هیلینگ ایمپلنت - انواع و نحوه بستن

هیلینگ ایمپلنت – انواع و نحوه بستن به چه صورت است؟ منظور از هیلینگ اباتمنت چیست؟ نحوه بستن یا گذاشتن هیلینگ ایمپلنت به چه صورت می باشد؟ انواع هیلینگ ایمپلنت چیست؟ در این مقاله به صفر تا صد نکات هیلینگ اباتمنت ایمپلنت پرداختیم. توصیه می کنیم حتما این مقاله را تا انتها کامل بخوانید و سوالات خود را در بخش نظرات این صفحه بپرسید.

هیلینگ اباتمنت چیست؟

هیلینگ اباتمنت (healing abutment) قطعه ای فلزیست شبیه توپ که یک سمت آن پیچ دارد و روی فیکسچر پیچ می شود و هدف آن این است که لثه دور آن فرم بگیرد و مثل گلدانی فضا را برای قرار گرفتن اباتمنت روی فیکسچر آماده می کند.

هیلینگ اباتمنت یک قطعه موقت می باشد که مثل بوش که سر لوله قرار میگیرد، آن هم سر فیکسچر قرار می گیرد و پس از این که اباتمنت جایگزین آن شد، هیلینگ اباتمنت دیگر کاربردی ندارد.

مراحل گذاشتن هیلینگ ایمپلنت به چه صورتی می باشد؟

برای گذاشتن هیلینگ ایمپلنت پس از جراحی ایمپلنت ابتدا کاور اسکرو (cover screw) بسته می شود و ایمپلنت زیر لثه مخفی می گردد. حدود 3 الی 4 ماه بعد با انجام بی حسی و جراحی مجدد برش کوچکی روی لثه ی فیکسچر داده می شود و کاور اسکرو باز می گردد و به جای کاور اسکرو قطعه بزرگ تری به نام هیلینگ بسته می شود که سر هیلینگ از لثه بیرون می زند و در نتیجه فرم لثه را میگیرد. 3 هفته طول می کشد تا لثه دور هیلینگ فرم بگیرد و بعد از آن مراحل قالب گیری انجام می شود. معمولا از لحظه قالب گیری تا لحظه تحویل روکش یک ماه زمان نیاز است و بسته به تعداد فیکسچر ها و سختی کار 2 الی 4 جلسه رفت و آمد نیز برای تحویل گرفتن روکش نیاز می باشد.

آیا بیماران دیابتی می توانند ایمپلنت کنند؟

افراد دیابتی در چه شرایطی می‌توانند کاشت ایمپلنت دندان انجام بدهند؟

نحوه بستن هیلینگ ایمپلنت چگونه است؟

هیلینگ ایمپلنت را می‌ توان به دو روش یک مرحله‌ ای و دو مرحله‌ ای اجرا کرد. در ادامه هر کدام از این روش‌ها را توضیح می‌دهیم.

روش یک مرحله‌ ای بستن هیلینگ ایمپلنت

در این روش، متخصص دندانپزشک هم زمان با کاشت ایمپلنت دندان درون استخوان فک، بلافاصله هیلینگ کپ را هم جایگذاری می‌ کند. نصب هیلینگ ایمپلنت به این صورت است که هیلینگ از سطح لثه بیرون می ‌زند و تا زمانی که ایمپلنت پیوند کامل با استخوان فک بخورد. متخصص دندانپزشک پس از اینکه از پیوند کامل ایمپلنت با استخوان فک مطمئن شد، هیلینگ کپ را بر می‌ دارد و در نهایت متخصص دندانپزشک به جای هیلینگ کپ، اباتمنت را روی ایمپلنت قرار می‌ دهد و سپس تاج دندان را نصب می‌ کند.

روش دو مرحله‌ ای بستن هیلینگ ایمپلنت

روش دو مرحله‌ ای بستن هیلینگ ایمپلنت، در طی دو جلسه و با فاصله انجام می ‌شود. در این روش، متخصص دندانپزشک پس از اینکه ایمپلنت را درون استخوان فک جایگذاری کرد، به بافت لثه فرصت می ‌دهد تا ایمپلنت را به خوبی پوشش دهد و در نهایت مرحله دوم را اجرا می‌ کند.

