ارتودنسی یا عمل بینی

لمینت برای دندان‌های کج امکان پذیر است؟ آیا می توان به جای ارتودنسی از لمینت برای دندان های کج استفاده کرد؟ آیا همه می‌توانند دندان‌هایشان را لمینت کنند؟ آیا لمینت جایگزین خوبی به جای ارتودنسی برای دندان های کج می باشد؟ این ها سوالاتی است که ممکن ذهن شما را درگیر کرده باشد در ادامه با ما همراه باشید.

تغییر رنگ زیاد و کج بودن دندان‌ها از رایج‌ترین چالش‌هایی است که تعداد زیادی از افراد به دنبال بهترین راهکار برای برطرف‌کردن آن‌ها هستند. ولی این نکته باعث نمی‌شود که یک راه‌حل یکسان برای تمام این افراد مناسب‌ترین روش باشد و عوامل مختلفی می‌تواند به این امر منجر شود که هر شخص دقیقاً بسته به موقعیتی که در آن قرار دارد، به انتخاب نهایی خاص خود برسد.

همگی شنیده‌ایم که با عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، به‌مرورزمان با مشکل‌های گوناگونی مواجه خواهیم شد که در کوتاه‌مدت و بلندمدت می‌تواند برای ما چالش‌برانگیز باشد. اما صرفاً داشتن سلامت مناسب دهان و دندان کافی است؟ فارغ از اهمیت ویژه این موضوع باید در نظر داشته باشیم که شرایطی که دندان‌های ما دارد، تأثیر به سزایی در دیگر جوانب سلامتی ما را داراست. بعید است که تابه‌حال از اهمیت شرایط ظاهری و جنبه زیبایی دندان‌ها نشنیده باشیم و از آن بی‌اطلاع باشیم.

تأثیر مستقیمی که شرایط ظاهری دندان‌های هر فرد بر روی اعتمادبه‌نفس او دارد، باعث می‌شود تأیید کنیم که جنبه‌ی زیبایی این موضوع به طور مستقیم بر سلامت روان و ذهن هر فرد تأثیرگذار است و اگر شرایط مناسبی از نظر او نداشته باشد، می‌تواند آسیب‌های جدی در این زمینه به او وارد کند. افراد زیادی به‌صورت روزانه با چالش‌های مختلفی در زمینه‌ی زیبایی ظاهری دندان‌های خود مواجه هستند و در نتیجه این افراد به دنبال بهترین راه‌حل برای برطرف‌کردن این مشکل بوده و سعی می‌کنند سلامت ذهنی خود را به طور کامل بازیابی کنند.

در اینجاست که احتمالاً هر فرد، بسته به موقعیت و شرایطی که در آن قرار دارد، با پیشنهادهای گوناگونی روبه‌رو خواهد شد که در نهایت باید از بین آن‌ها بهترین راه‌حل را برای خود انتخاب کند. نباید فراموش کرد که این افراد در موقعیت‌های متفاوتی قرار دارند و در نتیجه راهکارهای پیش روی آن‌ها نیز متفاوت خواهد بود.

یکی از رایج‌ترین راهکارها در زمینه‌ی زیبایی دندان‌ها، استفاده از لمینت دندان است. افراد متعددی روزانه اقدام به استفاده از لمینت می‌کنند. حال محرک این اقدام ممکن است اصلاح تغییر رنگ دندان‌ها باشد و یا حتی برطرف‌کردن ظاهر کج دندان‌های این افراد.

اما این سؤال که آیا همه می‌توانند دندان‌هایشان را لمینت کنند؟ یا خیر! در اینجا مطرح می‌شود. موضوعی که در اینجا قصد بررسی دقیق آن را از تمامی جوانب داریم، استفاده از لمینت دندان برای دندان‌های کج افراد است.

آیا لمینت دندان بهترین انتخاب برای این دسته از افراد است و یا راهکارهای بهتری نیز پیش روی این افراد واقع شده است؟ آیا کجی دندان برای استفاده از لمینت یک مشکل محسوب می‌شود؟

چه افرادی نمی توانند دندان های خود را لمینت کنند؟

بیشتر خوانید

لمینت دندان و ویژگی‌های آن

لمینت یک نوع پوشش سطحی دندان محسوب می‌شود که افراد بیشتر برای اهداف زیبایی از آن استفاده می‌کنند. لمینت سرامیکی رایج‌ترین نوع لمینت است، یک‌لایه نازک است که از موادی همچون پرسلین تهیه می‌شود و روی دندان‌های افراد قرار می‌گیرد. اکثر افراد برای برطرف‌کردن تغییر رنگ دندان‌ها و یا نامرتب بودن آن‌ها اقدام به استفاده از لمینت می‌کنند. از دیگر مواردی که می‌توان به آن بری استفاده از لمینت اشاره کرد، شکستن و یا ترک خوردن دندان‌ها است.

