اگر دندان عقل مکان و فضای کافی برای رشد نداشته باشد (دندان عقل نهفته)، باعث ایجاد درد، عفونت و یا دیگر مشکلات در دهان می‌شود. در این صورت کشیدن آن ضروری است. برخی دندانپزشکان کشیدن دندان عقل نهفته را به‌عنوان یک اقدام پیشگیرانه در برابر مشکلات بالقوه آتی، توصیه می‌کنند حتی اگر آن دندان در حالت فعلی مشکلی نداشته باشد.

دندان عقل چیست؟

دندان عقل در حقیقت در کنار دندان آسیای سومی قرار دارد. هرکسی در طول عمر خود در دوران بزرگ‌سالی یک مجموعه‌ای از 32 دندان طبیعی دارد. برخی بیشتر از 32 دندان دارند، بیماری که به آن هایپردنت می‌گویند. برخی نیز کمتر از 32 دندان دارند، بیماری که به آن هیپودنت می‌گویند. سومین دندان آسیا آخرین دندان بزرگ‌سالان است که در حدود سن 18 تا 21 سالگی شروع به درآمدن و رشد می‌کند.

کشیدن دندان عقل در کلینیک تخصصی دندانپزشکی پاسارگاد

کلینیک تخصصی دندانپزشکی پاسارگاد یکی از مراکز برجسته در ایران برای کشیدن دندان عقل است. دندان عقل معمولاً در طول دوران نوجوانی یا نزدیک سن بیست سالگی شروع به رشد می‌کند، اما در برخی موارد ممکن است تا سن سی‌سالگی یا بیشتر از آن طول بکشد. اگرچه در بعضی موارد دندان عقل بدون ایجاد هیچ‌گونه مشکل یا ناراحتی رشد می‌کند، اما عدم وجود فضای کافی در دهان برای رشد می‌تواند باعث مشکلاتی برای دیگر دندان‌ها شود. ازاین‌رو دندان‌های عقل باید کشیده شوند.

دندان عقلی که به‌صورت کج درآمده باشد به دندان‌های اطراف خود فشار و آسیب وارد می‌کند. همچنین به فک و حتی به عصب‌های اطراف خود نیز آسیب وارد می‌کند. اگر وضعیت و مکان دندان عقل مناسب نباشد، این دندان در معرض پوسیدگی قرار می‌گیرد؛ زیرا ذرات مواد غذایی بین دندان عقل و دیگر دندان‌های آسیا باقی می‌مانند و باعث پوسیدگی آن می‌شوند.

دندان عقل چگونه کشیده می‌شود؟

اگر دندان عقل ساده باشد به روش متداول کشیدن دندان، کشیده می‌شود اما درصورتی‌که دندان عقل نهفته باشد، برای کشیدن آن نیاز به عمل جراحی وجود دارد.

وقتی‌که دندان عقل ساده باشد، بدون نیاز به هیچ‌گونه عمل جراحی و به‌طور معمولی تحت یک بی‌حسی موضعی کشیده می‌شود.

وقتی دندان عقل نهفته باشد یا اینکه کشیدن آن به روش معمولی دشوار باشد، برای کشیدن دندان عقل به عمل جراحی نیاز است.

عمل جراحی دندان عقل می‌تواند تحت یک بی‌حسی موضعی یا بیهوشی کامل انجام شود. در بی‌حسی موضعی، جراح بی‌حس‌کننده‌ی موضعی را به بیمار تزریق می‌کند و پس‌ازاینکه محل جراحی بی‌حس شد، شروع به انجام کار می‌کند.

در محل جراحی یک شکاف یا برش ایجاد می‌شود و استخوان و ریشه دندان نمایان می‌شود. در برخی موارد ممکن است نیاز باشد استخوان دندان نیز کشیده شود تا بتوان دندان عقل را بالا آورد و کشید. همچنین ممکن است برای سهولت در کشیدن دندان عقل، لازم باشد دندان عقل را برش داد.

هنگامی‌که دندان عقل نهفته با موفقیت کشیده شد، محل جراحی با آب تمیز می‌شود. برای بخیه کردن محل جراحی از بخیه‌ی قابل‌جذب یا غیرقابل جذب استفاده می‌شود. در برخی موارد ممکن است نیازی به بخیه کردن محل جراحی نباشد.

ما با استفاده از بیهوشی، کشیدن دندان را تا جایی که ممکن است آسان و راحت می‌کنیم.

درمان ریشه یا کشیدن دندان؟ کدام بهتر است؟

بیشتر بخوانید

بهبود محل دندان عقل کشیده شده

بهبود محل دندان عقل کشیده شده حدود 5 تا 7 روز و بهبود کامل لثه‌ی اطراف دندان حدود 3 تا 4 هفته طول می‌کشد. اگر در حین کشیدن دندان، فک آسیب ببیند، بهبود کامل ممکن است تا شش ماه طول بکشد.