در مرحله دوم، متخصص دندانپزشک برای نصب هیلینگ ایمپلنت بر روی لثه یک برش کوچک ایجاد کرده و سپس هیلینگ کپ را روی آن قرار می‌ دهد. هیلینگ ایمپلنت به روند بهبود بافت لثه اطراف کمک می‌ کند و در نهایت بعد از گذشت چند هفته هیلینگ برداشته شده و تاج دندان نصب می ‌شود.

آیا دندان قروچه علت خرابی ایمپلنت است؟

ایمپلنت در افرادی که دندان قروچه دارند چگونه است؟

انواع هیلینگ ایمپلنت چیست؟

معمولا هیلینگ ها در 2 سایز وجود دارند: سایز باریک و سایز رگولار

اگر ایمپلنت باریک قرار داده شده باشد، هیلینگ باریک روی آن قرار می گیرد و اگر ایمپلنت با قطر بیشتر گذاشته شده باشد هیلینگ های رگولار روی آن قرار می گیرند.

هیلینگ ایمپلنت چه کاربردهایی دارد؟

‌هیلینگ ایمپلنت کاربردهای زیادی دارد که برخی از مهم ‌ترین آن ‌ها عبارت اند از:

 • حفظ ایمپلنت از تجمع باکتری ها
 • هیلینگ ایمپلنت شرایط بهبودی و التیام لثه را تسریع می ‌بخشد.
 • کمک به حفظ سلامتی بافت لثه
 • کمک به شکل‌ گیری لثه پس از جایگذاری ایمپلنت و ایجاد ظاهری طبیعی
 • جلوگیری از رشد بافت لثه بر روی ایمپلنت

بریج بهتر است یا ایمپلنت؟

برای جایگزین کردن دندان طبیعی خود روش بریج بهتر است یا ایمپلنت دندان؟

مراقبت بعد از هیلینگ ایمپلنت چیست؟

هرچند انجام ایمپلنت و بستن هیلینگ ایمپلنت دندان یک عمل سرپایی است، اما مانند هر عمل دیگری نیاز به مراقبت های پس از عمل وجود دارد از جمله مواردی که فرد باید پس از هیلینگ ایمپلنت رعایت نماید می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پس از کاشت ایمپلنت دندان به مدت ۱ روز از مسواک زدن در اطراف ناحیه عمل خودداری کنید. و پس از آن با یک مسواک نرم به آرامی دندان هایتان را مسواک بزنید.
 • شستن دهان تا ۸ ساعت بعد از عمل جراحی توصیه نمی شود.
 • برای کاهش درد و خونریزی از کمپرس یخ استفاده کنید.
 • به اندازه کافی استراحت داشته باشید.
 • رژیم غذایی خود را برای 24 ساعت تغییر داده غذاهای سرد و نرم مصرف نمایید و به هیچ عنوان از غذاهای سفت و گرم استفاده ننمایید.
 • بعد از عمل جراحی، از دهان شویه استفاده شود. بهترین محلول برای شست و شوی دهان کلرهگزیدین می باشد.
 • نوشیدن پس از جراحی به راحتی امکان‌ پذیر است ولی از نی استفاده نشود.
 • از کشیدن سیگار، پرهیز کنید. به طور کلی پس از کاشت ایمپلنت استفاده از سیگار، مواد مخدر و مشروبات الکلی توصیه نمی شود.
 • به هیچ عنوان تف نکنید.

فرق هیلینگ و اباتمنت در دندانپزشکی چیست؟

هیلینگ قطعه توپر شبیه توپ می باشد که با وسیله میله باریکی روی فیکسچر نصب می گردد و به عنوان موقت بین 1 تا 6 ماه در دهان بیمار می ماند و زمانی که هیلینگ باز می شود به جای آن اباتمنت در دهان روی فیکسچر بسته می شود و اباتمنت تا پایان عمر در دهان خواهد ماند و روی اباتمنت، روکش نصب خواهد شد.