البته اصولاً استفاده از لمینت محدود به یک دندان نمی‌شود و شما برای داشتن دندان‌های متوازن نیاز دارید که برای شش تا هشت دندان خود از آن استفاده کنید تا دندان‌ها ظاهر طبیعی داشته باشند و تفاوتی بین آن‌ها به وجود نیاید. امروزه پوشش‌های مختلفی در دسترس افراد نیازمند قرار گرفته است که هرکدام از آن‌ها مزایا و معایب مختص به خود را دارند.

اگر بخواهیم مزیت‌های لمینت را به طور خلاصه مرور کنیم، می‌توانیم به طول عمر بالا و زیبایی ظاهری آن اشاره کنیم. طبق تحقیقات انجام‌گرفته لمینت بین هشت تا ده سال عمر مفید دارد و این مدت‌زمان بسیار مناسبی در این زمینه به شمار می‌آید. از لحاظ زیبایی نیز باید گفت که لمینت یکی از بهترین گزینه‌هایی است که در مقابل افراد قرار دارد و این امکان را به وجود می‌آورند که یک ظاهر بسیار زیبا برای این افراد به ارمغان بیاید.

اما آیا اگر دندان‌های فرد کج بوده و در یک خط قرار نگرفته باشند، بازهم می‌توانند از لمینت استفاده کنند؟ باید قبل از جواب دادن به این سؤال موضوع کجی دندان را بیشتر بررسی کنیم.

آیا می‌توان لمینیت را جایگزینی برای ارتودنسی دانست؟

کدام بهتر است؟ صحبت های دکتر روشن طلب در این مورد را اینجا مشاهده کنید

دندان‌های کج و نامرتب، مشکل اساسی در زیبایی

کجی و نامرتب بودن دندان‌ها یک پدیده‌ی تقریباً رایج است که در بین تعداد زیادی از خردسالان و همچنین بزرگسالان دیده می‌شود. باید گفت که در این شرایط شما به‌هیچ‌عنوان نباید حس کنید که حتماً نیاز به اصلاح آن‌ها دارید زیرا که دندان‌ها از لحاظ موقعیتی که در آن قرار دارند، بی‌نقص نبوده و برای هر شخص یک لبخند منحصربه‌فرد و جذاب را به وجود می‌آورند.

اما اگر شما از ظاهر دندان‌های خود رضایت ندارید و یا موقعیت نامناسب دندان شما باعث ایجاد مشکل در سلامت دهان و دندان شما شده و یا حتی در نحوه صحبت‌کردن شما چالش ایجاد می‌کند، باید بدانید که راهکارهای مختلفی پیش روی شما برای مرتب کردن آن‌ها قرار دارد. قبل از بررسی این راه‌حل‌ها بهتر است بدانیم که چه عواملی می‌توانند منجر به کجی و نامرتبی دندان‌های هر شخص شود و در نتیجه آن چه مشکلاتی می‌تواند برای این اشخاص به وجود بیاورد.

دلایل کجی دندان

از شایع ترین دلایل ایجاد دندان‌های کج می‌توان به این دلایل اشاره کرد:

1. مکیدن شست در سنین پایین پس از شروع دندان‌درآوردن کودک

2. ریفلاکس بلع نامناسب که باعث می‌شود زبان به دندان‌های جلو فشار بیاورد

3. از دست دادن زودرس دندان‌های شیری

4. داشتن دندان‌های بیش‌ازحد بزرگ

بااین‌حال، اگر شما از ناصافی و کجی دندان خود راضی نیستید، یا اگر باعث مشکلاتی در سلامتی و گفتار شما شده است، می‌توانید با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی دیجیتال پاسارگاد با روش های مختلفی آن‌ها را دوباره اصلاح کنید.

آیا تابه‌حال آرزو کرده‌اید که بدون دردسر دندان‌هایی با ظاهری بهتر داشته باشید؟ 

لمینت یکی از راه‌های ترمیم سریع دندان ها و داشتن لبخندی زیبا است. ونیرهای لمینت، پوسته نازکی از پرسلین یا سرامیک هستند که به سطح دندان‌ها متصل می‌شوند. این مواد می‌تواند باعث تغییر شکل، تغییر رنگ و اصلاح موقعیت دندان ها برای زیباتر شدن و جذابیت لبخند شود. لمینت دندان یکی از رایج‌ترین تکنیک های “دندانپزشکی زیبایی” است. 

سایز فک

از آن جایی که در عادات غذایی مدرن، افراد به خوردن غذاهای نرم میل بیشتری دارند و کمتر از مواد غذایی سفت استفاده می‌کنند، اندازه فک انسان نسبت به اجداد خود به‌مرور کوچک‌تر شده است. محققان بر این عقیده‌اند که این فک کوچک‌تر و تکامل‌یافته یک عامل برای کج شدن و نامرتب بودن دندان‌های انسان نوین به‌حساب می‌آید.

