آیا لمینت دندان باعث بوی بد دهان می شود؟ اگر لمینت دندان دارید یا می‌خواهید آنها را تهیه کنید، ممکن است تعجب کنید که آیا آنها باعث بوی بد دهان می شوند. به طور کلی، خود روکش ها بوی بدتری نسبت به دندان های طبیعی شما نمی دهند. با این حال، اگر بهداشت دهان و دندان شما ضعیف است یا اگر روکش های شما به درستی نصب نشده باشند، می توانند در ایجاد بوی بد دهان نقش داشته باشند.

بیشتر بخوانید تا بدانید لمینت ‌ها چگونه ممکن است باعث بوی بد دهان شوند و چه کارهایی می‌توانید انجام دهید تا نفس خود را تازه نگه دارید.

اگر لمینت دندان دارید یا می‌خواهید آنها را تهیه کنید، ممکن است تعجب کنید که آیا آنها باعث بوی بد دهان می شوند. به طور کلی، خود روکش ها بوی بدتری نسبت به دندان های طبیعی شما نمی دهند. با این حال، اگر بهداشت دهان و دندان شما ضعیف است یا اگر روکش های شما به درستی نصب نشده باشند، می توانند در ایجاد بوی بد دهان نقش داشته باشند.

بیشتر بخوانید تا بدانید لمینت ‌ها چگونه ممکن است باعث بوی بد دهان شوند و چه کارهایی می‌توانید انجام دهید تا نفس خود را تازه نگه دارید.

لمینت دندان چیست؟

لمینت های دندان پوسته ‌های سفارشی و نازکی هستند که معمولا از پرسلن هم رنگ دندان ساخته می‌شوند و برای پوشش سطوح جلویی دندان‌ ها طراحی می‌شوند. دندانپزشک شما این پوسته ها را به دندان های شما می چسباند و به آن ها اجازه می دهد رنگ، شکل، اندازه یا طول خود را تغییر دهند.

لمینت ها در دو ماده تولید می شوند: پرسلن یا رزین کامپوزیت. لمینت های چینی از نظر مقاومت در برابر لکه بهتر از کامپوزیت هستند و از آنجایی که خاصیت انعکاس نور دندان های طبیعی را تقلید می کنند، ظاهر طبیعی تری دارند. با این حال، آن ها همچنین گران تر هستند. ونیرهای کامپوزیت قیمت کمتری دارند اما نیاز به تعویض مکرر دارند زیرا بیشتر از ونیرهای چینی مستعد ایجاد لکه و بریدگی هستند.

لمینت دندان برای کمک به بهبود ظاهر لبخند یا اصلاح چندین مشکل مختلف زیبایی دندان استفاده می شود، مانند:

 • فاصله بین دندان ها
 • بدشکل شدن دندان ها
 • تغییر رنگ یا لکه دار شدن دندان
 • دندان شکسته
 • دندان های نامرتب

لمینت با مراقبت و نگهداری مناسب چندین سال دوام می آورد. در حالی که روکش های دندانی می توانند لبخندی زیبا و جدید به شما ببخشند، اما برای همه مناسب نیستند. یک معاینه مناسب دهان و دندان برای اطمینان از اینکه روکش های دندانی انتخاب مناسبی برای شما هستند و برای سال های طولانی دوام خواهند داشت ضروری است .

راهنمای انتخاب بهترین رنگ لمینت دندان

آیا شما برای انتخاب رنگ مناسب لمینت دندان مشکل دارید؟

چه کسانی نمی توانند لمینت دندان داشته باشند؟

روکش دندان برای افراد زیر مناسب نیست:

 • افرادی که بیماری لثه دارند.
 • پوسیدگی دندان یا سایر مشکلات سلامتی دندان داشته باشند.
 • دندان قروچه داشته باشند.
 • به دنبال راه حلی سریع برای لبخند خود هستند.
 • نمی خواهید تحت یک روش دندانپزشکی تهاجمی قرار بگیرید.
 • تمایلی به رعایت عادات خوب بهداشت دهان و دندان و مراجعه منظم به دندانپزشکی ندارند.

آیا لمینت دندان موجب بوی بد دهان می شود؟

لمینت های دندانی خود بوی بدی نمی دهند. با این حال، اگر بهداشت دهان و دندان شما نامناسب باشد، باکتری ‌های موجود در دهان می ‌توانند روی روکش‌ ها تجمع کنند که می ‌تواند منجر به افزایش بوی بد دهان شود. علاوه بر این، اگر روکش ها به درستی تعبیه نشده باشند یا به دندان های شما چسبانده نشده باشند، پلاک، غذا و نوشیدنی ها می توانند به فضای بین روکش و دندان نفوذ کنند و باعث بوی بد دهان، لکه شدن، پوسیدگی دندان و بیماری لثه شوند.

برای جلوگیری از بوی بد دهان، مسواک زدن دندان های خود را دو بار در روز، نخ دندان کشیدن روزانه و استفاده از دهان شویه را تمرین کنید. همچنین بسیار مهم است که روکش دندان خود را توسط یک دندانپزشک مجرب انجام دهید که بتواند از درستکاری و چسباندن آنها به درستی اطمینان حاصل کند. با انجام این مراحل می توانید به بوی تازه نفس و لبخندتان کمک کنید.

لمینت سرامیکی بدون تراش دندان در رشت

لمینت سرامیکی به دو روش لمینت بدون تراش و لمنیت با تراش دندان در کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد انجام می شود.

