و کاربرد خاص خود را دارند و انتخاب بهترین روش متناسب با شرایط فک و دندان بیمار تصمیم گیری می شود. طول عمر، هزینه، سلامت سایر دندان ها و تعداد دندان هایی که باید درمان شوند فاکتورهایی هستند که به هنگام انتخاب روش مناسب درمان مدنظر قرار گیرند.

روش بریج دندان های مجاور را درگیر می کند و لازم است که دندان های کناری کمی ساییده شوند تا به عنوان پایه عمل کنند اما خب نسبت به ایمپلنت درمانی کم تهاجمی تری است وطول درمان کوتاه تری دارد. در مقابل ایمپلنت، بدون دستکاری دندان های مجاور داخل استخوان فک قرار میگیرند و کاملا طبیعی هستند. ماندگاری بالاتری دارند. از همه مهم تر اینکه با تحریک استخوان فک از تحلیل آن به مرور زمان جلوگیری می کند.

در صورت عدم وجود بیماری خاص و محدودیت بودجه، قطعا پیشنهاد ما ایمپلنت دندان است. البته ناگفته نماند که هزینه لازم برای انجام هر یک از روش ها نیز متفاوت است.

بهترین متخصص ایمپلنت در رشت | دکتر حسن روشن طلب

چرا بهترین متخصص ایمپلنت را انتخاب کنیم؟

سخن پایانی

از دست دادن دندان به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد، از جمله پوسیدگی‌های گسترده یا تصادف و آسیب ورزشی. در هر صورت، همان‌طور که متخصصان هم به کرات توصیه می‌کنند، کاشت دندان بهترین روش برای جایگزین کردن آنهاست. به دلیل نرخ موفقیت بالای کاشتن دندان، برداشتن دندان آسیب‌دیده و جایگزینی آن با ایمپلنت در بسیاری از شرایط یک گزینه درمانی مطلوب است.

امیدواریم حالا ایده بهتری درباره بهترین جایگزین دندان کشیده شده داشته باشید. در صورت نیاز به مشاوره تخصصی یا شروع روند درمانی‌تان تحت نظر برترین متخصصان در کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد، همین حالا می‌توانید نوبت آنلاینتان را دریافت کنید.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

2 دیدگاه در ”بهترین روش کاشت دندان چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X