عادت‌های عملکردی نامناسب

عادت‌های عملکردی ضعیفی که به‌صورت تکراری و مداوم بر عملکرد ماهیچه‌ای دهان و صورت تأثیر می‌گذارند، به‌مرورزمان این امکان را به وجود می‌آورند که دندان‌های افراد از خط صاف خارج شده و کج شوند. از این عادات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مکیدن انگشت
 • استفاده زیاد از پستانک
 • رانش زبان
 • نفس کشیدن همیشگی از دهان

فک نامتوازن

اگر فک بالا و پایین افراد متقارن نباشد و دندان‌های ردیف بالا و ردیف پایین به‌درستی روی‌هم قرار نگیرند، ممکن است دندان‌ها از خط خود خارج شوند و اصطلاحاً حالت کج به خود بگیرند.

ژنتیک

اگر یک و یا هر دوی والدین، دندان‌های کج و نامرتب داشته باشند، این احتمال وجود دارد که این نامرتبی دندان‌ها به فرزند منتقل شود و او نیز همچون والدین خود دندان‌های کج داشته باشد.

مراقبت ضعیف از دهان و دندان

اگر شما بهداشت دهان و دندان خود را به‌درستی رعایت نمی‌کنید و به‌صورت منظم به دندان‌پزشک برای معاینه مراجعه نمی‌کنید، ممکن است بیماری‌های لثه و یا دندان‌های خراب شما به نامرتب شدن دندان‌های شما بیانجامد.

آسیب به‌ صورت

واردشدن ضربه به سر و صورت افراد ممکن است به کج شدن تدریجی دندان‌ها بیانجامد.

لمینیت سرامیکی یا ونیر کامپوزیت ! کدام بهتر است ؟

سوال ۹۰ درصد مراجعین

عوارض احتمالی کجی دندان

کج بودن دندان‌ها ممکن است عوارضی را در آینده برای شما به وجود آورد که بهتر است از آن‌ها آگاهی داشته باشید. در ادامه به بعضی از این موارد اشاره می‌کنیم.

 • بیماری پریودنتال
 • مشکل در جویدن و هضم غذا
 • سایش مفرط
 • ایجاد مشکل در تکلم
 • کاهش اعتمادبه‌نفس

راهکارهای برطرف‌ کردن کجی دندان

اگر شما قصد دارید که اقدام به برطرف‌کردن کجی دندان‌های خود کنید، باید بدانید که بهترین انتخاب برای هر شخص بسته به وضعیتی که در آن قرار دارد کاملاً متفاوت است. عواملی همچون سن فرد موردنظر و میزان کج بودن دندان‌ها از مهم‌ترین عواملی هستند که در انتخاب روش موردنظر تأثیرگذار خواهند بود.

راهکارهایی همچون ارتودنسی دندان و لمینت دندان از رایج‌ترین روش‌هایی هستند که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها کجی دندان‌های خود را برطرف کنید. قبل از بررسی گزینه لمینت برای افرادی که دندان‌های کج دارند لازم است که دیگر گزینه‌ها را مرور کوتاهی کنیم.

در این جراحی علاوه بر دندان‌ها، لثه و در بعضی از موارد استخوان فک نیز درگیر خواهد شد. در انتها نیز باید به استفاده از لمینت دندان اشاره کنیم که در ادامه به آن بیشتر خواهیم پرداخت.

احتمالاً با نام ارتودنسی آشنا هستید. ارتودنسی انواع مختلفی دارد که از آن‌ها برای رفع کجی و نامتوازن بودن دندان‌ها استفاده می‌شود. یکی از عامل‌های مهم برای هر چه موفق‌تر بودن ارتودنسی، سن افراد است.

هر چه فرد سن کمتری داشته باشد، لثه و دندان‌های او انعطاف‌پذیرتر هستند و این انعطاف‌پذیری باعث می‌شود که ارتودنسی به بهترین و سریع‌ترین شکل ممکن به نتیجه برسد. البته این موضوع بدین معنی نیست که بزرگسالان قابلیت استفاده از ارتودنسی را ندارند. فقط باید این را در نظر گرفت که ممکن است به زمان بیشتری برای اثرگذاری ارتودنسی در این دسته از افراد نیاز باشد.

دیگر راه حلی که برای برطرف‌کردن کجی دندان‌ها وجود دارد، جراحی است. مزیتی که جراحی نسبت به ارتودنسی دارد، اثرگذاری سریع‌تر آن است. البته از این راهکار بیشتر در مواردی استفاده می‌شود که کجی و نامتوازن بودن دندان‌ها در جویدن و یا صحبت‌کردن افراد، تأثیر منفی گذاشته باشد.