درمان بی دندانی کامل فک ها چیست؟

درمان بی دندانی کامل فک ها چیست؟

آیا هیلینگ ایمپلنت درد دارد؟

چون در لحظه جراحی هیلینگ نصب می گردد، بنابراین نصب آن را بیمار متوجه نمی شود و درد ندارد ولی اگر هیلینگ از روی ایمپلنت جدا شود و بیمار جهت نصب مجدد آن مراجعه بکند، شدیدا درد دارد چون قرار است لثه را کنار بزند و در جای خود قرار بگیرد. هر چه دیرتر مراجعه شود درد هیلینگ موقع نصب بیشتر خواهد بود برای این که از درد جلوگیری کنیم بایستی قبلا با پنبه بی حسی یا با تزریق بی حسی موضع را بی حس کنیم.

سوالات متداول

هیلینگ ایمپلنت چیست؟

هیلینگ قطعه ای از جنس پلی اکسید متیلین، آلیاژهای تیتانیوم و زیرکونیا یا خود تیتانیوم است؛ که به ایمپلنت متصل است و به صورت سیلندرهای فلزی گنبدی شکل در بالای لثه قرار می گیرد.

کاربرد هیلینگ ایمپلنت چیست؟

کاربرد هیلینگ ایمپلنت بیشتر برای کمک به بهبود لثه است و باعث می‌شود تا بافت نرم و بخش سختی که در اطراف ایمپلنت قرار دارند، بهبودی سریع‌تری را تجربه کنند. ضمن اینکه مانع از تجمع پلاک دندان می­شود و از ایمپلنت محافظت می‌کند.

کلام آخر

اگر در طول سال‌ها توجه چندانی به بهداشت دهان و دندان نداشته ­اید، باید کمی تحمل کنید تا با یک ایمپلنت دندان زیبا بتوانید خنده را دوباره به لبان خود برگردانید. گذاشتن ایمپلنت فرایندی است که به کمی زمان و یک عمل جراحی نیاز دارد.

هیلینگ ایمپلنت قطعه‌ای است که به ایمپلنت پیچ می‌شود و تا بهبودی لثه همان جا باقی می‌ماند. هرچند هنگام قراردادن اباتمنت آن را برمی‌دارند؛ اما در فرایند ایمپلنت بسیار مهم و کاربردی است. اگر شما نیز نیاز به استفاده از ایمپلنت دندان دارید، باید با متخصصان ما مشورت کنید تا نتیجه‌ای به دست آورید که زیبایی دندان­هایتان را دوچندان کند.

ویزیت آنلاین و رایگان

امکان طرح سوال و مشکل دندانپزشکی در واتس اپ و دریافت پاسخ

نصب هیلینگ ایمپلنت در جراحی ایمپلنت نیاز است. کاشت ایمپلنت نیز مانند دیگر جراحی‌ها نیازمند سپری شدن دوره درمان است. معمولا این دوره درمان کوتاه است. مدت زمان هیلینگ به عوامل مختلفی بستگی دارد. نحوه سپری شدن پروسه جراحی، چگونگی مراقبت از ایمپلنت، بهداشت دهان و دندان و شرایط بدنی شما بر دوره درمان و ترمیم ایمپلنت پس از نصب ایمپلنت بستگی دارد. کلینیک تخصصی پاسارگاد در راستای مسئولیت مدنی و پزشکی خود درباره ارتقا سلامت و بهداشت دهان و دندان اقدام به راه‌اندازی امکان ویزیت و مکالمه با پزشکان خود را در پیام‌رسان واتس‌اپ مهیا کرده است.

کلینیک دندانپزشکی پاسارگاد، به صورت آنلاین، اقدام به ویزیت رایگان مراجعانی می کند که نیازمند درمان ایمپلنت بوده ولی امکان مراجعه حضوری ندارند. این ویزیت آنلاین، از طریق تماس تصویری یا پیام متنی صورت می‌گیرد. تعدادی از متقاضیان به صورت تخصصی و در یک فضای کاملاً دوستانه توسط دکتر روشن طلب ویزیت و معاینه خواهند شد.

اگر در مورد ایمپلنت دندان سوالی دارید و قصد گرفتن وقت برای مشاوره دارید، تیم دندانپزشکی ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. اگر می خواهید برای مشاوره ایمپلنت دندان برنامه ریزی کنید، همین امروز با ما تماس بگیرید.

01332123208-9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X