در ادامه برخی از مواردی که می تواند باعث بوی بد دهان شود آمده است:

بهداشت ضعیف دهان

بهداشت ضعیف دهان از شایع ترین دلایل بوی بد دهان هنگام لمینت دندان است. هنگامی که به طور مرتب دندان های خود را مسواک نمی زنید و نخ دندان نکشید، ذرات غذا و باکتری ها می توانند در دهان شما جمع شوند و باعث بوی بد دهان شوند.

علاوه بر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، باید به طور مرتب به دندانپزشک خود برای تمیز کردن حرفه ای مراجعه کنید. آنها می توانند پلاک را که ممکن است با مراقبت های خانگی از دست داده باشید، از بین ببرند.

دهان خشک

یکی دیگر از دلایل بوی بد دهان خشکی دهان است. برخی از مواردی که می تواند باعث خشکی دهان شود عبارتند از:

 • کم آبی بدن
 • داروهای خاص
 • آسیب عصبی
 • سیگار کشیدن

اگر خشکی دهان دارید، کارهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش علائم بوی بد دهان انجام دهید، مانند:

 • نوشیدن آب فراوان در طول روز
 • تولید بزاق از طریق جویدن آدامس بدون قند یا مکیدن آب نبات های سفت بدون قند
 • استفاده از مرطوب کننده در شب
 • اجتناب از محصولات تنباکو
 • محدود کردن مصرف کافئین و الکل

پوسیدگی دندان

در حالی که دندان‌ شما بعد از لمینت دندان عالی به نظر می‌رسد، اگر بیمار نتواند به طور منظم مسواک بزند و نخ دندان نکشد، پلاک می‌ تواند روی روکش ‌های شما و اطراف دندان ‌ها ایجاد شود و در نهایت منجر به پوسیدگی دندان گردد.

پوسیدگی دندان زمانی اتفاق می ‌افتد که باکتری ‌های موجود در پلاک، قندها و کربوهیدرات ‌ها را به اسید تبدیل می ‌کنند که مینای دندان شما را می ‌خورد و منجر به ایجاد حفره می ‌شود. ممکن است در مراحل اولیه هیچ علامتی مشاهده نکنید. اما با پیشرفت پوسیدگی، ممکن است درد، حساسیت به دمای گرم و سرد و بوی بد دهان را تجربه کنید.

اگر در حین استفاده از لمینت دندان دچار پوسیدگی شده اید، بهترین گزینه را از دندانپزشک خود بپرسید. اگر درمان نشود، می تواند منجر به عفونت یا آبسه شود که می تواند باعث آسیب بیشتر به دندان شما شود.

لمینت نامناسب

اکثر لمینت های حرفه ای هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند. با این حال، اگر روکش شما به درستی نصب نشده باشد، می تواند باعث مشکلات متعددی از جمله بوی بد دهان شود.

روکش نامناسب می ‌تواند ذرات غذا و باکتری ‌ها را در زیر آن گیر کند که منجر به بوی بد دهان می شود. علاوه بر این، اگر به درستی نصب نشده باشد، می تواند به لثه های شما فشار وارد کند و باعث تحریک و ملتهب شدن آنها شود. این همچنین می تواند منجر به بوی بد دهان شود.

اگر فکر می کنید روکش شما به درستی نصب نشده است، فورا به دندانپزشک خود مراجعه کنید. آنها می توانند تناسب را تنظیم کنند یا در صورت لزوم روکش را جایگزین کنند.

لمینت برای دندان‌های کج

آیا می توان به جای ارتودنسی از لمینت برای دندان های کج استفاده کرد؟

چگونه می توان با لمینت های دندان از بوی بد دهان جلوگیری کرد؟

چند کار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از بوی بد دهان با لمینت دندان انجام دهید:

 • دندان های خود را مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. همان طور که گفته شد، پلاک می تواند روی دندان ها و اطراف روکش های شما ایجاد شود و منجر به بیماری لثه و پوسیدگی دندان شود که باعث بوی بد دهان می شود.
 • یک قرار ملاقات منظم با دندانپزشک خود برای تمیز کردن و معاینات معمول ترتیب دهید.
 • از سیگار کشیدن خودداری کنید. سیگار یک عامل خطر برای بیماری لثه است و می تواند باعث ایجاد بوی بد در دهان شود.
 • از دهانشویه آنتی باکتریال استفاده کنید. دهانشویه‌ها می‌توانند به کاهش باکتری ‌های موجود در دهان کمک کنند که می ‌تواند به تازگی نفس شما کمک کند.
 • از غذاهایی که باعث بوی بد دهان می شوند خودداری کنید. انواع خاصی از غذاها مانند سیر، پیاز و تند می توانند باعث ایجاد بوی بد شوند. اگر نمی توانید از مصرف این نوع غذاها خودداری کنید، حتما بعد از آن مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

تفاوت لمینت و روکش دندان

در مورد تفاوت لمینت سرامیکی و روکش صحبت خواهیم کرد. آنگاه مزایا و معایب روکش و لمینت را بر می‌شمریم. با ما همراه باشید.

سخن آخر

لمینت دندان روشی محبوب برای کمک به داشتن لبخندی زیبا است. اما در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، خطر پوسیدگی دندان و بیماری های لثه افزایش می یابد و می توانند باعث بوی بد دهان شوند. برای جلوگیری از بوی بد دهان، به طور مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید، برای تمیز کردن و معاینات معمول به دندانپزشک خود مراجعه کنید و از خوردن غذاهایی که می توانند باعث بوی بد دهان شوند اجتناب کنید. با نگهداری مناسب، روکش ‌های دندان می ‌توانند سال‌ ها دوام بیاورند.

اگر در مورد لمینت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره لمینت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

2 دیدگاه در ”آیا لمینت دندان باعث بوی بد دهان می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X