انواع ارتودنسی برای صاف کردن دندان های کج

ارتودنسی انواع مختلفی دارد که متناسب با سن و شرایط بیمار از هرکدام از آن‌ها استفاده‌ام گردد و انواع ارتودنسی به شرح زیر است:

• ارتودنسی متحرک 

از ارتودنسی متحرک به هنگام بروز مشکلات جزئی در دهان یا حتی به‌عنوان بخشی از دوره درمان ارتودنسی ثابت، و برای جلوگیری از قرار دادن انگشت شست در دهان توسط کودکان استفاده می‌شود. ارتودنسی متحرک فقط در زمان تمیز کردن دندان‌ها یا به‌عنوان یک اقدام پیشگیرانه هنگام انجام برخی فعالیت‌ها از دهان خارج می شود.

• ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت محبوب‌ترین نوع ارتودنسی هست، زیرا در این روش از قطعات فلزی کوچکی که با استفاده از چسب به دندان متصل می شود. استفاده می‌گردد که به این قطعات فلزی بریس می‌گویند.در این روش برخلاف ارتودنسی متحرک نمی‌توان آن را از دهان خارج کرد. ممکن است طول درمان با ارتودنسی ثابت حتی به دو سال نیز بکشند و این زمان بستگی به میزان ناهنجاری دندان بیمار دارد. اگر می‌خواهید از ارتودنسی ثابت استفاده کنید باید بدانید که اجازه مصرف غذاهای سفت مانند ته‌دیگ میوه‌های سفت و غیره را ندارید، زیرا ممکن است باعث جدا شدن بریس از دندان‌هایتان شود. درواقع هدف از استفاده از ارتودنسی ثابت حرکت دادن دندان‌ها در فضای دهان می‌باشد که درنتیجه باعث صاف شدن دندان های کج می‌گردد.

لمینت دندان، راه حلی فوق‌العاده برای دندان‌های کج

استفاده از لمینت دندان را می‌توان از دو زاویه بررسی کرد.

 • اولین مورد این است که شما استفاده از لمینت دندان را مدنظر دارید و کج بودن دندان‌ها در این روند برای شما یک چالش به‌حساب می‌آید.
 • دیگر مورد نیز این است که فرد برای برطرف‌کردن ظاهر کج دندان‌ها قصد استفاده از لمینت را دارد که البته جواب برای هر دو گزینه تقریباً یکسان است.

لمینت دندان این قابلیت را دارد که فاصله بین دندان‌ها را پوشش دهد و ظاهر آن‌ها را کاملاً اصلاح کند. حال اگر دندان‌های فرد در یک خط نباشد و اصطلاحاً به‌صورت کج رشد کرده باشند، ممکن است برای استفاده از لمینت با مشکل روبه‌رو شوند.

درمان فاصله بین دندان‌ها یا دیاستم

درصورتی‌که فاصله بین دندان‌ها باشد روش‌های مختلفی برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد

اگر میزان این کجی و نامرتبی جزئی باشد، مشکلی برای استفاده شخص از لمینت دندان به وجود نخواهد آمد و لمینت می‌تواند این ظاهر را اصلاح کند. ولی در مواردی که دندان‌ها به طور شدید از خط خود خارج شده باشند و کجی آن‌ها زیاد باشد برای استفاده از لمینت ممکن است با مشکل مواجه شوند.

حال اگر شما جزو دسته اول هستید باید به شما بگوییم که استفاده از لمینت دندان یکی از بهترین گزینه برای شما به شمار می‌آید و شما می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن، نامرتبی دندان‌های خود را با استفاده از لمینت اصلاح کنید.

اما اگر جزو دسته دوم هستید و میزان کجی دندان شما زیاد است احتمالاً دندان‌پزشک در ابتدا به اصلاح موقعیت دندان‌های شما با استفاده از روش‌هایی همچون ارتودنسی اقدام کند و پس از برطرف‌کردن آن از لمینت دندان به‌عنوان یک‌روند تکمیلی برای داشتن یک لبخند بی‌نقص استفاده کند.

نتیجه گیری

در واقع داشتن یک لبخند زیبا نود درصد از زیبایی شما را تشکیل می‌دهد. برای همین است که انتخاب یک کلینیک تخصصی دندانپزشکی در زیبایی شما می تواند نقشی برجسته داشته باشد و علاوه بر زیبایی، سلامتی را نیز به دندان و دهان شما هدیه دهد. جهت انتخاب بهترین روش برای صاف کردن دندان های کج بهتر است به کلینیک دندانپزشکی دیجیتال پاسارگاد مراجعه کنید تا بتوانید با مشورت دندانپزشک ها با توجه به شرایط دندان ها انتخاب درستی داشته باشید.

جهت دریافت مشاوره رایگان تماس بگیرید

01332123208-9

3 دیدگاه در ”لمینت برای دندان‌های کج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X