بعدازاینکه که شما تحت عمل جراحی کشیدن دندان قرار گرفتید، چند مرحله برای اطمینان یافتن بهبودی کامل وجود دارد.

در طول 24 ساعت اول بعد از کشیدن دندان، انتظار مقداری خونریزی وجود دارد. برای کنترل خونریزی یک تکه گاز تمیز و مرطوب روی محل جراحی قرار داده و فشار دهید. فشار اعمال‌شده بعد از 45 دقیقه خونریزی را متوقف می‌کند.

چای کیسه‌ای با مزیت داشتن تانیک اسید که به انعقاد خون کمک می‌کند، یک جایگزین مؤثر برای گاز است تا از خونریزی جلوگیری کند. اگر خونریزی شدید و مدت زمان آن طولانی شد، شما باید با جراح یا دندانپزشک خود تماس بگیرید.

درصورتی‌که دندان عقل نهفته باشد و باید آن را از سطح زیرین خط لثه کشید، ممکن است در عمل جراحی از بخیه استفاده شود. اگر بخیه‌ها قابل‌حل نباشند، مدتی پس از عمل جراحی باید اقدام به کشیدن بخیه‌ها کرد. دندانپزشک جراح به شما می‌گوید که آیا لازم است برای کشیدن بخیه‌ها به کلینیک برگردید یا خیر.

انتظار متورم شدن صورت بعد از کشیدن دندان عقل وجود دارد. برای از بین بردن تورم صورت، یک کیسه‌ یخ روی آن قرار دهید. کیسه یخ باید به مدت 10 دقیقه روی محل متورم شده قرار داده شود سپس به مدت 20 دقیقه برداشته شود و این کار چند بار تکرار شود. در 24 ساعت اول بعد از کشیدن دندان اغلب لازم است که این چرخه تکرار شود.

برای درمان درد و ناراحتی ناشی از کشیدن دندان می‌توان از مسکن‌هایی مانند استامینوفن و ایبوپروفن استفاده کرد. در صورت لزوم دندانپزشک داروهای مسکن را به شما تجویز می‌کند.

ممکن است قبل از عمل جراحی، استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها به بیمار تجویز شود تا عفونت موجود در بافت اطراف دندان عقل از بین برود. بعد از کشیدن دندان عقل، ادامه مصرف داروها به‌منظور جلوگیری از ایجاد هرگونه عفونت بسیار مهم است.

مراقبت‌های بعد از کشیدن دندان عقل

پس از کشیدن دندان عقل حفظ بهداشت دهان و دندان و همچنین عمل کردن به توصیه‌های زیر ضروری است:

  • در 24 ساعت اولیه بعد از کشیدن دندان، دهان خود را نشویید.
  • در روزی که دندان خود را کشیدید از یک رژیم غذایی نرم یا مایع (شیر، بستنی، پوره سیب‌زمینی، پودینگ) استفاده کنید و در روز بعد به‌تدریج شروع به خوردن غذاهایی کنید که نیاز به جویدن زیاد ندارد. سعی کنید با دندان‌هایی که دورتر از دندان کشیده شده هستند، بجوید.
  • دندان‌های دیگر را مثل همیشه مسواک کنید و نخ دندان بکشید اما از مسواک کردن دندان‌ها و لثه‌ی نزدیک دندان کشیده شده اجتناب کنید.
  • پس از گذشت 24 ساعت، بعد از صرف غذا و قبل از خواب محل دندان کشیده شده را به‌آرامی و با آب‌نمک گرم (2/1 قاشق چای‌خوری نمک را در یک فنجان آب بریزید) بشویید. این روند را حداقل به مدت 5 روز پس از کشیدن دندان تکرار کنید.

اگر دندان عقل را نکشم، چه اتفاقی می‌افتد؟

بیشتر بخوانید

هزینه کشیدن دندان عقل چقدر است؟

هزینه کشیدن دندان عقل به عوامل زیادی ازجمله عوامل زیر بستگی دارد:

  • تجربه دندانپزشک
  • محل کار دندانپزشک
  • نوع بیمه دندانپزشکی که شما دارید
  • میزان و نوع روش به کار گرفته‌شده

بسته به نوع بیمه‌ای که شما دارید، شرکت‌های بیمه ممکن است 15 درصد و یا تا حدود 50 درصد از کل هزینه‌های عمل را پرداخت کنند.

1 دیدگاه در ”کشیدن و جراحی دندان عقل نهفته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X